Vplyv taktu procesora v hrach

Všetko o procesoroch vrátane ich pretaktovania...
babrak
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ut 16. Dec, 2014, 21:48

Vplyv taktu procesora v hrach

Príspevok od používateľa babrak »

Caute. Nemate niekto nejake postrehy po nataktovani procaku kolko FPS vzrastlo a podobne ? ja som nataktoval o 1GHz a asi 3-4 FPS rozdiel :D ma to vobec zmysel si kupovat K-ckove procaky na hry ? inak toto moje pozorovanie bolo pri Assassins creed 3 . Tak dajte niekto postrehy svoje a skusenosti dik som zvedavy :)
Asnod
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2299
Dátum registrácie: St 25. Sep, 2013, 12:05
Bydlisko: Spisska Nova Ves

Re: Vplyv taktu procesora v hrach

Príspevok od používateľa Asnod »

Kde ten vykon nevyuzijes tam ho neuvidis.
Na nezmyselne komenty miestnych intelektualov nereagujem.
Používateľov profilový obrázok
palci
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 582
Dátum registrácie: Ne 09. Jan, 2011, 01:42
Bydlisko: Dublin, Irsko :-)

Re: Vplyv taktu procesora v hrach

Príspevok od používateľa palci »

ja si myslim ze to zalezi na hre a tak isto aj na procesore :) pokial je v hre brzda grafika tak mozes taktovat od rana do vecera.
babrak
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ut 16. Dec, 2014, 21:48

Re: Vplyv taktu procesora v hrach

Príspevok od používateľa babrak »

Tento test som robil na dvojjadre mojom. Vyuzitie procesora proste full len ten ac je daky divny napr jedno jadro taha 100 a druhe 80 % a grafika ukazuje vyuzitie napr 50% nataktoval som tom o tych 1000MHz a pustil . jadra rovnako mozno este viac tahali a FPS 3-5 maximalne a grafika stale kolo 50% tahala tak sa pytam ci to ma vplyv. pozeral som ac unity na 4460 a 4690K a fps rovnake tak sa pytam ci to ma vplyv :) ale asi zalezi kus od kusu . Vo Far Cry 3 mi to zrobilo ale tiez len tych 5-6 FPS ale tam je brzda uz potom grafika lebo ta mi vo FC taha na 99%

Tak som este pohladal na nete par videi a zistenie u mna je ze sa mi kckovy procak neoplati rozdiel fps minimalny az ziadny v hrach ktore ja budem hravat. Pozeral som 4690 vs 4690k pri hrach ako ac unity, watch dogs , bf4 a fc4 fps rozdiel minimalny , niektore hry zrejme narocne na procesor a nie az tak na gk tam bol rozdiel aj 25 fps co uz je dost ale pri tom na co ja by som to chcel asi zbytocne priplacat za nieco kde ja rozdiel neuvidim. Pravdupovediac ja nevidim moc rozdiel ani medzi 100 fps a 30 pri hrach ktore ja hravam :-D asi mam pomalsie oko :-D vidim ze nieco ide blbo az ked to ma drop fps na 20 napr. Chcem si zlozit pc uz tu mam aj dakr temy ale zatial ma netlaci topanka tak sa informujem co sa mne oplati a co uz je zbytocnost :-) este k tomu procesoru ten kckovy bol nataktovany na 4,9ghz

//VP2.1 Duplicitný príspevok . Spojene posty - newmi
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7256
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Vplyv taktu procesora v hrach

Príspevok od používateľa Kyselinka »

No zalezi ake hry hravas, lebo jedni su cpu limited a tie druhe gpu limited a je jasne, ze kde je limid gk, tak tam rozdiel neuvidis ziadny...logicke. Presne o tom pise Asnod...
Osobne by som si tych 15€ doplatil, nikdy nevies ci ta nahodou v buducnosti nechyti nejaka hra, ktora bude zhodou nahod cpu limited a ten vykon ti tam bude chybat. Ono aj 4fps mozu niekedy znamenat 17%ny rozdiel, ale ked nevidis rozdiel medzi 100fps a 30, tak by si ziadnu hru hrat nemal :D
Používateľov profilový obrázok
dodiken
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 719
Dátum registrácie: Po 04. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Vplyv taktu procesora v hrach

Príspevok od používateľa dodiken »

babrak napísal:Caute vsetci chcel by som upgadnut pc terajsie komponenty :
MB - Gigabite socket 775
CPU - e7300 - dual core 2,66 GB
GK - asus radeon hd 4870 512MB

