Silnejšie PC, no nedostatočný výkon v hrách

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
Bruti
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 34
Dátum registrácie: St 05. Feb, 2014, 12:36

Silnejšie PC, no nedostatočný výkon v hrách

Príspevok od používateľa Bruti »

Ahojte, v mojom popise vidíte moje PC, áno, grafika je staršia, no v pohode by mala zvládať ešte do 1440p moje hry - nie som nejaký maniak do hier, hrám len WOT a po upgrade PC som chcel skúsiť aj Mafiu def. edíciu. Videl som na yt, že to daná graf. karta zvláda aj pri 4k s 30-35fps. Mne by stačilo 60-80fps na 2560x1440p. Toľko aj mám, avšak hra nejde plynulo, ale ako keby som mal málo ram alebo pomalé hdd. Po škubnutí, niekedy celkovo spomalení celej hry niekedy len bliknutia niekedy sekunda, proste trhavo to ide...mensie rozlýsenie aleno low kvalita grafiky na hru nemá vplyv rovnaký problém vidím aj len pri FHD...

Skúšal som aj nastavenia vo windowse 11 - vypnut zapnut game mod, xbox game bar... vycistit temp súbory... pri tej zostave akú mám, som čakal, že ma bude brzdiť grafika, no nie je to tak..tá by zvládla aj viac... po nainstalovani msi afterburner som zistil vyuzitie CPU len na 12-15%, grafickej karty na 95-97% a ram naplnený len na 10gb...

Nejaké rady?

Moje PC:AMD R9 5950X, 64GB ram DDR4 3200mhz, MSI B550 Tomahawk, systemovy SSD Seagate Firecuda530 - 1TB, grafika Gainward 2060 OC GHOST
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: Silnejšie PC, no nedostatočný výkon v hrách

Príspevok od používateľa Pietro sk »

bude zahlteny flash. na to pustam cca mesacne:

Kód: Vybrať všetko

cleanmgr /sageset:1
vssadmin delete shadows /all    (niekedy)
cleanmgr /sagerun:1
defrag c: /V /L /U /H
atd ..... d e f 
na odlahcenie dobre mat osobitny disk na hry.
zaujimave ze po zasahu, sa disk write test z 500mb/s vrati na pcie hodnoty.....
hdd boli pomale, ale aspon neboli naladove :laugh:
Spoiler: ukázať
5800x ..b550aorus_pro 180€...6800xt stock 670€..nh-u12 am4...viper steel 32GB 4400... R.A.T. 6+
3600-16 1T 32GB#1800IF# curve per core -28max #PBO-175# <95W <65°c
ag241qx; seagate 600pro; firecuda520..
Bruti
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 34
Dátum registrácie: St 05. Feb, 2014, 12:36

Re: Silnejšie PC, no nedostatočný výkon v hrách

Príspevok od používateľa Bruti »

no, to ma nenapadlo, skúsim to preinštalovať na SSD samsung... ale som si myslel, že M2 disk firecuda so sápisom 6000MB/s a čítaním 7300MB/s to dá v pohode...asi nie..ani napriek 64GB ram....

k tomu bude "zahlteny flash. na to pustam cca mesacne:" prosím, rozviň mi to čo tým myslíš presne, a kde použiť ten kód...

naťukať do CMD?
Bruti
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 34
Dátum registrácie: St 05. Feb, 2014, 12:36

Re: Silnejšie PC, no nedostatočný výkon v hrách

Príspevok od používateľa Bruti »

poprípade ma napadlo ešte, vo windows XP sa dalo nastaviť pokiaľ si dobre pamätám, virtuálna pamäť - nie je niečo vo WINDOWS 11, čo by mi obmedzovalo tých 64GB úplne využiť? je v pohode mať z Mafia DE v ram pri hre len 10GB?
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6641
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Silnejšie PC, no nedostatočný výkon v hrách

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Toto nebude nedostatocnym vykonom komponentov. 2060 v pohode potiahne obe hry. Nie na max. vo 1440p, ale potiahne plynule bez problemov.

