Komp sa vypina sam od seba

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
master
Ban
Ban
Príspevky: 74
Dátum registrácie: Po 11. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: Kosice

Komp sa vypina sam od seba

Príspevok od používateľa master »

Robilo mi to uz davnejsie, ale posledny tyzden sa ten interval nehorazne skratil. Predtym sa komp vypol tak raz za 4-6 hodin prevadzky, ale teraz nevydrzi v priemere ani 10 minut.

Ako prve som prehodil zdroj z druhej masiny a nahradil svoj starsi 400W nejakym 350W. Robi to to iste. Druha masina ide v pohode uz 3 hodiny a nevyplo ju - takze zdrojom to nie je. Medzitym sa komp vypol s vymenenym zdrojom asi tak 8 krat.

Ako dalsie som vymenil grafiku. 7600ka vyzadovala pridavne napajanie, tak som ju zamenil za nejaku GF4MX, ktora napajanie nepotrebuje. Tiez bez zmeny.

Ciste z pleziru som vyhodil tretiu RAMku, takze uz mam len dve.

Este mam zapojene 2 HDD a DVDRW.

CPU je AMD XP2500, ziadne taktovanie sa nekona - resp. RAMky mam podtaktovane na 266 MHz z povodnych 400 MHz ale to by nemalo robit problem, pretoze kym som ich podtaktoval, tak sa z casu na cas vypinal tiez.


Nie je to len zatazou pri hrani - staci aj len browsovat a drb - komp sa vypne.




Co je divne, ze musim manualne zdroj na chvilu vzadu vypnut, pockat par sekund, a az po zapnuti zdroja ide komp normalne spredu zapnut.


Any ideas ?!?
Používateľov profilový obrázok
janda
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 117
Dátum registrácie: Št 12. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa janda »

chladenie CPU si asi skontroloval, ci?
PC Intel i5-2500K (Gelid Tranquillo rev.2) | Asus | 8GB RAM | Intel HD Graphics 3000 | WD 6400AAKS 640GB | WD 2000JS 200GB | Hitachi 7k250 160GB | Samsung SP1213N 120GB | Asus DRW-1604P | FRACTAL Define R4 | Seasonic M12II-520Bronze | HP L1706 | APC Back-UPS RS 500
NTB HP Pavillion DV6105ea | Intel Celeron M420 1,6GHz | 1536MB DDR2 667 | Intel GMA | Fujitsu 100GB SATA | LG DVDRW | Broadcom Wi-Fi | Seagate 40GB 2.5" IDE-USB
Network aDSL by Orange (Slow-a-net NO MORE!) | Glitel GT-318RI | Asus RT-16N
Používateľov profilový obrázok
Hardy
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 160
Dátum registrácie: Ne 11. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Malacky

Príspevok od používateľa Hardy »

taky isty problem mam aj ja...vypne sa mi sam tak po 6-10 hodinach kedy ako...a poviem ti ze jedina mozna pricina su zasuvky u vas doma abo maticna doska...nic ine to nesposobuje mam to odskusane kedze som menil tiez grafiku zdroj aj RAM okrem DOSKY :!: a kedze si zarabam na nieco ine tak new doska neprichadza do uvahy.... som natom stale tak ale aspon sa to nezhorsuje dufam :red:
Aktuálne PC:
PSU: SilverStone Strider Essential 80Plus - 600 W / MB: MSI B250 PRO-VH / CPU: Intel Core i5-6500 3.2GHz (65W), TurboBoost 3.6GHz / GPU: MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8G / RAM: Kingston 16GB DDR4 2400 MHz CL17 (2x8GB) / SSD: ADATA XPG SX8200 Pro SSD 256GB / HDD: WD Blue 1TB 3.5" SATA III, 64MB cache, 7200ot. / Monitor: 27" Dell SE2717H - 75Hz / OS: Windows 10 - 64bit

Old PC (stále funkčné):
PSU: Fortron SAGA 450W / MB: ASUS M2N-MX / CPU: AMD Athlon 64 X2 3800+ (2.10Ghz) / GPU: SAPPHIRE HD 3650 256MB DDR3 (725/800@891/1080) / RAM: A-Data 3x1GB 667Mhz DDR2 CL5 / HDD: Seagate Barracuda 250GB / Monitor: LG 19" LCD / OS: Windows Vista Home Premium 32bit
Používateľov profilový obrázok
Ivkopivko12tka
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 243
Dátum registrácie: Pi 31. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava/Záhorie - Gbely

Príspevok od používateľa Ivkopivko12tka »

Skontroluj teploty v biose alebo cez nejaky soft, skontroluj ci sa vetrak na CPU toci (to si asi uz i tak skusal ale pre istotu aby sme vylucili chladenie) ... tipol by som zdroj avsak ked to robi s obidvoma, tak su bud obidva zle co je ovela menej pravdepodobne ako to ze odchadza doska ... bohuzial ... okrem teplot ma nic nenapada
master
Ban
Ban
Príspevky: 74
Dátum registrácie: Po 11. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: Kosice

Príspevok od používateľa master »

CPU v BIOSE hlasi okolo 63`C, hned po opatovnom zapnuti. To mi nepride ako nejaka extremne vysoka teplota. Dal som limit na 70`C a aby zacalo pipat, lenze ono to nikdy nepipne, hned to vypne. Fakt je, ze ked dam dole kryt, tak mi chladic aj CPU pridu na dotyk dost horuce, no ale to je logicke pri teplotach okolo 65`C.

