Asus P5Q Pro vs. sata disky a RAM Corsair a ďalšie problémy

Všetko o základných doskách, ich problémoch, možnostiach...
Dzozepf
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Št 04. Sep, 2008, 11:13

Asus P5Q Pro vs. sata disky a RAM Corsair a ďalšie problémy

Príspevok od používateľa Dzozepf »

Zdravím.

Konečne som našiel normálne fórum kde sa ľudia vyznajú....
Našiel som tu oddelenie s novou radou P5Q ale radšej dám novú tému.

Postavil som nový PC. v zložení: Doska P5Q Pro, procesor E8400, Ram Crosair dominator TWIN2X4096-8500C5DF a 500Gb Disk.
A myslel som si že to bude jednoduché ale čo sa nôže po... sa po....

Prvý problém som mal z biosom. Po spustení bios načítal Sata disky ale následne ich špeciálny ovládač Marwell zrušil.... (Pomohlo zrušenie podpory tohto ovládaša v biose)

Druhý samozrejme z RAM. Pri pokuse nnainštalovať to hádzalo bluescreeny jedna radosť. ani raz som to nenakopol....
Podľa podpory od ASUSU vraj nekompatibilné ramky ale sú to práve druhé odporúčané v ich QVL liste. (chystám sa vymeniť Ram nefičia v duáli na žiadnej doske)

Tretí ako sa dalo čakať..... rozchodil som to z inou ramkou nainštalované všetko ok. Ale chipset, grafika, a disky sa idú upiecť.
Priemer tak 65st podľa speedfan.

Prikladám zloženie PC z cpu-z poraďťa ktosi....
Naposledy upravil/-a Dzozepf v Št 04. Sep, 2008, 15:24, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
palee
VIP
VIP
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: Pi 19. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec

Re: Asus P5Q Pro vs. sata disky a RAM Corsair a ďalšie problémy

Príspevok od používateľa palee »

Vítaj :)

1. mohol by si lepšie opísať, čo sa Ti deje s tými diskami? neidú, niečo vypisuje, zasekne sa, čo presne? keďže neviem, ako by ich mohol Marwell zrušiť a vobec, cez ten idú len IDE zariadenia a eSATA, SATA Ti idú cez Southbridge (musíš ich dať do jednej z tých šiestich červených, tie 2 iné, myslím biely a oranžový tam máš, idú cez samostatný radič SI), takže Marwell s tým asi nič nemá, ak samozrejme nemáš PATA disk... alebo DVD-RW cez IDE... a vtedy to na začiatku asi 2-3 sek načítáva, dá sa to samozrejme vypnúť v biose, ako si písal...

2. ramky ak neidú ani v inej doske, tak ten problém bude možno tam.. ak by si ich ale nemenil, stačilo by možno nahodiť novší bios, keďže skoro všetky novšie biosy obsahujú hlavne zlepšenú podporu/kompatibilitu pre ramky... akú verziu biosu máš teraz?

3. to, či veľmi hrejú, zistíš skor priložením ruky na pasívy.. ak ju tam neudržíš po 2-3 sekundách, vtedy možme povedať, že hrejú.. inak je to ok, moj tiež hreje a to mám pc zapnuté 24/7 :-D ... teploty cpu možeš merať progamom RealTemp alebo CoreTemp, takisto Everest Ti to ukáže, a ten vlastne aj tú grafiku.... akú máš vlastne vga? tú teplotu Ti ukážu aj iné programy pre vga, tam by to bolo lepšie skontrolovať.... no a teplotu čipsetu sa nedá určiť, keďže senzor, ktorý ukazuje teplotu dosky, je uložený niekde mimo čipsetu, takže to neudáva presne teplotu NB... a ako máš riešené chladenie v skrinke? ventilátory, chladenie cpu, vga??
Dzozepf
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Št 04. Sep, 2008, 11:13

Re: Asus P5Q Pro vs. sata disky a RAM Corsair a ďalšie problémy

Príspevok od používateľa Dzozepf »

1.K tým diskom. Kukni prílohu.
DIsky sú správne zapojené v červených konektoroch a nastavené na conwert to IDE.
Idú len po vypnutí podpory tohto ovládača pre disky.

2. flashu biosu sa chcem vyhnúť kým to nieje nevyhnutné keďže na webw je dosť odstrašujúcich príkladov. (a čip sa na doske meniť nedá.)
Verziu biosu nepoznám práve som v práci na inom kompe. (na pribalených fotkách to tiež nevidno... čudné...)
Potrebujem poradiť ramky na 1066 MHz ale podľa QVL sú tam len samé exoty.