SSD by predsa nemalo potrebovat defragmentaciu. Ja som u seba nikdy nic necistil, mam nejak 7 rokov staru instalaciu Windowsu a nemam problem. Ale neviem teda ako sa spravaju Seagate.

V prvom rade by som skontroloval teploty grafiky pri hrani. To by snad Afterburner mal ukazovat, ak by nie tak napr. GPU-Z. Realne vsak zaujimavejsie nez teploty bude to ak grafika nebude dosahovat spravne frekvencie.

Ak by teploty/frekvencie boli v norme, moze to byt nejaky softwarovy problem.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Bruti
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 34
Dátum registrácie: St 05. Feb, 2014, 12:36

Re: Silnejšie PC, no nedostatočný výkon v hrách

Príspevok od používateľa Bruti »

teplota je do 80c, a frekvencie tiež 1680-1725mhz (boost) bez môjho pričinenia...

takéto sekanie som pozoroval keď som hral mafiu 1 ešte s 64MB ram v roku 2002. po upgrade na 128MB to zmizlo :)

klasika, dám voľnú jazdu, vyjdem do ulice a začne to sekať, alebo sekavo ísť..sú to síce len mikro-trhnutia pri 70-80FPS, afterburner potom na chvíľku ukáže 45fps, no nejde to plynulú hru ako pri 60p videu napríklad...a ako som už písal vyššie, ani FHD rozlýšenie na úplne LOW nastavení na tom nič nemení... nie je to grafikou - aspoň si myslím... aký benchmark by mohol poukázať na to, kde je úzke hrdlo alebo najslabší bod celej zostavy pri tomto probléme?
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22010
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Silnejšie PC, no nedostatočný výkon v hrách

Príspevok od používateľa dexterav »

a cpu ti boostuje na max frekvencie? poprípade skus hodiť skore z R23 benchu
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X32GB6,8GHz CL32 Vengeancel, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s+A50s+T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Bruti
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 34
Dátum registrácie: St 05. Feb, 2014, 12:36

Re: Silnejšie PC, no nedostatočný výkon v hrách

Príspevok od používateľa Bruti »

provedu!

cpu si nepamätám, pozriem a napíšem
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6641
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Silnejšie PC, no nedostatočný výkon v hrách

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Skus nainstalovat LatencyMon a pustit to. Potom zacni napr. pustenim nejakej hudby, pustenim videa, a nakoniec pusti aj tu hru. A sleduj latencie.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Silnejšie PC, no nedostatočný výkon v hrách

Príspevok od používateľa mp3turbo »

defrag SSD je samozrejme blbost, akurat ho zbytocne ničíš. Mnohe rozumne tooly ani nic nespravia / nepustia ked zistia ze je to SSD.

64GB RAM mas paradne vela, MOZES UPLNE VYPNUT SWAP. Netreba ti ho ani jeden jediny milimeter. Moze sa totiz stat, ze Windows podsunie nejakej blbej hre (ktora nie je zvyknuta na taketo cisla, nie je optimalizovana) informaciu "juchuuuuu mam 128GB RAM" a ona sa snazi co najviac nachňápať do pamate. Ze to nemoze dopadnut dobre je jasne... hod sem obrazok Task Managera v zalozke Performance, a tam kliknut v Memory aby sme videli detailne info o vyuziti pamate - cele to sprav ked budes mat zapnutu hru a budes niekde tak "dalej" v procese hrania, proste nie po prvej minute.

Idealne by bolo spravit aj pred spustenim hry, aj po spusteni hry, aj po tretej-stvrtej minute a kludne aj po polhodinke hrania :) uvidime ako sa meni vyuzitie tej pamate a budem ti schopny povedat ci to moze byt pricina. V kazdom pripade vsak rovno sfleku UPLNE VYPNI swap, nepotrebujes ho. Ani jeden jediny bajt.

