znizenie teploty na doske PLOSNE

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
Používateľov profilový obrázok
lezgy
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3754
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trebišov... mesto kde nik nepracuje a všetci sa maju dobre

znizenie teploty na doske PLOSNE

Príspevok od používateľa lezgy »

taka vec ma napadla
mate niekto zmerane resp poznatky hoci teoreticke
ak prilozim zospodu na MB velky hlinikovy plast.... znizim teplotu veci na doske?
cipset soket+cpu a pod.
nuka sa mi moznost ulozit zospodu na dosku taky pas 30*30cm +- hninika...zkyze to bude odvod tepla resp ci sa to oplati....
dik
1, Intel® NUC Kit 6i3SYH

2, HP 4330s
Používateľov profilový obrázok
numlock
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 656
Dátum registrácie: Pi 20. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: nemám

Príspevok od používateľa numlock »

- nevyskratujes celu dosku ? :D
i7 4790K @ 4.6GHz
ASUS Z97-A
GB HD6870
Crucial 8GB 1600MHz CL8
23´LCD Full-HD , Corsair HX650W , SSD 60GB + Hdd 2TB
Používateľov profilový obrázok
Danix64
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: Po 12. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Košice (04011)

Príspevok od používateľa Danix64 »

aj mna to napadlo :D ja by som to nerobil. A tu dosku budes mat na tom len tak polozenu?
Spoiler: ukázať
fanless PC: Ryzen 5 5600G, 32GB RAM, 2x2TB SSD (17-19W idle)
fanless i3 server: i3-13100, 64GB RAM, Asus Pro H610T D4-CSM, 1x2TB SSD (<5W idle)
fanless secondary miniPC: Intel N6005, 16GB RAM, 2TB SSD (<6W idle)
fanless small home server: Odroid H3 (Unraid) (<5W idle), Raspberry Pi 4 (Debian/DietPi)
Používateľov profilový obrázok
slawo206
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 687
Dátum registrácie: Št 26. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Handlová

Príspevok od používateľa slawo206 »

sak zo spodu dosky trcia nozicky kondenzatorov, mofsetov, niektorych cipov... to vsetko by sa krasne zoskratovalo. a aaz ta doska nema byt polozena priamona hliniku tak myslim ze to nema vyznam, a aj keby je tak si myslim ze by to nebolo nic prevratne
Gigabyte GA-M52L-S3 II AMD Athlon X2 4200+ Windsor (2,2ghz @ 2,9ghz) II ATI/AMD Sapphire HD3850 512Mb II KME 400W II 2x1Gb Kingston 800mhz CL5 II Arctic Cooling Freezer 64 pro PWM II LG H55L LS II Projekt WoodCase in progress
Používateľov profilový obrázok
numlock
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 656
Dátum registrácie: Pi 20. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: nemám

Príspevok od používateľa numlock »

- 30x30 cm to je dost... pokial by zjednej strany bola MB a z druhej bocnica... urcite by to chladilo..
- prinajmensom by som zmeral odpor toho materialu... a porovnal s hlinikom alebo dalsimi materialmi...
i7 4790K @ 4.6GHz
ASUS Z97-A
GB HD6870
Crucial 8GB 1600MHz CL8
23´LCD Full-HD , Corsair HX650W , SSD 60GB + Hdd 2TB
Používateľov profilový obrázok
lezgy
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3754
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trebišov... mesto kde nik nepracuje a všetci sa maju dobre

Príspevok od používateľa lezgy »

no malo by to byt uchytene klasicky dotyk tam samozrejme nebude bude to uchytene plastami resp skrutkami....uvazoval som nad systemom peltiera.. resp niecoho co by ten hlinik zboku ofukovalo tak zeby sa ten hlinik ochladil a ten vyrarovany chlad by chladil zostpodu dosku...princip podobny ako na chladnickach...
1, Intel® NUC Kit 6i3SYH

2, HP 4330s
Používateľov profilový obrázok
kajfun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1269
Dátum registrácie: So 30. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Príspevok od používateľa kajfun »

ale preboha ako chces nechat kvalitne prestupovat teplo cez ten PLAST ktorym elektricky oddelis "chladiaci" hlinik od dosky? to je predsa generalna blbost. A ked ten hlinik nebude nacapeny direkt na dosku ale bude od nej plastovymi nozickami pol centimetra zdvihnuty, tak to teplo sa na neho nikdy poriadne nedostane.

niekde som videl clanok ktory velmi pochvaloval napad chladit aj zadnu stranu dosky - to ti ako myslienku kvitujem. Sprav jednoduchu vec, nejaky vzduchovy tunel zlepeny z pevneho papiera, lepenky, kartonu a pod a tymto tunelom vhanaj vzduch cez jeden ventilator direkt medzi dosku a bocnicu bedne. Podla mna tym dosiahnes par stupnov aj na procesore aj na chipsete a viac uzitku nemozes vykuzlit za sedem korun.
Používateľov profilový obrázok
lezgy
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3754
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trebišov... mesto kde nik nepracuje a všetci sa maju dobre

