Pomozte mi s CPUfanom, prosiiiim!

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
Používateľov profilový obrázok
Kozacell
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 31. Dec, 2007, 08:00

Pomozte mi s CPUfanom, prosiiiim!

Príspevok od používateľa Kozacell »

Ja viem asi ma zabijete, lebo neviem ci nahodou toto forum neni o pretaktovavani a okrem toho som asi noob, ale please pomozte.

Mam problem s CPUfanom, netoci sa jak by sa mal a CPU sa mi prehrieva. Ci mam zapojeny moj CPUfan vo CPU_Fan1 alebo Chassis_Fan konektore, fan sa furt netoci jak by mal, napriek tomu ze moj ventilator neni nijak fyzicky poskodeny (loziska vyzeraju byt ok, ventilator nevydava ziadne podivne zvuky, senzory otacok sa zdaju byt ok). Moj ventilator sa chova akokeby dostaval zle instrukcie podla coho sa ma tocit.

Vyzera to asi takto: Zapnem komp, vetilator sa toci asi 3 minuty na 1500-2500 RPM, teplota mojho prociku je asi okolo 40-45 stupnov, zatial to je ok. Ale potom sa vetilator prestane tocit a teplota jadra prociku sa vysplha az na 110(!) stupnov Celzia a komp sa mi z bezpecnostnych dovodov vypne. Niekedy sa ale stane, ze sa asi pri 105 stupnoch Celzia na chvilku vetilator roztoci na 3000-3500 RMP, zrazi teplotu CPU asi na 60-70 supnov a potom zase zastane a zase CPU teplota sa vysplha na 110 stupnov a komp sa mi vypne.

Jak sakra skrotim ten ventilator?

Skusal som rozne fan controlove utility, nic nepomohlo. Ani hocijake nastavenie q-fan control v biose s vetrakom proste nehne. Skusal som aj updatovat bios (z 1007 na 1010) a nic. Aj Windows som reinstaloval, nepomohlo.

Este napisem par veci co som si vsimol, ktore by dakomu mozno pomohli pri vyrieseni mojho problemu:

-Pokusne som skusil som do mojej dosky napojit iny ventilator (ale taky stary zo stareho Celeronu 700Mhz, ktory by mi moj CPU neuchladil) a zistil som ze sa toci na 4000 rpm (aj vo CPUFAN1 konektore aj v ChassisFan konektore).

-Skumal som moj "neposlusny chladic" (Titan neviemaky model uz) a ked som ho vymontoval, zistil som ze (okrem klasickeho 3 pinoveho napajania) z ventilatoru idu dake 2 cierne kabliky a vedu do malej dierky v strede pasivneho chladica. Na co su tie kabliky? Je to cele vdaka nim, ze ten chladic ma nejake senzory alebo features, ktore moja doska nevie ovladat?

Prosim pomozte som uz fuckt zufaly. Da sa nieco spravit aby som nemusel kupovat kvoli tomu novy chladic?

Moj komp: MB: Asus A7N8X-X, Athlon XP 2400+, chladic daky titan, WinXP (SP2)
Naposledy upravil/-a Kozacell v Ne 06. Jan, 2008, 16:51, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
miqra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1064
Dátum registrácie: Pi 30. Sep, 2005, 20:00
Bydlisko: Levoča

Príspevok od používateľa miqra »

1. AMD XP procesory maju die temperature nad 95C najviac... takze nazapinaj PC...
2. robi ti to uz od zaciatku, od kedy si kupil PC ci az v poslednej dobe?
3. skus flashnut bios maticnej dosky
4. ak nepomoze flash biosu tak si kup novy chladic...
5. ale fakt uz nezapinaj PC! 110C je tak krytickych ze mozes byt rad ze to CPU este funguje... :!:
Core i5 4570 + Akasa Nero S, Asus Z87M-PLUS, 4x4GB DDR3 1600Mhz Kingston HyperX, EVGA GAMING GTX 1060 6GB, Coolermaster N200, Seasonic Titanium 750W, 250GB Samsung EVO 850 + crucial MX500 SSD 1TB, MSI OPTIX MAG341CQ
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8595
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Príspevok od používateľa shiro »

Tie drotiky sli k snimacu teploty - ten ventilator ma vlastnu regulaciu otacok podla teploty. Doska s tym nic nema. Ten snimac je asi v prdeli, teoreticky by sa vymenit dal, ale aky tam hodit nech ti poradi nejaky elektrikar, nepoznam totiz presne typy.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
br4n0
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 599
Dátum registrácie: Ut 20. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava V

Príspevok od používateľa br4n0 »

Tie dva cierne vodice skratuj, resp. vodivo spoj. Ventilator pojde na plne otacky a regulaciu mozes nastavit v biose.
Používateľov profilový obrázok
Kozacell
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 31. Dec, 2007, 08:00

diky diky za rady

Príspevok od používateľa Kozacell »

Bios som flashoval uz hned po update. Ale neviem ci dobre - vybral som biosovu baterku, odpojil som zdroj od dosky a pockal som par minut. Potom som sa v manuali docital ze sa to da aj nejak pomocou jumperu.

