Ochrana pred bleskami

Všetko o antivírových programoch, firewalloch, víroch, spyware, ostatných aktuálnych hrozbách, názoroch a skúsenostiach, ako sa im vyvarovať...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
Danix64
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1129
Dátum registrácie: Po 12. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Košice (04011)

Ochrana pred bleskami

Príspevok od používateľa Danix64 »

Ochráni mi počítač pred bleskami prepäťová ochrana??
mam takúto: BELKIN SurgeMaster Superior S623 http://sisoft.ekatalog.biz/zbozi/belkin ... ?p=z:86653" onclick="window.open(this.href);return false;
Čo vlastne zabezpečuje tá prepäťová ochrana? Výkyvy prúdu v sieti?
Spoiler: ukázať
fanless PC: Ryzen 5 5600G, 32GB RAM, 2x2TB SSD (17-19W idle)
fanless i3 server: i3-13100, 64GB RAM, Asus Pro H610T D4-CSM, 1x2TB SSD (<5W idle)
fanless secondary miniPC: Intel N6005, 16GB RAM, 2TB SSD (<6W idle)
fanless small home server: Odroid H3 (Unraid) (<5W idle), Raspberry Pi 4 (Debian/DietPi)
Používateľov profilový obrázok
eldorado
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 48
Dátum registrácie: So 17. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: kosicka nova ves (27)

Re: Ochrana pred bleskami

Príspevok od používateľa eldorado »

ked je búrka, hromy-blesky, najlepšie urobíš, keď všetko vytiahneš z elektrickej siete, u mňa doma vtedy beží jedine chladnička.
Z elektrickej siete, by bolo dobre chrániť počítač prepäťovou ochranou pripadne záložným zdrojom, vo firmách nevyhnutnosť. V pripade úderu blesku si to odnesie prepätova ochrana resp. záložný zdroj. Ak blesk udrie niekde blízko telekomunikačnej siete, odnesie si to modem, dá sa kúpiť tzv. bleskoistka, ktorú pripojíte medzi modem a počítač, inak hrozí zničenie modemu a celého počítača.
Najlepšou ochranou ako som už vyššie spomínal je úplne odpojenie PC zo siete. Ani najlepšia ochrana nieje 100%-ná.
Používateľov profilový obrázok
Miraculix
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 462
Dátum registrácie: Pi 28. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Pov.Bystrica

Re: Ochrana pred bleskami

Príspevok od používateľa Miraculix »

ked uz spominas zalozak, tak je najlepsie odpojit zalozak od siete a nechat PC bezat na zalozaku, ak mas nejaku neodkladnu pracu, alebo sa nudis ;)
CPU : AMD 5200+ 2.7 @ 3.1 270x11.5 + TT Silent Tower |RAM : 2x1Gb Apacer Gold 800 @ 887 CL5 |VGA : nVidia 9600GT Leadtek 650/1625/900 @ 720/1800/1000 |MB : ASRock Alive nf7g-HDready |HDD : 160Gb Samsung |PSU : Fortron 450W Saga+ |LCD : Samsung SM 2253LW 22" |OS : WIN XP |MT : LG KM900 Arena |Ostatné : ASUS Eee 701 4G, Genius f509, KOSS SparkPlug, Sennheiser MX75, Genius SW-HF5.1 5005
Používateľov profilový obrázok
Borec
Deaktivovaný
Deaktivovaný
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: Št 04. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice (19)

Re: Ochrana pred bleskami

Príspevok od používateľa Borec »

Danix64 napísal:Čo vlastne zabezpečuje tá prepäťová ochrana? Výkyvy prúdu v sieti?
prepetaova ochrana, ako uz mozes vydedukovat z nazvu, ma za ulohu "vykryt" kolisanie napatia a nie prudu v sieti. ale pred bleskom ta neochrani :)
CPU: e8600 @ 6006MHZ(LN2) | MB: Asus P5E64 WS Evolution | RAM: 4x1GB DDR3 Kingston HyperX 2000MHz | VGA: GeForce GTX 280 | HDD: Barracuda 7200.10 250GB | PSU: Corsair TX750 | MYŠ: Razer Diamondback Red | Watercooling: Thermalright XWB-01 | Danger Den Maze4 GPU | Nexxxos III rev 2 + Black Ice GTX 120mm rad, všetko chladené magmami | Swiftech MCP355 + XSPC top/res | NTB: Toshiba A300
Core 2 Duo e8200 @ 5122MHz --- Core 2 Duo e8400 @ 5226MHz--- Core 2 Duo e8600 @ 6006MHz
Sapphire HD3850 256MB @ 958MHz/ 2070MHz --- MSI RX3850 OC 256MB @ 1012MHz/ 2160MHz
Používateľov profilový obrázok
Ohucany
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 115
Dátum registrácie: Ut 31. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Ochrana pred bleskami

Príspevok od používateľa Ohucany »

