Vysoké teploty?

Všetko o procesoroch vrátane ich pretaktovania...
Používateľov profilový obrázok
Xenon
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2295
Dátum registrácie: St 20. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Vysoké teploty?

Príspevok od používateľa Xenon »

Čaute! Predvčerom som dával novú dosku a samozrejme som dával do nej procesor. Zatiaľ s Box-om. V skratke: V starej doske so starou skrinkou=0 prídavných fanov som mal pri záťaži teplotu procesora max 55C. Vonku mohlo byť 28C. V novej skrinke=2 fany - (1. nasávanie, 2. vyfukovanie) mám teplotu procesora pri záťaži tých 67-68C. Vonku bolo 25C. A to mám 2 prídavné fany v skrini. Box k môjmu CPU je ten nízky celohlinikový. Nie sú tie teploty vysoké?

Vidím len 2 možnosti, prečo to tak je.

1. možnosť - Zle nanesená pasta. Pastu som nanášal normálne najprv do stredu CPU a potom som ju rozotrel viac na kraje. V strede bola vrstva hrubšia - nebolo vidieť cez ňu IHS procesora. Ku krajom už cez ňu trošku presvital IHS. Dal som jej tam minimálne toľko, čo bolo pri BOX chladiči. Z výroby boli na ňom nanesené 3 tenké prúžky tmavo sivej pasty. Keď som dal dole BOX zo starej dosky, tak "továrenská pasta" pokrývala asi 80% IHS. Keď som ju naniesol ja, tak tiež pokrývala asi toľko plochy. Keď som dával dával chladič na CPU, tak som sa trošku trápil. Asi 30 min - proste nejako mi to nešlo. Nemohla pasta za tú dobu zashnúť? Podľa mňa som pastu zle nenaniesol. :-D

2. možnosť - Zlá pasta. V skratke opis pasty. Je to nejaká AC pasta. Je čisto biela - to sú, sa mi zdá, najhoršie pasty. Tie najlacnejšie. Ďalej je asi 2 roky stará. To neviem, či je problém. Proste po ruke som inú nemal.

Môj názor: Na BOX chladiči boli z výroby nanesené len 3 úzke pásiky, ale kvalitnejšej tmavosivej pasty. Ja som na CPU dal len bielu, 2 roky starú pastu a preto sú teploty také aké sú. Pomôžte mi prosím. Ďakujem.

PS: Dal som mu 10 min Orthos a teplota vystúpila pri otvorenej bočnici na 64C. Skúsil som sa dotknúť chladiča, či sa prenáša teplo do pasívu, ale na pasíve som v pohode ruku udržal. Bol len trochu teplý. Chladič išiel na maximum.
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Pentium Dual-Core E2220 @ 3.2GHz cooled by Noctua NH-U12P MB: ASUS Rampage Formula GRAFIKA: Sapphire ATI Radeon HD3870 512MB GDDR4 + Sapphire ATI Radeon HD3850 512MB GDDR3 in CrossFireX RAM: 8GB DDRAM2 800Mhz Corsair XMS2 4-4-4-12 AUDIO: ASUS Xonar DX -> Ultimate Ears Triple.Fi 10 Pro PSU: Fortron SAGA 450W (peak 500W) LCD: LG L1953TR 19"
Používateľov profilový obrázok
palee
VIP
VIP
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: Pi 19. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec

Re: Vysoké teploty?

Príspevok od používateľa palee »

všetky pasty, o ktorých tu hovoríš, sú shitné, takže to máš jedno... skús keď tak znovu naniesť pastu a osadiť poriadne ten chladič... videl by som to ale inak na iné detekovanie teplot novej dosky... skús tam nahodiť novší bios a tiež si spusť Realtemp...
Používateľov profilový obrázok
Xenon
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2295
Dátum registrácie: St 20. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Vysoké teploty?

Príspevok od používateľa Xenon »

No neviem, ale potom by tá doska merala veľmi zle. Keď som ho mal na 3Ghz stabilný pri max. 64C. Teraz mám 64C keď mám 2,4Ghz.

