Nakup noveho PC na rendering

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Maritain
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 30. Jan, 2022, 23:57

Nakup noveho PC na rendering

Príspevok od používateľa Maritain »

Zdravim,

potreboval by som detailnu pomoc s poskladanim noveho PC, ktory bude vyuzivany primarne na Twinmotion 2022, 3Ds Max a Archicad 25.
Pocitac bude najviac pouzivany na Twinmotion 2022.
- Kvoli PathTracingu je potrebna minimalne 8GB graficka karta s podporou DirectX12
- RAM ratam minimalne 64 GB na zaciatok s moznostou dodatocneho dokupenia do 128 GB
- SSD Disk 1TB (rychlejsi aby stihal nacitavat asset)
- procesor nejaky dobry a rychly

Pocitac som nikdy neskladal, takze vsetky detaily ako chladenie, maticna, zdroj, bedna a neviem co este, maximalne pomozu.
Pocitac bude napojeny k internetu cez Wifi a mechanika je potrebna.

Pocitac by mal byt stavany tak, ak by som sa rozhodol o rok zmenit nejaky komponent, dajme tomu graficku kartu z 8gb na vyssiu, nebude za potreby menit celu maticnu dosku atd.

Cena do max 2500 eur. Cim nizsie sa dostanem s cenou a vyssie s kvalitou, tym lepsie.

Dakujem za kazdu radu,
Martin
Používateľov profilový obrázok
j0hny
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1134
Dátum registrácie: St 31. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

Re: Nakup noveho PC na rendering

Príspevok od používateľa j0hny »

Zalezi aj od toho, ci planujes pravidelne nieco upgradovat, ako casto a za kolko. Osobne sa domnievam ze okrem grafiky asi bude lepsie investovat hned do niecoho dostatocne vykonneho. Na AMD threadripper rozpocet uz nemas ale bola by to pecka. Zaklad ktory by sa "oplatil" by vosiel do 3 tisic. Potom si tam mozes upgradnut cpu za tisicku, dve, alebo aj 4. Takisto pamate, ak je v blizkej buducnosti plan rozsirovat pamat tak mozes prejst z 64 na 128, a potom na 256. Toto riesenie je najvykonnejsie na rendering ale pomer cena/vykon je dost mizerny.
Pri takejto palbe by som uz radsej siel do dalsieho PC, ako kupovat threadripper cpu za 4 tisicky.
Tak vratime sa asi na zem pevnymi nohami. Najlepsi pomer cena vykon je na niektore ryzeny, ale predpokladam ze ti to stacit nebude a pgradovatelnost tam uz velka nebude.
Najlepsie na tom s upgradovatelnostou je asi alderlake, mozes zacat s intel 12600, doskou ktora v buducnosti zvladne 12900 a 256gb ram.
To mas cca 300cpu, 300doska, 300ram, 150ssd, 150 bedna s ventilatormi + mechanika, panel s pripojeniami atd... 150-250 all in one chladenie cpu, 150 zdroj. Zvysok ostane na grafiku, trebars rtx 3060 12gb. PCIexpress na grafiku ta nebude limitovat velmi dlho.
Dalsi mozny upgrade potom cpu za 600 - predaj povodneho, pamat 300, grafika je otazna v tejto dobe. Mozno 12gb ti bude stacit na dlho.

Vychadzal som z pomerne vysokeho rozpoctu. Ked chces nieco low cost na zaciatok, tak AM4. Bude to podobne ako s alder lake. Vies zacat o par stoviek lacnejsie a zastavis sa cca rovnako vysoko, len s drahsim cpu ryzen9 5950 s trochu horsim pomerom cena/vykon

