Kópia systému z IDE disku na SATA bez reinštalácie win

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Kópia systému z IDE disku na SATA bez reinštalácie win

Príspevok od používateľa robour »

V starom PC mám IDE disk. Chcel by som všetko prehodiť na nový SATA disk napr. preklonovaním obsahu z disku na disk. Predpokladám že bude problém so SATA ovládačmi. Doska je totiž VIA KT600 čipset, ktorá pri inštalácii systému na SATA disk vyžadovala stlačiť F6 a zaviesť ovládač z diskety.
Nepoznáte nejaký spôsob ako to urobiť aby som nemusel nanovo inštalovať windows?
Klonovať budem cez soft Acronis (jednoduché a rýchle riešenie). Predpokladám že po spustení toho new SATA disku windows nenabehne a uvidím len "modrú smrť".
Každý nápad vítaný -nechce sa mi inštalovať. :(
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Kópia systému z IDE disku na SATA bez reinštalácie win

Príspevok od používateľa Snake »

Acronis Snap & Deploy, takisto klonovaci soft avsak s vynimkou, robi zalohu bez driverov, cize ty jak nahodis OS na novy PC jak keby si ho mal cerstvo nainstalovany + tie programy a haluze co si tam mal, takze budes musiet doinstalovat drivre na novy PC, co sa tyka toho radica, skus nastavit SATA na IDE (nie AHCI ani RAID) a Windows by to mal zozrat...

PS: myslim ze toto skor patri do Operacnych Systemov :)





.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Kópia systému z IDE disku na SATA bez reinštalácie win

Príspevok od používateľa MaxMan »

Ak mas system so SP2 a vyssim, tak nevidim problem pri klonovani. System uz totiz ma v sebe potrebne ovladace. Neviem ako Acronis, ale cez Ghost si spravis kopiu 1:1 cize komplet systemovu particiu. Nie ako Acronis bez ovladacov - toto nechapem ako moze robit obraz disku a vynechat ovladace. Potom to nie je kompletny obraz disku...
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Re: Kópia systému z IDE disku na SATA bez reinštalácie win

Príspevok od používateľa robour »

Lenže finta je vtom že ten windows je nainštalovany ako IDE. (teda o SATA nevie) Acronis to preklonuje pre neho to problém nie je. Ale po spustení windows teoreticky nemôže ísť, lebo je zrazu na SATA o ktorom predtým nevedel.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Kópia systému z IDE disku na SATA bez reinštalácie win

Príspevok od používateľa Snake »

MaxMan, ide to, skus ;), on ani 1:1 obraz HDD nepotrebuje, kedze mu ide o to spustit Win ...

robour: nevies si na doske prepnut SATA operation mode na IDE? on sa potom bude spravat ako klasicky IDE HDD (non-SATA)





.
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Re: Kópia systému z IDE disku na SATA bez reinštalácie win

Príspevok od používateľa robour »

Na tej doske je len jedna položka:
VIA SATA IDE RAID (enabled,disabled,auto) Je to jedna z prvých dosiek čo poznala SATA radič. Teda nejaké fičurky ako AHCI a pod. to nepozná. Pri zapnutí to berie že tam je SATA disk, pri vypnutí SATA radič úplne ignoruje akokeby tam nebol a idú len IDE.
Raid z dvoch diskov sa vytvoriť dá - ale to je teraz šumafuk.
Presný názov dosky Epox 8K9A7-I (Via KT400A čipset)
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Kópia systému z IDE disku na SATA bez reinštalácie win

Príspevok od používateľa Snake »

aha, tak toto je horsie, jedina vec co ma napada je nainstalovat SATA driver pred klonovanim (to ti uz na starom PC asi nenabootuje ale na novom by mal) jedine takto riesene





.
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Re: Kópia systému z IDE disku na SATA bez reinštalácie win

Príspevok od používateľa robour »

Snake napísal:aha, tak toto je horsie, jedina vec co ma napada je nainstalovat SATA driver pred klonovanim (to ti uz na starom PC asi nenabootuje ale na novom by mal) jedine takto riesene
Asi jo :( Ešte tak ako mu to nanútiť aby to vôbec zožralo. Nejak manuálne cez správcu zariadení? Ak niekto máte SATA + VIA KT400-880 pomohlo by foto ako to tam vyzerá.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Kópia systému z IDE disku na SATA bez reinštalácie win

Príspevok od používateľa Snake »

nj ak instalator nezozere ze tam nema ten dany chipset tak jedine cez spravcu, vypnut > naklonovat > modlit sa





.
Používateľov profilový obrázok
l0k2
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1230
Dátum registrácie: Ne 30. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA

Re: Kópia systému z IDE disku na SATA bez reinštalácie win

Príspevok od používateľa l0k2 »

Pojde to bez problemov. Tak isto ako bolo spomenute, je uplne jedno ci pouzijes ghost alebo acronis. Dokonca sa mozes pekne pohrat aj s velkostou particie. Inak neviem co sa toho tak bojis, ved samotnym procesom sa ti s IDE diskom nic nestane.
sentimentálna spomienka - valid cpu
Používateľov profilový obrázok
matopd
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: St 16. Jan, 2008, 14:00

Re: Kópia systému z IDE disku na SATA bez reinštalácie win

Príspevok od používateľa matopd »

A ja si myslim, ze s "F6" to nema nic, lebo to potrebuje instalator XP, nie samotny win. Takze ked si predstavim, ze by si este do stareho hodil ten sata, nainstaloval a potom klonoval...

...mohlo by z toho nieco byt...

skus a napis
Používateľov profilový obrázok
skill3r
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 814
Dátum registrácie: Ut 20. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Kópia systému z IDE disku na SATA bez reinštalácie win

Príspevok od používateľa skill3r »

najnovšie Hiren´s boot cd stiahnuť ten už tuším podporuje aj sata drivery, s tým by nemal byť problém spraviť kópiu 1:1
Spoiler: ukázať
Intel Core I9 - 11900K chladený pomocou Noctua NH-D15S chromax.black//MSI MPG Z590 Gaming Carbon WIFI//2x 16GB DDR4 3600Mhz CL16 G.Skill TridentZ neo//SAMSUNG SSD 980 Pro 256GB M2 PCIe + Corsair BX500 2TB SSD pre data + Western Digital Red 3TB 5400RPM 64MB SATA III pre databackup//MSI GeForce RTX 4080 Super SUPRIM X 16G//PSU FSP Fortron Hydro Ti PRO 1000W//Creative Sound Blaster Z@Creative Inspire 5.1 5100//MSI MAG 322CQR

Návrat na "Operačné Systémy"