EDIT:Po 10 minútach mi RealTemp ukázal na štandardnej frekvencii až 68-70C. Neviem, ale ako sa to kalibruje. Stlačil som len Test Sensors. Neviem, či to stačí.
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Pentium Dual-Core E2220 @ 3.2GHz cooled by Noctua NH-U12P MB: ASUS Rampage Formula GRAFIKA: Sapphire ATI Radeon HD3870 512MB GDDR4 + Sapphire ATI Radeon HD3850 512MB GDDR3 in CrossFireX RAM: 8GB DDRAM2 800Mhz Corsair XMS2 4-4-4-12 AUDIO: ASUS Xonar DX -> Ultimate Ears Triple.Fi 10 Pro PSU: Fortron SAGA 450W (peak 500W) LCD: LG L1953TR 19"
Používateľov profilový obrázok
Bdurex
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 922
Dátum registrácie: So 27. Máj, 2006, 02:00
Bydlisko: Humenné (20)

Re: Vysoké teploty?

Príspevok od používateľa Bdurex »

Proste takto :) čidla nemusia fungovať správne...ale to nevadí stačí ak vyskúšaš jednu fintu ....palec na chladic a ak tam udržíš ruku vše je ok ak nie tak..... :OO= ...priklad moje pamäte maly dneska dosť pri tej horúčave som sa dotkol pasívu modulu no neudržal som tam ruku dneska som zažil jeden reset a citil som sa asi takto :furious2: ..
Powered by Core i7 2G & Samsung Galaxy S III
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7688
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: Vysoké teploty?

Príspevok od používateľa newmi »

Ty tam mas ten shitny hlinikovy BOX a dal si to na 3GHz??? Riskujes! Ja som brachovi taktol len na 2,8 a aj to som tam dal BOX z core 2 duo, ktory je o triedu lepsi jak henten k pentiam. Ten ked som zbadal, tak ma skoro prekotilo, ze hento ma byt chladic? Heh.
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Používateľov profilový obrázok
Xenon
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2295
Dátum registrácie: St 20. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Vysoké teploty?

Príspevok od používateľa Xenon »

palee napísal:všetky pasty, o ktorých tu hovoríš, sú shitné, takže to máš jedno... skús keď tak znovu naniesť pastu a osadiť poriadne ten chladič... videl by som to ale inak na iné detekovanie teplot novej dosky... skús tam nahodiť novší bios a tiež si spusť Realtemp...
Ešte sa vrátim k tým pastám.Nie sú možno najlepšie, ale tá čierna určite bola lepšia ako táto silikónová biela.

Ďalej. Fakt si myslíš, že doska môže zle ukazovať teploty a flash BIOS-u to vyrieši? Lebo BIOS, ktorý mám teraz, podporuje E2220. Novší BIOS len pridáva podporu nových CPU. Nič iné.

Ďalej. Tie teploty so starou doskou sú niekedy z júna. Lenže vtedy už tiež bolo dosť teplo. A tie s novou doskou sú merané pri vonkajšej teplote 25C vonku.

Ďalej. Možno táto doska meria správne a teploty sú OK. Ale mne sa zdajú vysoké na základných taktoch. Posúďte.

Ďalej. Keď dám na chladič ruku po 10 min v orthose, tak je len trošku teplý. To môže značiť dve veci. 1. vec: Doska má divné čidlá, čo sa mi nezdá - je to predsa ASUS Rampage Formula. 2.vec: Pasta je o ničom a nepredáva teplo chladiču. Procesor má po 10 min v orthose 68C a chladič je len trochu teplý.