Tip na preskumanie systemu : utilitka LatencyMon (itor) ti pripadne povie, ci nemas nejake cirkusy s ovladacmi v systeme, ci niektory z nich netravi prilis vela casu v preruseniach, negeneruje prilis moc preruseni atd.

SW problem : samozrejme, nahrat nove ovladace na chipset dosky aj graficku kartu. Aktualizacia ovladacov ZVUKU neraz vyriesila zaujimave zverstva.
HW : Zabezpecit poriadok v bedni, dobry prievan vzduchu.

edit : rozhodne by som skusil pretaktovat pamate na 3600MHz kvoli vyssej frekvencii na ktorej potom pobezi InfinityFabric. Teraz mas 1600Mhz, je to rozdiel. Daj detaily o RAMkach please. V BIOSe potom aj nastavis niektore dalsie parametre, na inspiraciu si pozri tuto temu kde som popisal vela :

viewtopic.php?t=129680

Takisto mozes veselo pretaktovat aj 5950ku, standartne chodia na VELMI MALYCH taktoch. Vies jej pribit 400-500MHz len tak zahuci. https://www.youtube.com/watch?v=VK2ZrfXw1BM

Velmi zvlastna napoveda : skus vypnut komplet cele jedno CCX. Na hry nepotrebujes 16 jadier, a pouzitim len 8 jadier na JEDINOM ccx vylucis obrovske latencie a problemy "schedulera" cize mechanizmu ktory sa snazi rozhadzat zataz medzi jednotlivymi jadrami.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Bruti
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 34
Dátum registrácie: St 05. Feb, 2014, 12:36

Re: Silnejšie PC, no nedostatočný výkon v hrách

Príspevok od používateľa Bruti »

dexterav napísal: Ut 08. Nov, 2022, 22:37 a cpu ti boostuje na max frekvencie? poprípade skus hodiť skore z R23 benchu
páči, tmavo oranžový je prvé meranie, oranžové je druhé meranie po reštarte
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Bruti
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 34
Dátum registrácie: St 05. Feb, 2014, 12:36

Re: Silnejšie PC, no nedostatočný výkon v hrách

Príspevok od používateľa Bruti »

mp3turbo napísal: Ut 08. Nov, 2022, 23:49 defrag SSD je samozrejme blbost, akurat ho zbytocne ničíš. Mnohe rozumne tooly ani nic nespravia / nepustia ked zistia ze je to SSD.

64GB RAM mas paradne vela, MOZES UPLNE VYPNUT SWAP. Netreba ti ho ani jeden jediny milimeter. Moze sa totiz stat, ze Windows podsunie nejakej blbej hre (ktora nie je zvyknuta na taketo cisla, nie je optimalizovana) informaciu "juchuuuuu mam 128GB RAM" a ona sa snazi co najviac nachňápať do pamate. Ze to nemoze dopadnut dobre je jasne... hod sem obrazok Task Managera v zalozke Performance, a tam kliknut v Memory aby sme videli detailne info o vyuziti pamate - cele to sprav ked budes mat zapnutu hru a budes niekde tak "dalej" v procese hrania, proste nie po prvej minute.

Idealne by bolo spravit aj pred spustenim hry, aj po spusteni hry, aj po tretej-stvrtej minute a kludne aj po polhodinke hrania :) uvidime ako sa meni vyuzitie tej pamate a budem ti schopny povedat ci to moze byt pricina. V kazdom pripade vsak rovno sfleku UPLNE VYPNI swap, nepotrebujes ho. Ani jeden jediny bajt.

Tip na preskumanie systemu : utilitka LatencyMon (itor) ti pripadne povie, ci nemas nejake cirkusy s ovladacmi v systeme, ci niektory z nich netravi prilis vela casu v preruseniach, negeneruje prilis moc preruseni atd.

