Aký program na klonovanie diskov ?

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
simpson
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1104
Dátum registrácie: Pi 07. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: BA - Ružinov

Aký program na klonovanie diskov ?

Príspevok od používateľa simpson »

Potrebujem radu ohľadadom klonovania pevných diskov... konkrétne chcem vymeniť SYSTÉMOVÝ disk ale nechce sa mi ho preinštalovať. Existuje nejaký program ktorý spravý 100% funkčný klon na prázdny disk ??

Za rady vopred Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
gammaray
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 7123
Dátum registrácie: Po 23. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: Aký program na klonovanie diskov ?

Príspevok od používateľa gammaray »

Acronis True Image
ZOSTAVA CPU: AMD 5600x MB: GIGABYTE B550M AORUS PRO-P (rev. 1.0) Cooler CPU: SilentiumPC Fera 5 RAM: Crucial Ballistix Black 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL16 M.2 SSD NVME system: Samsung 980 1TB M.2 SSD NVME data: Samsung 980 1TB DVD RW: Samsung SH-S183A GPU: GeForce RTX™ 3070 GAMING OC 8G (rev. 2.0) PSU: CORSAIR RM750x PSU 750W 80+ Gold 2021 Monitor: LG 32GK850F CASE: Fractal Design Define Mini Headset: KOSS SB/45 Repro: Fluid Audio F5 Myš: Logitech G Pro Klávesnica: Corsair K68 RGB OS: Windows 10 Pro 64bit
Používateľov profilový obrázok
Danix64
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1129
Dátum registrácie: Po 12. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Košice (04011)

Re: Aký program na klonovanie diskov ?

Príspevok od používateľa Danix64 »

Ja používam Acronis True Image na zálohu a obnovu, zvládne aj klonovanie HDD (dokonca aj sektor po sektore)
Spoiler: ukázať
fanless PC: Ryzen 5 5600G, 32GB RAM, 2x2TB SSD (17-19W idle)
fanless i3 server: i3-13100, 64GB RAM, Asus Pro H610T D4-CSM, 1x2TB SSD (<5W idle)
fanless secondary miniPC: Intel N6005, 16GB RAM, 2TB SSD (<6W idle)
fanless small home server: Odroid H3 (Unraid) (<5W idle), Raspberry Pi 4 (Debian/DietPi)
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Re: Aký program na klonovanie diskov ?

Príspevok od používateľa Gudas »

Na toto sa práve chystám aj ja, a výborne vyzerá Acronis Migrate Easy
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -
Používateľov profilový obrázok
_Mato_
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Ut 21. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Beckov

Re: Aký program na klonovanie diskov ?

Príspevok od používateľa _Mato_ »

Osobne na prenesenie systemu pouzivam DriveImage XML. Je zdarma a velkostou tiez "nezabije" :) . Postup je nasledovny:

1.) Nepripajat novy disk *(zatial)

2.) Urobit zalohu systemovej particie na iny disk/particiu aplikaciou DriveImage XML

3,) Pripojit novy disk (prip.ho rozdelit na pozadovane particie)

4.) "Nakopirovat" data na novy disk (particiu) aplikaciou DriveImage XML

5.) Odpojit stary systemovy disk a na jeho miesto zapojit novy

6.) Obnovit bootovaciu cast pomocou zachrannej konzoly Windows (po nabootovani z cd/dvd) prikazom fixmbr

7.) Hotovo :good:

*Pozn.ak by sa pripojil novy disk pred vytvorenim image systemoveho disku (particie), Windows si zapisu novy disk do registrov pod inym pismenkom ako (napr.) C a potom sa odmietnu z noveho disku spustit.
When I was a young man, I had liberty, but I did not see it. I had time, but I did not know it. And I had love, but I did not feel it.
Používateľov profilový obrázok
Crazy_Horse
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Pi 09. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Poľný Kesov

Re: Aký program na klonovanie diskov ?

