Poraďte nejaký CAD systém, poprípade niečo iné pre...

Všetko o programoch, problémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12963
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Poraďte nejaký CAD systém, poprípade niečo iné pre...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

majme napríklad skvelú fractal arc midi R2, teda jej kostru:
http://images.bit-tech.net/content_imag ... r2-12b.jpg

teraz si predstavme, že chcem to dostať do technického vzhľadu, teda chcel by som to nakresliť v nejakom programe v PC, teda rozumiem, že sa každý jeden panel (predný, zadný, spodný, horný a MB tray) robí samostatne, no kde je možné takéto nakresliť ? rád by som pracoval s presnými mierami a funkcie, ktoré by som pri tomto mohol potrebovať

priznám sa a ospravedlňujem sa, že to neviem poriadne popísať, lebo netuším sám ako sa to všetko robí - ťažké je správne umiestniť jednotlivé normalizované prvky, no rád by som aspoň vedel, kde sa takéto dá zakresľovať :-) mal by som aspoň záchytný bod, prostredie, v ktorom môžem skúmať to ako sa to všetko robí

ide o to, že istá voľba je taký AutoCAD ? alebo niečo iné ? viem, že keby som chcel urobiť finálny 3D model (napríklad zmontované), tak napríklad Inventor alebo rovno niečo ako 3DS Max ?
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10043
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Poraďte nejaký CAD systém, poprípade niečo iné pre...

Príspevok od používateľa stiv »

Mam radsej Inventor ako autocad lebo mozem to mat 3D. A myslim ze by to mohol byt spravny program pre teba, len nejak neviem ako by si to zvladol cele nakreslit ked ten program neovladas. Neni to zo zaciatku nejake lahke a vyzaduje to urcity skill :D Ak si to zapnes pochopis preco. Radsej by som to dal niekomu nakreslit a zaplatil za to lebo som si isty ze by si to takto nenakreslil :D (Ak si v tom samozrejme nikdy predtym nerobil)
.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12963
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Poraďte nejaký CAD systém, poprípade niečo iné pre...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

je to už niekoľko rokov, čo som s tým robil...
nebude to jednoduché, no dôležité je, aby som to spravil sám :-)

zatiaľ to naozaj vyzerá na inventor a ešte teoreticky pro engineer
hlavne som vďačný za prácu s presnými mierami
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Slayerik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 181
Dátum registrácie: Ne 02. Jún, 2013, 22:24
Bydlisko: Olomouc

Re: Poraďte nejaký CAD systém, poprípade niečo iné pre...

Príspevok od používateľa Slayerik »

presné to bude tak veľmi ako presne si to nakreslíš :D či už inventor, proe/creo, catia, solidworks, solidedge, nx alebo ešte nejaké menšie programy... robil som v každom, najviac userfriendly je podľa mňa bez debaty solidworks...
ale ak máš presné rozmery a zorientuješ sa, tak to nakreslíš v hocičom... predpokladám že nejdeš niečo extra navrhovať, že budeš upravovať rozmery nejako často, tam by to chcelo trochu viacej skillu... aj tak 90% úspechu bude záležať od toho ako presne case pomeriaš a ako presne budeš väzbiť Sketche, aby sa ti to potom nerozbilo...
veľa ľudí na overclocku pre svoje projekty používa jednoduchší (ale aj trochu menej presný, no postačujúci) SketchUp, takže aj to by možno stálo sa zváženie...

za mňa, ak to chceš len na nejaký jeden projekt a tak, skús SolidWorks... prostredie aj funkcie sú asi najviac logické a userfriendly zo všetkých programov. Ak sa chceš v CADoch naučiť, tak treba ísť od najzložitejšieho (pre mňa catia :D) aby si mal pocit že si našiel niečo lepšie :D. Čo sa týka použitia vo firmách je to rôznorodé, najviac je asi Catií, nakoľko bola dosť lacná, potom ProE, Inventor a Solid. NX je nový systém od Siemensu, ten je zatiaľ dosť málo rozšírený. Brigádoval pracoval som v troch firmách kde sa kreslilo, všade iný soft :).

btw myslím že v každom máš aj knižnicu normalizovaných súčiastok, otázne je v ktorom ide najjednoduchšie používať :) SW
Spoiler: ukázať
MB: ASRock Z77 Extreme6 ; CPU: Intel i5-2500 + Scythe Ashura Shadow + Noiseblocker eLoop; GPU: MSI GTX 650Ti Boost Edition OC Twin Frozr III ; RAM: Corsair Vengeance 8GB (Kit 2x4GB) LP 1600MHz DDR3 White ; PSU: OCZ Silencer MKIII 500W; SSD: Samsung SSD830 128GB ; HDD: Seagate Barracuda 1TB SATA III; Case: Fractal Design Arc Midi R2 + 2xNoctua A14 + Corsair AF140 ; Razer DeathAdder 3.5G Black + SteelSeries QcK mini ; Tesoro Durandal Ultimate ; Creative Fatal1ty HS800 headset ; LG IPS2453VQ
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12963
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Poraďte nejaký CAD systém, poprípade niečo iné pre...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

