Pojednanie o akejsi muzikalnosti reprodukovanej hudby

Všetko o zvukových kartách, repro, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Pojednanie o akejsi muzikalnosti reprodukovanej hudby

Príspevok od používateľa zoom »

Tu by som chcel rozobrat jednu vec s ludmi, co sa do toho vyznaju akosi viac ako ja. Najprv male pozadie: hudbu pocuvam doma a v praci. Doma mam dobru zvukovu kartu, nejaky shitny A/V receiver s lacnymi reproduktormi, ktore su sice velmi dobre hodnotene, ale predsa cenovo su low-end. V praci pouzivam horsiu zvukovu kartu nez doma a sluchatka, ktore v EU stoja viac, nez jeden par domacich repro.

Takze, co som vypozoroval za par mesiacov je to, ze sa mi zda, ze hudba v praci mi znie akosi "lepsie". Nie je to rozdiel v tom zmysle, ako ked porovnavate lepsiu a horsiu zostavu, ze jasne pocujete, co je odlisne. Neviem to presne urcit, ale hudba v praci akoby viac nabadala k podupavaniu nohou a rozhadzovaniu rukami.

Nie je to len nejaka jednorazova vec, ze som si vypocul dve pesnicky a uz tu vyvodzujem zavery. Skutocne to je cele spektrum roznych pesniciek, roznych casov, dni, nalad, pocasi a neviem coho este, co by mohlo na toto mat vplyv.

Otazka teda znie: Moze byt v reprodukcii hudby nieco, co mozog povazuje za krajsie? Nejaka... ja neviem, harmonia volakych tonov reprodukcie, alebo spravne oddelenie nastrojov alebo co. Kedysi som cital nejaky text od niekoho, kto vyskusal rozne reproduktory a pisal, ze sa vzdy vratil k znacke Sonus Faber, ze ta jedina ma prenho taku tu iskru. Je toto nieco podobne? Ak ano, ako prist na to, ktore reproduktory to maju a ktore nie, je to vobec meratelne?
Používateľov profilový obrázok
KocuR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1085
Dátum registrácie: Ne 16. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Pojednanie o akejsi muzikalnosti reprodukovanej hudby

Príspevok od používateľa KocuR »

Podľa Mr. Federmanna ( :hysterical: ) to je všetko o vyšších harmonických nachádzajúcich sa v pásme nad 20kHz. Podľa mňa to bude skôr práve tými reproduktormi ktoré máš, lowend reproduktory nedokážu hudbu podať, nevykreslia detaily. Ak by si mal kvalitnejšie reproduktory, možno by to bolo aj doma také ako v práci. (Samozrejme že to záleží aj od zosilovača a od zvukovky)
Spoiler: ukázať
i7 4770k+HE-02/Z87 Plus/4x4GB DDR3/RX5700XT Strix/250GB EVO840/1TB QVO/Define R4+4xA14/P-660/Essence STX/U2718Q/K70Mk.2 LP/G500s
Onkyo A9010/custom JPA100SE amp, custom speakers (SPH165KEP+DT350NF), AR5BT
Onkyo TX-RZ740, custom speakers (Dayton ND105/ND91+Peerless NE25VTS-04/Dayton ND25FA), custom sub (Dayton UM10 + Monacor SAM500D)
Synology DS418 + 4x4TB Red, Mikrotik hAP AC, 1Gb Antik
Používateľov profilový obrázok
shampoo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 661
Dátum registrácie: So 21. Jún, 2008, 21:05
Bydlisko: okr. Nitra

Re: Pojednanie o akejsi muzikalnosti reprodukovanej hudby

Príspevok od používateľa shampoo »

