RTX 4070

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
Lord Anakin
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 534
Dátum registrácie: Ut 29. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad / Košice

RTX 4070

Príspevok od používateľa Lord Anakin »

Zdravim pani ,

premyslam o zakupeni RTX 4070. Aktualne fungujem na 2070 a je asi cas na zmenu. Nehram sa extra vela ale ked sa uz hram tak si to chcem uzit.

Problem mozno moze byt CPU - i5-9600KF

Ostatne parametrne by problem nemal byt a ten procesor je stale netaktovany cize nieco by sa mu dalo pomoct. (mozno ani nebude treba)

Monitor ma nativne rozlisenie 5120x1440 co nieje 4K ale az tak od neho nieje celkom daleko a asi aj preto to rozmyslanie o upgrade. (+ virtualna realita pre simracing Oculus Quest 2)

Karta musi byt ticha mimo hrania , preto pozeram po nejaku 3x ventilator verziu a cim vacsia karta tym vacsi chladic - ako tak logicky ale vzdy zalezi co ma karta pod tym plastom a celkovo si necham rad poradit ak mi to clovek vysvetli ber toto a toto pre toto a toto :D

Dakujem za kazdu radu a postreh.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2105
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: RTX 4070

Príspevok od používateľa zoom »

Neviem, aky je rozpocet, ale hadam sa bavime o RTX 4070 Ti, aby si aspon nejako obstojne nakrmil to rozlisenie (s DLSS 3).

V idle/desktop/video playback su uz roky vsetky karty tiche, pretoze sa im vobec netocia vetraky. V zatazi patri medzi dlhodobo najtichsie napr. MSI Suprim X seria. Konkretne pri 4070 Ti medzi najtichsie by mali patrit MSI Suprim X, MSI Gaming X a aj ASUS TUF (s Quiet BIOS). Co sa tyka nejakeho ineho hluku v zatazi, ako napr. coil whine, je to skor loteria a nahoda, ale niekto mozno pride s nejakou statistikou.

Pri tom rozliseni uz CPU nebude nejaky zasadny az ziadny bottleneck. Tu mas video s Intel 9, 10, 12, 13 gen. CPU + 4090 na 4K. Vacsinou je avg. fps velmi podobne az na par hier (Far Cry 6, Spider Man). Rozdiel je viditelny skor pri min. fps. A to so 4090. S tvojou kartou budu rozdiely o nieco mensie.
Používateľov profilový obrázok
dark_globe
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1028
Dátum registrácie: Št 29. Sep, 2011, 08:33
Bydlisko: Michalovce

Re: RTX 4070

Príspevok od používateľa dark_globe »

to rozlišenie je na vykon grafiky prakticky skoro take naročne ako 4K a
oveľa naročnejšie ako nejake klasicke WQHD :
2560 x 1440 = 44.4% of 4K
5120 x 1440 = 88.8% of 4K

rtx 4070 za 650 eur je veľmi nevhodna karta na toto rozlišenie -
v 4K je vyrazne slabšia ako Ti verzia (cez 20%) a dokonca aj stara rtx 3080 ju poraža v 4K -
zaplatiš 650 eur a prakticky od day one (čo sa bude časom len a len zhoršovať)
budeš mať kartu , ktora sa bude trapiť hlboko pod 100 FPS
(ano , možeš si niekde pomocť DLSS ale ani to ju v 4K častokrat nezachrani)
negativom do buducna je tiež fakt , že tak obyčajna ako aj Ti verzia maju "len" 12gb VRAM .

ak nie si ochotny priplatiť za rtx 4080 pozeral by som skor po kartach od "červenych" a
to buď staru 6950xt , ktora ma v 4K takmer taky vykon ako 4070Ti a 16gb VRAM ako bonus a stoji iba o 100 eur viac než obyčajna 4070-tka ,
alebo rovno toto: https://www.alza.sk/powercolor-amd-rade ... 719745.htm
7900xt už uteka dosť slušne vo vysokom rozlišeni aj od rtx 4070Ti .
za 850 eur dostaneš kartu , ktora ma 85% z vykonu rtx 4080 ale je o 400 eur lacnejšia .
dokonca už aj "jazdena" 3090-tka sa da zohnať za 600-650 eur čo vzhľadom na to čo (ne)priniesla 4070-tka tiež nevyzera ako zly deal .
samozrejme spotreba 4070-tky je oveľa menšia než u tychto starych kariet ale čo z toho ak nepodava vykon :
je to skratka WQHD grafika .

