Projekt - malinke a vykonne ITX

Všetko o zdrojoch, skrinkách a ich modifikovaní, o projektoch a modifikáciách všeobecne...
Používateľov profilový obrázok
Nightlight
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1065
Dátum registrácie: Št 06. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Projekt - malinke a vykonne ITX

Príspevok od používateľa Nightlight »

Ahojte,

rad by som sa s vami podelil o svoj najnovsi projekt. Tym je upgrade mojej sucasnej zostavy, ktora bola povodne cielena do malickeho PC, avsak ten bol az tak maly, ze som tam nemohol dat poriadnu grafiku. Casy sa zmenili a dobru grafiku znovu chcem, tak bolo nutne pocitac trochu zvacsit (ciel ale bol, aby to bolo stale co najmensie).

Komponenty zo starej zostavy:
MB: Intel DH77DF
CPU: Intel Core i7 3770K
RAM: 16GB DDR3 (2x8, Kingston)
SSD: 128GB Crucial M4
HDD: 3TB WD Green

Nove komponenty:
Case: Raijintek Metis
PSU: Corsair CX430M
CPU Cooler: Thermalright Macho 120 Rev.A

Preco som si ako nove komponenty zvolil prave tieto?
Skrinku som sa snazil vybrat taku, aby bola co najmensia, ale nech tam vojde aj tower chladic a normalna siroka grafika s chladicom na 2 sloty. Idealne aj dlha, nie len na dlzku ITX dosky. Povodne som chcel Silentium PC Gladius Q50, ale kedze nebola dostupna, nasiel som takmer identicku skrinu od Raijinteku. Na internete som zistil, ze po miernej modifikacii bude mozne vtesnat aj dlhu grafiku (s dlzkou do cca 25cm).
Zdroj som chcel modularny s vykonom okolo 400W a nie velmi vysokou cenou. Corsair mali v Alze akurat zlacneny ako rozbaleny, tak som ho kupil.
Chladic CPU mal byt velky pasiv bez backplate alebo s takym backplatom, ktory by nekolidoval so suciastkami na zadnej strane dosky (celkom problem). Taktiez nesmel zasahovat do PCI-E slotu (co je na danej intel doske dost jednoduche kvoli umiestneniu CPU socketu do jeho blizkosti) a mal by sa nachadzat medzi intake ventilatorom a zdrojom.

Postup:
Zacal som rozobranim starej zostavy a postupnym presunom komponentov do novej skrinky. Ako prva isla samozrejme doska - pri nej bolo potrebne odmontovat stary chladic a pripravit dosku na novy.
Obrázok

U skrinky bol problem s nefunkcnym predlzovacim kablom na napajanie zdroja. Jeden vodic bol niekde preruseny a nechcelo sa mi to reklamovat len kvoli tomuto. Riskol som to, zadnu koncovku som odstrihol a kedze bol zvysok kablu v poriadku, rozhodol som sa to prepajkovat a funguje to. Nie je to super pekne, ale skrinka sa aj tak otvarat nebude.
Obrázok

Napriek tomu, ze graficku kartu som planoval dokupit az trochu neskor, zdroj som sa hned rozhodol upevnit alternativne. Neopuzil som standardny stojan, aby som mohol zdroj umiestnit o 1-2cm nizsie a tym vznikla moznost osadit aj dlhu VGA. Upevnil som ho teda stahovacimi pasikmi podlozenymi gumickami, ktorych je pri skrinke kopec na upevnenie 2,5" diskov.
Obrázok

Dalsia modifikacia bola moja oblubena - odstrihnutie perforacie pre vetrak na intake. Toto robievam na skrinkach preto, aby som zvysil prietok, znizil hluk a hlavne - mriezka mi staci jedna, a to na prachovom filtri.
Obrázok
Obrázok

Pozor som sa taktiez snazil davat na cable management. Slo to prekvapujuco dobre, aj ked zaverecne zhodnotenie budem moct podat az po domontovani VGA.
Obrázok

Dalej uz nic nebranilo tomu, na co som sa tesil najviac - osadeniu CPU chladica. Ani s tym nebol velky problem, montaz bola pomerne jednoducha. Sadol tam presne podla ocakavani. Jedina nevyhoda su drobne vycnelky z rebier, ktore su orientovane kolmo na smer toku vzduchu. Inac to ale neslo a o uchladenie obavy nemam.
Obrázok

Nasledovalo upevnenie 3,5" HDD. Pre ten je miesto na hornej strane skrinky, avsak zarazila ma jedna vec. Po namontovani HDD uz nesla stena upevnit nazad na skrinku. Bolo nutne odsrobovat par srobikov, stenu nasadit na skrinku a potom znovu posadit veci na svoje miesto. Nic strasne, ale toto vyrobca nejako nedomyslel.
Obrázok

SSD som nechal zatial volne polozene nad zdrojom. Mechanicke casti nema, takze mu to je jedno a mne tiez. Svoje stabilne miesto aj tak dostane az po osadeni VGA. Po zapojeni SSD a uzavreti skrinky uz bol pocitac pripraveny na pouzitie.
Obrázok

VGA mam uz objednanu tuto: https://www.alza.cz/msi-gtx-960-2gd5-d2 ... d=18855630
Vybral som ju preto, lebo tam akurat vojde a vzduch bude fukat von. To je velmi dolezite, pretoze ine grafiky by si tam mohli vzduch dookola ohrievat same pre seba a este k tomu by sa mohol dobre zohriat aj HDD.

