Skutocna pravda o Viste + linky

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
Peppinello
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 75
Dátum registrácie: Št 02. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: BA

Skutocna pravda o Viste + linky

Príspevok od používateľa Peppinello »

Tak, urcite ste poculi aky prevrat je Vista aky je to dobry operacny system a celu tu propagandu MSka, proste say WOW. Skutocna pravda je trochu ina. Vista vsetky uzivatelske sprijemnenia prebrala z mac OS X a niektorych linuxov. Jadrom programu je vsak zle koncipovane. Jeho sucastou je DRM . To konroluje neustale, ci sa niekde nekopiruje 'premiovy' obsah. Priklad: Pustite si CD s hubou, co ste si kupili a ma uz v sebe zakodovane ze je premiovy obsah. Vista bude kazdych 30ms kontrolovat ci ju niekde nekopcite(vs porty), co dost zatazuje system a pridava k nestabilite. Ak nemate chraneny zvukovy port, ktory komunikuje pomocou kodov(co SPDIF neroby), znizi vam kvalitu, alebo uplne zablokuje, ze co ak nahodou si tam date zariadenie, ktore to bude nahratavat. Podobne je to s filmamy(kontrola kazdeho obrazku). Zatial na nasom trhu nieje graficka karta s chranenym vystupom, cez ktoru by pustil win Vista plnu kvalitu. Problemov je ovela viac. Su v clanku, v PC world 3/2007, ktory zatial nieje na nete, ale ked bude pridam link. Nazov clanku je "DRM" Vista baby a je tam opisany cely dopad na trh.

Este par veci ktore mam z druhej ruky, ale je dost doverihodny cloviecik:

1, Ak si kupite Vistu v licencnej podmienke je ze ju nesmiete hodnotit, a ak tak svoje hodnotenie nesmiete zverejnit. Link:
https://deusexmachina.dyndns.org/shared/eula.pdf

2, Tiez je tam, ze sa zavezujete, ze Microsoft ma pravo vstupu do vasho pocitaca. Ak sa ich pokusite zablokovat(napr. Firewallom) tak sucast Paladium(alebo podobny nazov), ktory ma vyzsiu pravomoc ako administrator ma pravo umoznit pristup MS do vasho pocitaca alebo cely firewall odinstalovat bez vasho vedomia a upozornenia!

3, Ministerstvo podpisalo zmluvu o dodavani ms win do skol kde je podmienka, ze v skolach sa budu nachadzat len windowsy, a ze sa bude vyucovat MS Word, Excel, Powerpoint. Linux, openoffice, atd. to su podla zmluvy zakazane veci. Takze na skolach si vychovavaju generaciu Windowsakov, ktori uz zo zvyku budu kupovat produkty MSka.
A nazaver par linkov:
O viste
http://badvista.fsf.org/what-s-wrong-wi ... dows-vista
Vseobecne o microsofte
http://www.vanwensveen.nl/rants/microsoft/IhateMS.html
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8602
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Príspevok od používateľa shiro »

...a zobudil si sa, a ruka v serbli :)

Taketo taraniny mam najradsej, bo ich pisu "tiezodbornici", ktori naprogramovali X operakov, a su vseveduci :roll:

Mimochodom to co pises je na nete uz asi pol roka.

Sam mam vistu uz pekne dlho, ale ze by bola nejak nestabilna - nic som si nevsimol, a bluescreen som este na nej nevidel.
Aj keby ta ochrana premioveho obsahu existovala, tak to ma dopad na nove HD formaty (HDDVD a Bluray), s ktorymi sa na slovensku stretnu len ludia, co si kupia prehravac za 40k a k tomu domace kino za dalsich 60k...proste audio fanatici. Nas obycajnych smrtelnikov HD nemusi trapit najblizsi rok ci dva, kym padnu ceny na snesitelnu uroven.

