Noctua fan do DEFINE R4

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
flubertn
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 383
Dátum registrácie: Pi 04. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Mníchova Lehota

Noctua fan do DEFINE R4

Príspevok od používateľa flubertn »

Tak som nakoniec u kecal ženu a okrem pc z mojej témy budem kupovať aj Noctua NH-D15 + 5 ventilátorov.

Poprosím o radu ktoré Fany zvoliť či s PWM alebo FLX a aký je medzi nimi technický rozdiel a ako ich najlepšie zapojiť.
Zatiaľ som uvažoval nad http://www.tichepc.sk/Noctua-NF-A14-PWM ... rg1=001027 s tým že ich zapojím na dosku.
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Noctua fan do DEFINE R4

Príspevok od používateľa mino_85 »

Chcelo by to napísať do akej zostavy to presne pôjde, či vôbec potrebuješ toľko fanov na airflow a hlavne či si doska poradí s toľkými PWM fanmi. Ak hej, tak rozhodne PWM kvôli lepšiemu rozsahu otáčok. FLX dostaneš prinajlepšom na niekde k 650 rpm, čo pri tom počte fanov nebude nepočuteľné.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Noctua fan do DEFINE R4

Príspevok od používateľa mino_85 »

Malo by to ísť cez dosku a PWM, aj keď teda nikto si v recenziách nedal tú námahu to poriadne skúšať. Riešili sme to doširoka nedávno v inom threade, čítaj od tohto príspevku ďalej http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopi ... 7#p1151897

Záver je taký, že v manuáloch k doskám je preklep a všetky Asus Z97 dosky majú na všetkých 4-pinoch naozaj PWM reguláciu /čo doteraz skôr neplatilo než platilo/. Otázka teraz stojí tak či sú všetky tie 4-piny samostatne regulovateľné a do akej miery, bohužiaľ to ale nikto poriadne netestuje, takže tu ti fakt neporadím. Každopádne to vyzerá jak schodná cesta, s každou z tých dosiek by to malo fungovať, kľudne aj cez rozdvojky, ak chceš niektoré z tých fanov regulovať rovnako /povedzme jedna otáčková krivka pre intake, druhá pre outtake/.

Inak airflow fajn, k tomu HW to nie je overkill a ak to pekne zreguluješ, bude to aj tiché aj výkonné.
Naposledy upravil/-a mino_85 v Ne 13. Júl, 2014, 11:41, upravené celkom 2 krát.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
metamor
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 226
Dátum registrácie: Ne 11. Sep, 2011, 11:26
Bydlisko: Bratislava II

Re: Noctua fan do DEFINE R4

Príspevok od používateľa metamor »

Zober vsetkoNF-A14 PWM a mas vystarane
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7256
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Noctua fan do DEFINE R4

Príspevok od používateľa Kyselinka »

flubertn napísal: 2x vpredu in
1x dole in
1x vzadu out
1x hore out
Tak tak, obidve vrchne zaslepky nedavaj dolu a nechaj si v skrinke trochu pretlak, nech sa ti nenasaje tolko prachu cez perforacie :)
Používateľov profilový obrázok
flubertn
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 383
Dátum registrácie: Pi 04. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Mníchova Lehota

Re: Noctua fan do DEFINE R4

Príspevok od používateľa flubertn »

Noo čo to som tu uz precital, tak som to takto nejak zvolil ze bude najlepsie 3x in a 2x out nech je pretlak.. len som nevedel ako to najucinejsie zregulovat a stale mat moznost pustit ich naplno. Ak som spravne cital v manuali ASUS ranger tak by mali byť vsetky pini PWM. Tak som uvazoval ze nezapojim tu regulaciu co ma fractal ale ze to dam priamo na dosku. Len som nenasiel nikoho s Z97 cipsetom kto bi mi to potvrdil ze su PWM a zvlast regulovatelne
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12956
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Noctua fan do DEFINE R4

Príspevok od používateľa loleqboleq »

neviem ako vy, no ja by som to spravil asi takto:

chladič kúpil http://www.tichepc.sk/Thermalright-Silv ... -IB-E.html a dal preč tie vrtulníky a kúpil spolu 7x http://datacomp.sk/noctua-nf-p14s-redux ... 49153.html s tým, že 2 na chladič, jeden do vyššej prednej pozície, jeden do spodnej pozície (pri zdroji), jeden dozadu a dva hore (a tým dvom krivku na v rozmedzí 400-700rpm podľa záťaže - samozrejme neviem, aké je tam štartovacie napätie, no teoreticky by to mohlo štartovať od 400)

no keďže napríklad v datacompe alebo qcompe stoja reduxy, či 900 DC alebo 1200/1500PWM rovnako, tak by som radšej bral http://datacomp.sk/noctua-nf-p14s-redux ... 49155.html ...to je doslova PWM a vyššia rezerva pri otáčkach zdarma

alebo ak by som to chcel mať všetko pekne čierne, tak http://datacomp.sk/noiseblocker-nb-blac ... 95411.html

a flubertn...áno, zreguluješ to všecko cez dosku, i keď ja by som tam hlavne splitter používal http://www.tichepc.sk/Evercool-EC-DF001 ... n-PWM.html , resp. http://datacomp.sk/akasa-flexa-fp5_d241871.html
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
flubertn
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 383
Dátum registrácie: Pi 04. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Mníchova Lehota

Re: Noctua fan do DEFINE R4

Príspevok od používateľa flubertn »

o co je lepsi ten Thermalright Silver Arrow IB-E od Noctua NH-D15 ?
Na farbe mi nezalezi skrina nema plexo a nebudem sa do nej kukať kazdy deň.

