chladnejsi intel cpu ako ryzen 7 7700

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
charonme
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 374
Dátum registrácie: Po 16. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: bratislava 2

chladnejsi intel cpu ako ryzen 7 7700

Príspevok od používateľa charonme »

neviete prosim niekto ci je nejaky gen 12+ intel cpu (s integrovanou grafikou a pcie5) porovnatelny s Ryzenom 7 7700 ktory by sice mohol mat aj trochu vacsiu spotrebu, ale bol by lahsie uchladitelny velmi pomalym vetrakom (s niecim ako NH-D15)?
Niekde som totiz zachytil nejake spekulacie ze vraj intel cipy sa lahsie chladia, mozno kvoli velkosti heatspreaderu alebo dizajnu a umiestneniu komponentov na cipe, tak by ma zaujimalo nejake porovnanie/test
Zdroj: PicoPSU-120-WI-25
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: chladnejsi intel cpu ako ryzen 7 7700

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nh-d15 v pohode uchladi 12700/13700 : jednoducha rada je podvoltovat, spravit automaticky offset 20-50mV, otestovat stabilitu.
Da sa to v pohode. Uplne ideal zalimitovat TDP na 180-210W podla toho ako sa kto citi (ja nemam rad 95 stupnov na procesore) - single core vykon neutrpi ani milimeter, full core trosku.

Ja bezim 12700 na SilentiumPC Fera (ani nie fortis), ale zase je pravda ze nerenderujem cely den nonstop.

Zalimitovany 12700/13700 ma VYSSIU EFEKTIVITU nez AMDckove CPU, Linus mal na tu temu nejake videjo. Je pravda ze 7700 je uzasne efektivny cip, ale je to vlastne len prezlecena 7700x : ked jej zapnes PBO a zdvihnes mandle, ide presne ako 7700x a naopak : ked zalimitujes 7700x na data ktore ma 7700, tak z nej efektivne spravis 7700vku.

Proste tie cipy su dnes take : bud to vybombujes a mas par percent vyssi vykon pri strasnej spotrebe a teplotach alebo nie.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22010
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: chladnejsi intel cpu ako ryzen 7 7700

Príspevok od používateľa dexterav »

imho je to v podstate o tom že reálne 200W+ intel uchladíš na podobné/rovnaké teploty ako AMD z polovičnou spotrebou
ale že by lahšie chladili to asik nie
btw v prvom rade si treba uvedomiť že teploty okolo 90-95st sú pre nové amd aj intel vlastne veľmi dobré a nie je to vôbec žiaden problém hlavne priamo z krabice
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X32GB6,8GHz CL32 Vengeancel, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s+A50s+T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
charonme
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 374
Dátum registrácie: Po 16. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: bratislava 2

Re: chladnejsi intel cpu ako ryzen 7 7700

Príspevok od používateľa charonme »

zaujimave, dik za info. @mp3turbo prosim keby si si spomenul ktore Linusove video to bolo, postni link.
Ja by som to chcel napajat niecim takymto https://www.mini-box.com/picoPSU-160-XT alebo https://www.inter-tech.de/ITX_PSU.html takze 180W urcite nechcem kurit s procesorom a nie je pre mna dostatocne ani "v pohode uchladit", ja potrebujem skor extremnejsiu poziciu v zmysle "uchladit takmer pasivne" :) Cize nejake limitovanie by asi bolo potrebne aj s "65W" ryzenom 7700

povodne som inak cakal na vydanie tych 35W GEckovych ryzenov, ale stale nikde nie su a okrem toho nemaju ani len pcie4, nieto este 5.
Zdroj: PicoPSU-120-WI-25
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: chladnejsi intel cpu ako ryzen 7 7700

Príspevok od používateľa mp3turbo »

neviem preco vyzadujes PCI-Express 5 a potom chces hrat 65W procesor - nezda sa mi, ze by Gen5 mala akykolvek prinos pre grafiku (hry atd) alebo pre SSD (v benchmarku uvidis vyssie cislo nez na Gen4 a to je asi tak vsetko, ziadna aplikacia to nevie vyuzit, nikdy nemas absolutne najvyssi paralelizmus v zmysle Queue Depth aby si absolutne dokonale dokazal zatazit SSD atd atd a uz vobec, ani nahodou vobec sa to nestane pri poziadavke na takmer pasivne chladenie).

