signal wifi - teoreticka otazka

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
marek1212
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 246
Dátum registrácie: Ut 17. Aug, 2004, 14:00

signal wifi - teoreticka otazka

Príspevok od používateľa marek1212 »

Zdravim, pri vyrobe programu ma trapi nasledujuca otazka...
Situacia je takato:
Mame Vysielac wifi signalu , dalej nejaky mur cez ktory urcite priamo neprejde ziadny signal a tesne za nim wifi klienta (ta zelena bodka).
V pripade ze modry klient ktory nie je zakryty stenou(vid obrazok) ma vybobrny signal, ako je na tom zeleny klient ? nechyti nic vdaka tomu ze vo vzdusnej ciare medzi AP a klientom je prekazka co vsetko polhti alebo chyti signal co "prejde" v priestore ktory nie je zakryty stenou ?
Pripadne ak nieco chyti,bude signal porovnatelny s modrym , zanedbatelny, alebo zlomok jeho signalu ?
Ak zlomok...z akych parametrov by sa dal ten zlomok vypocitat (asi vzdialenost od sektora kde je priama viditelnost * nejaky koeficient ,ale ako ziskat ten koeficient :) )?

tak toto ma trapi :) ,len upozornim este raz ze nie je to problem v reale ale pri vyrobe programu..
Dakujem za odpovede


Obrázok
Používateľov profilový obrázok
VodnikIN
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 486
Dátum registrácie: Št 03. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Blawa ne

Príspevok od používateľa VodnikIN »

No otazka este je ci sa k modremu klientovi dostava signal aj odrazom, ale povedzme ze modry je v priamej viditelnosti + ziadne odrazy a zeleny tesne za murom + ziadne odrazy:

1. musis to namerat pri roznej sile signalu
2. musis to namerat pri roznej hrubke steny a konstantnym signalom

z toho ti vidu grafy a moze si vypocitat koeficient pomocou regresie pre 1. silu signalu 2. hrubku steny

Ale zavisi to aj od toho z akeho materialu je stena!!

Nijak inak to podla mna nezistis, mozno nejakym komplikovanym pocitanim cez vlastnosti materialu danej steny ;-)
CPU AMD Barton XP 1833MHz@2200MHz (1.7V) -> Watercooled | MB Abit NF7-SL rev.2.0, NB -> Watercooled | RAM A-Data Vitesta 2x256MB | VGA Saphire Radeon 9600XT -> Watercooled | SOUND SB Audigy 2 | HDD Hitachi 7K250 160GB + Hitachi T7K250 160GB | DVD LG 4120B DVD-RW | CASE Avance B031 + AC Fan 3| PSU Chill Inovation 400W rev.2 | MONITOR Fujitsu-Siemens P19-2
Clen Obcianskeho Zdruzenia blava.net
marek1212
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 246
Dátum registrácie: Ut 17. Aug, 2004, 14:00

Príspevok od používateľa marek1212 »

1.Sila signalu AP je taka aby modry mal vyborny signal
2.hrubka a material steny je taky aby sa signal dokonale pohltil(odrazil)
3.signal odrazom zanedbame teraz
4.takze keby sme mali nejaku smerovu antenu v zelenom natocenu na AP,signal by mal byt nulovy...
5.ja ale predpokladam nejaku vsesmerovu antenu, takze na tej by som chytil signal hej ? (nejaky...uz neriesim presne aky...bude to teda ten zlomok)
6.Predpokladam spravne ked napr s 5db antenov klienta bude signal lepsi ako s 2db ? resp bude rovnaky ked:
vzdialenost_sektora_s_priamouviditelnostou_na_AP_od_klienta_s_5db > zdialenost_sektora_s_priamouviditelnostou_na_AP_od_klienta_s_2db
spravny predpoklad ? tie koeficienty si uz nejak odhadnem,nemusi to byt presne;)
Dik za pomoc
Používateľov profilový obrázok
dixon
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 108
Dátum registrácie: So 28. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava / Turcianske Teplice

Príspevok od používateľa dixon »

Netusim presne o co ti ide, ale na wifi vplyva strasne vela faktorov. Napr. slabsia antena moze byt niekedy lepsia, kvoli mensiemu ruseniu.
Napr. mam AP, ktore vysiela vo vertikalnej polarizacii - na klientovi som mal smerovu antenu s priamou viditelnostou na toto AP - klient vypadaval kvoli ruseniu - zmenil som klienta do horizontalnej polarizacie(co mi prislo ako blbost) a odvtedy to ide dlhodobo vyborne.
Ak si si dal za ulohu naprogramovat soft na simulaciu wifi, tak si si zadal poriadne tazku ulohu :wink:
Používateľov profilový obrázok
VodnikIN
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 486
Dátum registrácie: Št 03. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Blawa ne

Príspevok od používateľa VodnikIN »

To marek: No poviem ti, ze teraz ti uz vobec nerozumiem, skus este raz ;-)

To dixon: Vacsina anten vysiela vo vertikalnej polarizacii, preto otocenim o 90st a teda H-pol si dosiahol mensie rusenie. Inak je to veda, ked napr klient alebo AP moc silno vysiela tak moze paradoxne odrazmi rusit aj same seba.
CPU AMD Barton XP 1833MHz@2200MHz (1.7V) -> Watercooled | MB Abit NF7-SL rev.2.0, NB -> Watercooled | RAM A-Data Vitesta 2x256MB | VGA Saphire Radeon 9600XT -> Watercooled | SOUND SB Audigy 2 | HDD Hitachi 7K250 160GB + Hitachi T7K250 160GB | DVD LG 4120B DVD-RW | CASE Avance B031 + AC Fan 3| PSU Chill Inovation 400W rev.2 | MONITOR Fujitsu-Siemens P19-2
Clen Obcianskeho Zdruzenia blava.net
marek1212
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 246
Dátum registrácie: Ut 17. Aug, 2004, 14:00

Príspevok od používateľa marek1212 »

dixon napísal: Ak si si dal za ulohu naprogramovat soft na simulaciu wifi, tak si si zadal poriadne tazku ulohu :wink:
presne tak..ale je to tazka uloha len vtedy ak chcem uvazovat o vsetkych tych polarizaciach, odrazoch a pod ; ) ono to nema byt dokonale, ani pouzitelne v praxi, ma to len nejako fungovat a snazim sa dosiahnut ten stav ked sa to aspon trochu priblizi k realite

VodnikIN:no neviem co mam este raz zopakovat, ked ta to zaujima spytaj sa konkretnejsie ale radsej sa na to vykasli, lebo tu len stracame cas, uz ajtak dik za pomoc..

..ale stale mi ide len oto ci ten zeleny chyti pouzitelny signal za idealnych podmienok(ziadne rusenia ,vynimky....)

Myslim ze najlepsie bude ked si zoberem dva notebooky, a najdem nejake miesto ktore zodpoveda aspon trochu mojej modelovej situacii : )

Návrat na "Siete"