Edit: este ma tak napadlo, ci vobec tu PCIe grafiku na zaciatok potrebujes, ako by sa to chovalo s integrovanou grafikou so zdielanou systemovou ram. DX12 podpora tam je... Ale zrejme budes potrebovat cuda od nvidie.
Spoiler: ukázať
i9 12900KS stock+undervolt, ekwb velocity ; MSI PRO Z690-A DDR4 ; Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 3600/CL16 1Gx8 ; MSI RTX3090 Suprim X aplhacool blok+bckplate ; NVME Ťamťung 970 EVO 1TB, SSD WDgreen 480 ; SilentiumPC Armis AR6 TG ; Corsair RM850X ; Philips 65OLED856, custom loop mo-ra core360. Samsung HW-A650 + 9100S surroundy
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Nakup noveho PC na rendering

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Najlepsie na tom s upgradovatelnostou je asi alderlake, mozes zacat s intel 12600, doskou ktora v buducnosti zvladne 12900 a 256gb ram.

toto nebude chiba ? 12900k ma 128GB max a ani nejak nie som presvedceny o doskach nad 128GB.


Martin, Archicad bude zrejme profitovat zo single-core vykonu, takze AlderLake. Na CPU rendering sa samozrejme hodi co najviac jadier takze 5950x i ked je nutne povedat ze AlderLake za nim moc nezaostava. Rendering by si ale ajtak mal robit na grafike, je to daleko efektivnejsie (vykon / spotreba) nez na CPU a aj rychlejsie (cas).

Moje napady, vsetky ceny vratane dépéháhá :

- SSD poradim u nas neznamy typ PNY CS3040, najdes na heureke a vo web butikoch :) 2TB, VYDRZ ZAPISOV 3.400TBW nema ziadne ine konzumerske SSD, vykon perfektny, takmer na spici - je to trieda Samsung 890Pro, WD 850, Kingston KC3000 atd. Nezname SSD ale absolutne perfektne. Cena ? 215,-eur za 2TB verziu, nech sa paci.

- 64GB DDR4 RAM na tieto programy urcite, 3600MHz/CL18 Patriot Steel, cena okolo 235,- eur. DDR5 nekupuj, je sialene draha, ty potrebujes kapacitu. Teda 2x 32GB modul aby si v buducnosti mohol rozsirit.

- chladenie : Arctic Liquid 360mm alebo 420mm, podla skrine ktoru si vyberes. 420mm uchladi najzravejsie CPU zhruba o 6-9 stupnov lepsie nez 360. Su to jedny z najvykonnejsich vodnych chladicov ktore dnes mozes zohnat a maju fenomenalnu cenovku (98,-eur za 420mm v Alze). 7 rokov zaruka.

- 12900k versus 5950x : https://www.youtube.com/watch?v=Rlc8H4EBGvA ano o malinko vyhrava AMD, ja by som bral Intel. Daleko lepsi vykon v single, dual a tree-core aplikaciach kvoli daleko vyssej frekvencii a IPC ako ma AMD, az pri zapojeni vsetkych 16tich jadier AMD dokaze o kusok utiect. Podla mna o nepodstatny kusok (30 sekund pri 8 minutach ?) takze rendering na pozadie a nieco ine robim v popredi a nezaujima ma posledna polminuta. Doska Z690 cipset, MSI z690-a za 190,-eur posluzi krasne. Vela PCI slotov, 4x RAM co je standard, 4x M.2 SSD co rozhodne standard nie je, pekne kvalitne VRM cize podpora najhladnejsich procesorov Intelu (to prakticky je garantovane pri vsetkych z690 doskach), celkovo ta doska nema ziadne vazne chyby a za tu cenu je to bomba.

Pozor henten vykonovy rozdiel bol pri renderingu cize CPU najintenzivnejsej praci, pri beznej robote Intel rozdrvi AMDcko rozdielom tretiny az polovice. Drtiva vacsina CADov nie je vysoko paralelna, cize pocet jadier nehra vaznejsiu ulohu, plati aj pre AutoCAD.

- bedna... no nejaka "že by dobro bulo". Lian-Li 215 pre 360mm vodny chladic. Alebo skor naostro big-tower, Corsair 750D, v Alze GameMax Abyss TR. Nemam priamu skusenost, nevleze tam 420mm vodnik, https://www.welshgaming.co.uk/gamemax-f ... se-review/

- zdroj : nieco za 100-120 eur. 750W alebo viac, je ich vela hodnych. https://linustechtips.com/topic/1116640-psu-tier-list/

- mechanika : to uz ani neviem co je, musis vybrat sam.