Tieto komponenty by som chel vymenit za :
MB - MSI z97 pc mate - do buducna mozno kupim Kckovy procak
CPU - i5 4460
RAM - 8GB
GK - 4asi vezmem nejaku bazarovku r9 280x
A na ktorej zostave si robil tie merania. Ak na tej starej, tak sa nečuduj, že tie rozdiely sú také malé.
Define R4 Titanium grey - 2xAC F14 Silent + 2xAC P12, Corsair RM 550x, Gigabyte B 660 Gaming X AX, Core i5 - 12500 + Silentium PC Fortis 5, ASUS RTX 4070 Dual, Kingston 2*16GB-3600MHz, Kingston KC 2500, Crucial MX 500/1000GB, WD1003FZEX + WD5002AALX v boxoch Himuro, SyncMaster 2494LW, Icon uDAC v 2, SHP8900, Tascam VL-A5
babrak
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ut 16. Dec, 2014, 21:48

Re: Vplyv taktu procesora v hrach

Príspevok od používateľa babrak »

Kyselinka, neviem preco by som nemal hravat. Spytam sa teba aky rozdiel v tom vidis ty ked mass fps 100 a 30 okrem toho ze ti to napise program hore v rohu? Ludske oko vraj ma frekvenciu tak 24-25 fps tak neviem ale podla mna ci hra pojde na 100 alebo 30 rozdiel neuvidi nikto okrem frapsu.
Dodiken, ano na tej starej zostave pretoze keby mam doma Kckovy haswell tak tu nezakladam temu ci sa mi oplati kupit na hry. No a okrem mojho testu 4-5 fps som uz len potom na vykonnejsej zostave videl jak som pisal vyssie kde rozdiel je minimalny alebo ziadny.
http://pctuning.tyden.cz/hardware/grafi ... i7?start=6
Podla tohto clanku aspon pri dasnej gk rozdiel takmer nevidno ani medzi i5 760 2,8GHz a i7 3770k 3,5 GHz jasne ze ta gtx 670 uz nie je top. Ale tak vravim rozdiel v hrach niektorych je ale v takych co ja hravat nebudem preetoze ma nebavili a nebavia no mozw sa stat ze vyjde hra typu assassin kde si to bude ziadat ten processor ale zatial v tejto dobe ja osobne by som si za z dosku a kckovy procak a chladic nejaky lepsi nepriplatil pre par fps ono dat za procak 20€ viac neni problem ale dosku kvalitnejsiu uz by bolo dalsich 50 a chladic o dsalsich 25€
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3923
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Vplyv taktu procesora v hrach

Príspevok od používateľa Memnon »

chladic ja osobne neberem ako pridanu hodnotu, normalny chladic treba vzdy
ci ma zmysel priplatit si za K a lepsiu dosku ked vykonnostny narast nie je nejako uzasny? neviem, mozem spravit kludne daky game test 980 + 2500k/stock a 4.6, staci poradit daky game benchmark, naposledy si pamatam thief a shadow of mordor ze cosi mali ale chcelo by to cosi narocnejsie

ja si myslim ze kludne hraj, praveze naopak ty sa mas paradne ak nevidis rozdiel medzi 30-100fps, ta vec s ludskym okom je sice pravda ale len pri filmoch, ak cokolvek hras a padne ti fps zo 70 na 30 isto si toho musis vsimnut resp. ja si toho vsimnem, neplynuly obraz
25-30fps by som oznacil pri hre ako "hratene" nie optimalne
inak Hobbit premieteny vo verzii 48fps povazuje vacsina ludi az za prilis zivy :)
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7256
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Vplyv taktu procesora v hrach

Príspevok od používateľa Kyselinka »

@babrak: Myslel som to trosku sarkasticky, zase si to neber az tak k srdcu :D
Osobne tam vidim rozdiel a teda poriadny. Hlavne pri fps hrach poznas hocijaky pokles fps. A pre mna je vsetko pod 60fps skoro nehratelne, hlavne ked tam je input lag, a zase bez vsync to ma paradny vertical tearing, ktory prave vyssimi fps mizne, resp. oko ho menej vnima....Ako pise Memnon, mas sa dobre, ked to nevidis :)
Ale je pravda, ze dlho som uz nehral. Je mozne, ze sa mi oci upravili, rozumej oslepli :-D
babrak
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ut 16. Dec, 2014, 21:48

Re: Vplyv taktu procesora v hrach

Príspevok od používateľa babrak »

Tak neviem ac unity optimalizovali na 30 fps na konzoly aj ked tam maju prepady na 20 ale ako hovorim ja som bud slepy aleboneviem coho si mam vsimat mne ked ide hra na 30 fps sa mi to zda ze to idew super. Za chldic ci priplatim ale vezmem gelid za 25 a nie napriklad noctuu za 50 ale ja myslim ze som si odpovedal sam. Ked kupim zamknuty ja osobne o nic nepridem ked to neokazem vnimat. Mozno nie pri vsetkych hrach ale take som zatial nehral kde by pre mna bolo 30fps malo. A to ac unity ktore si chcem hlavne zahrat ma aj s 4460 tkou 50 fps a viac s gtx 970. To myslim ze mi staci. Este skuste mi hodit daku fps hru kde to vidno tie low fps skusim ci som ozaj taky slepy.. :D
A ked skus toho assassina aky bude skok fps prio stock a pretaktovanom najlepsie v nejakom vacsom dave :-)
Používateľov profilový obrázok
dodiken
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 719
Dátum registrácie: Po 04. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Vplyv taktu procesora v hrach

