Lacny zdroj - coho sa obavat??

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
Používateľov profilový obrázok
DiwaSwina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1187
Dátum registrácie: Po 28. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Lacny zdroj - coho sa obavat??

Príspevok od používateľa DiwaSwina »

Zdravim,

mam v masine "lowend" KME 500W zdroj (2xfan, active PFC, thermal fanspeed regulation), cosi taketo http://www.kmepc.com/B00_products/06_po ... 00_500.htm ,

Zaujima ma ci to ma nejaky extremny vplyv na PC(nemal som nejake vyrazne problemy so stabilitou atd..), a HLAVNE ci sa mam bat ked sa rozhodne "odist", ci su nejak chranene vetvy a neodpali mi to zvysok PC (na starsom durone s 300W noname to nebola moc dobra skusenost-funkcna tam ostala len skrinka..)

Viem ze je to sunt, ale nejak nemam chut investovat a davat nove veci do stareho PC, resp. poradte novy DOBRY zdroj ktory mi bude stacit aj do noveho PC tak za 1-2roky - alebo to nechat tak a verit KME?? :RLOL:
Používateľov profilový obrázok
_skrat_
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 690
Dátum registrácie: St 08. Dec, 2004, 14:00
Bydlisko: Piešťany

Príspevok od používateľa _skrat_ »

ak ho neumerne nezatazujes pretaktovanim, tak by mohol byt na tom lepsie so zivotnostou...ked odide hociaky zdroj, zalezi od okolnosti co vsetko v kompe odpali...v klasickom zatazovani moze vydrzat "vecnost"...mozno ako prve a posledne zacne blbnut nejaky ventilator...do siete ho zapajaj cez prepatovu ochranu a myslim si, ze sa nemas coho obavat...
P4 2.8 Prsctt*GA-8IK1100*80GB SATA*1,5 GB*SAMSUNG 616E*LG 4160B*Chill 400P2*Leadtek TV2000XP Expert*R9200SE*SB Audigy 2
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Príspevok od používateľa robour »

Myslim ze hlavnym problemom lacnych zdrojov je ich ucinnost. Ta je mala, teda sa pri odoberanom vykone viac hreju. Tym padom ze sa viac hreju, tak sa viac tepelne namahaju el. suciastky. Teplo zle posobi hlavne na elektrolyticke kondenzatory. Tie kvalitnejsie daco znesu, ale "v lacnych" suntoch kvalitne asi tazko najdes, teda pride cas keD vyschnu. Potom sa zdroj moze odobrat do vecnych lovist. V lepsom pripade len nenabehne. V horsom v nom nieco odpali a zobere si so sebou aj polku komponentov v PC.
Používateľov profilový obrázok
DiwaSwina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1187
Dátum registrácie: Po 28. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Príspevok od používateľa DiwaSwina »

robour napísal:Myslim ze hlavnym problemom lacnych zdrojov je ich ucinnost. Ta je mala, teda sa pri odoberanom vykone viac hreju. Tym padom ze sa viac hreju, tak sa viac tepelne namahaju el. suciastky. Teplo zle posobi hlavne na elektrolyticke kondenzatory. Tie kvalitnejsie daco znesu, ale "v lacnych" suntoch kvalitne asi tazko najdes, teda pride cas keD vyschnu. Potom sa zdroj moze odobrat do vecnych lovist. V lepsom pripade len nenabehne, v horsom v nom nieco odpali a zobere si so sebou aj polku komponentov v PC.
no ale pokial je aj lacny zdroj vykonny(papierovo, ked ma aj 600W) tak sa prakticky nema preco "pretazovat/prehrievat", nie????

K tomu teplu a vysychaniu, hrozi to aj pri kvaitnych zdrojoch po nejakom case????

samo ze to ide cez prepetovku, inak ten spominany duron 300W bol napajany cez UPSku-nepomohlo :) kazdopadne fungoval asi 6 rokov viacmenej v kuse
escaton
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 411
Dátum registrácie: Po 29. Jan, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa escaton »

No ale ten zdroj ak ma vykon 600w a ide tak na 200 tak ma spravidla ucinnost o dost nizsiu, ako keD ide napr. na 400w, teda to zahrievanie tam je stale - ale konkretne pri takomto pripade by som sa teda nebal, ze mi odide /aspon tak 2 roky :lol: /
Používateľov profilový obrázok
_skrat_
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 690
Dátum registrácie: St 08. Dec, 2004, 14:00
Bydlisko: Piešťany

Príspevok od používateľa _skrat_ »

sa mi zda, ze najvyssia ucinnost je okolo 75%....no a ten KME moze mat dajme tomu 65% (priklad)...teda ak komp potrebuje 400W zdroj s nizssou ucinnostou musi viac makat ako zdroj s vyssou ucinnostou...ale tak ten tvoj ma dost velku vykonnostnu rezervu...
P4 2.8 Prsctt*GA-8IK1100*80GB SATA*1,5 GB*SAMSUNG 616E*LG 4160B*Chill 400P2*Leadtek TV2000XP Expert*R9200SE*SB Audigy 2
Používateľov profilový obrázok
pavel
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 129
Dátum registrácie: Št 23. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Brezno