Tak toto je fajn tema.Precital a pocul som toho uz dost a moje predchadzajuce zamestnanie s temou uzko suviselo.
Nastavovanie a meranie koncovych stupnov zosilovacov pre hudobne skupiny./frekvencna,skreslenie ,zdvyh atd./
Precital som kopec clankov od odbornikov aj roznych pseudoodbornikov,odoberal vysoko odborny zahranicny casopis o zvukovej technike lustil pomocou slovnika.Prezil som aj pozlatene kable k repro,zhananie hrotov pod bedne, behal ako sialeny a zapalkami obmedzoval rezonanciu okennych skiel,oddeloval zdroj od koncaku,nenormalne zvysoval kapacitu elektrolitov kvoli
mekkym bassom.
A cele toto skoncilo na namesti okresneho mesta u jedneho obchodu s odevmi.To co som tam pocul /vonku v tom hluku ziadna bezodrazova miestnost /bolo fantasticke - dokonala reprodukcia jedina bedna ziadne 5+1 :OO= obycajna drevena
bedna znacky TESLA :? Zdroj signalu neviem a doteraz si to vycitam :wallbash:
Používateľov profilový obrázok
KocuR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1085
Dátum registrácie: Ne 16. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Pojednanie o akejsi muzikalnosti reprodukovanej hudby

Príspevok od používateľa KocuR »

vyššia kapacita na zdroji spraví mäkšie basy? prečo som si myslel že keď už to má vplyv tak na zvuk tak skôr opačný?
Spoiler: ukázať
i7 4770k+HE-02/Z87 Plus/4x4GB DDR3/RX5700XT Strix/250GB EVO840/1TB QVO/Define R4+4xA14/P-660/Essence STX/U2718Q/K70Mk.2 LP/G500s
Onkyo A9010/custom JPA100SE amp, custom speakers (SPH165KEP+DT350NF), AR5BT
Onkyo TX-RZ740, custom speakers (Dayton ND105/ND91+Peerless NE25VTS-04/Dayton ND25FA), custom sub (Dayton UM10 + Monacor SAM500D)
Synology DS418 + 4x4TB Red, Mikrotik hAP AC, 1Gb Antik
Používateľov profilový obrázok
r1z1ko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1429
Dátum registrácie: St 06. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Pojednanie o akejsi muzikalnosti reprodukovanej hudby

Príspevok od používateľa r1z1ko »

Myslím že áno,
Pretože aj elektrónkové zosilňovače sa stavajú preto lebo majú jemnejší a teplejší zvuk ako polovodiče...
Proste to lepšie znie a počúva sa to lepšie...polovodiče sú síce kvalitnejšie a hlavne presnejšie ale má na nich veľký vplyv teplota a tým sa mení pracovný bod a VA charakteristika a tým sa mení aj celé skreslenie...
Všetko je to o kvalite audiosústavy....ak vieš aké tóny máš hľadať a čo si všímať tak ak by si si kúpil poriadné repro tak by si to tam počul...

Potom závysí dosť na posluchovej miestnosti, ktorá skresľuje a mení hudobý priebeh....a to má poriadný vplyv...
Nie nadarmo sa stavajú audioštúdia za milióny.
Tým pádom že v práci máš slúchadlá odpadá kreslenie prenosovými vlastnosťami miestnosti a tak sa ti možno zdá že tam toho počuješ o niečo viac...
CPU: Intel E8200 @3.2Ghz/1.1V - Freezer 7Pro «|» MB: ASUS P5K SE «|» VGA: GB 4850 «|» HDD: M4 64GB, SAMSUNG F1 1TB «|» RAM: OCZ 2x1GB 800Mhz Special Ops Edition+ 2x1GB red A-DATA «|» Mechanika: 1, NEC DVD-RW ND-3540A 2, SAMSUNG DVD-RW SH-S203P «|» Mouse: Logitech MX518 «|» Monitor: Benq G2222HDL «|» Headphone: Sennheiser eH 250
Používateľov profilový obrázok
shampoo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 661
Dátum registrácie: So 21. Jún, 2008, 21:05
Bydlisko: okr. Nitra

