UBUNTU a WINDOWS XP - aky filesystem

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
LoPiO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1474
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

UBUNTU a WINDOWS XP - aky filesystem

Príspevok od používateľa LoPiO »

Tak kedze ma uz mrkvosoft dost unavuje rozhodol som sa, ze prejdem na linux, konkretne ubuntu. Samozrejme winov sa kvoli hram a niektorym programom zbavit nemozem.

Moja situacia je takato. Mam dva HDD 120GB. Na jeden pojde linux a na druhy win.

Potrebujem vediet aky kompatibilny filesystem mozem nahodit tak aby sa dalo z winov citat a ak sa da aj zapisovat na linuxacky filesystem.

Na win si chcem vyhradit max 40GB na hry, soft a zvysok bude na linux.
I found paradise, it`s Ibiza.
I found heaven at Decibel Outdoor festival - Beekse Bergen , ilvarenbeek, Netherland
Používateľov profilový obrázok
AjsTi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Št 31. Mar, 2005, 20:00
Bydlisko: Ba-To

Príspevok od používateľa AjsTi »

No ubuntu dokaze citat aj s NTFS particie , ale zapisovat vie myslim iba FAT 32. Apropo ked uz ides do Ubuntu co skusit Kubuntu , nema Gnome , ale KDE ak by si chcel. Nie este ho nemam instalnuty , ale chystam sa :wink:
8F. Nepocujes , nevidis , nevies. GUGL nieje iba vyhladavanie , je to ZIVOTNA FILOZOFIA. GUGL som JA.
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2539
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: UBUNTU a WINDOWS XP - aky filesystem

Príspevok od používateľa RP »

LoPiO napísal:Tak kedze ma uz mrkvosoft dost unavuje rozhodol som sa, ze prejdem na linux, konkretne ubuntu. Samozrejme winov sa kvoli hram a niektorym programom zbavit nemozem.

Moja situacia je takato. Mam dva HDD 120GB. Na jeden pojde linux a na druhy win.

Potrebujem vediet aky kompatibilny filesystem mozem nahodit tak aby sa dalo z winov citat a ak sa da aj zapisovat na linuxacky filesystem.

Na win si chcem vyhradit max 40GB na hry, soft a zvysok bude na linux.
Takze :

1. Najskor vytvor particiu pre Windows
2. Nainstaluj na nu Windows
3. Zacni instalovat Linux na ostavajuci priestor disku.
4. V ramci linuxu nainstaluj sambu ktora Ti spristupni subory z windowsovskej particie

Hotovo.

5. Ak chces mat pod linuxom aj druhy disk, tak ho primountuj pod linux.
Používateľov profilový obrázok
LoPiO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1474
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa LoPiO »

Cez sambu sa da aj zapisovat na ntfs :?

A aky filesystem pre linuxy teda :? ext2, ext3 alebo iny ( chcem ten najlepsi samozrejme ):?

Ajsti - jasne, ze budem davat kubuntu :)
I found paradise, it`s Ibiza.
I found heaven at Decibel Outdoor festival - Beekse Bergen , ilvarenbeek, Netherland
-TAMY-
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1115
Dátum registrácie: St 20. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Zliechov+ Bratislava (25)

Príspevok od používateľa -TAMY- »

Ext3.. :) Ja uz par dni bezim cisto na ubuntu, kedze windows proste zlobej :)

lin nevie zaisovat na NTFS, ale citat ide v pohodke.. Preto planujem pozalohovat 100gb dat a formatnut na linux particiu a nanej mat veci, kedze samba preklada data ak je siet s win, cize win vie citat, a sa mi zda aj zapisovat na lin particie vdaka sambe..
Používateľov profilový obrázok
glide
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 355
Dátum registrácie: Po 04. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Príspevok od používateľa glide »

mno necital som co radili ini (sry) ale:

zinstaluj win (uz asi mas), ako si vravel, na druhy hdd nahod linuze, co sa FS tyka, ked uz si sa rozhodol pre Ext, tak rozdel hdd na 3 particie:
/boot - (par mega, 32 staci, myslim, ze ubuntu automaticky hadze 50 abo 100) - ext2
swap (to iste co vo vine paging file) - tazko povedat, zvyklo sa hovorit, ze swap = 2xram ale ja som na 1.5gb ram bezal bez swapu. 1-2gb swap ti neublizi - swap ma vlastny fs
/ (root) vsetko ostatne - ext3