Príspevok od používateľa dodiken »

Oproti tej starej zostave to bude obrovský skok a chybu nespravíš ani CPUčkom bez K.
Ja mám CPU bez K, ale dosku som zobral Z, lebo som chcel aspoň minimálny OC.
Tým myslím aby nejako extra netúpla spotreba a tým pádom, aby som to vedel chladiť potichu, rozumej do 500rpm.
Aj ten CPU bez K, Ti potiahne hry pekných pár rokov.
Čisto teoreticky:
3500 vs 4500 MHz je rozdiel 28,5%. To znamená, že by Ti to teoreticky malo zdvihnúť FPS zo 100 na 128,5.
z 50 na 64, z 20 na 25,7 aj to len v tých najoptimálnejších prípadoch.
To znamená, že ak Ti náhodou pôjde nejaká hra bez OC na 20FPS tak ťa pretočenie o 1000MHz až tak z biedy nevytrhne.
Define R4 Titanium grey - 2xAC F14 Silent + 2xAC P12, Corsair RM 550x, Gigabyte B 660 Gaming X AX, Core i5 - 12500 + Silentium PC Fortis 5, ASUS RTX 4070 Dual, Kingston 2*16GB-3600MHz, Kingston KC 2500, Crucial MX 500/1000GB, WD1003FZEX + WD5002AALX v boxoch Himuro, SyncMaster 2494LW, Icon uDAC v 2, SHP8900, Tascam VL-A5
babrak
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ut 16. Dec, 2014, 21:48

Re: Vplyv taktu procesora v hrach

Príspevok od používateľa babrak »

Hm dodiken a kolko sa da vymacknut z procaku locknuteho ? to som ani nevedel ze ide.Tebe ten tvoj ide z povodnych 3,2 na 3,8 GHz ? to je celkom slusne ak to tak je. Tam sa klasicky potom dviha FSB a Vcore ako pri tychto starych a nasobic je locknuty alebo ako to je ? nejaku z97 asrock anniversary by som kupil ked je tam rozdeil 10eur. na slaby takt bude stacit ? A chladic bude aj ten gelid stacit ci potom uz na jemny takt treba nieco lepsie ? ja by som chcel tu 4460 .
A este taka podotazocka kolko % vykonu stupol haswell proti sandy bridge? ak sa bavime o processore s rovnakou frekvenciou. To len tak pomimo ma to zaujima a nikde som sa nedocital zatial kolko je rychlejsi :(
Používateľov profilový obrázok
dodiken
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 719
Dátum registrácie: Po 04. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Vplyv taktu procesora v hrach

Príspevok od používateľa dodiken »

S tými haswell neviem presne ako to je s taktovaním zamknutého CPU.
Ivy Bridge išli dvíhať o Turboboost + 4 násobič.
To znamená tá moja 3470 má základ bez turba 3,2, s Turbom 3,6 pri zaťažení 1-2 jadier a na Z-kovej doske 4,0 pri zaťažení 1-2 jadier, 3,9 pri zaťažení 3 jadier a 3,8 pri zaťažení všetkých 4 jadier.

Rozdiel Haswellu proti Sandy bude možno 10-15% pri rovnakej frekvencii. Ale to určite niekde nájdeš takéto porovnanie.
Define R4 Titanium grey - 2xAC F14 Silent + 2xAC P12, Corsair RM 550x, Gigabyte B 660 Gaming X AX, Core i5 - 12500 + Silentium PC Fortis 5, ASUS RTX 4070 Dual, Kingston 2*16GB-3600MHz, Kingston KC 2500, Crucial MX 500/1000GB, WD1003FZEX + WD5002AALX v boxoch Himuro, SyncMaster 2494LW, Icon uDAC v 2, SHP8900, Tascam VL-A5
babrak
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ut 16. Dec, 2014, 21:48

Re: Vplyv taktu procesora v hrach

Príspevok od používateľa babrak »

Haswell vraj taktovat nejde vobec okrem Kckovych modelov tak to je skoda ale aj tak ked mi to zrobi 4-5 fps asi zbytocne pre mna . ale zaujimave ze tie ivy bridge sli :)
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3923
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Vplyv taktu procesora v hrach

Príspevok od používateľa Memnon »

10-15% to je pri hrach v nastaveni zameranom na na CPU bottleneck, pri FHD a rozumnych nastaveniach je rodiel este mensi :)
http://wccftech.com/intel-sandy-bridge- ... e-average/
teda ked sa bavime o rozdieloch medzi K a non-k verziach, nie o rozdielnych procesoroch
samozrejme najdu sa vynimky kde vysoky takt, pocet jadier urobi badatelnejsi rozdiel
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP

Návrat na "Procesory"