Príspevok od používateľa pavel »

Mam ten isty zdroj na PC v popise,zatial slape uplne v pohode,hreje sa minimalne.
Phenom X3 8450,Tt Tower102 ,Gigabyte M750SLI-SW4,4x1GB Kingston Hyper X,2x500GB WD,DVDRW NEC 7170A,zdroj 500W,2x VGA Gigabyte GF8800GT SLI,zatial vsetko default.
Používateľov profilový obrázok
Lkuzman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 349
Dátum registrácie: Pi 08. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: D. Kubín (33)

Zdroj

Príspevok od používateľa Lkuzman »

AHOJ
- Lacne zdroje pouzivaju vo vacsine pripadov 85C elektrolyticke kondiky namiesto 105C. Na beznu pracu (zataz cca 50 %) je to celkom v pohode, no ak nahodou treba "cucat" zo zdroja maximum, tak sa vplyvom pouzitych lacnejsich polovodicov s vyssimi stratami teda vyziarenym teplom zvysi teplota chladicov a aj okolia. VDaka tejto vyssej teplote a samozrejme pri vyssej spotrebe aj vyssiemu "ripple currentu" spickovemu pracovnemu prudu sa moze drasticky znizit zivotnost elektrolytickych kondikov. Vyschnuty elektrolyticky kondenzator vDaka pracovnym podmienkam sa rovna skor ci neskor skrat... A zrazu prides na to, ze tvoj lacny zdroj ma pri maximalnej zatazi zivotnoct nie 6 ale 2 roky. 105C kondenzatory maju vyssiu teplotnu rezervu pri rovnakom ripple curente a teplote okolia, teda aj vyssiu zivotnost.
- Taktiez zivotnost PSU sa tyka pouzitych medenych vodicov na transformatoroch -> ine straty na odpore vinuti su @ elektrotechnickej medi a ine pri obycajnej medi. Lacni vyrobcovia pouziju predpokladam obycajnu meD.
- Taktiez sa vratim k pouzitym chladicom polovodicov. Vacsinou su hlinikove a male = vyssia teplota v PSU.
- Taktiez z hladiska layoutu PSU. Vacsina lacnych zdrojov ma chladice blizko elektrlytickych kondikov...spomenute vyssie.
- A taktiez nepredpokladam to ze vyrobca takehoto PSU si dal spravit komplexne teplotne merania a na ich zaklade teplotnu optimalizaciu PSU...

Kvalitny a dlhozijuci PSU bude predpokladam drahsi, no mozu sa najst aj vynimky.
[/b]
Spoiler: ukázať
CPU: Phenom 940 @ 3,6GHz + SCYTHE MUGEN; RAM: 8GiB @ 800MHz; MB: ASUS M3A-32 MVP DELUXE; VGA: Saphire HD5770 : 960MHz / 5200MHz; SSD: OCZ VERTEX 2 120GB; HDD: WD 2TiB; PSU: Akasa 1200W, CASE: Lian Li - PC-V2010B; LCD: Acer 2723W, OS: Windows 7 Home x64-SK-OEM ...
Používateľov profilový obrázok
Lkuzman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 349
Dátum registrácie: Pi 08. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: D. Kubín (33)

Zdroj

Príspevok od používateľa Lkuzman »

Sorry zabudol som uviest este ucinnosc PFC. Je to detto @ lacnych polovodicoch (PFC tranzistor, PFC dióda), neoptimalizovanom PFC riadeni, neelektrotechnickej medi na PFC cievke, 85C kondikoch a taktiez malych chladicoch. Teda vyssia produkcia tepla pri lacnejsom zdroji a rovnakej zatazi.

caaves
Spoiler: ukázať
CPU: Phenom 940 @ 3,6GHz + SCYTHE MUGEN; RAM: 8GiB @ 800MHz; MB: ASUS M3A-32 MVP DELUXE; VGA: Saphire HD5770 : 960MHz / 5200MHz; SSD: OCZ VERTEX 2 120GB; HDD: WD 2TiB; PSU: Akasa 1200W, CASE: Lian Li - PC-V2010B; LCD: Acer 2723W, OS: Windows 7 Home x64-SK-OEM ...
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Príspevok od používateľa Toman »

- ako servisak mozem povedat ze s beznimi lacnimi zdrojmi dnes niesu problemi (pred 5-3 rokmi bolo vela reklamaciek, dnes uz naozaj minimum)
- zivotnost je dnes bezproblemova.
- noname 450 zvlada v pohode aj "nadupane" :red: herne pc....
- do lacneho PC - preco nie.