Nic ta aj tak nenuti prejst na vistu, a nakoniec, vsetko ide cracknut a obist, staci jeden nudiaci sa Rusky kamarat a hodina casu :D
Takto padlo AACS (kodovanie v HD formatoch, tusim bluray) a crackli aj Vistu (ze vraj superbezpecna ochrana proti kopirovaniu)

Netreba verit seckemu co kadetade citas
Používateľov profilový obrázok
popo666
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 951
Dátum registrácie: Pi 07. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Žiar nad Hronom + Bratislava

Príspevok od používateľa popo666 »

Svata pravda,, aj ja som uz ten clanok cital ako aj mnoho dalsich na nete, ale uz linky na ne NIE SU- akosy zacali miznut, alebo prestali byt funkcne! (a tym myslim vsetky linky, ktore poukazovali na tento "nedostatok" Visty)
Je to az hanba, ako cela Vista funguje, a pritom sa javi pre uzivatela nadherne a prepracovane! Opak je pravdou, a jedine, co je na nej okrem Grafiky prepracovane, je jadro DRM. Mimochodom, Vista mnohe hesla a pristupove kody uklada nesifrovane do textovych suborov, ale uz signal medzi VGA> CPU > RAM > ... koduje (to aby ste nahodou niekde tam neodchytili ten "premiovy obsah" ktory pozostava z filmou a hudby vydanymi holiwoodskymi studiami) :E
Neviem sa dockat, az bude na nete spristupneny ten clanok v PC WORLDe, tam je to krasne popisane. Odporucam kazdemu precitat! Potom si veru kazdy rozmysli, ci sa este nevrati k XP
mokry PC:: CPU: 3770K @ 4.3GHz + EK Supreme HF * Laing DDC-1T * TOP XSPC Premium Laing DDC * Radiator EK Water Blocks EK-CoolStream XT || RAM: 2*8GB Kingston 1600MHz || MB: Asus P8Z77-V Pro/Thunderbolt || GPU: EAH5970 + EAH5970 @ CrossfireX + EK fullCover || SSD: Corsair GT3 120GB || PSU: Antec platinum 1300W || Mouse: Razer Lachesis || Keyboard: G11 || LCD: HP LP2475w
Používateľov profilový obrázok
popo666
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 951
Dátum registrácie: Pi 07. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Žiar nad Hronom + Bratislava

Príspevok od používateľa popo666 »

shiro napísal:Netreba verit seckemu co kadetade citas
Si si vedomy, ze ak niekto "Hackne" nejaky HDCP cip, ktory je ako sucast kazdeho produktu certifikovaneho ako "Certified for Windows Vista", MS moze zablokovat vsetky kusy hardwareu, co obsahuju tento chip, aby sa nedal napichnut "premiovy obsah"? A to mozu byt grafiky, maticne, zvukovky, ... Jednoducho vsetko. Staci mat pritom pripojenie na net, Vista sa ani nespyta, rovno sa pri pripoji na ich server a stiahne si ten typ HDCP cipu co ma zablokovat, a je to. Mozes vyhodit napr. 8800Ultru Ono znie to blazdnivo, ale tak ako to maju teraz v zmluvach a legislativne riesene, mozu to urobit. A ci to bude o rok, alebo dva... Ja som len reagoval, nech aj ostatni ludia o tomto zazraku typu "DRM" vedia, a nech vedia, co ich v buducnosti moze stretnut.
mokry PC:: CPU: 3770K @ 4.3GHz + EK Supreme HF * Laing DDC-1T * TOP XSPC Premium Laing DDC * Radiator EK Water Blocks EK-CoolStream XT || RAM: 2*8GB Kingston 1600MHz || MB: Asus P8Z77-V Pro/Thunderbolt || GPU: EAH5970 + EAH5970 @ CrossfireX + EK fullCover || SSD: Corsair GT3 120GB || PSU: Antec platinum 1300W || Mouse: Razer Lachesis || Keyboard: G11 || LCD: HP LP2475w
Používateľov profilový obrázok
Peppinello
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 75
Dátum registrácie: Št 02. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa Peppinello »