Predbezny nastrel cien :
100,- eur bedna
200,- eur doska MSI z690-a
330,- eur procesor 12700 (nedavam 12700k lebo je o stovku drahsi, nedavam 12900k lebo absolutne nevojde do ceny)
250,-eur 64GB RAM
100,-eur chladic Arctic 360mm
220,-eur SSD 2TB PNY CS3040
100,-eur zdroj
============
suma 1300,-eur bez grafiky

Moc lacnejsie to FAKT NEJDE pre poloserioznu zostavu. Zato keby si chcel kupit nieco adekvatne od workstation vyrobcov, tak by to koštovalo 4.000 eur v rovnakej zostave cize ked sa na to pozrieme z kilometrovej vysky, je to mimoriadne vyhodna ponuka.



- grafika... najvacsi problem. Je dolezitejsi vykon GPU cipu samotneho alebo kapacita pamate aby sa ti sceny zmestili do RAMky a netratil si vykon kvoli presypaniu dat ? Ako slusny kompromis mi pride RTX A4000, 16GB RAM, cena 1570,-eur. Je to o kusok vyssia cenovka ako konzumerske Nvidia rtx3070, AMD 6700xt a podobne, ale :

a) vacsia pamat ktora moze byt rozhodujuci faktor pre "model vlezie alebo nevlezie". Niektore veci sa proste nedaju spravit na 4GB P600.
b) WORKSTATION karta. Drivre certifikovane pre aplikacie ktore pouzivas, atd. Ja tie konzumerske karty NEMAM RAD v polo/profi zostavach.
c) AMD by som nepozeral pre tvoje pouzitie. Ano samozrejme funguju, ale nemaju dekadu skusenosti s tymto workstation trhom a hlavne ich aplikacie nepodporuju (uhm, nie su optimalizovane) v takej miere ako by bolo ziadane.


Za 2500,- sa to spravit cele s grafikou neda, rozpocet kusok prekrocis.

Pridat v buducnosti dalsich 64GB RAM na 128GB spolu vies (250,-eur), vies tam pridat dalsie SSDcka (3x). Vies vymenit grafiku, procesor.

Cele je to strasne komplikovana tema a moze sa vyrojit vela nazorov. Niektori sa budu bit za AMD 5900/5950, ja by som do toho nesiel (znovu ten isty pateticky dovod - tie sproste aplikacie boli sto rokov ladene a šité pre Intel, i ked absolutne rozumiem ze toto je za vlasy pritiahnuty dovod). Ked prejdes na nejaky Nemetschek, Siemens NX, Catiu a podobne veci, ani ta nenapadne pozret na AMD. Dovodov preco je vela...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Maritain
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 30. Jan, 2022, 23:57

Re: Nakup noveho PC na rendering

Príspevok od používateľa Maritain »

Dakujem pekne za rady.

@j0hny Dakujem za rady. Upgradovat by som nechcel aspon tak rok, dva, avsak bol by som rad, ak by som si o tie dva roky zakupil novsiu graficku, aby to maticna utiahla.

Twinmotion ma nasledovne poziadavky:
Graphic Card: 12 GB (or more) dedicated memory or card with benchmark score over 15 000 https://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html
CPU (processor): CPU with benchmark score of 2500 higher https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html

Podla linkov na ktore sa odvolavaju mi z toho Intel 12700 vychadza celkom dobre.
Ked sa pozriem na graficke karty, tak mi podla cisiel (hlbsie sa nerozumiem) vychadza rtx 3070 lepsie ako RTX A4000. Avsak som nasiel, ze "Twinmotion loves GPU's with a lot of VRAM."

