LAN + NET na 2 PC

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
agrashi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 510
Dátum registrácie: Pi 22. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

LAN + NET na 2 PC

Príspevok od používateľa agrashi »

nazdar..chcem sa spytat ako takuto vec dosiahnem? Internet mam Wifi, krabicku z ktorej mi idu dva klasicke lan konektory kazdy pre jedno Pc, kedze mam len jednu IP adresu nemozem byt sucasne na dvoch kompoch na nete..vzdy len na jednom a s bratom sa delit je hroza. Preto sa chcem spytat ci to router vyriesi,mne bolo povedane a niektori tvrdia ze staci aj switch co je na tom pravdy? a este chcem aby zaroven boli tie kompy zosietovane medzi sebou aby sa dalo hrat dik :)


imho dajte linky na produkty pomocou ktorych to sprovoznim..najlepsie agem...
Používateľov profilový obrázok
kami_sama
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 362
Dátum registrácie: Po 05. Sep, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa kami_sama »

ja som to doma vyriesil takto:

AP (ta krabica s 2 RJ45 konektormi) ==> PC (pentium1, ako server)
PC (ten server) ==> switch
switch ==> PC1 (na pouzitie)
switch ==> PC2 (na pouzitie)

ale ja som mal doma (nahodou) pentium 1, a zopar sietoviek. ked nic take nemas, tak da sa vyriesit aj s pomocou routera (co je vlastne specialny pocitac).

teoreticky by sa dalo urobit aj tak, ze nepotrebujes tu pentium1, ale jeden z dvoch pocitacov bude server pre druhy. cize ked jeden z kompov bude ficat viac, ako ten druhy, tak mozes urobit aj takto:

AP ===> PC1 ==== PC2

pricom v PC1 mas dve sietove karty. takto su krasne zosietene, investicia (ked nemas 2 sietovky a kable) ti vyjde asi na 300Sk.
nevyhodou vsak je, ze ked PC1 nie je zapnuty, potom k internetu PC2 pristup mat nebude.
Používateľov profilový obrázok
agrashi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 510
Dátum registrácie: Pi 22. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Príspevok od používateľa agrashi »

Diky za radu. Ten sposob ze jeden PC bude server a ten druhy pojde cez neho to mi tiez povedali lenze to by bol problem s tym ze obidva kompy nejdu stale.

K tej prvej moznosti (pentium 1) ..mam tu dosku s grafou ramkou a CPU duronom len dva kondiky odisli treba ich urvat a naletovat nove a z toho by sa dal urobit ten server ako mas ty ale zase to bude bezat dalsie PC, ktore bude zrat elektriku. Preto sa asi rozhodnem pre ten router, je to asi najkomfortnejsi sposob.

Este nevedel by si mi poradit aky router? ja som nasiel v ageme TENTO ale to je pre DSL tak neviem ci to s nim pojde alebo potom Tento i ked dalsi s DSL a tento este som nasiel TU... tak s ktorym by to slo?
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1654
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Príspevok od používateľa MaxMan »

Ziadny router nepotrebujes, ak mas AP s 2xLAN. Len si musis nastavit podsiete pre oba PC.

Napr.:
AP - 192.168.4.1
PC1 - 192.168.4.2
PC2 - 192.168.4.3

A mozes z oboch PC naraz surfovat po nete a mas ich aj v jednej sieti.
A hlavne je, ze nemas dalsie vydavky.
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
agrashi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 510
Dátum registrácie: Pi 22. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Príspevok od používateľa agrashi »

teraz akurat si o tom s jednym chalanom pisem. Ta skrinka co vy jej hovorite accespoint abo AP nejako nefunguje tym stylom ze by vedela sprostredkovat siet medzi 2 PC a zaroven na dvoch PC aj net. mam jednu IP adresu, pomocou ktorej idem na net a ta skrinka ju nevie menit ako router, ktory to udajne vie a dovoluje viacero vstupnych IP adries s jednou vystupnov (abo opacne ako sa to vezme) ...neviem ci si ma poxopil, v sieti som celkom lama ale zacinam sa ucit kedze chcem mat doma malu LANku lebo predtym to bola haluz ked som ju mal (ale to som nemal net)....
Používateľov profilový obrázok
jararak
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3115
Dátum registrácie: Št 13. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice, Bratislava (29)

Príspevok od používateľa jararak »

maxman ty si tomu dal, ked to takto spravis, tak ti garantujem ze sa ti tvoj poplatok za pripojenie do netu do urciteho casu bez blizsieho vysvetlenia zdvojnasoby. od vecsiny providerov si kupujes len jedno pripojenie na jeden pocitac ak to nieje uvedene inac v zmluve
Watching you ...