Pocitac uz bezi a je velmi tichy - aj ked zdroj a HDD trochu pocut je. Velmi nechapem, preco dal vyrobca tolko gumiciek na 2,5" pozicie, pri ktorych najdete aj tak len napisy SSD. Ale pozicia na 3,5" HDD odvibrovana nie je. Ale tato starost je fakt len pre pozorne a rozmaznane ucho :) Pocitac je aj tak takmer nepocutelny, a to aj v zatazi. Uvidime, co s tym urobi grafika.

Budem rad, ak prispejete nejakymi napadmi alebo komentarmi, ale menit sa uz aj tak nebude dat asi nic :)
Viac fotiek mozete najst tu: http://imgur.com/a/GGuAc/all
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Projekt - malinke a vykonne ITX

Príspevok od používateľa mp3turbo »

uplne krasne, dufam ze to neupecies...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Nightlight
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1065
Dátum registrácie: Št 06. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Projekt - malinke a vykonne ITX

Príspevok od používateľa Nightlight »

Toho sa nebojim. Uz 2-3 roky mi tie veci bezali s takto riesenym chladenim: http://imgur.com/a/najBU/all
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5661
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Projekt - malinke a vykonne ITX

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Super, low cost (bez orazky) co vyzera dobre s splna tu istu funkciu ako moj skoro tower.

:good:
Používateľov profilový obrázok
Reinok
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1336
Dátum registrácie: Št 20. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Senec

Re: Projekt - malinke a vykonne ITX

Príspevok od používateľa Reinok »

Milujem niečo čo je z vonku nenápadné a pritom to je vo vnútri parádna mašina! Krása!
Moto: Yamaha FZ8 Fazer
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Projekt - malinke a vykonne ITX

Príspevok od používateľa quicky »

este do toho tak napratat fury X :D
Používateľov profilový obrázok
Nightlight
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1065
Dátum registrácie: Št 06. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Projekt - malinke a vykonne ITX

Príspevok od používateľa Nightlight »

No take Nano by som si tam vedel predstavit :D Ale kedze nie som nejaky pro-gamer, aj GTX960 bude pre mna urcite pohodlne postacovat :)
Používateľov profilový obrázok
Ľubo
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 791
Dátum registrácie: Po 13. Máj, 2013, 21:45
Bydlisko: Žilina

Re: Projekt - malinke a vykonne ITX

Príspevok od používateľa Ľubo »

Pozeram, ze mame rovnaky vkus :)
http://www.cnews.cz/clanky/z-dilny-extr ... em-projekt
075.jpg
Veci je dobré robiť buď poriadne alebo vôbec.
Používateľov profilový obrázok
Nightlight
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1065
Dátum registrácie: Št 06. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Projekt - malinke a vykonne ITX

Príspevok od používateľa Nightlight »

Ano :) Ten build poznam a povodne som chcel aj rovnaky zalman chladic, ale na moju dosku by nepasoval + kolidoval by s grafikou. Taktiez mam oproti tej zostave otoceny airflow, a to preto, aby bola jedina cesta dnu chranena prachovym filtrom. Kazdopadne pekna praca :good:
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3302
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Projekt - malinke a vykonne ITX

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Aj plánuješ vyrezať dieru na ventilátor v hornej časti? Zaujímalo by ma, aká by bola teplota grafiky pred a po.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Nightlight
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1065
Dátum registrácie: Št 06. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Projekt - malinke a vykonne ITX

Príspevok od používateľa Nightlight »

Uvazoval som nad tym, ale bolo by to zlozitejsie. Na vrchu je este disk. A hlavne to nemam cim vyrezat, takze pravdepodobne nie. Zajtra ma prist uz aj grafika, tak by to malo byt kompletne. Potom poslem dalsie fotky.
Používateľov profilový obrázok
Nightlight
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1065
Dátum registrácie: Št 06. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Projekt - malinke a vykonne ITX

Príspevok od používateľa Nightlight »

Tak uz prisla VGA, zial to s nou nefunguje ( http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopi ... 8&t=110261 ).
Ale aspon som to pofotil. Vosla tam velmi pekne:

Obrázok
Obrázok
Obrázok

Viac fotiek: http://imgur.com/a/VfcI9/all
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Projekt - malinke a vykonne ITX

Príspevok od používateľa quicky »

pre pana boha co ta donutilo ist do stock karty tohto typu??
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10024
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Projekt - malinke a vykonne ITX

Príspevok od používateľa stiv »

Skus porozmyslat quicky.
.
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Projekt - malinke a vykonne ITX

Príspevok od používateľa STENLY »

tak hádam disk nemôže byť prekážkou :?
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102

Návrat na "Zdroje, skrinky ich modifikácie a projekty"