čo sa tyka procesora chcelo by to "refresh" - v
4K sa sice niektore nedostatky schovaju a nebude to take dramaticke ,
ale 1% low neoklameš so starym 6 jadrom ani vo vysokom rozlišeni .
len na ilustraciu: vo full-hd je to procak , ktory brzdi už aj taku kartu ako je rtx 3060 a z
rtx 3080-tky ti vo full-hd "vyčaruje" taky bottleneck , že ju častokrat nerozoznaš od svojej sučastnej karty .

sice to nebude ktovie ako vyhodne ani ekonomicke riešenie ale - popozeraj bazarovu 9900 - videl som KS na bazosi za 250
(po chvili handlovania z toho možno bude 200-220 eur čo sa už celkom da ,
ano za to sice už technicky kupiš ryzen 7600 ale bez dosky a ram - čo je dalšich 300 eur navyše)
teoreticky by stačil aj 9700K , ten ale nema HT a cenovo ho ludia nebudu predavať oveľa lacnejšie než tu i9 .

samozrejme to všetko za predpokladu , že maš dosť dobru Z - tkovu dosku :
chladič a hlavne zdroj su ake ked už sme pri tom ?

zoom: v tom videjku sa testuju i9 procesory - to je trocha ina liga ako stara i5 čo je hole 6 jadro bez HT -
minimalne FPS so starou i5 su už slabe a to aj v 4K
(benchmarky vyhodia nejake average frames , ale su tu aj dalšie faktory ako microstuttering atd. , nehovoriac o tom , že
všetko ostatne je vypnute počas benchmarku , v real life maš na pozadi zapnute aj dalšie veci čo starej i5 tiež nepomože)
Naposledy upravil/-a dark_globe v Ut 18. Apr, 2023, 23:10, upravené celkom 1 krát.
personal rig:
Spoiler: ukázať
cpu: ryzen 7 5700X
cooler: DeepCool AK400
mobo: ASUS TUF GAMING B550-PLUS WIFI II
graphics: Asus Dual RTX 2070 SUPER EVO OC
ram: 2x16gb Kingston FURY renegade black 3600MHz cl16
ssd: Crucial P3 Plus 1TB NVMe
case: Fractal Design Focus 2 Black Solid
power supply: EVGA 600 GD
sound card: Creative Sound BlasterX AE-5 Plus
headphones: Beyerdynamic MMX 100 , Audio-Technica ATH-M20x
monitor: MSI Optix G241 144Hz 1ms IPS
operating system: windows 10 PRO
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3919
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: RTX 4070

Príspevok od používateľa Memnon »

tak snad nejdes porovnavat suche 6 jadro s 8+8
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: RTX 4070

Príspevok od používateľa mp3turbo »

je to proste problem a do buducnosti bude stale vacsi a vacsi. Ta platforma si uz pomalicky pyta zmenu - bohuzial sa treba zmierit s tym, ze ked chcem mat pekny vysledok, treba raz za päť rokov aj investovat. Do grafiky, do dosky, do CPU, bohuzial tentokrat uz aj do pamati (ktore zase ale straaaaasne dlho vydrzia, ved ddr4 tu s nami boli 10 rokov).

Je to zhruba tisicka - sucasne veci za nejake prachy predas, dolozis tisicku a mas amd 7600, 32GB ddr5, rtx 4070ti. Ta tisicka nie je spalena hore kominom : treba si uvedomit ze mas v ruke majetok ktory v buducnosti za nejake prachy predas presne tak ako dnes predas 2080tku, 9600vku aj s z270 ci co to tam mas.