Re: Pojednanie o akejsi muzikalnosti reprodukovanej hudby

Príspevok od používateľa shampoo »

TomKocuR napísal:vyššia kapacita na zdroji spraví mäkšie basy? prečo som si myslel že keď už to má vplyv tak na zvuk tak skôr opačný?
nie presne naopak - skus na zdroji odpojit/alebo zmensit /filtracny elektrolit zosik neodpalis ale na hudbe to budes 100%
pocut hlavne na hlbkach ktore sice budu basovat ale uz nebudu take prekreslene a take jednoznacné.

dokonca tie lepsie mäkšie basy mozes ciastocne dosiahnut aj na shitoch z TESCA.
-chce to len zväčsit kapacitu filtr. kondenzatorov v zdroji trafo odtienit
-upravit impedanciu vstupu predzosilovaca voci korekcnemu fitru a koncu
-dat vsade tienené kable/hlavne signalove / a vsetko zemnit do jedneho bodu
-vsetky elektrolity zamenit za kvalitne napr.tantalove
-operaky tiez
- uz po tejto uprave sa to bude pocutelne ine krajsie ,prestane to sumet,brumet,basy budu mäkšie, a vyšky budu cinkat.
yahooo
tieto minimalne upravy stoja len par korun ale je to tak, pri dnesnych tlakoch vyrabat co najlacnejsie pri obrovskych seriach . :E

r1z1ko mas 100% pravdu :good: ako z velkej knihy.
Používateľov profilový obrázok
KocuR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1085
Dátum registrácie: Ne 16. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Pojednanie o akejsi muzikalnosti reprodukovanej hudby

Príspevok od používateľa KocuR »

Takto... zas čo ty považuješ za mäkšie basy... Ja rozhodne mäkké basy nepovažujem za lepšie, ak má byť bas prekreslený tak je tvrdý, taký ako z PA basákov, to je tvrdý a presný bas. A na presný bas potrebuješ tvrdý zdroj -> silné trafo a dostatočnú kapacitu na filtrácii. Ak je kapacity málo a trafko je slabé, stratíš dynamiku, tým aj presnosť a tvrdosť basu. A navyše peeekne pridáš skreslenie. Mäkký bas je to čo lezie z autohifi gumákov s ťažkou membránou a poddimenzovaným motorom (vďaka veľkej medzere ktorá tam samozrejme musí byť).
A ohľadom elektrónkových zosilovačov, tie sú také obľúbené lebo skresľujú inými harmonickými (tam je to o párnych a nepárnych harmonických, nepamätám ale o ktoré ide pri elektrónkovom), takými ktoré sú pre ľudské ucho príjemné, na rozdiel od tranzistorových zosilovačov, ktoré skresľujú menej, no nie pre ľudské ucho príjemnými harmonickými. Elektrónkové navyše pri vybudení do limitácie tieto harmonické ešte viac pridajú týmpádom sa môže človeku zvuk ešte viac páčiť. Pravda je ale taká že tranzistorové zosilovače skresľujú oveľa menej.
Spoiler: ukázať
i7 4770k+HE-02/Z87 Plus/4x4GB DDR3/RX5700XT Strix/250GB EVO840/1TB QVO/Define R4+4xA14/P-660/Essence STX/U2718Q/K70Mk.2 LP/G500s
Onkyo A9010/custom JPA100SE amp, custom speakers (SPH165KEP+DT350NF), AR5BT
Onkyo TX-RZ740, custom speakers (Dayton ND105/ND91+Peerless NE25VTS-04/Dayton ND25FA), custom sub (Dayton UM10 + Monacor SAM500D)
Synology DS418 + 4x4TB Red, Mikrotik hAP AC, 1Gb Antik
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Pojednanie o akejsi muzikalnosti reprodukovanej hudby

Príspevok od používateľa zoom »

