Sposob komunikacie sond...

Všetko o nekonečnom vesmíre...
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5793
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Sposob komunikacie sond...

Príspevok od používateľa felipe25 »

Uz dlhsie sa zamyslam nad tym, akym sposobom s NASA komunikuju vesmirne sondy, ktore boli zo zeme vyslane niekedy okolo rokov 1980-1990.
Ide mi napr. o tu, ktora myslim ako prve ludmi vyrobene zariadenie opustila mliecnu drahu, a je niekde daleko daleko od nas. Cital som, ze este ku koncu z nej prijimali data. Ako je to mozne, na taku nepredstavitelnu dialku, ked len napr k blizkej planete Mars by sme leteli skoro 1rok so sucasne dostupnymi motormi?
Ja napr. nechapem ani to, ako z Marsu mozeme prijimat data, na akej baze to pracuje. Viem ze zariadenia musia na seba Lvidiet", a ked je odklon planet, data nepridu, ale aj tak. Ved ta vzdialenost je obrovska. Akou rychlostou idu data na zem?
Este to co je na Marse chapem, to nebolo zostrojene tak davno, ale tie davnejsie zostrojene? Ved tie data musia ist na zem tyzdne, alebo sa mylim? Ake vybavenie malo NASA v 1980 ked dokazali take prenosy vobec zostrojit, aby fungovali?

napr. voyager1 bude mat zevraj dost energie pre komunikaciu so zemou do roku 2020.

Ide mi o tieto sondy:
http://www.livingfuture.cz/clanek.php?articleID=10257


ja len, ze je premna nepochopitelne, ze vzhladom na moznosti ake mame alebo sme mali 20-30rokov dozadu sme stale napr. nekolonizovali mars, mesiac a pod. mozno ze viac tym hore vynasaju vojny, ako nejaka kolonizacia a prip. nove objavy na inych planenach, neviem.
ved od pristatia na mesiaci a pod. sa nic nove neobjavilo, neurobilo, a to presli desiatky rokov. bude to fakt tym, ze je to take drahe, a nema vyznam to robit? co ale ak zem zacne ohrozovat nejaky objekt, a budeme mat 5r na to, aby sme sa pre zachranu populacie niekde usidlili?
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8843
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Sposob komunikacie sond...

Príspevok od používateľa shiro »

Ziadny problem, radiovy signal leti rychlostou svetla a aj stare sondy mali niekolko wattove vysielace, pretoze sa pocitalo s tym ze o 20r bude daleko. Signal let mozno niekolko dni a je slabucky, ale na to tu mame sustavy teleskopov, co sa chovaju ako 300m antena, ked ich poprepajas a potom nemas problem zachytavat slabucky signal. Signal samotny bude najskorej daco digitalne jednoduche, ziadne zlozite data.
Aj stare sondy su napajane radioizotopovymi zdrojmi, ktore bezne vydrzia par desatroci. Plus ak maju nejake solarne panely, tak aj to im pomoze...aj ked v takej dialke uz asi moc nie :-)
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Kingston FURY 32GB DDR4 3600 MHz CL18 Beast Black | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi 14T 256GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12414
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Sposob komunikacie sond...

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> je premna nepochopitelne, ze vzhladom na moznosti ake mame alebo sme mali 20-30rokov dozadu sme stale napr. nekolonizovali mars, mesiac a pod.

nema to prakticky vyznam, nie je to prakticky mozne, nie je to realne zaplatit, nie je to potrebne atd, atd. Kombinacia neprekonatelnych faktorov.





>> mozno ze viac tym hore vynasaju vojny, ako nejaka kolonizacia a prip. nove objavy na inych planenach, neviem.

akoze neviem, samozrejme ze vies. Jasnacka. Co si donesies z mesiaca, zamrznuty suter ? A za kolko ho predas ? Su tam diamanty ? Ropa ? Zlato ? Nieco co ma hodnotu v sucasnych ludskych rebrickoch ? Nie, nie je. Co odtial donesies "na komerciu" ? Nic.





>> ved od pristatia na mesiaci a pod. sa nic nove neobjavilo, neurobilo, a to presli desiatky rokov. bude to fakt tym, ze je to take drahe, a nema vyznam to robit?

presne tak. Ti co maju peniaze a su schopni tam ist z toho nevedia vytrieskat dalsie peniaze.








>> co ale ak zem zacne ohrozovat nejaky objekt, a budeme mat 5r na to, aby sme sa pre zachranu populacie niekde usidlili?

uplne presne ti poviem : www.zafo.sk a este si dobre zatrtkam. Naposledy.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Sposob komunikacie sond...