Je to tisicka, nie milion.

Ano, da sa to riesit vselijakymi kompromismi. Ano, 9600k plus 4070 nieco potiahnu. Ano, na tvoj ultrawide monitor to nebude ideal - ani sa nepytame preco si ho kupil a kolko stal (za 200 to nebolo), pretoze ten monitor vlastne vynucuje podstatne silnejsiu grafiku aj zostavu ako nutne musis mat. Ano, 9600k + 4070 v ziadnom pripade nebude taka paradicka ako uplne nove amd7600+4070ti. Ano, stoji to prachy. Ano je to nove, V ZARUKE (ked sa ti sucasna doska pokazi, nemas v ruke nic).

Ano, je to komplikovane.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Lord Anakin
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 534
Dátum registrácie: Ut 29. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad / Košice

Re: RTX 4070

Príspevok od používateľa Lord Anakin »

No realne sa mozeme bavit ze potrebujem stlacit cenu co najnizsie ...

Hram sa par hodin do tyzdna a su tyzdne ze ani na to nemam cas. Dlhodobo co si pustim : Zaklinac, Asseto Corsa, RaceRoom, Mafia, Dota 2, Euro Truck Simulator 2, F1, ... nove Diablo si budem chciet zahrat a nieco aj z novych hier si mozno najdem ...

Dovod pre zmenu aktualnej 2070 je to ze nepotrebujem vsetko na totalne full ale po update zacal Zaklinac mierne "boliet" a este si najde niekoho s FHD ktory sa s nou moze solidne vyhrat ...

Monitor nestal 200€ ale na pracu a toho ze som bol naucny pouzivat 2x monitor je tento topka vo vela veciach (strih videa je parada na tom, ... ) ... ma to aj svoje muchy ako hry aj vyska samotneho monitora ale to je ina debata .... a ten monitor ked pojde prezije vela komponentov

Doska je ASRock Z370 Extreme4 , 32GB DDR4 a NVMe SSD na system ...

Pozrel som tu 9900 - 250€

Cele je to na nic vlastne ... :D ... aktualny procesor mam pocit ze sa nezapoti skoro vobec ...

Cize skok vykonovy 2070 vs 4070 je z mojho pohladu riadny... Ak by som sa hral vsetky nove hry a sedel kazdy den pri hrani aspon hodinku dve tak beriem 4080tku k tomu monitoru len taky fukot a menim aj ostatne veci ... ale tak mi to pride ako zbytocne
Používateľov profilový obrázok
dark_globe
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1028
Dátum registrácie: Št 29. Sep, 2011, 08:33
Bydlisko: Michalovce

Re: RTX 4070

Príspevok od používateľa dark_globe »

ak robiš aj strih videa a nejaku inu pracu na pc tak ani nemusiš isť nutne do novej platformy aj
pri prechode z tej i5 6c/6t na i9 8c/16t čo ťa vyde po predaji starej i5 možno na 170-180 eur budeš vidieť obrovsky rozdiel
pri rychlosti spracovania projektov a pomože to aj novej grafike v hrach .

natvrdo povedane 4070-tka na taketo vysoke rozlišenie su vyhodene peniaze ,
je to skratka slaba karta na (takmer) 4K ak uvažime , že je brand new a že si za ňu pytaju 650 eur
(o rok sa bude na bazosi predavať za polovicu - ak sa samozrejme nestane nejaka nova nepredvidana kriza s grafikami) .
"červenych" (AMD grafiku) tipujem , že asi nechceš :
tak ak zoberieš bazarovu 3090-tku tak budeš mať kartu ,
ktora je o 20% vykonnejšia ako 4070tka a ma 2x tolko VRAM za tu istu cenu ,
alebo možeš 200 ušetriť a zobrať jazdenu 3080-tku (vykon presne taky alebo aj o kusok vyšši v 4K ako 4070-tka) ,
ktore už klesaju na 450 eur (aj ked 10gb VRAM kartu by som už asi nebral)