@mp3turbo dakujem za detailny rozpis. S grafickou kartou mam asi najvacsiu dilemu. Na jednej strane su tu cisla z benchmarkov, na druhej strane velkost v GB (8-12-16GB), kde niektore 8GB porazaju 16GB (podla cisel). A tak si vravim, ci ist do 12GB RTX3060, hoc je slabsia (podla cisiel) od RTX 3070, ktora je 8GB. No a potom tu je este este RTS A4000 - 16GB, ktora je pod 12GB RTX3070.

Momentalne pracujem na 1GB karte v Twinmotion a je to smrt, 100% vyuzitie GPU, low settings a 4-10 FPS.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Nakup noveho PC na rendering

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pozor, na hentake KONZUMERSKE / HRACSKE "passmark" testy NESMIES pozerat. Jejda ja to neviem povedat spravne, konzumerske karty su orientovane na "spracovanie bodíkov" kdezto workstation karty na polygony ci kery ancias to je. Nesmejte sa, nerobim CAD, ale je tam rozdiel. Drivre su inak orientovane preto vendori brania pustat workstation drivre na konzumerskych kartach a naopak je to nezmysel.

Nielenze mas dilemu ale je to zaroven aj suverenne najdrahsia vec v tom pocitaci. Ako som pisal, niektore aplikacie podla zlozitosti modelov atd vyzaduju viac GPU pamate pred vykonnym GPU procesorom (vyzera to ze aj tvoj TwinMotion je taky !!); niektore aplikacie (typicky rendering) to maju naopak. Lenze pruser je, ze render spravis uplne na zaver prace kdezto cely cas pracujes s modelmi atd. takze ja osobne by som dal prednost vacsej pamati.

Bohuzial v tomto ti absolutne neviem poradit, je to aplikacia od aplikacie a ja ich nepouzivam. Rozhodne sa inak bude spravat Archicad ako 3DS Max - pre 3ds max absolutne jednoznacne mnozstvo pamate, pre archicad ta pamat nie je dolezita lebo pre 2D nepotrebujes ani hovno a pre 3D nevies zatazit 12GB ani 16GB. TwinMotion som pred tvojim prispevkom nikdy nepocul. Potom je este sialene dolezite aka konkretna verzia, 3ds max 2018 a 3ds max 2022 rozhodne nie je to iste z hladiska narokov na grafiku pretoze ten novy soft jednoducho vie o novych grafikach a dokaze s nimi inak pracovat.

Vseobecne, A4000 je tretia najvyssia rada poslednej workstation generacie Nvidie - A6000 (48GB, strasidelna cenovka), A5000 (24GB, hrozna cenovka), A4000 16GB akotak prekusnutelna cenovka. Ked to zoberem len statisticky, nemoze to byt uplne zle.
https://aecmag.com/workstations/nvidia- ... y-tracing/


naklep do guugla nvidia Rtx a4000 review a mozes citat. Konzumerske 3070tky su niekde okolo 1200 eur, tato je za 1500 eur.

Otazka potom je aj to, kolko stravis casu v ktorom programe - kde treba dat doraz a ako seriozne vazne to myslis s tymto zameranim (hrajes sa len tak alebo bude z teba grafik co sa bude tymito vecami živiť). 1500 eurova grafika je draha pre bezneho cloviecika avsak lacna pre profika ktoremu zaraba na zivobytie.

No, solidny zaklad kompjutra sme ti postavali :) Da sa vymenit intel12700 za AMD 5900 - cenovo vychadzaja intel lacnejsi a podla mna vykonnejsi prakticky vo vsetkom (180 doska + 340 procesor ; AMD je 120 doska plus 480 procesor). Rozhodne potencialne stabilnejsi, ja by som na 3ds max a *CAD rozhodne chcel Intel. Nepriestrelne. Nemas dovod menit pamate, chladenie, bedna je osobna preferencia (nespominas divne poziadavky, kvanta HDD, specialne karty atd), zdroj je univerzalny. Grafika je najvacsi, najdrahsi, najkomplikovanejsi diel - bohuzial vela profikov tu medzi nami neni.