Našiel som ktonu aj články na ktorých som sa dostal aj ja:
http://vip.asus.com/forum/view.aspx?id= ... uage=en-us" onclick="window.open(this.href);return false;

3. Teplotu som meraz cez speed fan a ten mal priemer 65st. A to je už dosť. (jemnejšie ručičky nevydržia. )

Dokumnt zo zostavou sa poslať nedarí.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Asus P5Q Pro vs. sata disky a RAM Corsair a ďalšie problémy

Príspevok od používateľa faugusztin »

1) S diskami ti neporadim, v P5Q-E je tusim uz JMicron.
2) S (ne)kompatibilitou pamati casto pomaha prave update BIOS-u, nakolko obsahuje tabulky nastaveni pre dane pamate.
3) Teplota MB nie je teplota NB na 100%. Ak plati to co robili doteraz, tak je to teplota nechladeneho napajania pamati, co vzdy malo taketo teploty.
Používateľov profilový obrázok
palee
VIP
VIP
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: Pi 19. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec

Re: Asus P5Q Pro vs. sata disky a RAM Corsair a ďalšie problémy

Príspevok od používateľa palee »

1. toto, čo ti vypisuje, robí preto, lebo pri boote Ti bootuje aj Marwell a kontroluje zariadenia, ktoré idú cez neho... keďže Ty nemáš napojené žiadne IDE zariadenie ani eSATA, tak preto nič nenájde, nie je to chyba... stačí to vypnúť, ako si aj spravil... ja mám IDE DVD, ak som ho odpojil, tak mi to rovnako vypisovalo, že nič nenašlo... ale disky mi idú v pohode, neviem prečo Ti neidú, vobec to s tým nemá súvislosť... nechaj to vypnuté, ak to tak funguje a ďalej to nerieš :)

2. ako sme už písali... flash sa tá robiť relatívne bezpečnejšie cez dos, nie cez win, ako robia niektorí uživatelia... tam je to riziko väčšie, i keď človek nikdy nevie... ak by si sa na to dal, stiahni si najnovší bios zo stránky Asus, Bios 1306, nahraj na usb kľúč, pri bootovaní pc stlač "Alt-F2", spustí sa ti program Asus EZ-Flash, tam si len vyberieš usb kľúč, nový bios, on ti to zkontroluje a nahrá... ak Ti nevypadne práve prúd, tak by to malo byť v pohode... ja to robím bežne... prípadne sa pozri do Manuálu, je to tam dobre popísané a tiež aj čo máš robiť, keby to nevyšlo... doska má náhradný bios, ktorý Ti vráti alebo len vložíš cd od dosky a ono ti to tam nahrá :)

3. tie teploty len ručne... a Speedfan je posledný program, ktorý by som používal :rolleyes:
Dzozepf
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Št 04. Sep, 2008, 11:13

Re: Asus P5Q Pro vs. sata disky a RAM Corsair a ďalšie problémy

Príspevok od používateľa Dzozepf »

Skúsim flash biosu a ak to neklapne skúsim výmenu ramiek.
Ak máte niekto túto dosku napíšte aké ramky Vám tam fičia aby som už neriešil znova a znova ten istý problém z kompatibilitou.

k teklote by som rád vedel čo ju môže spôsobovať. Bios s tm asi nič nemá a Xp to len využíva. No a to krázi super epu je ďalšia zbytočná hovadina.

čo je teda efektívne na používanie k meraniu teploty?
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Asus P5Q Pro vs. sata disky a RAM Corsair a ďalšie problémy

Príspevok od používateľa faugusztin »

Ja pouzivam na P5Q-E pamate :
http://www.tichepc.sk/produkt/Mushkin-9 ... -2996.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Dzozepf
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Št 04. Sep, 2008, 11:13

Re: Asus P5Q Pro vs. sata disky a RAM Corsair a ďalšie problémy

Príspevok od používateľa Dzozepf »

Ďalšie prekvapenie od Asusu. :furious:
Pri pokuse flashnúť bios samozrejme mrzne aplikácia EZ-flash 2.
Jednoducho stuhne a nedá sa ani len zapnúť num-lock.
Flashovanie cez dos pri použití win xp 64 asi ani nejde.
Ešte že nechali zadné dvierka a dá sa to urobiť priamo cez program asus update.