No tak teda neviem, cim to je. Tie vyssie harmonicke nad 20 kHz... sluchatka maju pisanu reprodukciu do 40 kHz, ci to pomaha alebo nie, neviem. Kazdopadne aj teraz sa tu kdejako natriasam na stolicke, takze nieco tam bude. Zrejme si budem musiet pockat, kym nekupim riadne reproduktory do obyvacky k TV. Tam potom vyskusam, co na tom je, ci je to skutocne tym, ze sluchatka su proste kvalitnejsi a lepsi vyrobok, a potom kazdy drahsi vyrobok sa tak sprava, alebo tu iskru treba hladat aj medzi drahymi reproduktormi.
jaro3

Re: Pojednanie o akejsi muzikalnosti reprodukovanej hudby

Príspevok od používateľa jaro3 »

vsak treba skusit tie iste sluchatka doma,alebo repro z domu v praci .
alebo aj ine vymeny.
a inac je ine pocuvanie so sluchadlami,a bez,ine tlaky posobi na usi ap.
a kazde zariadenie ma inac zvlnenu charakteristiku,ap.podobne ako priestor,tlmenie,ap. :-)
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2145
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Pojednanie o akejsi muzikalnosti reprodukovanej hudby

Príspevok od používateľa zoom »

Vsak jasne, to je poskusane (sluchatka doma, nebudem tahat do prace receiver a repro), rozdiel tam je stale. Mozno si pojdem niekedy niekde vypocut nejake dobre repro do posluchovej miestnosti. Cital som si teraz akysi pribeh panka, co si vyberal svoje repro snov. Hovori, ze: "It's all about the midrange." Viem, ze toto je velmi zlozita tema, ale len ma tak zaujimalo, co by ten jav mohlo sposobovat. Ocakaval som take konkretne odpovede, nieco na styl tych vyssich harmonickych nad 20 kHz :-). Pravdepodobne to bude ale ovela viac faktorov dokopy, takze ostava to, co odjakziva platilo pri audiu a sice vyberat sluchom a nie citanim na internete.
Používateľov profilový obrázok
KocuR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1085
Dátum registrácie: Ne 16. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Pojednanie o akejsi muzikalnosti reprodukovanej hudby

Príspevok od používateľa KocuR »

Podľa mňa to je hlavne o tom ako dokážu jednotlivé reproduktory vykresliť detaily... a o frekvenčnom priebehu, nie pre každého je optimum vyrovnaná charakteristika. Potom na zvuk vplývajú aj materiály z ktorých sú reproduktory vyhotovené, každý z nich ma tiež dopad na charakter zvuku.
Spoiler: ukázať
i7 4770k+HE-02/Z87 Plus/4x4GB DDR3/RX5700XT Strix/250GB EVO840/1TB QVO/Define R4+4xA14/P-660/Essence STX/U2718Q/K70Mk.2 LP/G500s
Onkyo A9010/custom JPA100SE amp, custom speakers (SPH165KEP+DT350NF), AR5BT
Onkyo TX-RZ740, custom speakers (Dayton ND105/ND91+Peerless NE25VTS-04/Dayton ND25FA), custom sub (Dayton UM10 + Monacor SAM500D)
Synology DS418 + 4x4TB Red, Mikrotik hAP AC, 1Gb Antik
Používateľov profilový obrázok
TridentX
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 115
Dátum registrácie: So 15. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: Pojednanie o akejsi muzikalnosti reprodukovanej hudby

Príspevok od používateľa TridentX »

