Umiestnenie zdroja mimo case

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
Používateľov profilový obrázok
crumar
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ut 20. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Martin

Umiestnenie zdroja mimo case

Príspevok od používateľa crumar »

Ahojte.

Potrebujem radu od skuseneho elektrikara.

Kedze v mojom Macintoshi je blbo vyriesene chladenie zdroja (2x60mm ventilatory s hlucnostou 47dB a max. otackami 6800rpm), uvazujem o presunuti zdroja mimo pocitaca a chladit ho jednym 120mm ventilatorom. Skusal som ho umiestnit von, stare vetraky som odpojil, napojil som 120mm a bolo to krasne chladne.

Ide mi o to, ci je vobec mozne predlzit kable od zdroja do zakladnej dosky? Moze nastat po predlzeni pokles napatia na jednotlivych vetvach?
Alebo este nieco horsie?

Uvazujem o predlzeni do 2m.

Je to realne?

Dik za vysvetlenie.
Používateľov profilový obrázok
crumar
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ut 20. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Martin

Príspevok od používateľa crumar »

Este doplnim, ze tie 60mm ventilatory maju prietok vzduchu kazdy po 37CFM, takze zohnat na Slovensku vetraky s podobnymi parametrami, ale nizsou hlucnostou je takmer nemozne. Jedine, ktore sa tomu trochu priblizuju, su tie, co boli pouzivane na chladicoch Thermaltak Volcano 6, ale tie uz v cennikoch nevidno :(
Apple PowerMac G4 MDD, Dual 867MHz, 1,75GB RAM, 500GB HDD, DVD-RAM DL, 20" Cinema Display...
iwhy
VIP
VIP
Príspevky: 534
Dátum registrácie: Št 21. Aug, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Príspevok od používateľa iwhy »

Je mozne, ze tie ventilatory boli predimenzovane na to riesenie. Viem, ze ten zdroj je riadne dlhy a ma hlupu konstrukciu, ale mozno by stalo za odskusanie dat tam napr. tento: http://www.tichepc.sk/produkt/Y-S-Tech- ... r-906.html

Nechat ho zatazit a sledovat aspon na krite zdroja ci sa neprehrieva.
Používateľov profilový obrázok
Marek
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 740
Dátum registrácie: So 16. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Chorvátsky Grob

Príspevok od používateľa Marek »

Nemam sajn ci je na Mackintoshi iny zdroj ako v nasich PC, ale ak nie, tak to radsej vyries kupou zdroja z bigfanom.

Inak to predlzenie kablov sa tu uz myslim niekde rozoberalo, ale osobne by som to asi moc neodporucal. Od zdroja by ti isiel veeelmi hruby zvazok kablov. Na pokles napatia by to vplyv mat nemalo ak pouzijes spravny prierez vodicov. A hlavne by si este musel pridat medzi zdroj s skrinu samostatny uzemnovaci vodic. Podla mna je to celkom trocha zlozite a neesteticke riesenie.
Používateľov profilový obrázok
crumar
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ut 20. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Martin

Príspevok od používateľa crumar »

Chalani dik za pripomienky.

Iny zdroj v MDD verzii nieje mozne pouzit (bezny ATX), pretoze v originalnom je este pouzivanych dalsich 48V neviem presne na co.
Uz mesiac googlim, ale riesenia, ktore su na webe mi moc nevyhovuju.

Ten zdroj je dost dlhy, ale zase uzky.

Pokial by som pouzil spravny prierez vodicov a bolo by to prakticky mozne pouzivat, tak o estetiku sa nebojim. Tie kable by som aj tak upravoval do dobre vyzerajucej podoby. Ide mi len o to, ci mozem ocakavat s predlzenim nejake problemy. Nerad by som ten zdroj odfajcil, to by som mohol rovno hodit...

iwhy: ten ventilator som pozeral, ale podla mna ma dost nizky prietok vzduchu.