Ja mam tiez kamosa s Vistou na notebooku. Ma to asi ani nie mesiac, ale hrozne na to nadava. Su uzivatelia ktorym nevadi, ze im Vista berie z vykonu (ze berie z vykonu ukazali aj benchmarky, ktore boli na tomshardware). Okrem toho vela produktov okrem HD DVD, blu-ray zatial neobsahuje DRM, takze Vista nevie ze je to premiovy obsah, takze neblokuje. Vydavatelstva a internetove obchody ale postupne prechadzaju na integrovanie DRM, takze priharat este len zacne.

P.S. ja uz o tom viem tiez dlho, ale vzhladom na uspech Visty mam pocit ze to este nevie dostatocne vela ludi
Používateľov profilový obrázok
dexman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 931
Dátum registrácie: St 04. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Levice

Príspevok od používateľa dexman »

Microsoft si kope vlastnu jamu. keD chcu takto uspesne pokracovat v obmedzovani ludi tak som rad. aspon sa ich viac zobudi a 2x si rozmyslia ci neprejst na Mac alebo Linux. osobne keby sa obcas nezahram nejaku hru tak sa do winu ani neprepinam.

jedine co ma tesi, ze im európska komisia pre neviem co kazdorocne udeli zopar miliard na pokutach. tie svine si to aj tak potom zauctuju do európskych cien winov s odovodnenim, ze preklad ich stoji vela :roll:
Používateľov profilový obrázok
Xenon
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2295
Dátum registrácie: St 20. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Príspevok od používateľa Xenon »

Tak, tak. Urobili velku reklamu. DirectX 10, aero, sidebar...... Ale co z toho. V praxi sa to velmi nevyuziva. Okrem DX10. A ludia fak kupuju Vistu len zo zvyku. Neveim, ja ostanem pri svojom XP-cku. Mozno o rok az dva presedlam na XP 64-bit a budem mat pokoj.
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Pentium Dual-Core E2220 @ 3.2GHz cooled by Noctua NH-U12P MB: ASUS Rampage Formula GRAFIKA: Sapphire ATI Radeon HD3870 512MB GDDR4 + Sapphire ATI Radeon HD3850 512MB GDDR3 in CrossFireX RAM: 8GB DDRAM2 800Mhz Corsair XMS2 4-4-4-12 AUDIO: ASUS Xonar DX -> Ultimate Ears Triple.Fi 10 Pro PSU: Fortron SAGA 450W (peak 500W) LCD: LG L1953TR 19"
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8602
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Príspevok od používateľa shiro »

popo666 ->
No to by som chcel vidiet, ako by blokli celu seriu nejakeho HW (par tisic kusov), sak ich ti ludia zburaju zaziva aj s budovou :lol:
To si proste nemozu dovbolit, mali by kopu problemov u seba v USA, nieto este zaloby zo sveta, ci uz to maju zmluvne podchytene, alebo nie. Ale kazdopadne by sla povest firmy doprdele, a to je vecsia skoda, ako par milionov minutych na mimosudne vyrovnanie.
Sak uz ta prelomena ochrana co existuje...jej dekodovaci kluc sa volne vala kadetade na nete, takze ked chces dekodovat nejake HD video cez nejaky soft, tak si ho najdes a pripadne dajak importnes do toho softu - a dekodujes.

Pepinello ->
ludia na vistu nadavaju bezne, lebo ma kopu veci prehodenych a pomenenych oproti XP. Klasicki lama useri PC su z toho vprdeli, bo najprv nevedia co a kde, a potom sa im nechce hladat, kde je to zasite a podobne. Inak rozdiel medzi vykonom XP a Visty je do 10%, ak mas zodpovedajuce PC na jej fungovanie - a nie daky ntbook s 1.5GHz CPU a 1GB RAM.
Optimum je athlon64 3000+ a vyssie, idealne dualcore, 2GB RAM, grafika prakticky hocaka s dnesneho mainstreamu (GF7600, radeon x1600).