bborecc napísal:
Danix64 napísal:Čo vlastne zabezpečuje tá prepäťová ochrana? Výkyvy prúdu v sieti?
prepetaova ochrana, ako uz mozes vydedukovat z nazvu, ma za ulohu "vykryt" kolisanie napatia a nie prudu v sieti. ale pred bleskom ta neochrani :)
Tak to nemas pravdu, takmer kazda prepatova ochrana sluzi na to, ze ureze zo siere napatie ktore prevysuje urcitu hodnotu, teda ak tam ide daky naraz tak ho ureze, samozrejme ucinnost je rozna, niektore maju podrobny popis ake napatie urezu, na kolko percent su uspesne a ake napatie prejde dalej.
Takze si myslim, ze pokial ti blesk nieudrie priamo do rozvodovej skrinky a nezhoria ti topanky :D tak to musi aspom nieco pomoct.
MB: MSI Z77A-GD65 | CPU: Intel Core i7-3770 + Noctua NH-U9 + FUN Noctua NF-B9 | RAM: 2x Corsair Vengeance LP 16GB (Kit 2x8GB) 1600MHz CL9 | HDD: SSD Samsung 850 EVO 500GB + Western Digital 4TB WD40EFRX | AUDIO: externá NI Audio Kontrol 1 | MONITOR: 24" Eizo FlexScan EV2436W | CASE: Corsair 550D Obsidian Series black | PSU: be quiet! Straight Power BQT E9-450W GOLD | Print: Canon Pixma TS8050 | Repro: Pioneer S-DJ05 | Sluchadlá: Headset: Sennheiser GSP 550 + In-ear: Beyerdynamic Soul Byrd | Peripheral: BT usb MSI
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Re: Ochrana pred bleskami

Príspevok od používateľa robour »

Ohucany napísal: Takze si myslim, ze pokial ti blesk nieudrie priamo do rozvodovej skrinky a nezhoria ti topanky :D tak to musi aspom nieco pomoct.
Rozumej zanedbateľne. Teda skôr nič.... Blesk je jednoducho blesk, keby ich nebolo tak opravári sú nezamestnaní.
Používateľov profilový obrázok
Bikermotyl
VIP
VIP
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Re: Ochrana pred bleskami

Príspevok od používateľa Bikermotyl »

robour napísal:Rozumej zanedbateľne. Teda skôr nič....
asi tak dajako ;)
pomôcť to pomôže, ale len hodne obmedzene

ono nemusí pomôcť ani vytiahnutie zo zásuvky, ak šnúra ostane v tesnej blízkosti zásuvky
...sú zdokumentované prípady, kedy prešiel blesk cez zásuvku do vytiahnutej šnúry vzdialenej cca 10 cm od nej. Pri riadnej búrke teda nehľadiac na prepeťové ochrany určite radšej vytiahnuť všetko a od zásuvky čo najďalej. Predsa len istota je istota a určite má každý svoje HW-čko rád. :-)
stevo123

Re: Ochrana pred bleskami

Príspevok od používateľa stevo123 »

No ja si myslím že to s tými prepäťovými ochranami nie je také zlé. Aj keď uznávam že opatrnosť je potrebná.
Ja som kúpil dva kusy. Podľa návodu som sa zaregistroval na ich stránkach (Francia, našťastie aj v ENG), chceli predajcu ochrany, dátum, pripojené zariadenia, ich čísla a mnoho iného. podľa popisu na stránke a aj v papieroch k prepäťovej ochrane mi teraz ručia za pripojené a zaregistrované zariadenia do výšky 1,5 milióna Sk. Sú aj ochrany pri ktorých výrobca ručí do výšky 30 mil Sk.
Tak predpokladám že s takouto zárukou - ako výrobca by som predával len to čo by fungovalo.
Používateľov profilový obrázok
Bikermotyl
VIP
VIP
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Re: Ochrana pred bleskami

Príspevok od používateľa Bikermotyl »

véééľmi ťažká naivita :hysterical:

Koľko prípadov sa stane, kde by dotyčný výrobca po kvázi ohromujúcom ručení niekoľkých miliónov poctivých grošov, aj tieto poctivé groše po dokázaní utrpenia "blesko-ujmy" zaplatil :?:
..odpoveď : nula celá nič :!:

čistý marketing, na ktorý by naletel len polonevidomý, plnoslepý, štvrtinovoochromený veľmi senilný starec, zaoberajúci sa výhradne celoživotným dielom dokazujúcim imaginárny, absolútne zanedbateľný vplyv prepeťia na odbúravanie nadmerného obsahu alkoholu v krvi


suma-sumárum :
...ochrany bohužiaľ poslúžia nie vždy, respektíve dosť obmedzene :-(
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2269
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: Ochrana pred bleskami

Príspevok od používateľa materik »

este stale mam doma MB ktoru mi odpalil blesk... je na nej dierka ani co by spendlikom pichol :D a to som mal celkom schopnu prepatovu ochranu.... takze odvtedy si to poctivo vypinam
Používateľov profilový obrázok
Crazy_Horse
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Pi 09. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Poľný Kesov

Re: Ochrana pred bleskami

Príspevok od používateľa Crazy_Horse »

teda ta poistka, to je iny brutus.

ja by som len tolko, nie som sice elektrikar ale z mojho laickeho hladiska odhadujem, ze ak niekto pouziva prepatovu ochranu tak mu mozno casto pomoze, len o tom nevie. ja ked vidim ako dvaja susedia naraz zapnu v sobotu rano cirkularku a potom ju na obed spolocne vypnu, tak radsej kupim aspon tu predlzovacku za par stovak s prepatovou ochranou. ci to nejako chrani moje pocitace, to netusim.
ze to nepomoze v pripade blesku je mi jasne.
Naposledy upravil/-a Crazy_Horse v Ut 12. Aug, 2008, 07:13, upravené celkom 1 krát.
Lasciate ogne speranza, voi ch'intrate
Používateľov profilový obrázok
Ulakursall
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 679
Dátum registrácie: Pi 22. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Ochrana pred bleskami

Príspevok od používateľa Ulakursall »

robour napísal:
Ohucany napísal: Takze si myslim, ze pokial ti blesk nieudrie priamo do rozvodovej skrinky a nezhoria ti topanky :D tak to musi aspom nieco pomoct.
Rozumej zanedbateľne. Teda skôr nič.... Blesk je jednoducho blesk, keby ich nebolo tak opravári sú nezamestnaní.

:D :D :D

Návrat na "Bezpečnost a zabezpečenie PC"