Príspevok od používateľa Ondro1 »

felipe25 napísal:Ide mi napr. o tu, ktora myslim ako prve ludmi vyrobene zariadenie opustila mliecnu drahu, a je niekde daleko daleko od nas.
:facepalm: :facepalm: :facepalm:
Snáď Slnečnú sústavu, nie?
felipe25 napísal: ved od pristatia na mesiaci a pod. sa nic nove neobjavilo, neurobilo, a to presli desiatky rokov
Vôbec nič. Ešte aj ten poondiaty Kapitán Amerika bol vyrobený cez druhú svetovú!
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6714
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Sposob komunikacie sond...

Príspevok od používateľa M1ch4l »

to aby nejaka nasa sonda veru opustila nasu galaxiu, toho sa nedozije ani jeden z nas...

komunikacia so sondami:

ako sa uz pisalo, rychlost prenosu signalu sa nemeni...je to radiovy signal, frci rychlostou svetla. Kodovanie moze byt ine, ale to je jedno. Signal sa zachyti antenami (pripadne radioteleskopmi? to je tiez len antena)....nieco ako sustava velmi velkych DigiTV. Casom (lepsou technologiou) sa nemeni ta rychlost sirenia ziarenia. Meni sa vykon (silnejsi signal, ktory sa lahsie zachyti), meni sa velkost toho vybavenia (mensie, lahsie, menej narocne na energiu, ...) Plus co pisal shiro.
felipe25 napísal: ja len, ze je premna nepochopitelne, ze vzhladom na moznosti ake mame alebo sme mali 20-30rokov dozadu sme stale napr. nekolonizovali mars, mesiac a pod. mozno ze viac tym hore vynasaju vojny, ako nejaka kolonizacia a prip. nove objavy na inych planenach, neviem.
nase moznosti su velmi chabe, co sa tyka kolonizacie.
Tu na Zemi je nam uplne fajne, lebo mame hrubu atmosferu a magneticke pole. Tie nas chrania pred mensimi objektami z vesmiru a skodlivym ziarenim.
Na Mesiaci nie je ziadna atmosfera ani magneticke pole. Cize nulova ochrana. To je problem, pretoze potom potrebujes to ziadenie nejako odtienit a taktiez musi nejaka ta budova byt odolna voci narazu nejakeho maleho asteroidu. Velky problem, to len tak jednoducho nejde. To by to musel byt nejaky poriadny bunker. Asi si vies predstavit, ze transportovat na Mesiac materialy na stavbu takeho bunkru by bolo...sialenstvo. Mesiac ma este jednu vyhodu, a to ze je stale prakticky rovnako daleko od Zeme.

O Marse ani nehovorim. Ten sice ma atmosferu, ale tenku. Magneticke pole myslim nema. Mars ma ale jeden zasadny problem. Vzdialenost medzi Zemou a Marsom sa v case meni, pretoze planety maju inu periodu obehu okolo Slnka. Takze Mars je prijatelne blizko k Zemi len v nejakom uzkom casovom intervale. Inak je sialene daleko. To sa da presne vypocitat, z toho aj to kedy a ako treba pustit sondu, aby na Mars dosla.

Tu mas model Slnecnej sustavy http://www.solarsystemscope.com

Navyse, kolonizacia ma len relativne slaby zmysel a je prilis nebezpecna. Hlavne v pripade toho Marsu. Ako som zbezne pozeral ten model, Zem a Mars su rozumne blizko zhruba kazde 2 roky...cize keby sa na Marse nieco posralo, nuz, pomoc moze prist az o 2 roky (velmi zjednosuene). Kratkodoba vyprava na Mars moc nema zmysel, pretoze cesta tam a naspat trvaju prilis dlho. Ked cely trip je o destination, tak je blbe, ked by 99% tripu tvorila journey.

Obrovsky problem je, ze sme prilis pomali. Nemame pohon na to, aby sme sa dokazali efektivne pohybovat po Slnecnej sustave. Aj ten Voyager 1, co je clovekom vyrobeny objekt, ktory sa doteraz za celu existenciu ludstva najviac vzdialil od Zeme, sa v kozmickom meritku (aj v meritku Slnecnej sustavy) pohybuje smiesnou rychlostou. Nie je to najrychlejsi objekt, to je podla googlenia sonda Helios 2, ktora obieha okolo Slnka. Aj ta ide v tomto meritku pomaly.

felipe25 napísal: ved od pristatia na mesiaci a pod. sa nic nove neobjavilo, neurobilo, a to presli desiatky rokov. bude to fakt tym, ze je to take drahe, a nema vyznam to robit?
Nemas pravdu. Pristatie na mesaci samo o sebe bol len vysledok "space race". Nejake vedecke opodstatnenie...hm, asi chlapci odtial priniesli par sutrov a je to dokaz toho, ze sa tam vieme dostat. Aj na Mars sa vieme dostat, len sa to moc nevyplati a nema to nejaky extra zmysel.