Príspevok od používateľa Crazy_Horse »

_Mato_ napísal:Osobne na prenesenie systemu pouzivam DriveImage XML. Je zdarma a velkostou tiez "nezabije" :) . Postup je nasledovny:

1.) Nepripajat novy disk *(zatial)

2.) Urobit zalohu systemovej particie na iny disk/particiu aplikaciou DriveImage XML

3,) Pripojit novy disk (prip.ho rozdelit na pozadovane particie)

4.) "Nakopirovat" data na novy disk (particiu) aplikaciou DriveImage XML

5.) Odpojit stary systemovy disk a na jeho miesto zapojit novy

6.) Obnovit bootovaciu cast pomocou zachrannej konzoly Windows (po nabootovani z cd/dvd) prikazom fixmbr

7.) Hotovo :good:

*Pozn.ak by sa pripojil novy disk pred vytvorenim image systemoveho disku (particie), Windows si zapisu novy disk do registrov pod inym pismenkom ako (napr.) C a potom sa odmietnu z noveho disku spustit.
to ale nie je klonovanie :rolleyes: teda aspon to nie je to, co si pod tym predstavujem ja. ked uz naklonujem disk trebars z image alebo rovno z particie, tak cakam ze pobezi na prvy raz. nehovoriac o tom, ze nie kazdy ma winxp, vsakze.

ja som svojho casu pouzival norton ghost, ale s prichodom sata prestal fungovat. na pata je ale uplne super.
Lasciate ogne speranza, voi ch'intrate
Používateľov profilový obrázok
simpson
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1104
Dátum registrácie: Pi 07. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Aký program na klonovanie diskov ?

Príspevok od používateľa simpson »

áno aby som nezabudol je to SATA disk a cca 280GB !!!
Používateľov profilový obrázok
_Mato_
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Ut 21. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Beckov

Re: Aký program na klonovanie diskov ?

Príspevok od používateľa _Mato_ »

Crazy_Horse napísal:to ale nie je klonovanie :rolleyes: teda aspon to nie je to, co si pod tym predstavujem ja. ked uz naklonujem disk trebars z image alebo rovno z particie, tak cakam ze pobezi na prvy raz. nehovoriac o tom, ze nie kazdy ma winxp, vsakze.
A co to teda je, ak to nie je klonovanie systemoveho disku?

Crazy_Horse napísal:ja som svojho casu pouzival norton ghost, ale s prichodom sata prestal fungovat. na pata je ale uplne super.
Je mi jasne, ze ten program neobsahuje funkcionality "platenych obrov" (Norton Ghost 200x a pod.), no na zakladne, (pre mna podstatne) rychle a funkcne prenesenie systemu na novy disk plne postacuje. Pred zopar tyzdnami som takto prenasal system (windows xp sp3) v 2 pocitacoch: SATA -> SATA a PATA -> SATA. V oboch pripadoch to zabralo cca 30 minut aj s montazou noveho disku do pocitaca.
When I was a young man, I had liberty, but I did not see it. I had time, but I did not know it. And I had love, but I did not feel it.
Používateľov profilový obrázok
Crazy_Horse
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Pi 09. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Poľný Kesov

Re: Aký program na klonovanie diskov ?

Príspevok od používateľa Crazy_Horse »

_Mato_ napísal:
Crazy_Horse napísal:to ale nie je klonovanie :rolleyes: teda aspon to nie je to, co si pod tym predstavujem ja. ked uz naklonujem disk trebars z image alebo rovno z particie, tak cakam ze pobezi na prvy raz. nehovoriac o tom, ze nie kazdy ma winxp, vsakze.
A co to teda je, ak to nie je klonovanie systemoveho disku?
neviem, mozno to prenesenie systemu ako si to nazval. cize prachobycajne kopirovanie suborov a editacia mbr pomocou instalacneho cd. a ze sa nemoze pripojit novy disk pred vytvorenim image je uplna haluz. ak budeme definovat klonovanie ako skopirovanie particie jedna k jednej, potom to rozhodne klonovanie nie je. inac by to fungovalo hned po zapojeni.
ale je fakt, ze nema vyznam sa dohadovat o slovicka. ja osobne klonovanie particii pouzivam ked sa mi chce experimentovat z roznym softverom. to keby som mal zakazdym bootovat z cd a ondit sa s mbr, tak ma slak trafi :)
o klonovani viacerych diskov ani nehovorim.

ale uznavam, ze na riesenie zadarmo a ked to clovek potrebuje raz v zivote je to vlastne v pohode. :good:

p.s. ten ghost nebude hadam az taka strasna polozka. videl som to dost casto ako bundlovany soft ku kdejakemu hardvaru. ale ci sa to este dava, alebo ci sa da vobec kupit oddelene veru neviem.
Lasciate ogne speranza, voi ch'intrate
Používateľov profilový obrázok
_Mato_
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Ut 21. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Beckov

Re: Aký program na klonovanie diskov ?