Su aj lacnejsie karty - ked mas moznost dohodnut sa s nejakou firmou na pozicani, kludne pozri 4GB T600 za 200 eur ; 8GB RTX4000 (nie A4000 cize povodnu generaciu) za priblizne tisicku ; 4GB P1000 za ~400 eur... to by bolo ideal. Vyskusat si.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12349
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Nakup noveho PC na rendering

Príspevok od používateľa HellAngel »

momentalne frcis na 1GB karte a biednom CPU. Akykolvek upgrade smerom hore bude pre teba iny vesmir

Ja by som siel do toho co ti navrhol turbo. Strop si teraz nemozes dovolit, a jedine co mozes teraz spravit, si pripravit zostavu na buduci upgrade. Vidim to tiez na intel platfotmu. Multicore vykon pre teba zrejme nema zmysel, keby mal, vedel by si o tom, ze ho potrebujes. Detto graficka. Momentalne frcis na 1GB. Aj taka 8GB karta bude pre teba len na Mars rychlostou svetla. Kup Nieco co navrhol turbo, aby si sa zmestil do svojho rozpoctu. Na benchmarky sa pozriet mozes, na pribliznu orientaciu co ma aky vykon su OK. Ale pozri radsej videa na youtube, je ich tam urcite mrte a urcite najdes nieco z z reality a nie len ciselka v benchmarku
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6654
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Nakup noveho PC na rendering

Príspevok od používateľa M1ch4l »

turbo ide :) na plne otacky

zacnime nejakymi otazkami

Da sa cakat na Zen 4 (koniec roka) alebo to treba hned? Kedze pises nieco o 1GB grafike, tak to asi chces hned, ze?
Dalej, musi sa do rozpoctu vojst aj napr. monitor alebo ten uz mas?
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Maritain
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 30. Jan, 2022, 23:57

Re: Nakup noveho PC na rendering

Príspevok od používateľa Maritain »

@HellAngel Asi si trafil klinec po hlavicke a a potreboval som to pocut.

@M1ch4l Najlepsie je hned, lebo do konca roka s tou 1gb kartou pridem o nervy. Do rozpoctu sa musi zmestit iba PC. Vsetko ostatne mam.

@mp3turbo dakujem pekne za vsetky informacie, velmi si mi pomohol. Ked som si to vsetko dal dokopy, tak ci chcem ci nie, tak musim ist s nejakou grafickou kartou okolo 1000eur, inak prekrocim rozpocet. Ale ako spominal HellAngel, zaklad budem mat dobry a grafiku a ram viem upgradnut. Na shortliste mam 8GB RTX 4000 alebo 12GB RTX 3060. Budem si ich teraz viac porovnavat a prehladavat Web. Skusim sa obratit aj na Twinmotion support alebo fora, ci maju s nimi skusenostami.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Nakup noveho PC na rendering

Príspevok od používateľa mp3turbo »

okej. Ale uvazuj opatrne, pretoze ked dnes kupis nejaku lacnotu aby sa vosla do rozpoctu, budes mat problem ju v buducnosti predat pretoze trh pre take karty je extremne obmedzeny (navyse prakticky kazdy kto taku kartu kupuje ju vie kupit bez dph ... lebo su to firmy, ludia ktori pracuju v tych firmach, atd).

A kedze ju budes mat problemy predat, pojdes "pod cenu" cim stratis prachy. Co chcem povedat : ak dnes kupis nejaku lacnu kartu za 700 eur aby si sa vosiel do rozpoctu, v buducnosti ju sotva predas za 350-400 eur (toto NIE SU herne karty ktore bere kazdy, navyse situacia s grafikami sa zacne postupne upratovat. Mozno tento rok, mozno buduci... karta ktoru dnes kupis za 1000 eur moze buduci rok stat 520 eur nova !! a potom co).

Proste na zamyslenie. Bud dnes doplatim nejake mnozstvo penazi, alebo v buducnosti zrejme stratim viac penazi na predaji sucasnej karty a nahradeni novou. Fóra su samozrejme spravny napad. Predpokladam ze na rendering budu v pohode klasicke konzumerske karty, pouzivaju sa uz dlho...