Vykasli sa na cele Gen5 PCI. Navyse chces mat take napajanie ake si ukazal, no proste nezmysel lebo PCI zariadenie samotne ti zoberie strasne vela : SSD pečú ze ich mas problem uchladit pod 80 stupnov (nech sa paci pozri recenzie), grafiky sa asi nemusime bavit, to su stovky wattov a ty nahodis hentaky "zdrojček*. Proste cele to nema hlavu a patu u mna ked narychlo pozrem.

Co sa tyka chladenia CPU, je to velmi jednoduche : STRASNE POTICHU, prakticky nepocutelne, uchladis nieco okolo 100-120W podla chladica.
Podla toho mozes dimenzovat procesor. Nezda sa ze by si isiel po nejakom obrovskom vykone, takze 12700k asi neriesime. Podla penazi pozeraj nejake 13400, 13100, 12400, 12100, nieco na ten sposob. Ak budes potrebovat, uberes mu na pare zabrzdenim TDP ako som pisal hore, ale nemyslim si ze bude treba.

Znovu opakujem - ja mam doma nezabrdzenu 12700vku, SilentiumPC (Endorfy) Fera5 chladic, sice to nebombujem na maximum ale zase mam 2x 4K 43" monitory takze "nieco" predsalen robim a ten chladic nepocujem. Absolutne nepocujem.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22010
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: chladnejsi intel cpu ako ryzen 7 7700

Príspevok od používateľa dexterav »

btw inak treba dávať pozor medzi K a non K , ak máš K striela to tam volty aj v defaulte úplne bez rozmyslu narozdiel od non k
samozrejme vieš doladiť ale z krabice K žerú ako pes úplne zbytočne
non k 12700 1,2 a 12700k 1,3 v :D a to neni turbo ale allcore
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X32GB6,8GHz CL32 Vengeancel, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s+A50s+T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: chladnejsi intel cpu ako ryzen 7 7700

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to linusove video som narychlo nenasiel, ale o tejto efektivite v zlahka zabrzdenom stave bolo spravenych vela clankov. Neuberies prakticky ziadny vykon v hrach a all-core (uplne ziadny single-core, tam potrebujes 40W) a zeres strasidelne menej energie a teploty. Ja som kamaratovi zabrzdil 13700k z default 5400MHz na 5300MHz, teploty padli z 95-98 stupnov na 360mm Arctic vode na nejakych 82-84 stupnov bez zmeny ventilatorov, spotreba z 280W na nejakych 210W ak si dobre pamatam. Dalsich 100Mhz dole takisto nepozorovatelny rozdiel v hrach (2-3 fps) a teploty 75 stupnov, spotrebu neviem, dalej sme uz nesli.

Toto nebude tvoj pripad s tymi piďinapájaním len na ilustraciu. S chladenim je problem az volakde cez 180W. NH-D15 je v pohode, to je paradicka aj vykonom aj tichostou, vies ju krasne zregulovat. Krpaty ma dodnes NH-D14 pretoze roky rokuce - to uz je dekada urcite co ju mam - nemam dovod ju nahradit.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
charonme
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 374
Dátum registrácie: Po 16. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: bratislava 2

