Problem s taktovanim X2 4000+ Brisbane

Všetko o procesoroch vrátane ich pretaktovania...
Používateľov profilový obrázok
rudo959
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 888
Dátum registrácie: So 21. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Problem s taktovanim X2 4000+ Brisbane

Príspevok od používateľa rudo959 »

Nedari sa mi pretaktovat X2 4000+ brisbane na plne hodnoty. Dosiahol som maximalne bus speed 280, cize vysledny takt bol 2940MHz pri nasobici 10.5, HT linku 840 (3x280). Problem je v tom ze pri tomto takte sice nabehne win ale super pi vyhodi chybnu hlasku, takze ho nemozem otestovat. Superpi bezi jedine pri takte 270 a nizsom, to iste plati aj o prime, pricom teplota neprekroci 45 stupnov a to dokonca pri boxovom chladici.. Pri zvyseni bus speed na 290 a viac to hodi modru smrt a win nenabootuje. Vyskusal som zvysit napatie CPU az na 1.5V (pricom zakladne ma 1.2) a nepomohlo to, pamate su uplne podtaktovane a pre istotu maju aj zvysene napatie, takze tam problem nebude. Doska je bioatar TF560 A2+ a na nej som dosiahol s Athlonom 3000+ bus speed az 300 takze ani doskou to nebude. Samozrejme ze mam aj vsetky utility, patche a ovladace na dvojjadra a dokonca som aj preinstaloval win po kupe procesoru na skusku ale ani to nepomohlo pohnut sa dalej:(
Ak ma niekto z vas skusenych overclockerov nejake napady tak poprosim o kazdu radu, dakujem a prajem vela uspechov nielen v taktovani:)
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3683
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Príspevok od používateľa fobos »

Nazdarek, ten isty CPU mam aj ja. Mne ide na 3GHz pri 1.375V, cize maximum (viac ma doska nepusti, vypadne zvuk, nejde sietovka, resetuje PC). Maximum ma ten CPU urcite viac, ale este 3050Mhz da doska, ale robi to iste co pises ty, PC ako take nezamrzne (dal som prerabat dva DVD filmy v 2x pustenom #1 DVD Ripper, co vytazi jadra na absolutne maximum aj pametovy subsystem) ale SuperPI tak po 5s skonci a vyhodi hlasku No Eexecution bla bla bla.

Byt tebou tak som spokojny aj s tym co mas. Default je predsa len 2100Mhz :)
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...
Používateľov profilový obrázok
rudo959
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 888
Dátum registrácie: So 21. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Príspevok od používateľa rudo959 »

No len mne superpi padne skor ci neskor uz pri frekvencii 2800, pritom napatie moze byt aj 1.5V:( Neviem cim to je, lebo normalne komp bezi aj pri 3GHz a na jednom fore dostali z 3600+ brisbana az vyse 3100MHz: http://www.xtremesystems.org/forums/sho ... ?p=2314137
To ze je to zly kus si chcem nechat ako poslednu moznost:)
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3683
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Príspevok od používateľa fobos »

rudo959 napísal:Vyskusal som zvysit napatie CPU az na 1.5V (pricom zakladne ma 1.2)
Zakladne napetie na AM2 65nm CPU je 1.35V, 1.25V je rezim CnQ
rudo959 napísal:Doska je bioatar TF560 A2+ a na nej som dosiahol s Athlonom 3000+ bus speed az 300 takze ani doskou to nebude.
aj tak by som este skusil updatovat BIOS
rudo959 napísal:Neviem cim to je, lebo normalne komp bezi aj pri 3GHz
Ak bezi ok, bez najmensich chyb tak ho kludne nechaj na 3GHz, este odporucam program Orthos, kotry testuje stabilitu pameti a CPU
rudo959 napísal:na jednom fore dostali z 3600+ brisbana az vyse 3100MHz
Zalezi od kusu ,zatoze jeden ide na 3100Mhz ,tak nemusia vsetky ostatne, videl som aj Brisbana 3600+ ktoreho jeden user vytiahol len na 2600MHz ... 65nm CPU od AMD koncia prave niekde na 2800-3000MHz, vo vynimocnych pripadoch viac
rudo959 napísal:To ze je to zly kus si chcem nechat ako poslednu moznost:)
Nazyvat zlym kusom Brisbane beziaci na 2.8GHz (aj tri, ak ti ide vsetko ostatne) je trochu mimo misu :)
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...
Používateľov profilový obrázok
rudo959
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 888
Dátum registrácie: So 21. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Príspevok od používateľa rudo959 »