Prosím pomôžte.
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Pentium Dual-Core E2220 @ 3.2GHz cooled by Noctua NH-U12P MB: ASUS Rampage Formula GRAFIKA: Sapphire ATI Radeon HD3870 512MB GDDR4 + Sapphire ATI Radeon HD3850 512MB GDDR3 in CrossFireX RAM: 8GB DDRAM2 800Mhz Corsair XMS2 4-4-4-12 AUDIO: ASUS Xonar DX -> Ultimate Ears Triple.Fi 10 Pro PSU: Fortron SAGA 450W (peak 500W) LCD: LG L1953TR 19"
Používateľov profilový obrázok
palee
VIP
VIP
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: Pi 19. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec

Re: Vysoké teploty?

Príspevok od používateľa palee »

tie teploty na default sú vysoké... skús dať napevno voltáž na cpu... možno Ti doska overvoltuje, ak to máš na auto ( aj keď je to málo pravdepodobné), no ale za pokus nič nedáš... tiež mi napadá, že či Ti rovnako točí fan... nemáš ho v biose daný na menšie otáčky alebo ako to tam máš? zvýšia sa Ti otáčky pri zvýšení teploty cpu?...

a menil si dosku, tak je to najpravdepodobnejšia príčina... ja mám len P5Q Dlx, ale novší bios mi ukazuje o 10C menej ako starší, aj keď to nechápem, nooo... a samozrejme, najlepšie by bolo zohnať normálnu pastu a všetko zas nainštalovať, hlavne ten chladič dobre dotlačiť... tie nové box chladiče, čo som párkrát dával, treba väčšinou zatlačiť tak silno, že sa už normálne bojím o dosku :rolleyes:

a pozri teploty v RealTemp :)
Používateľov profilový obrázok
Xenon
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2295
Dátum registrácie: St 20. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Vysoké teploty?

Príspevok od používateľa Xenon »

palee napísal:tiež mi napadá, že či Ti rovnako točí fan... nemáš ho v biose daný na menšie otáčky alebo ako to tam máš? zvýšia sa Ti otáčky pri zvýšení teploty cpu?...

a menil si dosku, tak je to najpravdepodobnejšia príčina... ja mám len P5Q Dlx, ale novší bios mi ukazuje o 10C menej ako starší, aj keď to nechápem, nooo... a samozrejme, najlepšie by bolo zohnať normálnu pastu a všetko zas nainštalovať, hlavne ten chladič dobre dotlačiť... tie nové box chladiče, čo som párkrát dával, treba väčšinou zatlačiť tak silno, že sa už normálne bojím o dosku :rolleyes:

a pozri teploty v RealTemp :)
Mám síce Auto, ale v CPU-Z sa teplota aj pri 100% drží štandardu.
Fan točí naplno. Mám zapnutý Q-fan, čiže zvyšuje otáčky. RealTemp ukazuje to isté ako CoreTemp. Chladič je dobre dotlačený.

A k tomu BIosu. Ako sa dá najľahšie updatnúť BIOS. Naposledy som to robil cez FDD asi pred 3 rokmi. Nie je tam riziko, že si do*rbem dosku?
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Pentium Dual-Core E2220 @ 3.2GHz cooled by Noctua NH-U12P MB: ASUS Rampage Formula GRAFIKA: Sapphire ATI Radeon HD3870 512MB GDDR4 + Sapphire ATI Radeon HD3850 512MB GDDR3 in CrossFireX RAM: 8GB DDRAM2 800Mhz Corsair XMS2 4-4-4-12 AUDIO: ASUS Xonar DX -> Ultimate Ears Triple.Fi 10 Pro PSU: Fortron SAGA 450W (peak 500W) LCD: LG L1953TR 19"
Používateľov profilový obrázok
palee
VIP
VIP
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: Pi 19. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec

Re: Vysoké teploty?

Príspevok od používateľa palee »

riziko tam stále je... v Manuále máš napísané, čo sa má spraviť, keby že sa niečo pokazilo...

btw, stiahni si najnovší bios, daj ho na USB disk, restart, pri bootovaní hneď na začiatku stlač " Alt-F2"... spustí sa program EZ Flash.. tam si len vyhľadáš na usb ten bios, čo máš tam nahraný... je to .rom súbor ... vybereš ho-Enter... ono si ho samo zkontroluje a nahrá, počkaj na reštart a všetko by malo byť ok :)
Používateľov profilový obrázok
Xenon
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2295
Dátum registrácie: St 20. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Vysoké teploty?