dal si mi toho dosť, nad čím premýšľať :good:
tá kostra z midi r2 je len príklad, kde sa to naučiť - keď mi príde DS3, tak to spravím asi tak, že si spravím náčrty, ktoré okótujem, spravím foto a skúsil by som tam - ako hovorím, to je len kvôli tomu, aby som sa v tom zahrial a naučil ako sa zakresľujú všetky rôzne možné, aj nemožné veci, ktoré na skrinkách môžme nájsť/mať.
po tom to už bude naostro môj návrh, na ktorom už dlho pracujem - teda určite bude potom aj prototyp, kde sa steny prizvárajú, pretože ešte expandovať dajme tomu jednu stenu o 15mm, urobiť 90°ohyb a spraviť tam závit + toto spraviť s každou by ma asi porazilo :facepalm: nočná mora bude samozrejme umiestňovanie rôznych normalizovaných pozícii (výrez pre zadné I/O na dosku, záslepky pre PCI sloty, presné umiestnenie závitov pre standoffky voči zadnému panelu, výrez pre zdroj a blá blá blá)
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Slayerik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 181
Dátum registrácie: Ne 02. Jún, 2013, 22:24
Bydlisko: Olomouc

Re: Poraďte nejaký CAD systém, poprípade niečo iné pre...

Príspevok od používateľa Slayerik »

ja by som to možno skúsil trochu inak, na niečom ľahšom. Ak budeš rovno začínať skrinkou, budeš zo začiatku robiť kvantum kompromisov a potom to celé robiť znovu, aby si nemal pocit že robíš to isté tak skús na to ísť inak. Napríklad si nájdi na nete nejaké výkresy hocičoho a to si skús namodelovať. Zopár vecí by som spravil tak, možno by som postupne hľadal väčšie a komplikovanejšie predmety. Ideálne ešte nájsť nejakú zostavu (skrinku budeš robiť z komponentov/partov takže sa musíš naučiť aj ako pracovať v zostavách, ako čo väzbiť a podobne). Potom niečo jednoduchšie ku čomu nebudeš mať výkres, napríklad niečo z hlavy, rozmery si vymysli, aby to dávalo zmysel, potom v zostave si to doladíš. No a až potom by som prešiel ku skrinke. Keď sa do toho dostaneš pochopíš, ktoré rozmery a ktoré časti sú ako podstatné (napríklad všetky vlisované časti po bokoch rámu aby zapadla bočnica ti pre model netreba).
Tak či tak sa ale nebavíme o jednom dvoch víkendoch :)

no a samozrejme, keď to budeš robiť podľa seba, potrebuješ tonu výkresov a štandardov a rozmerov z wiki a všade možne aby si mal tie štandardizované veci štandardizované. Ale vo všeobecnosti napr standoffy sú vždy rovnaké a polohy vieš nájsť, rovnako IO panely, PCI. Nemusíš robiť dopodrobna záslepky a podobne, ani by si to podľa mňa nemal kde dať vyrobiť, a ak aj by si našiel niekoho z lisom na vystrihovanie, stále potrebuješ prípravky a podobné veci. Takže na nejaké extra detaily rovno zabudni. :)
Spoiler: ukázať
MB: ASRock Z77 Extreme6 ; CPU: Intel i5-2500 + Scythe Ashura Shadow + Noiseblocker eLoop; GPU: MSI GTX 650Ti Boost Edition OC Twin Frozr III ; RAM: Corsair Vengeance 8GB (Kit 2x4GB) LP 1600MHz DDR3 White ; PSU: OCZ Silencer MKIII 500W; SSD: Samsung SSD830 128GB ; HDD: Seagate Barracuda 1TB SATA III; Case: Fractal Design Arc Midi R2 + 2xNoctua A14 + Corsair AF140 ; Razer DeathAdder 3.5G Black + SteelSeries QcK mini ; Tesoro Durandal Ultimate ; Creative Fatal1ty HS800 headset ; LG IPS2453VQ
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12963
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Poraďte nejaký CAD systém, poprípade niečo iné pre...

Príspevok od používateľa loleqboleq »

ja to vidím minimálne na mesiace...toto je vec, ktorá sa nedá nikdy spraviť zo dňa na deň, čo je jasné :-)

a to je ešte len krst ohňom - ja výrobu - teda začiatočnú by som aj mal vybavenú (pekné portfólio rôznych strojov a lakovní, takže tam by už nebol problém s ničím), no len prísť do toho bodu bude mimoriadne zložité - to ešte nepočítam, keď sa nakoniec bude registrovať patent, teda ochrániť si to :facepalm:
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305

Návrat na "Programy a problémy s nimi"