Suhlasim s tebou ze to nie je az taky zly kus, ale samozrejme ze by som bol radsej keby bol lepsi. Dakujem za rady vyskusam a potom sa ozvem ze co a ako.
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3683
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Príspevok od používateľa fobos »

Nj, v pohode, ja som cakal tiez viac od mojho . Ale M2N-E nie je prave najlepsia MB. Pred rokom ale moc na vyber nebolo. Aj tak som rad ze bezi "aspon" na 3GHz :D

Btw.: skus este updatovat ten BIOS :wink:
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...
Používateľov profilový obrázok
rudo959
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 888
Dátum registrácie: So 21. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Príspevok od používateľa rudo959 »

Takze bios som updatoval a nepomohlo, mozno si budem musiet pockat na novsiu verziu ktora bude lepsia pre dvojjadra. Orthosom som to otestoval ale aj pri frekvencii 2700 spravi v priemere raz za polhodinu chybu takze neviem ci to mam tak nechat alebo podtaktovat. Tento program je lepsi ako super pi lebo testuje obe jadra pri 100 zatazeni, superpi len pri 50 percentnom takze to vlastne asi nie je hodnoverny test.
Používateľov profilový obrázok
Netus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 492
Dátum registrácie: Pi 20. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Jamník

Príspevok od používateľa Netus »

No chlapi mam ten isty problem a ten isty procesor ako vy. Ci orthos ci prime, alebo super PI. Vsetky vyhodia chybu, mne to zacina pri frekvencii 2940 (280x10.5 pri 1.40 V). Tak neviem ani ja co s tym. Bios mam najnovsi, OS bezi bez problemov i hry (Bioshock, MOH Airbone, co su brutalne narocne hry na CPU). Co to asi tak je ??????? :? :? :? No neskusil som este cez everest-a, aj tam to vytazi na 100%
CPU: Intel i7 9700K@5 GHz, chladné vodou, EK supremacy blok... MB: ASUS Maximus XI Formula... RAM: G.Skill 2x8GB DDR4 TridentZ RGB 3600/C16... VGA: ASUS RTX 3090 Strix O24G... SSD: Samsung 970 PRO NWMe M.2 x4...SOUND: Creative ZxR...ZDROJ: Seasonic Prime Ultra 1000W (SSR-1000TR) Titanium... CASE: Komplet vlastnej výroby, AlMg3 hliník + 3d tlac, čierna piesková farba pálená... LCD: ASUS 27" PG279Q 165Hz G-Sync...
Ostatné: Sennheiser Game Zero, Asus ROG Flare, Razer Basilisk Ultimate + Razer Destructor 2
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa AmOK »

rudo959 napísal:Nedari sa mi pretaktovat X2 4000+ brisbane na plne hodnoty.
Vo vseobecnosti su 3,0GHz pre jadra Brisbane strop. To je realita. Stabilne Brisbane na 3,0GHz je skor zazrak ako nieco bezne, takze neviem o com tocite.

@ Netus & fobos:
To, ze vam PC nespadne pri narocnej hre, alebo komprimacii videa neznamena, ze vase PC je rock stable. Kazda aplikacia vyuziva a zatazuje inu cast jadra. Super Pi 32M OK, je len zaciatok, po minimalne 10-12h Orthosu sa da povedat, ze PC je stabilne.
rudo959 to vystihol.
rudo959 napísal:Takze bios som updatoval a nepomohlo, mozno si budem musiet pockat na novsiu verziu ktora bude lepsia pre dvojjadra. Orthosom som to otestoval ale aj pri frekvencii 2700 spravi v priemere raz za polhodinu chybu takze neviem ci to mam tak nechat alebo podtaktovat. Tento program je lepsi ako super pi lebo testuje obe jadra pri 100 zatazeni, superpi len pri 50 percentnom takze to vlastne asi nie je hodnoverny test.
Druha vec je, ze niekto bezpodmienecne netrva na totalnej stabilite vo vsetkych aplikaciach, je to vec vkusu a priorit. :)
Používateľov profilový obrázok
rudo959
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 888
Dátum registrácie: So 21. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Príspevok od používateľa rudo959 »

To AmOK: Ako sa prejavi vysoke nataktovanie s chybami v testoch cpu pri aplikaciach ako napriklad reendering, winrar alebo hry? Mne zatial aj nestabilne nataktovane dvojjadro ani raz nezamrzlo, teplota bola stabilna, hry a vsetko ostatne islo ako malo, jedina chybicka krasy boli testy v Orthose:)
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa AmOK »