Re: chladnejsi intel cpu ako ryzen 7 7700

Príspevok od používateľa charonme »

pci5 chcem kvoli rychlejsim ssd, potrebujem hlavne mat moznost strihat a aplikovat efekty na velakanalove velahodinove audio nahravky bez toho aby som na kazdu operaciu, kazdy zoom a kazdy scroll musel cakat minuty (kazda operacia je citanie a pripadne aj zapisovanie desiatok GB), takze preto cielim na co najrychlejsie ssd. Crucial T700 zere tak do 13W max co som pozeral, este je otazne kolko kvoli pcie5 zozere doska. Grafika ma nezaujima, staci mi integrovana.
Pripustam ze je mozne ze tie T700 benchmarky sa v praxi neprejavia a ze by mi stacili pcie4 ssd (hoci aj dva v raid0), tak ale rad by som o tom videl aspon nejaky dokaz pred tym ako sa vzdam bez boja
Zdroj: PicoPSU-120-WI-25
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22010
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: chladnejsi intel cpu ako ryzen 7 7700

Príspevok od používateľa dexterav »

tak si kup posledny top pcie4 a nie prvé kktiny pcie5 čo hrejú ako kkt a reálne sú na úrovni pcie4 :D
pcie5 budú hodné niečo možno až 24/25
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X32GB6,8GHz CL32 Vengeancel, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s+A50s+T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
charonme
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 374
Dátum registrácie: Po 16. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: bratislava 2

Re: chladnejsi intel cpu ako ryzen 7 7700

Príspevok od používateľa charonme »

vyborne, tak ked vyjdu 24/25 hodne pcie5 ssd tak uz budem mat pripraveny komp a nebudem musiet zasa skladat novy

a kurit to bude asi uz len viac a viac, ale staci aby sa zobudili vyrobcovia ssd chladicov
Zdroj: PicoPSU-120-WI-25
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22010
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: chladnejsi intel cpu ako ryzen 7 7700

Príspevok od používateľa dexterav »

ani nie , druhé iterácie radičov hrejú podstene menej, stačí len počkať a nebudeš musieť na ssd dávať chladič velkosti malého mrakodrapu
a vyššej rýchlosti ani nevravím
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X32GB6,8GHz CL32 Vengeancel, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s+A50s+T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: chladnejsi intel cpu ako ryzen 7 7700

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> pci5 chcem kvoli rychlejsim ssd, potrebujem hlavne mat moznost strihat a aplikovat efekty na velakanalove velahodinove audio nahravky bez toho aby
>> som na kazdu operaciu, kazdy zoom a kazdy scroll musel cakat minuty (kazda operacia je citanie a pripadne aj zapisovanie desiatok GB), takze preto
>> cielim na co najrychlejsie ssd.

ides na to uplne zle . PCIe5 SSD NEMAJU realne vyssi vykon nez normalne dobre Gen4 ssdcka - nech sa paci, vid akekolvek testy realnych aplikacii. Ze ti PCI5 SSD ukaze 12000MB/s namiesto "len" 7400MB/s pci4, to je absolutne nepodstatne, nedeje sa to pri "usage pattern" ktory mas ty pre audio appky.

Navyse, tvoje audio je nula cela prd nic datarate. No schvalne, co mas ? Ano vidim ze velakanalove, kolko mas kanalov ? 1000 ? Nemas.
audio mas 1411kbit/s ? Take cisla si SSD ani nevsimne. Mas 60 kanalov takych ? Este stale si nevsimne.

Raid0 moze ale rozhodne nemusi pomoct, dovodom su latencie. Nepredstavuj si ani v najdivokejsom sne, ze ked ti spracovanie nejakeho audia trva vymyslim si 4 hodiny na jednom SSD, ze v dvojdiskovom Raid0 to budes mat sfuknute za dve hodiny. Nebudes. Ani na PCI6. Moze sa kludne stat, ze celkova doba spracovania bude vyssia, nehovoriac o riziku pokazenia a straty dat (neviem ako dlho potrebujes data drzat na tom disku, dojdes vecer, naladujes, spracujes, na druhy den idu prec ? Ak ich potrebujes drzat tyzden, mesiac, rok, tak to by som rozhodne na Raid0 nerobil - akekolvek SSD sa pokazi, VSETKY data mas nenavratne v perďeli ).