Zdroje oba zle nemozu byt, pretoze ten druhy komp uz ide v kuse od rana s vymenenym zdrojom. Kdezto u mna ziadna zmena ani po vymene zdroja.

Takze sa asi obavam spravne, ze to bude doskou ?


Hardy - co este myslis tymi zasuvkami ? Vykyvy v sieti ?

Este by som teoreticky mohol prehodit CPU aj s chladicmi. V tej druhej masine mam Durona, co je tiez Socket A.


Uz si ale spominam, kedy mi to zacalo robit. Stalo sa to po tom, co som siel testovat iny SocketA CPU a zapajali mi to v jednom servise - cize sa 2 razy prehodili procaky. Odvtedy (presne od toho dna) sa zacal vypinat. Vtedy to ale robil len ked stal, na lezato sa nevypinal.
Používateľov profilový obrázok
jararak
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3115
Dátum registrácie: Št 13. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice, Bratislava (29)

Príspevok od používateľa jararak »

teraz som servisoval jeden taky komp, zdroj bol prepaleny na uhol, komp sa resetoval cca po 5 minutach od nastartovania.

druha vec, mozes mat vytecene kondiky na doske, skontrolovat

kedy si ostatne menil pastu pod chladicom? 63 stupnov sa ti nezda vela? to hranici so zivotnostou socket a procakov.
tolko som mal na plne pretocenom procaku v zatazi po niekolkych hodinach
Watching you ...

Modra je dobra a preto ju mam aj v logu.
master
Ban
Ban
Príspevky: 74
Dátum registrácie: Po 11. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: Kosice

Príspevok od používateľa master »

Do teplot sa velmi nevyznam, mne sa to len zda malo v porovnani s tymi teplotami, co tu obcas niektori postuju.

Potom by to ale znamenalo, ze CPU je na hranici zivotnosti ? Je to tak ?

Pasta as menila vtedy, ked as menili procaky, cize cca pol roka dozadu, odekdy vypinanie zacalo, ale eskalovalo sa to az posledny tyzden.

Kondiky na doske som nepozeral - to este mozem kuknut.

Ale aby som vylucil dosku ako problem, tak asi bude najlepsie prehodit Durona z druheho kompu. Co sa mi velmi nechce, ale asi mi nic ine neostava.
Používateľov profilový obrázok
janda
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 117
Dátum registrácie: Št 12. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa janda »

master napísal:Do teplot sa velmi nevyznam, mne sa to len zda malo v porovnani s tymi teplotami, co tu obcas niektori postuju.

Potom by to ale znamenalo, ze CPU je na hranici zivotnosti ? Je to tak ?

Pasta as menila vtedy, ked as menili procaky, cize cca pol roka dozadu, odekdy vypinanie zacalo, ale eskalovalo sa to az posledny tyzden.

Kondiky na doske som nepozeral - to este mozem kuknut.

Ale aby som vylucil dosku ako problem, tak asi bude najlepsie prehodit Durona z druheho kompu. Co sa mi velmi nechce, ale asi mi nic ine neostava.
Teploty okolo 65C su v pripade 2500+ urcite vela, hlavne ak nie je vobec pretaktovany, podla mna mas problem s chladenim. Ja mam Bartona pretaktovaneho nasobicom z 2500+ na 3200+ a teplotu teraz mavam okolo 47-50C
PC Intel i5-2500K (Gelid Tranquillo rev.2) | Asus | 8GB RAM | Intel HD Graphics 3000 | WD 6400AAKS 640GB | WD 2000JS 200GB | Hitachi 7k250 160GB | Samsung SP1213N 120GB | Asus DRW-1604P | FRACTAL Define R4 | Seasonic M12II-520Bronze | HP L1706 | APC Back-UPS RS 500
NTB HP Pavillion DV6105ea | Intel Celeron M420 1,6GHz | 1536MB DDR2 667 | Intel GMA | Fujitsu 100GB SATA | LG DVDRW | Broadcom Wi-Fi | Seagate 40GB 2.5" IDE-USB
Network aDSL by Orange (Slow-a-net NO MORE!) | Glitel GT-318RI | Asus RT-16N
master
Ban
Ban
Príspevky: 74
Dátum registrácie: Po 11. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: Kosice

Príspevok od používateľa master »

OK, takze sme to predsa len zuzili nakoniec na ten procak. Otazka je, preco mi doska aspon nezapipa, ak ma teplotu kriticku, ale ho rovno vypne ? Je tam nieco na HW urovni, co chrani CPU pred takymto poskodenim, tym ze surovo odpoji stavu ?