Zamrznutie, BSoD a pod. su prejavy uz totalne nestabilneho PC, nechci po mne aby som ti popisal chyby v tebou vymenovanych aplikaciach, ked funguju bezproblemovo. Je mozne, ze ten procak v nich nikdy chybu nespravi, ale je aj mozne, ze o rok budes mat "rozbity" win, tym padom spomalene PC. Proste ten procak ide na hrane svojich moznosi, co je z vysledku v Orthose evidentne. Mozno keby si ratal Folding @ Home, SETI @ Home, tak by sa objavili nejake problemy. Ako som uz povedal, je to vec vkusu resp. priorit kazdeho jedneho uzivatela. Niekto by nezniesol a nespaval pokojne, keby mu prime hodilo chybu po 20 hodinach, ale urcite existuju aj OC manici, ktorym BSoD par krat do tyzdna netrha zily.
Prime95, alebo Orthos je len program, co pocita cisla a pozna spravne vysledky, koli kontrole. Ak sa nemylim, tak autor ho napisal, ako nastroj na kontrolu stability servrov. Ja osobne patrim k tym, ktori radsej budu chodit 2926MHz Orthos stable, ako 3,0GHz setko OK, okrem prime. Uz len koli tomu, ze ked nejakemu programu, hre nahodou "zadrbe" tak nemam chut zistovat, ci potrebujem patch, alebo pridat Vcore. :lol:
Nikomu svoj postoj nevnucujem, ani nemienim zosmiesnovat, aby to nebolo zle pochopene. Napr. co sa tyka jazdy autom, tak to u mna urcite prime stable nehrozi, ale zase to vzruso! :wink:
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3683
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Príspevok od používateľa fobos »

AmOK napísal: @ Netus & fobos:
To, ze vam PC nespadne pri narocnej hre, alebo komprimacii videa neznamena, ze vase PC je rock stable.
Pozor, ja mam CPU na 3GHz a SuperPi a Orthos prebehne bez chyb (ja som spominal ze az pri 3050MHz to uz nejde ani pri 1.5V V-core). Teda prevadzkujem stabilny CPU. Lepsie citaj :wink:
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa AmOK »

fobos napísal:Pozor, ja mam CPU na 3GHz a SuperPi a Orthos prebehne bez chyb (ja som spominal ze az pri 3050MHz to uz nejde ani pri 1.5V V-core). Teda prevadzkujem stabilny CPU. Lepsie citaj :wink:
Cital som ako si napisal. Orthos stable tam spomenute neni, len ze ti ide na 3GHz a pri 3,05 do 5 sekund padne superpi. Orthos stable tam spomenute neni, len ze ti ide na 3GHz :)
fobos napísal:Mne ide na 3GHz pri 1.375V, cize maximum (viac ma doska nepusti, vypadne zvuk, nejde sietovka, resetuje PC). Maximum ma ten CPU urcite viac, ale este 3050Mhz da doska, ale robi to iste co pises ty, PC ako take nezamrzne (dal som prerabat dva DVD filmy v 2x pustenom #1 DVD Ripper, co vytazi jadra na absolutne maximum aj pametovy subsystem) ale SuperPI tak po 5s skonci a vyhodi hlasku No Eexecution bla bla bla.
Btw, mal som Brisbane a moc dobre viem ako tie procaky idu taktit, preto som predpokladal, ze je Orthos non stable aj na tych 3,0GHz. Ale ked pises, ze pri 3,05GHz ti ani nedopocita SuperPi a pri 3,0GHz je uz rock stable, tak aj ked si o tom myslim svoje, hadat sa s tebou nebudem.
Z mojich skusenosti s cca 10ks procesorov.
Fq pri SuperPi 32M OK minus 3-5% = Orthos stable
Sorry za moju nedoveru, ale proste viem, ako neochotne tie procaky funguju okolo 3GHz. 1,5-1,6V nic nepomaha je to proste frequencny strop tej architektury. Brisbane ma real 1,375 - 1,425V a 2900MHz aj to tie lepsie kusky.
Tym netvrdim, ze nemoze existovat Brisbane 3,0GHz stable, len bude ich hoodne malo.
Používateľov profilový obrázok
rudo959
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 888
Dátum registrácie: So 21. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Príspevok od používateľa rudo959 »

Neviete nahodou niekto max. kolko voltov tento cpu znesie?:)
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3683
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Príspevok od používateľa fobos »

rudo959 napísal:Neviete nahodou niekto max. kolko voltov tento cpu znesie?:)
Do tych 1.5V ale na dlhodobo doporucujem max 1.45V
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...

Návrat na "Procesory"