Problémy to síce nevyrieši lebo Marwell ovládač sata diskov štrajkuje ďalej. - ostáva vypnutý
ramky dominátor síce idú ale jedna je celkom isto vadná.... nejde ani v single channel

Moje hodnotenie: od asusu a corsairu radšej ruky preč!!!!!!!!!!
Používateľov profilový obrázok
palee
VIP
VIP
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: Pi 19. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec

Re: Asus P5Q Pro vs. sata disky a RAM Corsair a ďalšie problémy

Príspevok od používateľa palee »

skor prekvapenie od Teba :rolleyes:

EZ-flash Ti može mrznúť kvoli ramkám, videl som to aj u iného uživateľa, výmena ram pomohla...
num-lock nechápem, načo ti je v ez-flash...
"Flashovanie cez dos pri použití win xp 64 asi ani nejde" + "Problémy to síce nevyrieši lebo Marwell ovládač sata diskov štrajkuje ďalej" = tu je ten najväčší problém... Ty vobec nevieš, o čo ide, čo robíš, hlavné je, že budeme na všetko nadávať... ďalej radšej ani nepíšem

daj si najnovší bios a vymeň tie ramky... sám si hovoril, že neidú ani v inej doske...
Dzozepf
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Št 04. Sep, 2008, 11:13

Re: Asus P5Q Pro vs. sata disky a RAM Corsair a ďalšie problémy

Príspevok od používateľa Dzozepf »

Mám náhradú ram s ktorou som problémy nemal. viem že vadnú ram nerozchodím. na nej sa mi zasekol ez-flash....
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3923
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Asus P5Q Pro vs. sata disky a RAM Corsair a ďalšie problémy

Príspevok od používateľa Memnon »

tak teraz uz fakt nechapem stazujes sa tu na to ze ram je vadna a behom 2hodin pises ze mas nahradnu RAM
stale mam ten isty pocit co aj predtym medzi stolickou a klavesnicou je istotne problem
dovod? "ramky nefunguju ale mam nahradne s ktorymi doska tiez mrzne a robi chyby"
ak nemas PC nejak nestandartne prepojeny(zapojeny disk, v doske mas vsetky napajasie kable a podobne) tak mas asi vadnu dosku ktora by mala ist na reklamacku

PC: naco pises to iste v dvocxh topicoch?
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13795
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Asus P5Q Pro vs. sata disky a RAM Corsair a ďalšie problémy

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

fuuu..tie ramky som chcel aj ja..ale na rychlo som ich nezohnal,tak som dal 800 :-)
Dzozepf
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Št 04. Sep, 2008, 11:13

Re: Asus P5Q Pro vs. sata disky a RAM Corsair a ďalšie problémy

Príspevok od používateľa Dzozepf »

Uznávam. problém je medzi stoličkou a klávesnicou....

Na vysvetlenie môžem len vysvetliť ako to bolo.
Zložil som PC tak ako má byť. Všetko poosádzané ako má byť.
Po zapnutí mi Bios našiel všetko ako má a v pôvodnom auto nastavení by sa chcel aj spustiť....
No viď v predošlom screene ovládač vypísal chybu že nenašiel žiadny sata disk. (popri tom ho v nastavení identifikoval).
Vypol som podporu ovládača a nabehol no pri inštálacii stále padal.
To už som mal z neho pekné nervy a tak som ho šupol do servisu kde jedine vymenili ram a povedali že sú vadné.
Zohnal som teda inú ram a išlo to to bez chýb.(z vypnutým ovládačom)
Ramkám som chel dať poslednú šancu (keďže silno pochybujem že čosi ine v servise urobili) a chcel som flashnúť bios ktorý už pri spustení základného okna ez-flash zmrzol.
Flashol som to priamo z xp na najnovší bios v.1306 a dosiahol som len toľko že jedna zo sady Corsair samostatne ide bez chýb a druhá hneď tuhne (no, ani necukne, jedine bios pozná jej parametre ale inak sa správa akoby tam ani nebola).
Marvell ovládač je stále ten istý aj v novom biose a musí byť jednoducho vypnutý inak nič nejde.

Stolička >>>> klávesnica = kopec nervov.
Používateľov profilový obrázok
palee
VIP
VIP
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: Pi 19. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec

Re: Asus P5Q Pro vs. sata disky a RAM Corsair a ďalšie problémy

Príspevok od používateľa palee »

Marwell ovládač neovláda SATA disky... to, že nič nenašiel, nie je chyba, je to preto, lebo nemáš nijaké IDE ani eSATA, už neviem, ako to mám napísať :rolleyes: ... mne to tiež vypíše a nič sa nedeje...

a k tým ram... nastavil si im vobec v biose potrebné napätie? oni totiž potrebujú 2.2V, čo si Ty musíš manuálne nastaviť, aj preto Ti to može mrzať, padať... napíš prosím Ťa, akú máš frekvenciu tých pamätí, časovanie, voltáž?
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3923
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Asus P5Q Pro vs. sata disky a RAM Corsair a ďalšie problémy

Príspevok od používateľa Memnon »

len poznamka DOMINATORY pytaju len 2,1V podla specifikacie
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP

Návrat na "Základné dosky"