SW problem : samozrejme, nahrat nove ovladace na chipset dosky aj graficku kartu. Aktualizacia ovladacov ZVUKU neraz vyriesila zaujimave zverstva.
HW : Zabezpecit poriadok v bedni, dobry prievan vzduchu.

edit : rozhodne by som skusil pretaktovat pamate na 3600MHz kvoli vyssej frekvencii na ktorej potom pobezi InfinityFabric. Teraz mas 1600Mhz, je to rozdiel. Daj detaily o RAMkach please. V BIOSe potom aj nastavis niektore dalsie parametre, na inspiraciu si pozri tuto temu kde som popisal vela :

viewtopic.php?t=129680

Takisto mozes veselo pretaktovat aj 5950ku, standartne chodia na VELMI MALYCH taktoch. Vies jej pribit 400-500MHz len tak zahuci. https://www.youtube.com/watch?v=VK2ZrfXw1BM

Velmi zvlastna napoveda : skus vypnut komplet cele jedno CCX. Na hry nepotrebujes 16 jadier, a pouzitim len 8 jadier na JEDINOM ccx vylucis obrovske latencie a problemy "schedulera" cize mechanizmu ktory sa snazi rozhadzat zataz medzi jednotlivymi jadrami.
ahoj, díky za info,
ramky sú tieto:
https://www.alza.sk/patriot-viper-steel ... 855972.htm

aj keď som dnes už trošku laik do týchto vecí, lebo časy, keď som o PC a komponentoch vedel všetko je už dávno preč :D, si nemyslím, že pár MHZ na ramkách by mohlo pomôcť...ale samozrejme nevylučujem to... len som čítal, že CL16 nie sú najrýchlejšie.. ale, akú mala, takú dala...nechcel som na 4k všetko hrať keď som si to staval, len ma zarazila táto mafia, že čo robí...iné hry som neskúšal, a vo WOT toto nebadám...
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: Silnejšie PC, no nedostatočný výkon v hrách

Príspevok od používateľa Pietro sk »

mozes skusit vypnut oc , ale toto nebude problem. vypnuty boost (3,8ghz stock) nesposobi trhanie, to som skusal aj na 4k.
ccx / core latencie je blbost, trhanie by sa ukazalo davno aj v recenziach... problem nie je v nanosekundach, ale radovo vacsi.
win >8 je rozumny v tom ze prazdnu ram pouziva na file cache, (na rozdiel od xp) ale moze byt problem preco cast dat nestihne dotiect a sekne to.
napr zly kontakt disku, ci umierajuci disk a pc vytuhne na dlho.. to snad zazil kazdy

Obrázok

Obrázok
Spoiler: ukázať
5800x ..b550aorus_pro 180€...6800xt stock 670€..nh-u12 am4...viper steel 32GB 4400... R.A.T. 6+
3600-16 1T 32GB#1800IF# curve per core -28max #PBO-175# <95W <65°c
ag241qx; seagate 600pro; firecuda520..
Bruti
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 34
Dátum registrácie: St 05. Feb, 2014, 12:36

Re: Silnejšie PC, no nedostatočný výkon v hrách

Príspevok od používateľa Bruti »

M1ch4l napísal: Ut 08. Nov, 2022, 23:21 Skus nainstalovat LatencyMon a pustit to. Potom zacni napr. pustenim nejakej hudby, pustenim videa, a nakoniec pusti aj tu hru. A sleduj latencie.
Pri spustenom LatencyMon som mal v hre CPU na 100% skoro celý čas, bez toho len 13-14%...navyše tam vypísalo aj nejaký nedostatok

- všetky ovládače mám aktuálne...aj audio
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3919
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Silnejšie PC, no nedostatočný výkon v hrách

Príspevok od používateľa Memnon »

No ja by som na to išiel úplne z opačného konca a vinil by som software
skús názov hry a stuttering issue a podobne a v momente máš kopu rád čo s tým, keďže nejde o rozlíšenie, detaily a teda náročnosť hry na HW, keďže WoT ide ako ništ, tak byakor by som hľadal problém v mafii
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP

Návrat na "Hardware všeobecne"