Príspevok od používateľa Xenon »

A keď nebudevšetko OK? Vraj sa to dá aj cez WIN.
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Pentium Dual-Core E2220 @ 3.2GHz cooled by Noctua NH-U12P MB: ASUS Rampage Formula GRAFIKA: Sapphire ATI Radeon HD3870 512MB GDDR4 + Sapphire ATI Radeon HD3850 512MB GDDR3 in CrossFireX RAM: 8GB DDRAM2 800Mhz Corsair XMS2 4-4-4-12 AUDIO: ASUS Xonar DX -> Ultimate Ears Triple.Fi 10 Pro PSU: Fortron SAGA 450W (peak 500W) LCD: LG L1953TR 19"
Používateľov profilový obrázok
palee
VIP
VIP
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: Pi 19. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec

Re: Vysoké teploty?

Príspevok od používateľa palee »

veď Ti hovorím, že sa pozri v Manuáli, ako sa tam nahrá späť ten starý bios... a vo Win by som to nerobil, ani keby mi za to platili... je to 100x väčšie riziko, ako takto, čo som písal :-)
Používateľov profilový obrázok
Xenon
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2295
Dátum registrácie: St 20. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Vysoké teploty?

Príspevok od používateľa Xenon »

No je tam napísané, že keď sa to nevydarí, tak zapnem PC vložím DVD od dosky a samo si nájde na tom DVD BIOS a začne flashovať. Čiže potom by sa nič nemalo stať nie? Alebo si tým možem natrvalo odpáliť dosku?
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Pentium Dual-Core E2220 @ 3.2GHz cooled by Noctua NH-U12P MB: ASUS Rampage Formula GRAFIKA: Sapphire ATI Radeon HD3870 512MB GDDR4 + Sapphire ATI Radeon HD3850 512MB GDDR3 in CrossFireX RAM: 8GB DDRAM2 800Mhz Corsair XMS2 4-4-4-12 AUDIO: ASUS Xonar DX -> Ultimate Ears Triple.Fi 10 Pro PSU: Fortron SAGA 450W (peak 500W) LCD: LG L1953TR 19"
Používateľov profilový obrázok
palee
VIP
VIP
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: Pi 19. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec

Re: Vysoké teploty?

Príspevok od používateľa palee »

hej, tak nejak by to malo byť, ako to tam píšu... flashoval som už milionkrát a nikdy som nič také nemusel použiť, na šťastie :) ... a dosku odpáliť určite neodpáliš...
Používateľov profilový obrázok
Xenon
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2295
Dátum registrácie: St 20. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Vysoké teploty?

Príspevok od používateľa Xenon »

Maximálne sa čo môže stať? Že budem musieť použiť to DVD. Ale doska sa so mnou nerozlúči však?
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Pentium Dual-Core E2220 @ 3.2GHz cooled by Noctua NH-U12P MB: ASUS Rampage Formula GRAFIKA: Sapphire ATI Radeon HD3870 512MB GDDR4 + Sapphire ATI Radeon HD3850 512MB GDDR3 in CrossFireX RAM: 8GB DDRAM2 800Mhz Corsair XMS2 4-4-4-12 AUDIO: ASUS Xonar DX -> Ultimate Ears Triple.Fi 10 Pro PSU: Fortron SAGA 450W (peak 500W) LCD: LG L1953TR 19"
Používateľov profilový obrázok
socket
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 267
Dátum registrácie: Ne 04. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Hlohovec.

Re: Vysoké teploty?

Príspevok od používateľa socket »

maximalne sa stane ze vypadne elektrika a dosku mozes vyhodit, pripadne zohnat iny cip biosu. ;)

Návrat na "Procesory"