poskodene data na externom HDD

Všetko o programoch, problémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
Mirecba32
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Št 04. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

poskodene data na externom HDD

Príspevok od používateľa Mirecba32 »

uz dlho pouzivam externy HDD a dnes som mal dost velky problem. Nedostat sa k niektorym suborom, do niektorych foldrov. Pri niektorych suboroch mi zmenilo pripony a tak ich OS nevedel identifikovat a nevedel som ich ani vymazat ci presunut. Neustale mi hlasilo, ze nemam opravnenie ku kopirovaniu, prepisovaniu, hlasky aby som skontroloval sietove pripojenie a ine. Alebo sa vse javilo ako o.k ale dany divx neslo otvorit, skopirovat a ani zmazat. USB disk mi neslo ani korektne odpojit, stale hlasky, aby som to skusil neskor. Teraz ma zaujima, ci ste sa s takym niecim stretli a ci by som mal davat bacha na kazaci sa HDD. Disk som mal rozdeleny na dve particie. Mal som na nom asi 100gb dat a bol problem s JPG,divx, MP3 a rozne dalsie. Virus to asi nebol, to ma nenapadlo pred low-level formatom spravit. Viete poradit, kto mohol za problem ? Ja, HW, ci virus?
Naposledy upravil/-a Mirecba32 v Pi 11. Jan, 2008, 11:21, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Príspevok od používateľa Toman »

Mas 2 moznosty:
1. poskodil sa suborovy system (Fat32/NTFS)
2. fyzicky poskodil sa disk

Co teras:
- okamzite zalohuj co sa este da...
- skontroluj vypis S.M.A.R.T.
- ak bude ok, sformatuj ho a zacni disk testovat (zapis/citanie)

T. :)

PS: tzv. "low-level format" sa nevykonava od roku 1987... aj dnesne "specializovane" utility disk len obycajne zmazu, maximalne ho naplnia nulami.... (co sa formatovanim nazvat absolutne neda.....)
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
Mirecba32
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Št 04. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Mirecba32 »

no ale ja som mal maxtor utilitku a ta mi myslim ponukala tento low-level format. Aspon si myslim ze ano. Casovo celkom narocne.

95% dat sa mi nastastie podarilo zachranit. Hlavne ze som mal tie dolezite est odzalohovane.

kedze som sa vecer nedostal k internetu, tak som HDD narychlo sformatoval. Ale kolega mi doniesie daku utilitu na komplexnu kontrolu disku, hadam bude dobra

S.M.A.R.T. tak toto mi moc nehovori :red: musim doplnit rezervy.

dik za tip.
Používateľov profilový obrázok
Mirecba32
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Št 04. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Mirecba32 »

napadla ma jedna vec, k boxu mam USB kabel s extra napajanim a ten nepouzivam, moze byt v tom problem , ze je slabe napajanie a preto tento problem ?
Používateľov profilový obrázok
Tomasjerry
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2273
Dátum registrácie: St 12. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA (work) Velke Levare (home)

Príspevok od používateľa Tomasjerry »

Pokym bezi disk bez toho, tak to nemusis pouzivat. Tym to urcite nebude, proste ho skus skontrolovat na fyzicke poskodenie, ak sa potvrdi, tak ho mozes vyhodit.
AMD Ryzen™ 7 3700X, ASROCK X470 Taichi, 16 GB RAM 3200 MHz, ASUS 2080Ti, Samsung SSD 256GB + Samsung Evo SSD 256GB + 2TB HDD,LG DVD +/-rw, Frakcial 600 W Newton R3
To vsetko v LIAN LI PC-X1000 :)
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Príspevok od používateľa Toman »

- este ma napadla jedna vec, ties pouzivam podobne zapojany disk
- disk mi zacalo odpajat, bola velmi dlha odozva a pomale kopirovanie a objavovali sa chyby
- problem bol v starom USB kabli (milion X zohnyty a prejdeni kolieskami od stolicky...)
- po vymene siel disk zase OK
- ale to asi nebyde tvoj pripad