Ak sledujes poslednych zhruba 6-7 rokov vyvoja v PC svete, tak isto pametas, ake nareky boli, ked prisiel winxp. Kopa veci z win98 nesla (koli prechodu na NT architekturu u XP oproti win98), XPcka boli na vtedajsom priemernom PC pomale jak svina, a vsetci sa dusovali ze "zlate win98". A vsetci kydali na XPcka, ze jaky je to shit, lebo tiez sa toho dost robilo a nastavovalo inak ako vo win98.

Tvrdenie, ze aero zerie vykon systemu je blbost - neexistuje rozdiel ked je zapnute alebo vypnute, system bezi stale rovnako rychlo.


Dexman - >
Jamu si kopu, ale maju monopol, takze mozu vystrajat...ale raz sa im to vypomsti. Ide o to, ze sa absolutne neboja nejakych problemov, lebo 99% firiem na svete stoji na windowse, takze su namysleni.

Xenon ->
DirecX 10 sa este neikde nepouziva, zatial neexistuju pren ani hry ani nic. Ludia vistu kupuju, bo su tupi jak stado, a MS im tlaci do hlav kaleraby. Keby vedeli co a ako, tak ostavaju pri XP a maju klud. Sak aj Dell zacal ponukat k svojim PC zase XPcka, po tom, co ich ludia k tomu dokopali, lebo XP uplne vyradili z ponuky, a predavali len PC s vistou...
Používateľov profilový obrázok
popo666
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 951
Dátum registrácie: Pi 07. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Žiar nad Hronom + Bratislava

Príspevok od používateľa popo666 »

to shiro >>> no toto je je uz umudrenejsia reakcia ako "ruka v serbli" :)
Ano mas pravdu, nikoho z nas ani nenapadne, ze by mohli zablokovat niekolko tisic kusow HW. Vsak oni aj tvrdia ze na to nemaju dovod, ale maju zmluvu s hollywoodom- len kvoli zavedeniu DRM do Visty dostala Vista "pravo" premietat "premiovy obsah" -- takze ked hollywood povie, ze sa daky kus HW lockne, tak to tak bude a MS s tym nema nic spolocne, len to zariadia. Inak neviem, ci si si toho vedomy, ale na certifikovanie kusu HW nalepkou "Certified for W Vista" sa musia podpisat 3 hollywoodske studia, nie MS priamo :D a to je uz chore aj podla mna! Inak ak nebudes mas obycajny "certifikovany" kabel od VGA k monitoru, spusti sa DRM a nepojde ti film bud vobec pustit (nebudes mat obraz vobec) alebo v lepsiom pripade ti nastavy rozlisenie 800*600 ci 640*480. Dalej kazdy kus HW bude schvalovat hollywood, presnejsie to bude prebiehat takto >> povedia vyrobcom HW kde ma byt ktora suciastka (napr kde ma byt na VGA GPU, ramka, ...) , aby sa nedala napichnut. Od blizkej doby nebudu robit HW fyzikalne vlastnosti ale filmove studia. Ani toto mi nepripada ako rozumne ;)
Dalej: uz teraz je problem s ovladacmi a este len bude- kvoli "tilt bitom" (kazdych 30 milisekund sa musi kazda suciastka v PC "hlasit" Viste pomocou jedneho bitu) Aby niekto nemohol spravit vlastny signal tilt bitov a napichnut signal, musi sa tento algoritmus implementovat do ovladaca pre dany kus HW >>> takze kazdy ovladac pre Vistu a danu suciastku musi byt JEDINECNY, je koniec casom, kedy boli univerzalne ovladace na VGA pre celu seriu kariet! Ovladace zacnu byt menej kvalitne a zdrazeju HW, lebo iba uzka skupina ludi ich bude moct vyvyjat a pribudne im veeeela prace, teda aj viac ludi bude musiet najat napr ATI (resp AMD :D ), aby stihali.
mokry PC:: CPU: 3770K @ 4.3GHz + EK Supreme HF * Laing DDC-1T * TOP XSPC Premium Laing DDC * Radiator EK Water Blocks EK-CoolStream XT || RAM: 2*8GB Kingston 1600MHz || MB: Asus P8Z77-V Pro/Thunderbolt || GPU: EAH5970 + EAH5970 @ CrossfireX + EK fullCover || SSD: Corsair GT3 120GB || PSU: Antec platinum 1300W || Mouse: Razer Lachesis || Keyboard: G11 || LCD: HP LP2475w
Používateľov profilový obrázok
gammaray
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 7123
Dátum registrácie: Po 23. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Príspevok od používateľa gammaray »