Modra je dobra a preto ju mam aj v logu.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1654
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Príspevok od používateľa MaxMan »

jararak: mno neviem ako kto, ale u vela ludi som to takto robil a nebol problem. Pokial viem tak jedine Chello ma v zmluve pocet pripojenych PC. Prevadzkovatelia wifi sieti taketo limity nazavadzaju

agrashi: napis presneho providera cez ktoreho mas net a ci povoluje mat viac PC na jednu zmluvu pripojenych na net. A napis aj presny typ AP. Ale podla mna kazde AP robi automaticky router, ked ma 2xLAN. V PC si len nastavis IP AP ako Gateway(branu) a ides na net.
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
agrashi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 510
Dátum registrácie: Pi 22. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Príspevok od používateľa agrashi »

no provider je www.pbi.sk , ci mi dovoluje viac PC na jednu zmluvu..asi ano lebo na jedno pripojenie v rodine mame 3 IP adresy (ja,bratranec a tatko v praci) ===> jedna zmluva 3 IPecky , ohladom tej gateway..sak ju mam nastavenu ktoru mam na papiery od toho providera, ale dva PC u mna doma nemozu ist naraz na net lebo to pise nieco v zmysle ze je rovnaka IP na inom PC tak tento sa nemoze pripojit,proste moja skrinka AP pusti von/dnu iba jednu IP adresu a uz vonkoncom nedokaze zosietovat dva pocitace. Skusal som to doma s chlapom co vo firme mal na starost 15 PC a ich siet a neslo nam to, ak mas nejaky napad akoby to mohlo ist tak mi ho tu plz podrobne popis.

EDIT//ohladom toho ze kolko IPeciek pusti som sa sekol..pusti samozrejme viac, chcel som povedat ze jednu a tu istu nepusti pre dva PC, ked ma kazde PC inu IPecku tak to ide (pobede som na druhy komp hadzal tatkovu :red: ), ale taky figel mi provider zrusil tym, ze kazdu IP adresu v meste napevno zadal pre urcity vysielac... otec ma iny a ja mam iny..
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1654
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Príspevok od používateľa MaxMan »

Nejak som nepochopil s tymi IP co ti provider priradil. Ten ti moze pridelit maximalne jednu IP pre tvoje AP. Ak ti dal viac IP, musel by si mat na kazdu IP vlastne AP.

Cize zaradom:
Provider ti pridelil adresu napr. 192.168.1.10 pre AP. To AP ti aj patricne nastavil s DNS, Gateway a podobne. Cize ty si spravis dalsiu podsiet v ramci svojho bytu. Na 1. PC si nastavis napr. IP 192.168.10.1 a na 2. PC 192.168.10.2. Ako DNS si nechas tie hodnoty co mas od prevadzkovatela, ale Gateway nedas tu co ti dal provider, ale das 192.168.1.10 (IP AP).
Oba PC ti pojdu na net, ale v ramci siete providera sa budu javit ako jeden - cize IP toho AP.

Ak by si mal nejasnosti, napis mi na ICQ a pridaj aj presny typ AP co mas doma (alebo aspon znacku, ked uz nie typ).
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
agrashi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 510
Dátum registrácie: Pi 22. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Príspevok od používateľa agrashi »

Ohladom tych IP adries to je takto.

NA PEVNO od providera pre vsetky 3 PC (doma,bratranec,praca)
mam Gateway, Masku siete,IP DNS servera 1 a IP DNS servera 2..

ROZDIELNE veci, ktore od neho mam je ze kazde PC ma rozdielnu IP adresu, teda pripaja sa vramci jedneho uzivatela pod TROMA IP adresami z troch roznych pozicii v meste a to su adresy dam priklad

100.100.100.1>>>firma
100.100.100.2>>>bratranec
100.100.100.3>>> ja doma

takze u mna doma i ked mam dva PC vzdy iba na jednom mohla byt nahodena moja IP adresa, ale pobede ked tatko uz nebol v praci tak na moje druhe PC som nahodil IP adresu z jeho firmy t.j. 100.100.100.1 ...

takze po tejto uprave som mal doma na kazdom PC inu IP adresu a pripajal som sa stale cez ten isty AP....

jedneho dna sa to zrusilo a otcova a ani bratrancova IP adresa u mna doma cez moj AP nejde....to uz je asi ten pripad ako ty hovoris ze moj AP ma pridelenu iba jednu IP adresu pod ktorou ide na net..

takze ak som dobre poxopil z toho co si napisal vytvorenie dalsiej podsiete zahrna urobenie resp. pridanie do vlastnosti Network pripojenia novy pocitacik, IP adresy si nastavim sam len tak od buka? :? ..DNS server aj masku opisem a gateway dam adresu 100.100.100.3 ?? takto som to pochopil..povedz ze spravne lebo ma slahne :D
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1654
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Príspevok od používateľa MaxMan »

Ano pochopil si spravne. musis si vytvorit vlastnu podsiet doma s 2 PC.
To s tymi 3 IP co ti dal provider ta nemusi zaujimat. Na tvojom AP je len jedna. Rata sa len to co mas ty a nie bratranec/otec na druhom konci mesta.
Takze si to len nastav a malo by to ist
Ani srnky netušia čo som mal/mám...

Návrat na "Siete"