Príspevok od používateľa lezgy »

:)) zas az tak to neprezivaj iba ma to napadlo ked pozeram na tu vybavu v garazi.... nieco na system chladnicky a cim viac nad tym dumam tym viac ma to laka....
predstavujem si to cca bud to rost ako na chladnicke + mensi kompresor tych tu mam hodne alebo keby ten plast hlinika tak obalit okraje dosky tvrdenym plastom -nie vzduchotesne ale zas tak aby tam bola dostatocne cirkualcia vzduchu....nejak po rohoch enchat vyfukovat...ako vravim prave som na to pozeral celkom m to zaujalo len ci to stoji za tych par stupnou....ak sa vobec nejake dosiahnu co by stali za zmienku...

kasnu prerabam z AT na ATX tak tam uz nejaky plan mam ako to spojazdnit....
zajtra pride kamos natlakovat mi freon do auta poradi co dalej co by bolo lepsie....
1, Intel® NUC Kit 6i3SYH

2, HP 4330s
Používateľov profilový obrázok
miseno
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 841
Dátum registrácie: Št 22. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: Brno/Blawa

Príspevok od používateľa miseno »

prajem vela zdaru pri prerabani AT bedne na ATX, hlavne presne vyrezanie toho zadneho obdlznika na IO porty a potom nejake to dorabanie zaslepok pre PCI karty.
Nieco k tvojmu napadu chladenia zadnej strany dosky.
- ak ten tvoj hlinikovy plat ma byt pol centimetra od dosky ucinost bude miziva.
- a medzi recou ak chces mat dosku v bedni doska je priskrutkovana o bednicku, ak by si chcel chladit ten zadny plech o ktory je doska prichytena zozen si riadne vykonny kompresor, lebo ta zadna hlinikova doska je prichytena o celu bednu a ty budes chladit celu bednu a dajme tomu ze na 10C, okolita teplota bude 25C, prajem vela stastia pekny ucet za elektrinu. Len tak medzi recou skus otvorit chladnicku a nechat ju chladit, ci to to vychladi?
- ak chces seriozne a realne chladit zadnu cast dosky, vymodduj si bednicku tak aby si pouzil 2 distancne stlpiky namiesto jedneho, do bocnice si sprav krasnu dierku pre 12cm fan a ofukuj to, to je asi jedine realne a financne riesenie co ma ako taky zmysel, iste mozes ten zadny plat chladit tekutym dusikom, tam by uz rozdiel teplot bol adekvatny ze aj ta pol centimetrova vrstva izolujuceho vzduchu by uz posobila radikalne slabsie.
- ak chces ten hlinikovy plat prilozit priamo na zadnu stranu dosky, prosim zober si predtym kameru a natoc to tak aby si mal v zabere dosku a zdroj, bude krasny ohnostroj :D
dell noťas
Používateľov profilový obrázok
bruno75
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 185
Dátum registrácie: So 06. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: Trnava

Príspevok od používateľa bruno75 »

Uff dlho som sa tak nepobavil ako na tomto... hlinik je jeden z najlepsich el.vodicov okrem toho ze vyborne odvadza teplo. Teda staci jediny kontakt toho hlinika s doskou a mas po doske.

Ak uz chces chladit dosku plosne tak skor ju zalej trafakovym olejom co by nemal byt problem. Olej je tiez slusny vodic tepla a vyrazne ti schladi vsetky komponenty na doske. Akurat HDD nechaj vonku pre istotu :)
Case-Compucase 6A34 cooled by 2xNoctua NF-S12-1200; PSU-Seasonic S12-II-500W+; MoBo-GA EX38-DS4; CPU-INTEL E8400 cooled by Noctua NH-U12F; VGA-NVidia ASUS N9600GT; RAM-2x2GB A-DATA Extreme; HDD-Western Digital WD640AAKS; LCD-Samsung 214T (1600x1200)
Používateľov profilový obrázok
kajfun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1269
Dátum registrácie: So 30. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Príspevok od používateľa kajfun »

lezgy, je to cele proste capina - to vidis na recke ktora sa tu strhla k tvojmu napadu. Sprav z boku dieru, ofukuj dosku zo zadnej strany cez tu dieru alebo cez vzduchovy tunel ventilatorom a to je cele co mozes za par penazi spravit.

ostatne su generalne hovadiny. Nikto to nerobi na celom svete, co myslis preco?
Používateľov profilový obrázok
lezgy
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3754
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trebišov... mesto kde nik nepracuje a všetci sa maju dobre

Príspevok od používateľa lezgy »

k tomu akoze vysmechu....poculi ste nieco o nevodivej folii??

k zbytku sa este uvidi napadaju ma 2sposoby....

vsetko je uz hotove cela skrina je uz porobena aj platy nastavena cakam iba za plechom co bude drzat dosku....AT povodna bola na lezato problem som mal uz iba z dorezanim otvoru pre ps2 a usb koncovky.... tei este spevnim zvonka a je to...ale to rezanie to bola babracka paradna....ale bolo casu takze...