stale si nenapisal aky je tam zdroj ?
personal rig:
Spoiler: ukázať
cpu: ryzen 7 5700X
cooler: DeepCool AK400
mobo: ASUS TUF GAMING B550-PLUS WIFI II
graphics: Asus Dual RTX 2070 SUPER EVO OC
ram: 2x16gb Kingston FURY renegade black 3600MHz cl16
ssd: Crucial P3 Plus 1TB NVMe
case: Fractal Design Focus 2 Black Solid
power supply: EVGA 600 GD
sound card: Creative Sound BlasterX AE-5 Plus
headphones: Beyerdynamic MMX 100 , Audio-Technica ATH-M20x
monitor: MSI Optix G241 144Hz 1ms IPS
operating system: windows 10 PRO
Používateľov profilový obrázok
Lord Anakin
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 534
Dátum registrácie: Ut 29. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad / Košice

Re: RTX 4070

Príspevok od používateľa Lord Anakin »

Takze zdroj : https://www.corsair.com/us/en/Categorie ... PSU-1000HX

ten to potiahne s prstom v nose aj ked mam ho uz asi 10 rokov :D

vsetko to je v Fractal Design Define XL R2 Black

CPU chladic : https://www.alza.sk/gaming/scythe-scnj- ... 920693.htm

to by tam tak i9 v pohode pasovala , vsetko mi to pride ze je v pohode ale ja toho na tom pocitaci fakt extra vela nerobim celkovo a to ze mi render videa raz do mesiaca alebo 2x nech nezeriem nerobi 5 minut ale 10 minut mi to nejako nevadi ... v ramci strihania a efektov v Davinci to slape vsetko plynule ...

beriem fakt ze i9 je labutou piesnou pre dosku a ratam ze aj CPU chladic ... vlastne asi aj pre ram kedze su DDR4 ... cize premyslam aj nad dnou ale netlaci ma to ako grafika

pri tvojom vysvetleni a nazore mam v hlave myslienku ze nova 4070 by mala stlacit ceny 3080 , 3090 a samotna mozno pojde este dole ...
nejako som za posledne roky kupoval vzdy nove veci ... asi tym ze som si na to vedel nasetrit a ze som vyberal dlho a dlho to potom aj sluzilo ...

Grafika ma 3 roky a cpu s doskou su mladsie asi o 2 mesiace... chladic je v podstate este starsi ... a menili a doplnali sa disky , menili sa ventilatory skrine za noctua ... a vpodstate to funguje na jednej 120 ako outtake a nic viac ... cize je to rychle , tiche , nezerie to ako sialene .... vyuzival som to malo v poslednom roku ... ide teplo ... omg mozno by som mal pockat

dovod preco vznikol cely tento topic je fakt ze 4070 je nova technologia ktora zas vydrzi na par rokov na to moje pouzivanie a oproti 2070 je to riaden posun vpred a tu 2070 predam lahsie teraz ako v buducnosti a urcite sa predaja menej obavam ako tej i5ky - aj ked tu tiez plati ze zbavil by som sa jej teraz asi jednoduchsie ...

ono niektore tie komponenty mozno zdedia rodicia alebo nejako po rodine na pracu ... ale 2070 nieje karta proste na pracu v ziadnom pripade a tej i5 zas chyba integrovana grafika :D ...

cize premyslam ... popozeram bazar z toho co ste mi napisali a budem premyslat dalej (odkedy sa zacali karty pouzivat na tazenie a prisiel ten problem s piskanim ma nejako netahali pouzite karty)
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2105
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: RTX 4070

Príspevok od používateľa zoom »

Moj nazor je, ze ak do toho nechces vrazat (teraz) peniaze, tak vymena grafiky za rychlejsiu je ten najlacnejsi sposob, ako dosiahnut vyssie fps v hrach (najlacnejsie = pomer minutych penazi na dosiahnute fps). Dolezite je, ze nekupujes 4090, ktoru treba naozaj vediet nakrmit.