- ide oto ci si chce clovek priplatit za kvalitu.
- do beznaho domaceho PC by som zdroj za 3000 nenamontoval.
- ale ak su na disku dolezite data, (doleziti PC) tak na zdroji sa noplati setrit.
- predavam vecinou priemiselne PC a tam davam zasadne len Fortrony, som ich predal 50-60 a latial na mi ziadny nevratil.
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Príspevok od používateľa robour »

_skrat_ napísal:sa mi zda, ze najvyssia ucinnost je okolo 75%....no a ten KME moze mat dajme tomu 65% (priklad)
U dobrych zdrojov je ucinnost pomerne vysoka. Staci si pozriet taky Seasonic. 88% hovori za vsetko. Pri lacnych neznackovych zdrojoch by som moc nedoveroval prudom ktore pisu na stitkoch. Tie zdroje su moc lahke na to, aky sa tam udava prud. Vo vnutri nie su vykonove veci, ale vacsinou len "vzduch" :)
Používateľov profilový obrázok
DiwaSwina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1187
Dátum registrácie: Po 28. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Príspevok od používateľa DiwaSwina »

Co to je vlastne to Active PFC?? Ako zisitim ze zdroj "dostava zabrat" ?? (pri OC napriklad) - je nadmerna teplota dobry signalizator??
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Príspevok od používateľa Toman »

PFC = je nieco ako vyrovnavanie napetia pri nahlom odbere.

viac: "TU"

- ta teplota je len jeden zo signalov, neda sa riadit len podla nej.
- spotrebu zdroja si mozes jednoducho zmerat a zratat (dakde tu je navod)
- absolutne idealne je ak si zapozicas merak na spotrebu (v elektrarnach) - ties je otom vlakno, pohladaj

Co sa tika toho "zaberania"
- pri OC zase as tak velmi zdroj nezatazis:
zvisi sa spotreba zhruva nasledovne:
CPU (Intel C2D) z 65 na 85Watt
GPU z 100 na 120Watt
Pamere z 10 na 12watt

podstatne je by v napeti neboli nejake vykivy, = PC je stabilne. Bezna tolerancia ktoru musia komponenti zvladat je 10%

dajme tomu ze o 50Watt co neni as tak velke cislo......
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
Lkuzman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 349
Dátum registrácie: Pi 08. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: D. Kubín (33)

PFC

Príspevok od používateľa Lkuzman »

P-ower F-actor C-orrection > po slovensky øeceno uprava ucinnika (cos Fi). Idealny pripad je keD je PFC=1. No to je mozne iba v pripade ze na zatazi (nasom PSU) nevznika pri vstupnom napati o f=50Hz fazovy posun medzi vstupnym napatim a vstupnym prudom. No to z dvovodu pouziteho vstupneho filtra z elektrolytickych kondikov nie je mozne. Zdroj bez PFC sa sprava ako kondik. Pri trebars cos FI=0,7 mas vstupny prud zdroja 2A@230V ale to naznamena ze zdroj "premeni" 460W do vystupu. No realne je to 322 Wattov ktore PSU pri vstupnom prude 2A dokaze "premenit". No a dostavame sa na koren problemu elektromer Ti nameria iba tepelny (cinny) prikon co je 322W no realne budes cucat zo siete 460W a to sa elekrearnam nepaci. Vsak preco by mali dostat zaplatene iba za 0,7 nasobok vyrobenej el energie? Preto si pretlacili zakon, ze vsetky zariadenia na ktorych vznika fazovy posun medzi vst napatim a prudom nad 25W vstupneho prikonu musia mat PFC obvod. Medzi taketo zariadenia patria aj PSU.
Pasivne PFC je nieco ako jedno, alebo dvojcinny samokmitajuci blokujuci menic ("samotras"), ktory nie je nijako riadeny... Je to lacne a relativne ucinne riesenie
Aktivne PFC vyuziva integrovany obvod specialne navrhnuty na tento ucel (trebars L6562) kde na zaklade viacero vstupnych velicin je riadeny vystup na budenie PFC tranzistora a plnenie PFC cievky.

Celkovo sa jedna vlastne o zvysenie frekvencie nabijania vstupnych kondikov = Znizenie kvant energie ktora dobija kondik, tym padom lepsie prekrytie sa vst prudu s napatim, tym padom nizenie naslednaho skreslenia vstupneho prudu tym padom znizenie produkcie vyssich harmonickych (EMC filter)...
Spoiler: ukázať
CPU: Phenom 940 @ 3,6GHz + SCYTHE MUGEN; RAM: 8GiB @ 800MHz; MB: ASUS M3A-32 MVP DELUXE; VGA: Saphire HD5770 : 960MHz / 5200MHz; SSD: OCZ VERTEX 2 120GB; HDD: WD 2TiB; PSU: Akasa 1200W, CASE: Lian Li - PC-V2010B; LCD: Acer 2723W, OS: Windows 7 Home x64-SK-OEM ...
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Príspevok od používateľa Toman »

ahaaa!!!, super teda 8)

T. :)
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent

Návrat na "Hardware všeobecne"