Ako si otestovat jazdeny HDD pred kupou

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
zwARO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2602
Dátum registrácie: So 13. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Ako si otestovat jazdeny HDD pred kupou

Príspevok od používateľa zwARO »

nazadar zaujima ma to co som napisal v topicu.Xcem si kupit disk.nejaky Maxtor PATA.Len neviem presne ako funguje ten SMART akurat viem ze ho mam v biose zapnuty:)ae neviem ako z neho ziskat vysledky a tak ze ci je disk ok.Inak pouzivam chkdsk X: /f /r na vadne sektory.dik za rady.


EDIT Bikermotyl : uprava nazvu na ziadost zakladatela.
BTW, i ty sam mas moznost tu editovat prispevky, tak nabuduce smelsie nato pomocou tlacitka Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Neutron
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Št 30. Aug, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa Neutron »

Ak by som chcel otestovat jazdeny harddisk Maxtor, pouzil by som SeaTools. Seagate kupil Maxtora a teraz tato diagnosticka utilita sluzi pre obidve znacky. Primarne je SeaTools urcena na otestovanie podozrivych (problematickych) diskov pred odosielanim na zarucnu opravu. Ak neprejde testom, je dovod na reklamaciu.

SeaTols sa da stiahnut napriklad:
http://www.seagate.com/www/en-us/suppor ... s/seatools

S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology) je len jedna z foriem monitorovania "zdravotneho" stavu disku, ja ho mam vzdy vypnuty. Tak ako je defaultne u mnohych BIOS-ov nastavene. Neviem ci je mozne nieco z tejto funkcie vydolovat. Vraj u vadnych diskov vypise, ze prekrocili hranicu funkcnosti.
CPU: AMD Athlon 64 X2 5000+ EE | COOLER: Thermaltake Mini Typhoon | MB: Biostar TF560 A2+ | RAM: A-Data 2x1GB 800 | HDD: 500GB Seagate SATA, 250GB Maxtor PATA | DVD±RW: NEC ND-3520A PATA| DVD±RW: LG H62N SATA | VGA: eVGA 8800GTS 320MB | LCD: EIZO FlexScan M1700 | MOUSE: Logitech MX510 | PAD: Bottom side of 20 years old pad | SOUND: Sound Blaster Audigy 2 | SPK: Creative Megaworks THX 250D | HS: Creative Headset HS-600 | HP: Creative Headphones HQ-1300 | PSU: KME PZ-500 (Cheap) | CASE: NoName (minimod "SHROT") | FANS: 2x120, 2x80, 2x50
Používateľov profilový obrázok
br4n0
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 599
Dátum registrácie: Ut 20. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava V

Príspevok od používateľa br4n0 »

SMART parametre mozes vidiet napr. v HDTune. Da z nich zistit naozaj dost, napr. celkovy "odpracovany" cas, pocet zapnuti, opravenych sektorov atD, staci ich guglit. Tu je mensia analyza smart, konkretne Power Off Retract Count.
Používateľov profilový obrázok
zwARO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2602
Dátum registrácie: So 13. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa zwARO »

to Bikermotyl : az teraz som si vsimol co si pisal v prvom prispevku.a pokial viem tak som nikoho o nic neprosil a ak si spravne pamatam tak som spravil preklep v tom nazve a editoval som ho dodatocne sam.tlacitkom edit;)
k topicu.diky za testy uz mam ten disk tak idem na to:)

EDIT Bikermotyl : ztrejme ti pamat celkom slusne vynechava, lebo editoval som to ja na tvoju vlastnu ziadost v poste nasledujucom za zakladacim, ktory som nasledne po edite odmazal. :roll:
Používateľov profilový obrázok
zwARO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2602
Dátum registrácie: So 13. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa zwARO »

:red: hups tak prepac:)som si to pomylil s inym postom kde som sam saskoval.tak dakujem:)
k teme : setky testy boli ok => PASS v tom SeaTools
aj chkdsk X: /f /r presiel => 0 KB in bad sectors
a pridavam obrazok z HDtune. A ak by mi nikto vysvetlil vysledok.ci je to dobre aebo zle tak by som bol rad:)lebo sa mi zda ze to nejako moc padala ta ryxlost....

Obrázok

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"