Bude ten procesor miestami obmedzovat grafiku? Ano, bude. Budes mat kvoli tomu polovicne fps, nez by si mohol mat? Nie, nebudes. Trochu cisiel:
- Rozne procesory s RTX 3080 v 4K -- Ta grafika je plus minus autobus tvoj ballpark. Ako vidis, od roznych 10100 a 10400 CPU dosahujes 90% vykonu. V 4K si obmedzeny najviac grafikou.
- To iste len v 1440 -- Hoci rozlisenie mas ine, tak s DLSS (tj. rendering pri nizsom rozliseni) je toto relevantne. Ano, tam uz je rozdiel viac viditelny. Dajme tomu nech mas 75% mozneho vykonu. Ale zavisi to od hry a treba si uvedomit aj ten rozsah. Mnoho hier ti jednoducho klesne zo 150 moznych fps napriklad na 110, co je rozhodne mensie zlo nez pokles z 80 na 60, ale v percentualnom grafe to vyzera rovnako.
- RTX 3090 v 1440 -- Situacia je dramaticka, ale testuju sa len 4 hry a nemyslim si, ze to dava uplne realny obrazok. Kazdopadne ak to vezmeme do uvahy, tak si stale na 76% vykonu a hlavne si pozri, kam by si sa posunul s 9900K. Takmer nikam.

Myslim si, ze kupovat 9900 za 250,-€ nie je dobry napad a su to zbytocne vyhodene peniaze do starej zostavy. Kebyze mas tie peniaze minut, tak by som ich ovela radsej narval do este lepsej grafiky. 9600 a 4080 je urcite viac uzitku nez 9600 a 4070 Ti. Ono to nie je tak, ze tvoj procesor zvladne renderovat do 120 fps a vsetko vyssie sa zahodi do kosa. Navyse ked v buducnosti spravis upgrade, tak to urcite viac zuzitkuje tu rychlejsiu grafiku.

Takze za mna:
- Ak nechces teraz vrazat peniaze do novej platformy (CPU, Mobo, RAM), tak by som kupil co najrychlejsiu grafiku, ktoru si ochotny zaplatit.
- Ak je nejaka sanca, ze si poskladas nejaky HW... tak asi by to chcelo rozpocet, kolko si vo finale do toho ochotny dat. Potom budeme vediet nieco poskladat.

Edit: Cele toto staviam na hrach. Neviem posudit, ci a nakolko by ti novy pocitac pomohol v strihani videi a ci ta terajsi nejako obmedzuje a s novym by si usetril hodiny renderingu a svojho casu alebo co.
Používateľov profilový obrázok
Vlko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2226
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 12:51
Bydlisko: Bratislava

Re: RTX 4070

Príspevok od používateľa Vlko »

Chalani tu motajú hlavu na niečo čo zrejme nepotrebuješ. Na tvrdo nech poradia tichý/dobrý model 4070ky, zoberieš a do 14dní uvidíš, či stačí, alebo vrátiš a vezmeš inšie. Keď ti však do teraz na všetko s prehľadom stačila 2070ka tak 4070ka bude parádny upgrade ;)

Tiež neviem či chceš do tichého pc chladeného jedným 120mm outtake grafiku ako je 350w 3090ka čo oproti 200w 4070ke žere, kúri a zrejme aj hučí ako tank. CPU by som tiež najprv pretaktoval keď nebude stíhať a až potom riešil prípadnú náhradu.
Naposledy upravil/-a Vlko v St 19. Apr, 2023, 17:20, upravené celkom 1 krát.
AMD Ryzen R9 7950X3D PBO, Noctua NH-D15S chromax.black&white, GIGABYTE B650E AORUS ELITE X AX ICE, Patriot Viper Elite 5 64 GB KIT DDR5 6200 MHz White RGB, Sapphire NITRO+ RX 6800 16GB 2,4/17,2Ghz, NVMe SSD Samsung 990PRO 1TB + Kingston A2000 1TB, SATA SSD Samsung 860 EVO 250GB + Team Group CX2 1TB, A4tech Bloody V7M HoleLess, Seasonic Focus Plus SSR-750FX Gold, Lian Li Lancool 215 White, 32" Samsung LE32B551 RED, Nintendo Switch V2 HWFLY Modchip OC CPU: 1020@1785Mhz, GPU: 768@921Mhz, RAM:@1600MHz
Používateľov profilový obrázok
dark_globe
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1028
Dátum registrácie: Št 29. Sep, 2011, 08:33
Bydlisko: Michalovce