Nemas pravdu hlavne preto, lebo sa toho urobilo strasne vela. Nejaky zlomok:
- vesmirne stanice obiehajuce okolo Zeme, kde sa mimo ineho riesi vyskum, ktory riesi prave otazky suvisiace s cestou na Mars, pobytom v kozme a pod. Otazky typu "ako jest, pit, stat a srat bez gravitacie". A ze to nie je sranda.
- boli vyslane sondy (napr. na Mars), ktore poskytli mnozstvo uzitocnych informacii. Sak aj teraz tam este pobehuju.
- space shuttle, teraz uz v dochodku. Kazdopadne velmi uzitocne a schopne "vozitko"
- relativne nova vec, za posledne roky bolo objavenych mnozstvo exoplanet, t.j. planet mimo Slnecnej sustavy. Sice je to samozrejmost, ze tam su...ale takto mame dokaz a vieme nieco aj o tom, ze kde a kolko a ake velke. To je velka vec.
- stale dost cerstva vec, z konca 2014. ESA pristala so sondou na komete...analogia mozno takato: predstav si ako ze ides puskou strielat na ogurtovy kelimok na 2 kilometre.
- vyznamne je aj SpaceX, pretoze sa snazia stlacit dole cenu rakiet technologickou inovaciou. Ich rakety okrem ineho zasobuju ISS.
felipe25 napísal: co ale ak zem zacne ohrozovat nejaky objekt, a budeme mat 5r na to, aby sme sa pre zachranu populacie niekde usidlili?
Toto moc nehrozi. Vsetky taketo objekty su relativne dobre sledovane. Tie, ktore by mohli sposobit skutocne rozsiahlu skodu, su velke, tak ich je relativne lahke sledovat. Horsie je to s takymi mensimi vecami (ale nie tymi najmensimi...od nejakej velkosti dole to zhori v atmosfere). Vid dost nedavny meteorit (ci meteor ci ake je to slovo a kedy sa ktore pouziva?), ktory sa nepodarilo odsledovat a v Rusku buchol vo vzduchu, pobil okna a postrasil ludi.

Taky vaznejsi objekt by bol asteroid Apophis, no uz je vypocitane, ze do Zeme nenarazi. Keby nieco take malo hrozit, vedeli by sme to skor nez 5 rokov vpred a vedeli by sme s tym nieco urobit. Tu vidime dolezitost space programu...dinosaury ho nemali a vsetci vieme, ako dopadli.
mp3turbo napísal: >> mozno ze viac tym hore vynasaju vojny, ako nejaka kolonizacia a prip. nove objavy na inych planenach, neviem.

akoze neviem, samozrejme ze vies. Jasnacka. Co si donesies z mesiaca, zamrznuty suter ? A za kolko ho predas ? Su tam diamanty ? Ropa ? Zlato ? Nieco co ma hodnotu v sucasnych ludskych rebrickoch ? Nie, nie je. Co odtial donesies "na komerciu" ? Nic.
To nie je uplne pravda. Pokial sa nemylim, vdaka tomu, ze Mesiac nema atmosferu, sa na povrchu nachadza tzv. Helium 3. To je specificky izotop Helia, ktory by sa dal vyuzit v jadrovej energetike. Zatial to ale moc nejde (fuzia je v plienkach) a tiez by to zatial bolo ekonomicky asi nevyhodne. Plus samozrejme odpor masy idiotov voci jadru (a.k.a najlepsi zdroj elektriny aky mame).
mp3turbo napísal: >> ved od pristatia na mesiaci a pod. sa nic nove neobjavilo, neurobilo, a to presli desiatky rokov. bude to fakt tym, ze je to take drahe, a nema vyznam to robit?

presne tak. Ti co maju peniaze a su schopni tam ist z toho nevedia vytrieskat dalsie peniaze.
To tiez nie je pravda. Napr. aj na Marse by sa urcite dalo nieco tazit. Je taka predikcia, ze prvy svetovy trilionar (taky este fakt nebol, Rockefeller mal nieco menej nez 400 mld.) bude clovek, ktory zacne tazit asteroidy. Predstav si pre dnesne pomery prakticky neobmedzene mnozstvo napr. takeho zeleza. Kolko tankov by sa z toho dalo postavit...alebo inych veci, samozrejme.