Príspevok od používateľa _Mato_ »

"Ondit" sa s mbr nemusis pri kazdom klonovani resp.obnoveni particie. Je to potrebne iba pri prenose systemu na novy disk - vtedy je bootovaci sektor panensky cisty :D a z toho dovodu tam treba "nieco zapisat".

Ale samozrejme beriem do uvahy, ze ten program nie je natolko komfortny, ze vsetko zvladne "na jedno kliknutie" a uzivatel nemusi nic viac robit.

A este poznamka na zaver - ohladom nepripojenia disku pred vytvorenim image. Toto je bohuzial blbost systemu Windows, ktory si jednoducho poznaci do registrov disk a ku nemu pismenko. Tieto udaje tam zostavaju ulozene aj po prepojeni disku na iny kabel/radic, takze pomoze len opatovna editacia registrov. V tomto pripade by si mali Windows zobrat priklad z Linuxu, kde je to ovela jednoduchsie a komfortnejsie...
When I was a young man, I had liberty, but I did not see it. I had time, but I did not know it. And I had love, but I did not feel it.
Používateľov profilový obrázok
Ohucany
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 115
Dátum registrácie: Ut 31. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Aký program na klonovanie diskov ?

Príspevok od používateľa Ohucany »

Mna by zaujimalo ci ten Acronis True Image alebo Norton Ghost 2003 dokazu zalohovat data takym stylom, ze spravia ich presnu kopiu na iny disk a nasledne v nastavenych intervaloch (dnoch, hodinach) ich budu kontrolovat co sa zmenilo oproti originalu a dokopiruju pridane subory pripadne vymazu odstranene.
Pripadne aky program toto dokaze?
MB: MSI Z77A-GD65 | CPU: Intel Core i7-3770 + Noctua NH-U9 + FUN Noctua NF-B9 | RAM: 2x Corsair Vengeance LP 16GB (Kit 2x8GB) 1600MHz CL9 | HDD: SSD Samsung 850 EVO 500GB + Western Digital 4TB WD40EFRX | AUDIO: externá NI Audio Kontrol 1 | MONITOR: 24" Eizo FlexScan EV2436W | CASE: Corsair 550D Obsidian Series black | PSU: be quiet! Straight Power BQT E9-450W GOLD | Print: Canon Pixma TS8050 | Repro: Pioneer S-DJ05 | Sluchadlá: Headset: Sennheiser GSP 550 + In-ear: Beyerdynamic Soul Byrd | Peripheral: BT usb MSI
sleeper
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 62
Dátum registrácie: Ne 01. Jún, 2008, 22:05

Re: Aký program na klonovanie diskov ?

Príspevok od používateľa sleeper »

Ohucany napísal:Mna by zaujimalo ci ten Acronis True Image alebo Norton Ghost 2003 dokazu zalohovat data takym stylom, ze spravia ich presnu kopiu na iny disk a nasledne v nastavenych intervaloch (dnoch, hodinach) ich budu kontrolovat co sa zmenilo oproti originalu a dokopiruju pridane subory pripadne vymazu odstranene.
Pripadne aky program toto dokaze?
toto co potrebujes robi napriklad norton ghost v 12 - urobis uvodny image a on potom v danych intervaloch kontroluje ci sa nieco zmenilo a mozes si aj vybrat ci ma robit nanovo cely backup alebo len dodatocny - tam kde je rozdiel oproti predchadzajucemu. samozrejme ale nie je zadarmo ale ked pohladas na nete tak som si isty ze ho najdes.
Používateľov profilový obrázok
Ohucany
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 115
Dátum registrácie: Ut 31. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Aký program na klonovanie diskov ?