Zaroven : tvoj najvacsi problem moze byt v schopnosti SSD --ZAPISOVAT--. Citat vedia vsetky nepredstavitelnymi rychlostami pre spracovanie audia, zoberme si 7000 MB/s = 56000 Mbit/s cize 56.000.000 kbit/s tak si prerataj kolko kanalov po 1411kbit/s do toho zmestis. DESIATKY TISIC. Tolko ich fakt nemas a keby si nahodou pracoval so 192kbit/s audiom, tak su to stovky tisic tych kanalov.

Zapis je ale ina rozpravocka : hladaj SSD ktore dokaze pekne zapisovat, pretoze multitasking : citas, spracovavas data, zapisujes. SSDcku vyletia latencia na 100-200ms lebo nevie zapisovat a si zhasol. Tu moze byt problem. Zober si sucasny system, pozri si aku dosahujes priepustnost a AKE MAS LATENCIE pri praci s tym SSD (odfot Task Manager ako som ja odfotil dole, hned uvidis) a hned ti poviem odkial fuka vietor.


Tipnem si, ze tvoj problem bude v procesorovej sile. Audio byva narocne na aplikaciu efektov, filtrov, spracovanie vseobecne. Podla datovych tokov na SSD ako pisem hore hned uvidis, ci potrebujes SSD5 (riesenie ja osobne uz poznam : nie, samozrejme nepotrebujes).
Zabudni na 45W minizdrojíky, nieco na Steinberg a podobne appky budes potrebovat obrovske zurive kladiva a'la 7950x / 13900k.


Tu citam 6.2GB/s cize 6200MB/s cize 6.200.000 kB/s cize 49.600.000 kbit/s [!!!!!] na PCI Gen4 SSD :
https://i.imgur.com/vT2Wvmu.png

a tu mam Gen3 s priepustnostou len 3GB/s, PNY cs3040, asi 3 roky stary model :
https://i.imgur.com/oqcFYea.png

vsimni si latencie : 0.4ms. Nic cela prd nula nic pri TROCH gigaBAJTOCH (nie gigaBITOCH !) za sekundu.
3GB/s = 24Gbit/s na obstaroznom nezaujimavom SSD. Mas tolko audia ? Nemas.




Ides na to uplne zle. Chces tichy system s minimalnou spotrebou a teda procesorovou silou [!!], a bombujes SSD ktore je absolutne bezvyznamne na spracovanie audia. Keby si mal rovno aj uncompressed audio, aj tak je bezvyznamne.

Velmi rad ti poradim ake SSD by sa ti hodilo. Bud fakt z kvalitnych konzumerskych - cojaviem KC3000 2TB (120,-eur s danou, to je prd v audiospracovateleskom priemysle), XPG Gammix S70, Corsair MP400, WD SN850, Sammy 980/990 Pro, alebo kludne by som isiel rovno do datacenter triedy pretoze tam tie parametre neoje...klamavaju a davaju nonstop udrzatelny vykon ("steady-state") a'la Micron 7400 / 9400 MAX verzie.


PS : a rozhodne, absolutne rozhodne chces bezat na KVANTE pamati. Nie, 32GB nie je kvantum, to je absolutne spodna hranica pre audio. Tvojim cielom by mal byt system, kde vypnes swap uplne (tak ako mam ja skoro cely zivot) takze 128GB kedze dnes je RAM lacna. Ano, veselo DDR4, netreba ti DDR5 (4x 32GB ddr4 mame dnes prosim za 200,-eur s danou).