ext2/ext3 v podtate ten isty FS rozdiel je, ze ext3 podporuje journaling (vyuziva sa koli rycheljsiemu hladaniu na disku, ale pre boot particiu to nepotrebujes, bootuje sa trosicku rychlejsie z ext2)

co sa tyka toho ntfs, nieje celkom pravda, ze linux s nim nevie robit... skus si precitat napr toto http://www.linux-ntfs.org/

jo a k tomu najlepsiemu FS, nic take neexistuje, ale ext2/3 sa vyuziva uz roky, je spolahlivy. ja napr bezim na reiserfs, nie preto ze, si myslim, ze je lepsi, proste som chcel nieco ine skusit.
Spoiler: ukázať
CPU: AMD Ryzen 7 1700, Noctua NH-U12P SE2
RAM: Kingston HyperX Predator 2x16GB 3000 MHz DDR4
GPU: MSI GTX 1080 GAMING X 8G
MOBO: ASROCK Fatal1ty X370 Gaming-ITX/ac, PSU: Seasonic Focus Plus 650 Gold
HDD: Samusung 960Evo 250GB
Case: Fractal Design Node 304
NAS: Asustor 204TE 4x WD 3TB (RAID 5), 1x SSD Intel 330 180GB
Používateľov profilový obrázok
LoPiO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1474
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa LoPiO »

A musi mat samba siet ak chcem citat data z linux particie :? alebo nie .
I found paradise, it`s Ibiza.
I found heaven at Decibel Outdoor festival - Beekse Bergen , ilvarenbeek, Netherland
-TAMY-
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1115
Dátum registrácie: St 20. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Zliechov+ Bratislava (25)

Príspevok od používateľa -TAMY- »

Kód: Vybrať všetko

http://www.fs-driver.org/index.html

Program na citanie linux particii z Winu,, a aj zapis :)
Používateľov profilový obrázok
LoPiO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1474
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa LoPiO »

Hmm tak to sa mi paci, tak to ani sambu netreba :)
I found paradise, it`s Ibiza.
I found heaven at Decibel Outdoor festival - Beekse Bergen , ilvarenbeek, Netherland
Používateľov profilový obrázok
limbi
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Št 12. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Presov

Príspevok od používateľa limbi »

hmm, tak ja ti napisem, ako to mavam spravidla rozdelene ja, aby som to zneprehladnil :D :

mam 60 gigovy disk: lin a win na nom

1 particia ntfs pre windows, cisto operacny system a nainstalovane programy a hry

1 particia pre linux (filesystem si daj hocijaky zurnalovaci, ext3 je klasika, ale ani ine zurnaly nie su na zahodenie, bezny pouzivatel prilis ani rozdiel nespozna)

1 particia osobitne na swap (ja mam len 500mega, lebo mam gigo ramky a swap mi linux ani nevyuziva, ale mam ho tam, nezaskodi, pri niektorych programoch ho mozno aj vyuzijes);

1 particia fat32 na vsetky data, instalacky, filmy, hudbu (pouzivam to tak preto, lebo na tu particiu mozes pristupovat aj z windows aj z linuxu bez najmensich problemov

na zaciatok je dobre postupovat tak: najprv vytvorit ntfs particiu a nainstalit na nu windows; potom vytvorit fat32 particiu pre vsetky data; potom nabutujes nejaky linux a pri instalacii vytvoris swap particiu a nejaku particiu pre linux (napr ext3); toto je jedna z moznosti

hmm, este daco som chcel :roll: .... aha, vsetko sa robit aj inac, toto je ale klasika :), neskor mozes vyuzit aj ine moznosti; napr. viac particii pre linux, napr. osobitne /boot, osobitne /home atd. pripadne mozes ukladat data na lin filesystem a do winu nainstalit ovladace pre ext3; alebo sa pokusit pristupovat aj na ntfs particiu z linuxu, co je uz viac menej mozne; vela stastia

Návrat na "Operačné Systémy"