az taky fanatik zeby som brusil nove brakety pre pci karty to zase nie, tie som nechal povodne.... ten ventilator- toto ma napadlo ako prve by nebol zly-len je to moc jednoduche :)

teraz spekujem odvod tepla zdrojom premyslam ako ho postavit kedze mi tam nepasuje zboka cca 2mm a preto aby som presne mohol zrezat potrebujem spodok plechu kde su nafrezovane diery...a tieto premyslam prefrezovat/prevrtat do toho hlinikoveho platu a na ten hlinik zospodu privarim rebra od chladnicky a hermeticky zopnem z boku plastom. co sa tyka kompresora no ked ma niekto vodnika tak ja budem amt kompresor :)
idem to len skusat nevravim ze to budem nonstop pouzivat...

je moznost prepojit na trafo kompresor
k chladnicke....doska bude hermeticky z boku uzavreta takze ten system chladnicky fungovat bude to som si isty... videl som takyto system u vyrobnych strojoch ked im prehrievalo tak miesto toho aby dali opravit spravil take chladenie....nieco podobne mozno zbucham...

ak otovis chladnicku zadnu stenu budes mat studenu vzdy okolie to je uz ina rec ale chladnicka nema objem 5litrov ako kasna ak odratam ulozene veci cize uchldi to otazka je kolko stupnov

zase seno nezerem a az to bude hotove urcite dam foto.... ci sa tu strhla debata no aspon niekto dojde s nejakymi napadmi....
k uctu za elektriku...sak si tu kupuju karty ktore zeru ako rakovina mna jeden kompresor nezabije :)
zatim tolko pripadne dalsie navrhy uvitam
1, Intel® NUC Kit 6i3SYH

2, HP 4330s
Používateľov profilový obrázok
lavak
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 13. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Kosice

Re:

Príspevok od používateľa lavak »

Ked som zacal citat toto vlakno tak som sa skoro udusil od smiechu ked som si predstavil hlinikovu platnu na tvojej doske :D
Dalej som radsej necital a presiel som rovno na koniec ci sa nejedna o nejaku srandu ale asi to myslis vazne...
lezgy napísal:k tomu akoze vysmechu....poculi ste nieco o nevodivej folii??
si ju na zaciatku vobec nespomenul...

Aku tepelnu vodisvost ma ta tvoja el. nevodiva folia? Ked chces aby to aj fungovalo tak by som uz pouzil teplovodivu gumu a len na tie miesta kde je chipset a procesor inde to nema vobec zmysel spajat a aj tak to nebude ziadna slava...

Inac ide tu aj o esteticku stranku a uz vidim ten tvoj pc klonovany s chladnickou :OO=

Heh pri tebe som si spomenul na jednu rozpravku...

Obrázok

sry ale nedalo mi :)
AMD X2 3600@3GHz*CM GeminII*Corsair TWIN2X 2x1GB*8800GS*Seasonic S12 380W
Používateľov profilový obrázok
charonme
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 374
Dátum registrácie: Po 16. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: bratislava 2

Re: znizenie teploty na doske PLOSNE

Príspevok od používateľa charonme »

nechapem co sa daktori vysmievate, vsak thermalright ma take riesenie uz davno akurat ze iba pod cpu socketom

osobne sa nazdavam ze efektivnejsie (aj cenou) ako davat platnu zozadu by bolo na kazdy cip, diodu a tranzistor nalepit malicky heatsincek, nieco na takyto sposob
Obrázok
Naposledy upravil/-a charonme v St 18. Jún, 2008, 12:29, upravené celkom 1 krát.
Zdroj: PicoPSU-120-WI-25
Používateľov profilový obrázok
Matusak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1207
Dátum registrácie: Pi 29. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: znizenie teploty na doske PLOSNE

Príspevok od používateľa Matusak »

nejak mi to nedochadza, ale je tu nieco k smiechu ? :rolleyes: :?
som zvedavy jak to bude vyzerat, popripade ake to bude mat vysledky... pak dufam ze sem das aj nejake fotky :-)
Maticna : Asus Striker II Formula | Procesor : Intel Core2Duo E6850 @ 3.3GHz | Chladic CPU : Thermalright Ultra 120 eXtreme + Noctua NF-P12-1300 | Graficka : 2* MSI GeForce NX8800GTS T2D512E OC PCX | Chladic VGA : 2* ZALMAN Z-Machine GV 1000 | Ram : CORSAIR DDR2 2x2048MB 800MHz TWIN2X C5DHX Techn. | Hdd : Hitachi 320GB 7200rpm 16MB Sata2, Hitachi 500GB 7200rpm 16MB Sata2, Samsung SpinPoint F1 640GB 7200rpm 16MB Sata2, Samsung SpinPoint F1 1000GB 7200rpm 32MB Sata2 | Zdroj : Fortron 600W Epsilon FX600-80 | Case : NZXT ZERO Tower Crafted Series | LCD : LG 22" LCD L225WT-BF 5ms 5000:1 DVI

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"