Este na to moc nie je technologia a bolo by to zasa asi zatial neekonomicke. Problemy: rychlost pohonu, ako sakra tie asteroidy chytat a ako ich vlastne vytazit. Atmospheric reentry (navrat do atmosfery (v tomto pripade Zeme)) nie je sranda a pokusat sa o to este s asteroidom naviac...uf.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Razer Huntsman V2 (red linear), Razer Basilisk V3 Pro + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Sposob komunikacie sond...

Príspevok od používateľa Ondro1 »

M1ch4l napísal:Nie je to najrychlejsi objekt, to je podla googlenia sonda Helios 2, ktora obieha okolo Slnka. Aj ta ide v tomto meritku pomaly.
Helios túto rýchlosť dosiahol v perihéliu, keďže obieha na veľmi excentrickej dráhe okolo Slnka, čiže sa to moc neráta, pretože tú rýchlosť hneď stratil a v ďalšom perihéliu zas nabral. Medziplanetárnym sondám trvá často niekoľko rokov, kým dosiahnu letovú rýchlosť(ak to nie su zrovna sondy k Venuši, Merkúru alebo Marsu). Na zrýchlenie vo vesmíre sa totiž používa tzv. gravitačný prak, manéver, pri ktorom sonda preletí blízko inej planéty. Rýchlosť sondy sa zväčší o rýchlosť planéty projektovanú do smeru letu. Často sa využíva Venuša, Zem a Merkúr na takéto manévre, samotná Rosetta zrýchľovala 5 rokov takýmto spôsobom(očividne môžem takto zrýchliť len cca raz za rok).
M1ch4l napísal:Nemas pravdu. Pristatie na mesaci samo o sebe bol len vysledok "space race". Nejake vedecke opodstatnenie...hm, asi chlapci odtial priniesli par sutrov a je to dokaz toho, ze sa tam vieme dostat. Aj na Mars sa vieme dostat, len sa to moc nevyplati a nema to nejaky extra zmysel.
To, čo spravili tí ľudia na Mesiaci dnes dokáže spraviť sonda(aj vtedy dokázala) a ešte viac, lebo to neboli zrovna vedci na šutre, ale letci(a inžinieri, pretože tie plechovky v ktorých lietali sa stále kazili). Let na Mesiac bola taká súťaž kto najďalej doští. Dnes môžeš ísť na Mesiac, keď si to zaplatíš, rusáci ponúkajú.
M1ch4l napísal:Toto moc nehrozi. Vsetky taketo objekty su relativne dobre sledovane. Tie, ktore by mohli sposobit skutocne rozsiahlu skodu, su velke, tak ich je relativne lahke sledovat.
Nie je celkom pravda, pretože je zasa extrémne ťažké nájsť asteroid, hlavne keď je osamelý na veľmi excentrickej dráhe a/lebo sa približuje od Slnka(Slnečná sústava je veľká, obloha je veľká). Vypočítať jeho presnú trajektóriu z pozorovaní je tiež veľmi ťažké, čiže ak by sa aj niečo približovalo, tak určite presídliť medzitým nikto nestihne ;) Stačí, aby mal asteroid nízke albedo, niečo by ho vyšuplo z niektorého z pásov asteroidov alebo lepšie - kuiperovho pásu a bol by problém. Samozrejme, Zem by asi nezničil, lebo to by sme o tom ozaj vedeli, ale dokázal by spraviť poriadnu paseku na niektorom z kontinentov alebo pologulí.

M1ch4l napísal:Este na to moc nie je technologia a bolo by to zasa asi zatial neekonomicke. Problemy: rychlost pohonu, ako sakra tie asteroidy chytat a ako ich vlastne vytazit. Atmospheric reentry (navrat do atmosfery (v tomto pripade Zeme)) nie je sranda a pokusat sa o to este s asteroidom naviac...uf.
Logickejšie by bolo asteroid vyťažiť priamo vo vesmíre, ak už ho niekam ťahať, tak nie ďaleko, ale skúšať pristáť s asteroidom na zemi je blbosť, pretože obsahuje kopec nepotrebnej mŕtvej váhy. Inak misia, ktorá by pritiahla asteroid k ISS sa plánuje.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13796
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Sposob komunikacie sond...

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

Návrat na "Vesmír"