To, ze je to teplotou by potvrdzovalo aj moje vcerajsie zistenie, ze ho treba nechat chvilu postat, co vlastne znamena, vychladnut. Totiz ked sa vypol a hned som ho zapol, tak sa vypinal aj do 20 sekund, cize zjavne je to tou vysokou teplotou.
Tiez by to potvrdzovalo aj podozrenie, ze sa vypinal vacsinou v stave 100% zataze.

Co s tym teraz ? Aky chladic by ste mi odporucali ? Na tom kompe mam tolko roboty, ze to urcite vsetko neprenesiem na ten druhy Core2Duo komp - cize musi fungovat. Nejaky Socket A chladic tak do tisicky, co podla moznosti nepripomina start turbovrtuloveho lietadla.
Používateľov profilový obrázok
jararak
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3115
Dátum registrácie: Št 13. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice, Bratislava (29)

Príspevok od používateľa jararak »

co tak vycistit ten chladic co mas dzabnut tam novu pastu a osadit ho este raz a spravne, pritom davat pozor aby si neodbil rohy jadra, pokial uz niesu.

ake je chladic zapraseny, vyber z neho ventilator a poriadne ho vykup v teplej vode a presus
Watching you ...

Modra je dobra a preto ju mam aj v logu.
Používateľov profilový obrázok
janda
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 117
Dátum registrácie: Št 12. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa janda »

V pripade vymeny chladica tak kup nejaky Arctic Cooling Copper Silent 2 alebo 3, zhruba okolo 300-400,- Sk. Ozaj nepises ani aky chladic tam teraz vlastne na nom mas. Original BOX co bol k nemu alebo nejaky iny z druheho procesora? To aby sme vedeli ci je ten co tam mas, vobec dimenzovany na toho Bartona.
PC Intel i5-2500K (Gelid Tranquillo rev.2) | Asus | 8GB RAM | Intel HD Graphics 3000 | WD 6400AAKS 640GB | WD 2000JS 200GB | Hitachi 7k250 160GB | Samsung SP1213N 120GB | Asus DRW-1604P | FRACTAL Define R4 | Seasonic M12II-520Bronze | HP L1706 | APC Back-UPS RS 500
NTB HP Pavillion DV6105ea | Intel Celeron M420 1,6GHz | 1536MB DDR2 667 | Intel GMA | Fujitsu 100GB SATA | LG DVDRW | Broadcom Wi-Fi | Seagate 40GB 2.5" IDE-USB
Network aDSL by Orange (Slow-a-net NO MORE!) | Glitel GT-318RI | Asus RT-16N
master
Ban
Ban
Príspevky: 74
Dátum registrácie: Po 11. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: Kosice

Príspevok od používateľa master »

S najvyssou pravdepodobnostou je to BOX. neviem to isto, ale urcite som nekupoval nejaky specialny chladic.

Tu pastu si tak ci tak kupim, a skusim nanovo naniest.

Ten kupel ventilatora v teplej vode - to ako vazne :) ?
Používateľov profilový obrázok
janda
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 117
Dátum registrácie: Št 12. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa janda »

master napísal:S najvyssou pravdepodobnostou je to BOX. neviem to isto, ale urcite som nekupoval nejaky specialny chladic.

Tu pastu si tak ci tak kupim, a skusim nanovo naniest.

Ten kupel ventilatora v teplej vode - to ako vazne :) ?
Ked uz je ten velkonocny pondelok tak preco nevykupat aj chladic? Trebars aj z ventilatorom ak sa ho uz potom nechystas znova pouzit :)
PC Intel i5-2500K (Gelid Tranquillo rev.2) | Asus | 8GB RAM | Intel HD Graphics 3000 | WD 6400AAKS 640GB | WD 2000JS 200GB | Hitachi 7k250 160GB | Samsung SP1213N 120GB | Asus DRW-1604P | FRACTAL Define R4 | Seasonic M12II-520Bronze | HP L1706 | APC Back-UPS RS 500
NTB HP Pavillion DV6105ea | Intel Celeron M420 1,6GHz | 1536MB DDR2 667 | Intel GMA | Fujitsu 100GB SATA | LG DVDRW | Broadcom Wi-Fi | Seagate 40GB 2.5" IDE-USB
Network aDSL by Orange (Slow-a-net NO MORE!) | Glitel GT-318RI | Asus RT-16N
alle
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1729
Dátum registrácie: Št 30. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

Príspevok od používateľa alle »

V pohode ked cistim kamosom pc,vyberem chladic,cely ho hodim do vody vyumivam poriadne,necham vyschnut zalozim a ide ako hodinky neboj kludne to zrob nic sa tomu nestane
master
Ban
Ban
Príspevky: 74
Dátum registrácie: Po 11. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: Kosice

Príspevok od používateľa master »

Asi az teraz som pochopil - zjavne myslite len tu plastovu cast - tak to hej, tomu sa nic nemoze stat - ja som povodne myslel, ze tam mam hodit aj chladic - normalne cely :-)
Ale tomu plastu sa nic nemoze stat, ked sa umyje, to je fakt
Najprv musim kupit pastu, potom sa do toho pustim. Dovtedy si vychutnavam 10-15 minutove sedenia, viac to teraz neda :-)

Návrat na "Hardware všeobecne"