Koniec sveta co tu citam :notme:
ZOSTAVA CPU: AMD 5600x MB: GIGABYTE B550M AORUS PRO-P (rev. 1.0) Cooler CPU: SilentiumPC Fera 5 RAM: Crucial Ballistix Black 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL16 M.2 SSD NVME system: Samsung 980 1TB M.2 SSD NVME data: Samsung 980 1TB DVD RW: Samsung SH-S183A GPU: GeForce RTX™ 3070 GAMING OC 8G (rev. 2.0) PSU: CORSAIR RM750x PSU 750W 80+ Gold 2021 Monitor: LG 32GK850F CASE: Fractal Design Define Mini Headset: KOSS SB/45 Repro: Fluid Audio F5 Myš: Logitech G Pro Klávesnica: Corsair K68 RGB OS: Windows 10 Pro 64bit
Používateľov profilový obrázok
Metiu
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1008
Dátum registrácie: St 20. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Prešov (17)

Príspevok od používateľa Metiu »

sice uz postarsia sprava ,ale ..tu si mozete precitat o open-source vga
jej vykon sice nieje nijak oslnivy ,ale pokial to pojde takto ako to nacrtol popo a ostatni ,tak to bude naozaj jedina moznost ako si na open-source systeme nieco pustit :cry: kam ten svet speje (alebo si vytiahneme zo suplika v tej dobe uz prastara 8800GTX)..

ale naopak som nesmierne rad ,ze uz vyse roka bezim na linux-only systeme :P
NB : Fujitsu-Siemens D9500 C2D T5250 3GB 120GB X3100 15.4" @ Xubuntu
Other :
LG KU990 Viewty , Sandisk SANSA CLIP@Porta pro
Sien † slavy : 462 - Duron 800@1100@2v (spitfire) ; Athlon 1200@1864@2.3v (thunderbird) ; #1 Abit NF-7 rev. 2.0 CPU Vmod ~2.4v
Now : 462 - Duron 750@967@2.25v (spitfire) ; Duron 950@1457@2.33v (spitfire) ; Duron 1100@1470@2.21v (morgan) ; A1333 (thunderbird) ; A XP 1500+ 1333@1488@1.8v (palomino) ; EPOX 8K3A CPU Vmod ~2.33v ; #2 Abit NF7 rev.2.0 Vmod ~2.4v
Používateľov profilový obrázok
popo666
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 951
Dátum registrácie: Pi 07. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Žiar nad Hronom + Bratislava

Príspevok od používateľa popo666 »

Metiu napísal:sice uz postarsia sprava ,ale ..tu si mozete precitat o open-source vga
Heh tak to je presny opak toho, o co sa MS snazi :D No vykon nic moc na tuto dobu, ale samotna koncepcia Osen Source pri HW suciastke je velmi zaujimava. Dufam, ze budu pokracovat vo vyvoji ;)
mokry PC:: CPU: 3770K @ 4.3GHz + EK Supreme HF * Laing DDC-1T * TOP XSPC Premium Laing DDC * Radiator EK Water Blocks EK-CoolStream XT || RAM: 2*8GB Kingston 1600MHz || MB: Asus P8Z77-V Pro/Thunderbolt || GPU: EAH5970 + EAH5970 @ CrossfireX + EK fullCover || SSD: Corsair GT3 120GB || PSU: Antec platinum 1300W || Mouse: Razer Lachesis || Keyboard: G11 || LCD: HP LP2475w
Používateľov profilový obrázok
jararak
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3115
Dátum registrácie: Št 13. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice, Bratislava (29)