G4 MDD
Obrázok

Zdroj dlhy ako krava
Obrázok

2x60mm FANs
Obrázok

Zakladna doska...
Obrázok
Apple PowerMac G4 MDD, Dual 867MHz, 1,75GB RAM, 500GB HDD, DVD-RAM DL, 20" Cinema Display...
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Príspevok od používateľa Toman »

- ak by si pouzil kvalitne kable tak tam problem nevidim.

- mozno by som skusil ten zdroj prebudovat, ze povodne diery zaslepil a z vrchy by som urobil otvor na 12cm nentilator (ak to miesto dovoli)
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
crumar
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ut 20. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Martin

Príspevok od používateľa crumar »

Toman:
Presne nad tym som uvazoval aj ja, ale majstri, co navrhli ten zdroj boli asi po opici. Miesto, kde by sa dali pouzit vacsie ventilatory je zo zadnej strany pri bocnici, takze smerom k zakladnej doske je strana s plosnym spojom :(

Ked som mal G4 Cube, tak zdroj bol rieseny externe a bol dokonca pasivny a to este napajal aj 17" Studio display.
Preto uvazujem nad jeho umiestnenim von.
Tento stroj je moja srdcovka, len ta hlucnost je uz nevydrzatelna a to hlavne vo vecernych hodinach...
Apple PowerMac G4 MDD, Dual 867MHz, 1,75GB RAM, 500GB HDD, DVD-RAM DL, 20" Cinema Display...
Používateľov profilový obrázok
_skrat_
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 690
Dátum registrácie: St 08. Dec, 2004, 14:00
Bydlisko: Piešťany

Príspevok od používateľa _skrat_ »

a moc by vadilo, keby si spravil do bocnice dieru na 12cm fan? da sa to aj pekne spravit, s nejakou elegantnou mriezkou...alebo jednoducho ten zdroj v skrinke otocit tak, ze kryt ktory vidno na fotkach by bol pri bocnici a teda aj plosny spoj by tam bol, cize z vnutra skrinky by si tam mohol dat 12cm fan...
P4 2.8 Prsctt*GA-8IK1100*80GB SATA*1,5 GB*SAMSUNG 616E*LG 4160B*Chill 400P2*Leadtek TV2000XP Expert*R9200SE*SB Audigy 2
iwhy
VIP
VIP
Príspevky: 534
Dátum registrácie: Št 21. Aug, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Príspevok od používateľa iwhy »

No cela ta konstrukcia mi pride na hlavu. Procak chladeny pasivne a pritom kopa malych hlucnych ventilatorov...je tam moznost este dat nejaky velky vetrak nie zospodu ale zvdchu zdoja. Ale ako pozevam tak by bolo treba rezat dieru do 2 plechov a krytu.
Používateľov profilový obrázok
crumar
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ut 20. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Martin

Príspevok od používateľa crumar »

_skrat_:
Praveze ten zdroj nieje mozne otocit, lebo je v pravej hornej strane zkoseny do uhla. Na fotke to nieje vidiet.
Dalo by sa to vyriesit kadejako, lenze ja chcem zachovat povodny stav, cize rezanie, vrtanie neprichadza do uvahy.

iwhy:
Procesor je chladeny 120x38mm ventilatorom ktory je v spodnej strane pod mechanikou. Je to poriadny huciak ked sa roztoci, ale najviac hluku robia tie 60mm fany.

No nic. Zatial to odkladam na neurcito. Dnes som vygooglil celkom zaujimave projekty ohladom chladenia tychto G4iek, takze to nechavam zatial tak.

Ohladom toho umiestnenia zdroja von a predlzenia kablov som dnes rozpraval s kamosom elektronikom a ten tvrdil, ze o 1m by som to mohol predlzit, len by som musel pouzit hrubsie vodice kvoli mensiemu odporu... Myslim, ze by s tym bolo viac roboty a vysledok nieje zaruceny.

Dik za vase podnety.
Apple PowerMac G4 MDD, Dual 867MHz, 1,75GB RAM, 500GB HDD, DVD-RAM DL, 20" Cinema Display...

Návrat na "Hardware všeobecne"