Pocitac som medzitym zapinal asi 50 krat = 50 prehriati na 110 stupnov :( ...ale este funguje :) - ale to "iba" teplota core ma 110 stupnov. Teplota socketu v case bezpecnostneho vypnutia je asi 70-80 stupnov :)

To akoze mam tie 2 kabliky surovo z toho pasivneho chladenia vytiahnut? Ja sa bojim, nejsom moc technicky zdatny. Staci ked tie kabliky zviazem dokopy ? - Nemam pajkovacku :) A nedosere sa mi CPU, fan alebo motherboard?

Ten moj komp je secondhand skladacka kupena od znameho.
Neviem ci to s tym fanom robilo hned od zaciatku... Ale teraz som si spomenul na jednu vec. Na zaciatku ked som komp dostal, tak bol fan zapojeny do cpufan1, nie do chassis. Ja som ho prepojil do chassis, lebo v cpufan1 konektore isiel tak na h*vno jak teraz. Ale vtedy ked som ho zapojil do chassis, tak mi chvilu isiel dobre. Totiz nieco sa mi mari ze... vtedy tu chvilu jak isiel dobre tak mi v Evereste zobrazoval moj fan ako "Chassis fan". Teraz, ked mi to ide zle tak mi to zobrazuje ze mam "Power supply" fan. Preco je to tak?

Nemoze to byt fakt nieco s doskou?
Používateľov profilový obrázok
br4n0
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 599
Dátum registrácie: Ut 20. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava V

Príspevok od používateľa br4n0 »

Na konci tych kablikov je termistor vlozeny do pasivu. Ak sa da vyber ho, ak nie, nevadi. Termistor normalne surovo odstrihni (trochu Dalej od neho, aby si ho pripadne mohol znovu pripojit) a odizolovane konce vodicov spoj a prelep izolackou.
Pisal si, ze iny ventilator isiel normalne, tak to najskor bude ten termistor.
Používateľov profilový obrázok
jararak
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3115
Dátum registrácie: Št 13. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice, Bratislava (29)

Príspevok od používateľa jararak »

aky tam mas chladic? kebyze si ho nahradil?
Watching you ...

Modra je dobra a preto ju mam aj v logu.
Používateľov profilový obrázok
Kozacell
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 31. Dec, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa Kozacell »

No vytrhol som tie kabliky, spojil som ich, zalepil izolepou, zapojil som fan a nic. Netocil sa vobec. Ani v cpufan1 ani v chassis. Skusal som ich nechat aj rozpojene ci to neni nahodou naopak a nic, fan sa vobec netocil. :(

Neda sa to nejak opravit? Dako rozmontovat, vyrhat nejake kabliky aby to islo? Alebo napojit na 220V aby sa ten fan spamatal? :D

Tu je foto toho mojho mizerneho chladica

http://img514.imageshack.us/my.php?imag ... 009gu4.jpg
Používateľov profilový obrázok
miseno
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 841
Dátum registrácie: Št 22. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: Brno/Blawa

Príspevok od používateľa miseno »

pozri ked si nestastny, kup si novy chladic pre socketA, novy celkom dobry chladic stoji cca 250Sk, odporucame asi nejaky Artic cooling s medenym jadrom, utret staru pastu a dat novu, lebo ak tam mas titan chladic urcite si mal aj titan pastu a ta je riadny ale riadny shit. Pri vymene chladica si daj pozor aby si neposkodil jadro.
dell noťas
Používateľov profilový obrázok
kramer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1437
Dátum registrácie: Ne 07. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Rožňava

Príspevok od používateľa kramer »

Ak sy spokojny so svojim chladicom tak ti staci kupit len novy fan podla obrazku sudim ze je to daky 80x80 bodol by ti tam odpruzeny od AC ja ho mam a je tichy ale ma len 2200ot/min ja ho mam na 1600ot/min k tomu daky TT 1/2Kg medi vid foto (tam mam este stary fan na starej doske) a chladim svoj procak ze sa nikdi nedotkol 40C
Obrázok Obrázok 170SK
CPU: AMD FX 8370 BE @4,5GHz + Thermalright Ultra-120 Extreme, MB: ASUS Crosshair V Formula-Z (AM3+), RAM: 2x Crucial 8GB KIT DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical, PSU: Corsair TX650W, VGA: ASRock Radeon RX580 8G + ARCTIC Accelero Xtreme IV, LCD: ACER ED 273, DISKY: ADATA Ultimate SU650 SSD 240 GB, WD Blue 3D SSD NAND 1TB, HDD 500GB WD5003AZEX 64MB, WD Gold 2 TB , NoteBook: Acer Nitro 5 Shale Black
WOT - YouTube - Twitch - NoteBook
Používateľov profilový obrázok
Kozacell
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 31. Dec, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa Kozacell »