Príspevok od používateľa jararak »

to shiro M$ si kope hrob uz davnejsie, ibm uz upustilo od win davno a dell sa chysta tiez. na firemnych kompoch im uz davno bezia tucniaci. taktiez je tu kopec slusnych unixov a setko su to veci ovela vykonnejsie oproti oblokom. myslim ze sa coskoro udeje to na co sa caka a to ze vylezie dx(alebo jeho ekvivalent) na tuxovu platformu a to je posledna meta ku hram na tuxa. inac uz ma tux vo vsetkom navrch. a viacmenej uz aj ja vyuzivam.
dalsia vec, myslim ze si vyrobcovia hw nedaju diktovat od M$, on nekupuje ich hw, ludia ho kupuju
Watching you ...

Modra je dobra a preto ju mam aj v logu.
Používateľov profilový obrázok
popo666
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 951
Dátum registrácie: Pi 07. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Žiar nad Hronom + Bratislava

Príspevok od používateľa popo666 »

jararak napísal:dalsia vec, myslim ze si vyrobcovia hw nedaju diktovat od M$, on nekupuje ich hw, ludia ho kupuju
No nemam uz linky na tie clanky, ale v skratke mas pravdu a aj sa mylis >>> napr AMD (ATI): nepaci sa im co im MS diktuje, ako maju robit VGA, ale zatial sa prisposobuju, lebo MS a platformy s WIN tvoria ich velku cast ziskou. Nabrali novych ludi, aby stihali tvorit ovladace a tak. Ale sami tvrdia, akonahle sa tomuto bude dat vyhnut, spravia to, len zatial musia skakat ako niekto iny piska.
mokry PC:: CPU: 3770K @ 4.3GHz + EK Supreme HF * Laing DDC-1T * TOP XSPC Premium Laing DDC * Radiator EK Water Blocks EK-CoolStream XT || RAM: 2*8GB Kingston 1600MHz || MB: Asus P8Z77-V Pro/Thunderbolt || GPU: EAH5970 + EAH5970 @ CrossfireX + EK fullCover || SSD: Corsair GT3 120GB || PSU: Antec platinum 1300W || Mouse: Razer Lachesis || Keyboard: G11 || LCD: HP LP2475w
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Príspevok od používateľa Toman »

- prepacte, ale riesite absolutne somariny
- nejedna sa tu o ziadne odhalovanie "pravdy" su to uplne normalne veciktore to vzdy boli, su a vzdy budu
- berem to "absolutne v pohode" keby to DRM nebolo, tak pod vistou neprehram ziedny "next-gen" disk
- co sa tika ovladacou, no konecne tu je tlak nato aby sa konecne skvalitnili a nemrzli. Otaska: "Vydel uz niekto BOSD na Viste? mne sa este nestal. (ale je problem s niektorimi zariadeniami - ovladace sa proste nikomu nechce napisat...)
- co sa tika "openSource Gk" a aj celich linux a spol systmou (aj Win XP)mislite ze natom prehrate HDDVD a BluRay? ani nahodou. (len v DVD kvalite) - to nieje zalezitost MS ale Holivudu.
- a ajtak pridu chlapci z ruska a nejakim sikovnim "univerzalnim" riesenim

T. :wink:
Naposledy upravil/-a Toman v Pi 11. Máj, 2007, 11:02, upravené celkom 2 krát.
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent

Návrat na "Operačné Systémy"