To je strasne zlozita tema. Zvuk reprakov sa neda porovnavat so zvukom zo sluchadiel. Kvalitne sluchadla ( od 4-5 tisic) maju sirsiu frekvencnu charakteristiku ktora zahrna od sub. frekvencii cca 5Hz az po ultra 30kHz co vyznamne ovplyvnuje celkovy dojem zo zvuku.
Kazde sluchadla hraju inak cize treba vyberat fakt podla zvuku. Na pocuvanie hudby platia uplne opacne pravidla ako na tvorbu hudby v studiu kde sa pouzivaju repraky ktore hraju pravdu. Ale doma tu pravdu pocut nechceme lebo je fadna, my chceme pocut hudbu co ma iskru, co nas donuti podupkavat si a nie suchy predne sreality. Je to o sparovani zosilovaca a bedni tak aby vyhovovala nasim usiam, pretoze kazde usi vnimaju hudbu inak. Zosik za 200000 sk si nemusi rozumiet s velmi kvalitnymi bednami za 400000 sk, to treba jednoducho vyskusat na vlastne usi v posluchovej miestnosti. Ale problem nastane doma kde su uplne ine akusticke vlastnosti a tie bedne kt. sme si vybrali hraju zrazu uplne inak. Podanie hudby ovplyvnuje uplne vsetko, kazdy detail konstrukcie zosika, debni, kablov, zdroj zvuku atd. Niekto ma rad makky zvuk elektroniek, iny zase kvalitny tranzistorak. Ale zo zasady plati ze zosik by mal mat dostatocnu vykonovu rezervu (napr. 200W zosik a 150W bedne) aby bola hudba iskriva a mala stavu.
Dolezitym faktorom je podanie priestoru a lokalizacia nastrojov ktore dokazu bedne vytvorit. Hra v tom dolezitu rolu aj sub a ultra frek. Je to hotova veda. A ako pisal shampoo tak zvuk zo zostavy za pol miliona sa nam nemusi pacit tak ako zvuk z mono Tesla bednicky. Zopar krat som bol u kamosa co ma stary zosik JVC a home made bedne (basak 38cm , stedak a klasicky vyskac, nie kalota) s uctivymi rozmermi 60x60x100cm s tesla reprakmi a ten prijrmny makky zvuk, hotovy balzam na dusu. Hovorim mu kupim ich od teba za 20 litrov ale bolo to marne ze nepreda ani za milion :cry:
Intel Core i5-3350P + Zalman CNPS10X Optima 2011, ASROCK B75 Pro3, Kingston 8GB KIT DDR3, GIGABYTE GTX 750 Ti WindForce 2X OC 4GB ,SSD Samsung 850 EVO 250GB, Samsung 320Gb sataII +WD 640Gb+ WD 2Tb ,Seasonic SS-400ET-T3 , LG DVD, RAZER DIAMONDBACK 3G, 24" LG 24MB37PM, Home made Aluminium case, zvuk: M-Audio Delta1010LT, Sennheiser HD215, repro: Fostex PM1-MKII
Používateľov profilový obrázok
shampoo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 661
Dátum registrácie: So 21. Jún, 2008, 21:05
Bydlisko: okr. Nitra

Re: Pojednanie o akejsi muzikalnosti reprodukovanej hudby

Príspevok od používateľa shampoo »

cit.
Takto... zas čo ty považuješ za mäkšie basy... Ja rozhodne mäkké basy nepovažujem za lepšie, ak má byť bas prekreslený tak je tvrdý, taký ako z PA basákov, to je tvrdý a presný bas.

- mozno sa nechapeme,alebo hovorime kazdy o tom istom :D
rozhodne podla mna verné a mäkke basy nie su tie z roznych subwooferov ktore su len vysledkom modnej vlny a setrenia vyrobcov ktore len priznia zvuk.Tvrdy a presny bass pocut z kazdej tunningovej sunky , auto nikde ale ten bum bum bum pocujes uz z daleka :smutny: no hnus.A toto si niekto dava aj domov do izby co na tom ze hudbe chybaju stredy za to vysky a bassy ma vypecene naplno a do toho mu plocho busi subwoofer. Co na tom ze je z toho ohucany a osprosteny este dva dni,
hlavna vec ze moze machrovat pred kamosmi.
- vo vseobecnosti ,vyjadrovat sa k charakteru hudby je velmi problematicke, je to skor o pocitoch ako o slovach.
- doteraz som z roznych diskusii napriklad nepochopil pojem hudba tvaru koule to si neviem predstavit .
Používateľov profilový obrázok
Reinok
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1336
Dátum registrácie: Št 20. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Senec