Clovek, z ktoreho si mesta ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
j0hny
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1134
Dátum registrácie: St 31. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

Re: Nakup noveho PC na rendering

Príspevok od používateľa j0hny »

rtx a4000 na bazosi, s moznym odpoctom dph za 1350

edit: a naco by to predaval, ved dokupi a strci do PC dalsiu ;) myslim ze softverovo by to malo zvladat az do 4 gpu. Ale ruku za to do ohna nedam. Viem ze sa takto riesili trebars velkoplosne video stage s 4x4 lcd panelmi. Teraz uz su kadejake 8k projektory, aj laserove a neviem ake...
Spoiler: ukázať
i9 12900KS stock+undervolt, ekwb velocity ; MSI PRO Z690-A DDR4 ; Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 3600/CL16 1Gx8 ; MSI RTX3090 Suprim X aplhacool blok+bckplate ; NVME Ťamťung 970 EVO 1TB, SSD WDgreen 480 ; SilentiumPC Armis AR6 TG ; Corsair RM850X ; Philips 65OLED856, custom loop mo-ra core360. Samsung HW-A650 + 9100S surroundy
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Nakup noveho PC na rendering

Príspevok od používateľa mp3turbo »

och tywogo fakt, terazki som nasiel na heureke HP RTX A4000 karty za 1000,- az 1030,- eur vratane DPH !! Nove na slovenskych web butikoch !!
ziadne bazose za 1350... samozreme to nikto nema na sklade lebo taketo karty sa predaju raz za rok, vsetko je na objednavku ale malo by to byt real !!
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
j0hny
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1134
Dátum registrácie: St 31. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

Re: Nakup noveho PC na rendering

Príspevok od používateľa j0hny »

mp3turbo napísal: Po 31. Jan, 2022, 21:51 och tywogo fakt, terazki som nasiel na heureke HP RTX A4000 karty za 1000,- az 1030,- eur vratane DPH !! Nove na slovenskych web butikoch !!
ziadne bazose za 1350... samozreme to nikto nema na sklade lebo taketo karty sa predaju raz za rok, vsetko je na objednavku ale malo by to byt real !!
Tieto karty maju tiez dobry hashrate, takze realne s dostupnostou pod mesiac to asi nebude :-D
Spoiler: ukázať
i9 12900KS stock+undervolt, ekwb velocity ; MSI PRO Z690-A DDR4 ; Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 3600/CL16 1Gx8 ; MSI RTX3090 Suprim X aplhacool blok+bckplate ; NVME Ťamťung 970 EVO 1TB, SSD WDgreen 480 ; SilentiumPC Armis AR6 TG ; Corsair RM850X ; Philips 65OLED856, custom loop mo-ra core360. Samsung HW-A650 + 9100S surroundy
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6654
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Nakup noveho PC na rendering

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Nejaky nastrel. Trosku som to prepiskol, ale ani nie o 10%. No uprimne neviem, kde by som ubral.

https://www.alza.sk/nakupni-seznamy.htm ... E6A68617E5

S niektorrymi vecami ako napr. skrinka a zdroj mozem byt mimo, tam konkretne nemam moc dobry prehlad. Grafika by mohla byt ta RTX A4000, pohybuje sa v podobnej cene.

edit: Intel platformu som zvolil, lebo AM4 bude koncit a tu sa bude dat spravit aspon nejaky upgrade do buducna. Ale nerobil by som si iluzie, Z690 potiahne podla mna dohromady max. 3 generacie CPU. 1 uz mame, takze este 2 nove. Ale inak by to mohlo dobre vydrzat.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Nakup noveho PC na rendering

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nechcem byt hnidopich :

- doska : Marian nepozadoval Wifi - mozno netreba. Ja som kupil z690-a bez wifiny za 185,- namiesto tutok 244,- v alze s wifinou. Savings !
- pamate som kupil za 225,- presne tieto iste, more savings !
- SSD strasidelne drahe a zbytocne, ponukam PNY CS3040 2TB, fantasticky vykon za 215,-eur 2TB. Most savings !!
- bedna z hladiska teplot nic moc. Preco nie tie co som doporucil ja ? Na masine sa bude renderovat, tam bude tepla hooooodne !
- chladic uplne nahovno ; 80,-eur za singletower jednovetrakovu Noctuu v porovnani s 90,-eurami za jedneho z najlepsich 360mm vodnikov je blbina.
- ku grafike sa neviem vyjadrit, vid hore.