Re: RTX 4070

Príspevok od používateľa dark_globe »

zoom :
9600K brzdi už omnoho slabšie karty
(iluzia že to "ťaha" je sposobena len tym lebo vysoke rozlišenie ale minimalky a celkova plynulosť su v haji ,
nefantazirujme tu o tom , že ten procak bude krmiť rtx 4080 - nebude ) .
grafy s priemernymi FPS su sice pekne ale real life experience je o inom -
prepady v niektorych hrach bude mať drasticke a to aj pod 40FPS koli procesoru
(to ti ale graf neukaže)
nebude to vobec smooth a bude tam mať trhanice veľmi často v niektorych lokaciach hry ,
kde to bude chcieť cpu vykon a ten tam proste nebude .
9900K je stary ale je to uplne ina liga ako 9600-vka - celkova plynulosť hier a všetkeho ostatneho bude vyrazne lepšia a
nebude na to potrebny ani benchmark aby si to pocitil .
rtx 4070 už teraz nie je dobra karta na tak vysoke rozlišenie a ta i5 ju bude ťahať ešte viac dole .

tu je pekne vidno , už v porovnani s terajšim gaming low-endom procakmi ako su 12100f a ryzen 5500
ako vyrazne 9600-vka zaostava už za nimi :
https://www.youtube.com/watch?v=c2KLjoH ... nel=NJTech (2:51)
kym tie dva procesory ešte vdaka novšiemu IPC a HT zvladaju ťahať určitym sposobom aj 3080-tku ( tiež ale zdaleka nie idealne)
tak s 9600-vkou je vo full-hd takmer uplne jedno či maš v pc 3060-tku alebo 3080-tku - tu sa ten problem ide len "schovať" za rozlišenie ,
ale neoklameš to ani v 4K pocitovo ked budeš realne hrať a uvidiš aky je real experience .

velky rozdiel v plynulosti je citiť už pri prechode z i5 8600/9600 na i7 9700K
rovnako ani procaky ako 10400f už dnes nestihaju (a ten ma k dobru HT oproti 8/9th gen i5)
testoval som za posledny polrok všetke tieto procaky s 1080/2060 super/2070 super a už taka 1080 ožila pri i7 .

mne ide len o to aby sa nevyhodili peniaze za grafiku , ktora už dnes ma problemy v danom rozlišeni a o
dva roky s ňou bude skoro tam kde je teraz s tou rtx 2070 .
ak by sa ta karta predavala za 450 eur tak OK dajme tomu , ale za 650 je to nevyhodna kupa ,
respektive je dajme tomu OK ale len na WQHD rozlišenie .

najrozumnejšie riešenie za mňa ak sa do toho nechcu vražať velke peniaze
je zobrať bazarovku rtx 3080 / rx 6800xt za 450 + 9900K - cenovo to
vyde presne rovnako ako jedna nova rtx 4070 (aj stary procak sa ešte za nejakych 50 snad preda a ta 2070-tka možno za 200) a
vykon bude čo sa tyka grafiky rovnaky , lenže celkova plynulosť hrania a prace bude vyrazne lepšia s tym silnejšim procesorom .