Naco je dobra ta rozbocka ked priamo doska ma moznost viacerych ventilatorov?

SRY za tolko otazok ale ked nieco neviem tak sa pýtam :D
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12956
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Noctua fan do DEFINE R4

Príspevok od používateľa loleqboleq »

tak ten pwm splitter bol len na ukážku, no pri tých ventilátoroch v skrinke je to aj tak zbytočné, keďže ja by som inak reguloval intake a inak outtake a ešte tie vrchne osobitne, no aspoň takú Y rozdvojku na tie vrchné by som dal


a ku chladiču...noctue ja brať nič nebudem, sám mám D14...no nikto nemôže povedať ani slovíčko na SB-E a IB-E ...tie chladiče majú najlepšie pasívy na trhu a pri tom cenovom rozdiely oproti D15 je tam možné aj spratať ešte dva ventilátory, ktoré sa nemusia hanbiť za seba ale to je moja osobná preferencia
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Noctua fan do DEFINE R4

Príspevok od používateľa mino_85 »

140-ky fany na pasív CPU nenahodí, resp. aj keby nahodil, tak tie so štvorcovým rámom budú zaručene kolidovať s doskou, rohy proste lezú príliš doširoka. nesúhlasím s tým porovnaním SB-E vs. NH-D15... nevidím zmysel v tom kupovať chladič za takmer 70 € a vraziť ešte 30 € do fanov na výmenu, to bude na 100 eurách. Za 85 € má NH-D15 so zárukou 6 rokov a bezkonkurenčnou zákazníckou podporou do budúcna. Pasív je +/- o tom istom čo sa týka výkonu a je tam istota, že nebude nepríjemné prekvapenie v podobe nejakých aero pazvukov, čo sa pri výmene fanu na inom pasíve môže stať.

Tie redux 900rpm veľmi silno pochybujem, že budú šťartovať pod 500 rpm, ono sú to vlastne prezlečené klasické P14 a ťažko povedať aké zmeny v elektronike tam sú. Každopádne všetky Noctuácke 140-ky štartujú spoľahlivo skôr niekde nad 600 rpm, čiže nečakám, že zrovna tieto by sa rozbiehali výrazne nižšie.

Redux PWM do skrine hej, to by šlo. Ale ak už, tak od Gaba zo 6-ročnou zárukou priamo v shope http://www.tichepc.sk/Noctua-NF-P14s-re ... 0-PWM.html Alebo béžovú klasiku, podľa chuti. Tam zas nemusí riešiť rozdvojky, keďže je to komplet v balení.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
flubertn
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 383
Dátum registrácie: Pi 04. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Mníchova Lehota

Re: Noctua fan do DEFINE R4

Príspevok od používateľa flubertn »

tak zatiaľ to vidím takto: koše na HDD komplet von. Jeden HDD do 5,25" a na SDD niekde nájdem miesto. napr do zadu na suchý zips aby sa dal odmontovať bez vyberania dosky. Alebo na spodok CASE
kúpim http://www.tichepc.sk/Kosik?arg1=MTM1Nz ... U5OTg3OjF8

a namontujem podla obrázka.
Môže byť? alebo nejaké zmeny?

EDIT: kosik opraveny
Naposledy upravil/-a flubertn v Ne 13. Júl, 2014, 19:38, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7256
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Noctua fan do DEFINE R4

Príspevok od používateľa Kyselinka »

Kosik prazdny.
flubertn napísal:a namontujem podla obrázka.
Ano moze byt.
Používateľov profilový obrázok
flubertn
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 383
Dátum registrácie: Pi 04. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Mníchova Lehota

Re: Noctua fan do DEFINE R4

Príspevok od používateľa flubertn »

ok ďakujem za rady, objednané http://www.tichepc.sk/Kosik?arg1=MTM1Nz ... U5OTg3OjF8 :)

už len počkať na zvyšok PC. Bude zrejme budúci Utorok. :dance:
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7256
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Noctua fan do DEFINE R4

Príspevok od používateľa Kyselinka »

Zdroj zober skor ten X750, aby ti nahodou pri tom G-650 nekolidoval spodny osadeny fan v skrinke, s jeho kablami.

Návrat na "Nákupná poradňa"