Len na rozdieli ceny dosky, pamati a hlavne SSDcka som ja usetril skoro tri stovky oproti tejto zostave... a to je hodne.

Vyber chladica (slaba Noctua) uplne zly, bez sance konkurovat 360mm Arcticu na vode : rozdiel v teplotach medzi tymi dvomi chladicmi bude takmer dvadsat stupnov [ https://youtu.be/xCxqITPtXXA?t=819 Arctic 360mm dava skoro desat stupnov oproti Noctue NH-D15 na 200W zatazi ... cize rozdiel oproti NH-12S bude este ukrutne vacsi !) a bedna tiez nie je ziadny vykvet (preco som navrhoval Lian-Li 215ku ? https://youtu.be/un82B93xKOE?t=1061 ] pretoze cpu teploty !!


Marian, z ktoreho si mesta ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
j0hny
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1134
Dátum registrácie: St 31. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

Re: Nakup noveho PC na rendering

Príspevok od používateľa j0hny »

Tak alza je poslednu dobu dost predrazena co sa komponentov tyka... Pozrel by som v inom, trebars aj v "zakazanom" shope :)

Tiez som odporucal vodnika. Ale ziadne slim verzie, ani 1x140 a podobne. Urcite 3x12 pre pripad upgrade na vykonnejsi cpu, a k tomu treba aj bednu vybrat. Lebo ten cpu pojde asi tak X hodin denne predpokladam. GPU tiez. To teplo musi von, heš od vsetkych nieprofi komponentov. A duplom po upgrade na 12900. Za dalsie v tej bedni musi byt prievan studeneho vzduchu. Ked budu 3x120 na radiatore cpu, treba tomu pomahat aj z predu aspon 2x120mm 350-700otacok plus na odsavanie dozadu minimalne 1x120 na 700-1300ot. Lebo sa to tam po par tisic hodinach zacne rozpadavat. Aj ked tuto konzumenti spotrebnej doby nic nesetria a vyhadzuju komponenty 10rokov po vyrobe do konvy. Renderink nieje hra kde stupa a klesa fps, a urcite sa stiha aspon trochu ochladit ked sa hrac potrebuje vysr... vysmrkat :)

SSD osobne niesom isty, ci rychlost je zbytocna... Ani tie 3/5/7 GB/s niesu take podstatne ako dalsie rychlostne parametre disku. Lebo keby na tento rychlostny udaj bol ozaj spolah, win by startoval asi tak 1 a pol sekundy. A to som este nevidel nikde ani pri cistej instalacii.

edit: btw k tej grafike, overil by som ci to pojde na multigpu. Zbytocne teraz priplacat za 3070ti. Je mozne ze 2x3060 toho dokazu viac. Ajtak podla gugla na rendering je topka 3090, dalsia topka je 2x 3090 alebo aj 4-6x 3090 :D Len ci to ten soft zvladne...
Spoiler: ukázať
i9 12900KS stock+undervolt, ekwb velocity ; MSI PRO Z690-A DDR4 ; Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 3600/CL16 1Gx8 ; MSI RTX3090 Suprim X aplhacool blok+bckplate ; NVME Ťamťung 970 EVO 1TB, SSD WDgreen 480 ; SilentiumPC Armis AR6 TG ; Corsair RM850X ; Philips 65OLED856, custom loop mo-ra core360. Samsung HW-A650 + 9100S surroundy

Návrat na "Nákupná poradňa"