Smart je interna diagostika zivotnosti disku, k udajom sa dostanes napriklad programom SpeedFan (ak hodnoty nebude vediet nacitat cez USB, tak disk pripoj do PC a skus to tam)
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
Mirecba32
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Št 04. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Mirecba32 »

ten box mam asi mesiac, a SMART cez jednu utilitku hlasi " not avalaible" takato daka hlaska namiesto PASS. Musim zohnat dake PC a otestovat to. Poobede budem vediet viac, dam vediet ci je problem HW, ak by mal niekto podobne priznaky

dik za rady a ten kabel skusim pouzit ten s pridanym napajanim, ak bude HDD o.k. predoslemu boxu som mal taky mohutnejsi, tento je taky obyc, kde nic tu nic. Mozno je to v nom.
Naposledy upravil/-a Mirecba32 v Pi 11. Jan, 2008, 11:22, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Mirecba32
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Št 04. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Mirecba32 »

takze aj s pridavnym napajanim problem pretrvava. Stale to skusam s 160GB HDD, budem to teraz skusat s 80GB mozno je problem vo velkosti disku. Ozaj, kedze mi to stale blbne a pomaha jedine format dat, tak je casto problem cistu particiu vytvorenu vo win spravit format. Napr rozsekat disk na 32GB partice a format FAT32 siel, ale urobit format na NTFS nie :-)

uz ma z toho noveho boxu boli hlava, dva testy HDD a disk sa javi ako o.k

edit: skusal som to na troch roznych NB, takze chyba OS na danom stroji asi vylucena . Niekedy sa to prejavi hned a niekedy aj na 5 krat. Proste dokola kopirujem a mazem ked boli data o.k tak ani po nekorektnom odpojeni USB zariadenia chyba nenastala. Teda aspon po kratkom testovani


ozaj, ide o tento HDD box > http://www.tntrade.sk/shop/index.php/de ... 0/opngrp/4

a pouzivam v nom 160GB sata 5400rpm
Naposledy upravil/-a Mirecba32 v Pi 11. Jan, 2008, 11:24, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Príspevok od používateľa Toman »

- ja mam velmi podobny HW, mne pracuje bezproblemovo
- zamontuj ho no NB, nainstaluj nan OS, potom ti pojde spustit SMART
- rozdelovat disk na particie nema velky vyznam
- FAT32 nepouzivaj!!!! je nachylny na chyby!!!
- pouzivaj VZDY NTFS!!!

T. :wink:
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
Mirecba32
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Št 04. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Mirecba32 »

takze som to otestoval s inym HDD a aby som vylucil problem s "velkokapacitnym HDD" pouzil som SATA 80GB, problem ten isty. A ukazalo sa to na datach, ktore sa tam cez suflik ani nekopirovali a potom aj tie nove nakopirovane. Takze dnes to odnesiem do obchodu s oboma HDD, vraveli, ze by ho mohli hnet vymenit, ak budu taky mat na obchode, tak uvidime.

inak ja stale pouzivam fomat NTFS, len ked to neskol, skusil som FAT32 a isiel.
podobny HW znamena ? Mal som suflik na IDE a nebol ziadny problem. Take male nic za 5 EUR, len som chcel vyuzit velky sata, preto som presiel na nove , sa mi to pomstilo
Používateľov profilový obrázok
Mirecba32
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Št 04. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Mirecba32 »

takze problem na 95% vyriedeny vymenou boxu kus za kus. Nakopirovane mnozstvo dat a ziadny problem. Jedine ze obcas neviem korktne odstranit USB HW. Ale zatial ziadna chyba v datach.

ozaj, vcera som si vsimol, ze to vlastne aj prepisovalo pripony. zo xx.zip urobilo xx.zi a bol koniec.
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Príspevok od používateľa Toman »

hm... divne... to ukazuje ze je niekde stale problem. pripony sa sami od seba nemenia...
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
Mirecba32
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Št 04. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Mirecba32 »

po vymene criev je vsetko o.k to boli pozostatky este spred vymeny. inak aj mne je to divne, zazil som to poprvy krat v zivote a nik o takom niecom este nepocul :roll:

Návrat na "Programy a problémy s nimi"