There we go, to mas predbeznu analyzu a doporucenia uplne zadarmo :) daj viacej detailov s cim sa potykas a pomozeme.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
charonme
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 374
Dátum registrácie: Po 16. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: bratislava 2

Re: chladnejsi intel cpu ako ryzen 7 7700

Príspevok od používateľa charonme »

@mp3turbo mal si pravdu ze nie je problem v disku ale skor v procesore - trochu som experimentoval s ramdiskom... Tak dik za super tipy a objednal som SSD Kingston Fury Renegade ale potom som este nahodou videl nejake dalsie vysledky testov niekde a mam pochybnost ci som radsej nemal zobrat Samsung 990 Pro - co si o tom myslis? Hlavne by som bol rad keby mi co najkratsie trvalo nacitavanie tych ~100gigovych audio projektov

RAMku som objednal tuto - tiez som prisiel k zaveru ze staci ddr4, aj tu ti davam za pravdu
CPU i5-13600K (K aby som mohol este trochu doladit takt a napetie keby sa mi zdalo ze to moc kuri) - tie velke kladiva sa mi zdaju ze uz ten narast vykonu nie je az taky dramaticky v porovnani s narastom kurenia, ale ak by ma chcel niekto este velmi presviedcat tak si rad vypocujem argumenty, ale pri tejto teme sa obavam ze to spracovanie ktore robim ja je vacsinou len jednothreadove - myslim ze tento test asi dobre zachytava moju zataz.
Zdroj planujem Seasonic Focus Plus 550 Platinum - tu si ma tiez uspesne odhovoril od tych malych DC menicov, a tento ma pasivny rezim do nejakej mensej zataze

chladic by som rad namontoval tak aby fukal dohora a zatial jediny o ktorom som si vedel potvrdit ze to dokaze je NH-D15 na LGA1700, takze to bol jeden z hlavnych rozhodujucich faktorov preco nakoniec idem radsej do intelu :D Inak by som asi skusil Endorfy Fortis 5 ale to mi ani vyrobca nedokazal potvrdit ci sa da namontovat zrotovany tak aby fukal dohora. Pripadne mozno este existuje nejaky iny chladic ktory je pri velmi nizkom prietoku lepsi ako NH-D15 ale nepodarilo sa mi najst na to ziaden test/potvrdenie. Este aj tuto tento pasivny Zalman FX70 v tomto teste nebol nejak vyrazne lepsi ako NH-D15 (a ani nastupca FX100 uz nie je nikde dostat a zda sa ze ani nepodporuje LGA1700)
Zdroj: PicoPSU-120-WI-25
Používateľov profilový obrázok
Ľubo
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 791
Dátum registrácie: Po 13. Máj, 2013, 21:45
Bydlisko: Žilina

Re: chladnejsi intel cpu ako ryzen 7 7700

Príspevok od používateľa Ľubo »

charonme napísal: St 06. Sep, 2023, 10:12... a ani nastupca FX100 uz nie je nikde dostat a zda sa ze ani nepodporuje LGA1700)
FX100 Cube sa vyhybat oblukom, ten sa Zalmanu fakt nepodaril: https://www.hwcooling.net/test-80-chlad ... 05-2015/7/
Upustenie od konstrukcii typu FX70 je ale skoda. Ten sa na to pasivne chladenie fakt hodi(l). A na rozdiel od NH-P1 bol aj relativne lacny a lahky.
Veci je dobré robiť buď poriadne alebo vôbec.
Používateľov profilový obrázok
charonme
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 374
Dátum registrácie: Po 16. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: bratislava 2

Re: chladnejsi intel cpu ako ryzen 7 7700

Príspevok od používateľa charonme »

dikes, tento test mi uplne unikol, podla tohto to vyzera ze by som mal popozerat scythe ninja. Skoda ze tam nie je aj NH-P1. A skoda aj ze v dalsich testoch neuvadzaju v porovnavacich grafoch aj vysledky s Ninjom, pritom vidim ze 5ku testovali
Naposledy upravil/-a charonme v St 06. Sep, 2023, 11:38, upravené celkom 1 krát.
Zdroj: PicoPSU-120-WI-25

Návrat na "Nákupná poradňa"