Príspevok od používateľa Ohucany »

Trosku to tu oprasim :-D
Najprv vam napisem, ze som konecne nasiel program ktory dokaze zalohovat subory podla mojich predstav, vola sa SyncBackSE a dokaze okrem klasickeho zalohovania aj synchronizaciu priecinkou a to podla velkeho mnozstva definovanych pravidiel...ma neuveritelne moznosti nastaveni, cize sa tam da zalohovat subory akymkolvek sposobom. A este ma taky bombonik, a tym je simulacia toho co si nastavite, cize predtym ako spustite zalohovanie alebo synchronizovanie si mozte odsimulovat co presne ten program urobi a ci vam nezmaze nahodou daco dolezite koli zlemu nastaveniu ;)

A este otazka k teme klonovanie diskov: :?: z tych programov co sa tu vymenovali sa mi jediny pouzitelny zda ten Acronis, kedze norton nejde na sata diskoch a ostatne niesu samostatne. A nasiel som tieto dva: Acronis® True Image Home 2009 a Acronis® Migrate Easy 7.0 Chcem sa opytat ci s nimi ma niekto skusenosti a ci by mohol napisat akym sposobom pracuju, t.z. kam sa robi zaloha? , akym sposobom sa obnovuje, ci je to mozne pouzit aj na inych rovnakych pc a pod.
MB: MSI Z77A-GD65 | CPU: Intel Core i7-3770 + Noctua NH-U9 + FUN Noctua NF-B9 | RAM: 2x Corsair Vengeance LP 16GB (Kit 2x8GB) 1600MHz CL9 | HDD: SSD Samsung 850 EVO 500GB + Western Digital 4TB WD40EFRX | AUDIO: externá NI Audio Kontrol 1 | MONITOR: 24" Eizo FlexScan EV2436W | CASE: Corsair 550D Obsidian Series black | PSU: be quiet! Straight Power BQT E9-450W GOLD | Print: Canon Pixma TS8050 | Repro: Pioneer S-DJ05 | Sluchadlá: Headset: Sennheiser GSP 550 + In-ear: Beyerdynamic Soul Byrd | Peripheral: BT usb MSI
luk000
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 28. Nov, 2008, 20:30
Bydlisko: Alzbetin Dvor

Re: Aký program na klonovanie diskov ?

Príspevok od používateľa luk000 »

Zeby Alcohol 120%
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Aký program na klonovanie diskov ?

Príspevok od používateľa Snake »

luk000 napísal:Zeby Alcohol 120%
prečítaj si o čom je to tu než niečo podobné trepneš nabudúce, ok?
Ohucany napísal:A este otazka k teme klonovanie diskov: :?: z tych programov co sa tu vymenovali sa mi jediny pouzitelny zda ten Acronis, kedze norton nejde na sata diskoch a ostatne niesu samostatne. A nasiel som tieto dva: Acronis® True Image Home 2009 a Acronis® Migrate Easy 7.0 Chcem sa opytat ci s nimi ma niekto skusenosti a ci by mohol napisat akym sposobom pracuju, t.z. kam sa robi zaloha? , akym sposobom sa obnovuje, ci je to mozne pouzit aj na inych rovnakych pc a pod.
Mam, 2009 som neskusal, licenciu mam zakupenu na verziu 11. Ale nemalo by sa to drasticky lisit, True image ti funguje na baze IMAGE suboru, dokaze robit aj sector-by-sector takze s direct klonovanim napriklad na RAID setup neni problem, zalohu si das kam chces, FTP, HDD alebo dokonca do skrytej oblasti s vlastnym acronis zavadzacom, obnovu mozes realizovat 3 typoch, nieco ako hot obnova, tj nabootuje ti OS z obrazu disku a postupne ti obnovuje data, direct obnova, myslim ze netreba vysvetlovat, proste zadas, ides, vie obnovit MBR ci len specificke adresare alebo fajly.

Migrate easy, spravis s nim migraciu zo stareho HDD na novy, pokial nekupujes a nemenis nove HDD ako ponozky, zbytocne (+ to zvladne aj disk director a true image)





.

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"