Akoze diky, to ze si mam kupit novy fan by som vedel aj bez vas. Keby som si chcel kupit novy fan, tak by som sem ani nepisal. Ale aj tak diky za namahu, aspon sem odpisat... ... ale ak by niekto vedel jak ten fan opravit, tak nech napise, budem mu velmi vdacny - poslem mu smajlik :D Proste stve ma, ze mam doma pekny cisty, zdravy fan (s takym detajlom ze nejde), ked sa da opravit naco kupovat novy. To za tie dve kila pojdem radsej na pivo. (Tymto nepropagujem alkohol) :)
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Príspevok od používateľa robour »

Titan robil tak mizerne vetraky, ze keD tam das Artic urcite lutovat nebudes. Nie je skoda ze ho musis vymenit. ZahoD ho co najDalej. :D a kup new. S Articom to bude omnoho tichsie.
MTB: ASUS Crosshair VI Hero X370 CPU: AMD Ryzen 5 2600 : Noctua NH U9B RAM: G.SKILL 16GB KIT 3200MHz CL16 Aegis : Sapphire AMD Radeon HD6770: SSD: Samsung 970 Evo 500GB NVme M.2 HDD: Seagate SSHD 2TB ST2000DX001 PSU: Seasonic Focus 550W LCD: Eizo 19"
Používateľov profilový obrázok
bmw_case
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 592
Dátum registrácie: Po 09. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava 5trzalca

Príspevok od používateľa bmw_case »

Kozacell napísal:Akoze diky, to ze si mam kupit novy fan by som vedel aj bez vas. Keby som si chcel kupit novy fan, tak by som sem ani nepisal. Ale aj tak diky za namahu, aspon sem odpisat... ... ale ak by niekto vedel jak ten fan opravit, tak nech napise, budem mu velmi vdacny - poslem mu smajlik :D Proste stve ma, ze mam doma pekny cisty, zdravy fan (s takym detajlom ze nejde), ked sa da opravit naco kupovat novy. To za tie dve kila pojdem radsej na pivo. (Tymto nepropagujem alkohol) :)
.ak sa ti pacil ten strieborny huciak, nech sa paci ale urcite sa ti neoplati ho opravovat a vystavit sa tomu ze v buducnosti ti znovu zblne a odserie si to cely komp. Ak sa ti paci chrom tak primecooler robi podobny:



Obrázok

Maju ho tu:
http://www.tntrade.sk/shop/index.php/de ... ium-silver a stoji cca 190 skk. Aj ked je pravda ze za to mas tak 2 "supravicky" (supravicka=vodka + pivo) a jedny cigarety "desinky", ale aspon je clovek vklude ze mu nist nezadymi.. :wink:
PC1: TOSHIBA QOSMIO F50 10M (8400,4gbDDR2,9600GT 512MB DDR3,500GB,15,4",1440x900)
PC2:CPU: Core2Duo E6750 / Gemini II+2*120mm fan / MB: Gigabyte P35 DS4 / RAM: 2x1024MB Geil Ultra 800Mhz CL4 / GPU:NVIDIA QUADRO FX1500 /
HDD: WD 500GB AAKS / Mechanika: LG GSA-H30N,SATA / Audio: GEMINi sound woofer 7.1 / Case: Gigabyte Aurora3D / Zdroj: Enermax Infinity 720W

Repro:Logitech Z-5500 digital / Logitech MX Revolution / Logitech MOMO racing / Logitech Alto / Logitech LX7
Tommi
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 24
Dátum registrácie: So 26. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Tommi »

S takym istym chladicom som mal podobne problemy. Po asi roku prevadzky zacal vypinat a spinat v roznych teplotnych rozsahoch. Tiez som najprv odstrihol cidlo a spojil nakratko a tiez sa nerozbehol. Potom som zistil,ze drotiky k cidlu su dlhe asi tak dva cm od stredu a tam su nadpajane . Samozrejme studeny spoj. Tak som to prepajkoval a je z toho zasa dobry a bez zatazenia temer nehlucny chladic.
cidlo je v telese utesnene pomerne stuhnutou termopastou. ak sa vyberiie a znova zastrci do telesa,je potrebne do dierky najprv napchat termopastu .
Tak si zisti,ci niektory z tych dvoch ciernych kablikov nie je spatne priletovany.
MB: MSI K7N2 Delta L, CPU: Sempron 3000+ (L2 512 KB, 2000 MHz), VGA: Leadtek Winfast A 6600 TD, RAM: 1024 MHz Dualchannel (Twinmos Dual 2x512 MB),HDD: Maxtor 120 GB, Maxtor 160 GB, PSU: Chill Innovation 510 W, Multipanel: Akasa AK- FC-03

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"