dalšia pridana hodnota toho celeho o čom pišem:
pc s i9 (ked na to pride o nejake 2-3 roky) sa ti bude tiež predavať vyrazne lepšie/ľahšie než s tou i5 -
tu i5 už dnes nikto nechce a o 2 roky bude koli nej to tvoje PC prakticky nepredajne ako celok a budeš musieť isť pod cenu alebo na sučiastky
ked tam budeš ale mať i9 a rtx 3080 tak sa to bude vnimať ako stary high-end build (ktory bude perfectly fine pre full-hd hranie aj za dva roky)
(čomu pomože aj ten zdroj a bedňa lebo tie tiež neboli lacne) a mal by si stale za to dostať relativne slušne peniaze .
personal rig:
Spoiler: ukázať
cpu: ryzen 7 5700X
cooler: DeepCool AK400
mobo: ASUS TUF GAMING B550-PLUS WIFI II
graphics: Asus Dual RTX 2070 SUPER EVO OC
ram: 2x16gb Kingston FURY renegade black 3600MHz cl16
ssd: Crucial P3 Plus 1TB NVMe
case: Fractal Design Focus 2 Black Solid
power supply: EVGA 600 GD
sound card: Creative Sound BlasterX AE-5 Plus
headphones: Beyerdynamic MMX 100 , Audio-Technica ATH-M20x
monitor: MSI Optix G241 144Hz 1ms IPS
operating system: windows 10 PRO
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5844
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: RTX 4070

Príspevok od používateľa wingo »

9900K za 250€ je klasický úlet starých Intel K procesorov, absolútne sa to neoplatí. Za tú cenu máš Ryzen 5600 aj s doskou úplne nové v záruke, podobným herným výkonom a nižšou spotrebou, prípadne 5800X z bazáru s novou doskou (čo pozerám na bazoši je biedna ponuka dosiek za premrštené ceny).

Čo sa GPU týka keďže chceš VR tak asi skôr nVidia vraj je lepšia vo VR, bazárová 3080 alebo radšej 3090 ak nájdeš za dobrú cenu, prípadne nová tá RTX4070. Ale už teraz sú drby že pôjde cenou dole lebo sa zle predáva.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2105
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: RTX 4070

Príspevok od používateľa zoom »

dark_globe: Vsak nehovorim, ze nemas pravdu, len ide o to, aby nekupil zbytocnu slabu grafiku. Ano, ten rozdiel pri tom CPU bude, ano aj/hlavne min fps. Ale pozrel som aj dalsie videa a jednoducho to nie je uplne zle. Mnoho hier ide na podobnych fps, niektore su viac CPU-bound (typicky Assasin's Creedy, Far Cry, simulatory). Napriklad ma prekvapil Flight Simulator novy, kde bol avg fps rozdiel dobre ze nie dvojnasobny. Ale to je jedina taka vynimka, ktoru som nasiel.

Skusim to odporucanie inak napisat, nech tu nevznikne nejaka mylka. Nehovorim, ze si ma kupit 4080 a byt s nou spokojny dalsie 3 roky. V takom pripade prichadza o cast vykonu dlhodobo a to su zbytocne minute peniaze. Pokial si vsak ma teraz kupit len grafiku, tak stale by som siel do tej najlepsej, co vie zaplatit, aj ked pride o nejaky vykon. Potom, o niekolko mesiacov, moze upgradnut platformu a vyuzije to. A myslim si, ze cesta "teraz silnejsia GPU a zit s useknutym vykonom > potom upgrade CPU" je lepsia ako "teraz slabsia GPU > potom upgrade CPU > potom zase kupa silnejsej GPU". A tych 250,-€ z 9900K by som odlozil do prasiatka na komplet novy system. Jednoducho z dlhodobeho hladiska, ked si vsetko spocita, pride o menej penazi, ked teraz kupi silnejsiu GPU a teraz alebo potom novy system, nez ked bude vymienat komponenty dokola (kupa 9900 a predaj 9600, potom zase predaj slabsej grafiky a kupa silnejsej).

Ak planuje byt s terajsim PC (CPU) este 2 roky, tak okej, nech tomu prisposobi grafiku a hotovo. Ale z pisania vyplyva, ze priebezne upgraduje, tak aj ked to nie je uplne na 100% s kostolnym poriadkom, tak by som vzal teraz GPU a za par mesiacov novy system.
Používateľov profilový obrázok
dark_globe
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1028
Dátum registrácie: Št 29. Sep, 2011, 08:33
Bydlisko: Michalovce

Re: RTX 4070

Príspevok od používateľa dark_globe »

wingo a zoom : ano 250 je veľa (určite to ale zjedna aspoň na 220-230 a tu i5 preda za 50 , ano aj tak je to veľa ale su tam ine faktory)
ako som už pisal v predošlom prispevku PC s 9600-vkou bude o dva roky nepredajne .
ked tam da tu i9 neinvestuje tych cca 200 eur len do toho procesora ako takeho , ale aj do buduceho predaja celeho toho pc + lepšieho zažitku z
hrania a zo všetkeho ostatneho čo bude na tom PC robiť -
plus nemusi meniť dosku , lebo ked už bude meniť dosku tak by som určite neprešľapoval na mieste a nebral znova ddr4 platformu .

samozrejme ked porovnavame tu i9 v pomere cena/vykon s terajšimi cpu tak sa jasne , že neoplati pokial je to vytrhnute z kontextu .
5600 by som neriešil vobec a 5700x + dobra doska už vyde o vyše 100 eur viac .

da sa samozrejme isť aj smerom - vymena grafiky teraz a vymena zvyšku o rok / rok a pol ale to tiež nie je ono .

anyway - pointa je hlavne v tom , že 4070-tka ako nova karta za 650 na dane rozlišenie je veľmi nevyhodna kupa .
ak to zostane s terajšim procesorom a chceme to držať cenovo relativne nizko tak
bazarove rtx 3080 (-200 eur a rovnaky vykon) , alebo rtx 3090 (rovnaka cena , 2x toľko VRAM a vykon vyšši o 20%)
su lepšie voľby ako nova 4070-tka .
personal rig:
Spoiler: ukázať
cpu: ryzen 7 5700X
cooler: DeepCool AK400
mobo: ASUS TUF GAMING B550-PLUS WIFI II
graphics: Asus Dual RTX 2070 SUPER EVO OC
ram: 2x16gb Kingston FURY renegade black 3600MHz cl16
ssd: Crucial P3 Plus 1TB NVMe
case: Fractal Design Focus 2 Black Solid
power supply: EVGA 600 GD
sound card: Creative Sound BlasterX AE-5 Plus
headphones: Beyerdynamic MMX 100 , Audio-Technica ATH-M20x
monitor: MSI Optix G241 144Hz 1ms IPS
operating system: windows 10 PRO
Používateľov profilový obrázok
Vlko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2226
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 12:51
Bydlisko: Bratislava

Re: RTX 4070

Príspevok od používateľa Vlko »

Hej, aj 2x taká spotreba (ušetrené $$) a v lete vyžiarené teplo v izbe. 3090 - 350w, 3080 - 320w a 4070 - 200w, čo je len nepatrne viac ako má teraz na tej odladenej a tichej zostave so 175w 2070kou :-)
AMD Ryzen R9 7950X3D PBO, Noctua NH-D15S chromax.black&white, GIGABYTE B650E AORUS ELITE X AX ICE, Patriot Viper Elite 5 64 GB KIT DDR5 6200 MHz White RGB, Sapphire NITRO+ RX 6800 16GB 2,4/17,2Ghz, NVMe SSD Samsung 990PRO 1TB + Kingston A2000 1TB, SATA SSD Samsung 860 EVO 250GB + Team Group CX2 1TB, A4tech Bloody V7M HoleLess, Seasonic Focus Plus SSR-750FX Gold, Lian Li Lancool 215 White, 32" Samsung LE32B551 RED, Nintendo Switch V2 HWFLY Modchip OC CPU: 1020@1785Mhz, GPU: 768@921Mhz, RAM:@1600MHz

Návrat na "Nákupná poradňa"