Re: Pojednanie o akejsi muzikalnosti reprodukovanej hudby

Príspevok od používateľa Reinok »

Ja osobne takisto počúvam hudbu kde sa dá, avšak iba hudbu, nie rádio. Doma mám P380 2.1 stoja pár šupiek ale hrajú slušne (hrali by aj slušnejšie , lebo sú na integrovanej zvukovke realtek) a som velice spokojný. No nieje to vždy to najlepšie napr. v sluchátkach si viem hudbu vychutnať ovela viac, Mám Earphones 630, zatiaľ som s nimi nad 100% spokojný takisto za 500sk, a tie sluchátka hrajú jedna báseň. V Creative ZEN STONE PLUS mám k tomu zapnutý Bass Efect či ako sa to volá a keď počúvam album niečo z D,n,B alebo Davida Guettu tak sa prsote vžijem do tej hudby, sluchátka pri tom robia svoje pretože MAXIMÁLNE tlmia zvuk z vonka ( okolia). A zase iná situácia nastane ke´d dojdem ku spolužiakovi ktorý má Creative G500 reproduktory 180W na subwoofery v izbe rozmerov 4x3metre, viete si iste predstaviť ten bordel čo to robí- plus THX a ostatné chujoviny, vtedy sa opät osobne dostávam do iného stavu, pretože keď to hučí na takmer maxime a trasú sa okná, dvere stôl a flaška na subáku robí flny jednu za druhou je to proste odlišný pocit ako zo sluchátiek, takisto to neviem vysvetliť to že čo sa deje v mozogu, v sluchátkach si človek naozaj vypočuje všetky detaili pesničky, ale na reproduktoroch je to skôr o zážitku, nie hľadať detaili ale vychutnať si určitíé dominanty pesničky, basy, výšky, alebo určité scény...

Ešte k tým sluchátkam, včera som takmer prišiel o život, ak nie o život tak minimálne o pobyt v nemocnici, na Vinohradoch z vlakovej som si vklude šlapal, (započúvaný do songu) a išiel som cel kolaje eliny nepozrel som sa (CHYBA) a 10cm od šírky električky ma spolužiak schmatol za rameno v tom som sa akokeby vrátil zo sveta hudby späť a bol som v tranze neuvedomoval somm si čo sa stalo, až neskôr mi došlo že nebyť jeho tak som bol pod elinou. Cez sluchátka a pesničku nebolo počuť asi 20sekundové cinkotanie električky. To mi vravel ten kamarát elina cinkala už 50m predomnou aja nič. Takže odporúčam počúvať iba pri ceste nie pri chodení cez mesto. Na mojich sluchátkach nieje počuť prichádzajúci vlak, a to je čo povedať...!!!
Moto: Yamaha FZ8 Fazer
neophyte
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 202
Dátum registrácie: St 20. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: Pojednanie o akejsi muzikalnosti reprodukovanej hudby

Príspevok od používateľa neophyte »

ja myslim, ze nohou si podupavas preto lebo pocuvas sluchatka.. doma pocuvas mozno na danu triedu dobre bedne ale sluchatka cenovej kategorie ktore mas ty budu tazko dobiehat nejake bedne v kombinacii so zosikom. a ked dobehnu a budeme cenovo uz inde a aj vtedy prichadza hlavny problem a to akustika miestnosti a aj z dobrych bedni bude vychadzat znacne zvlneny priebeh hlavne v pasme basov.. takze ja sa obavam, ze podupkavat si asi budes hlavne so sluchadlami, ktore ked si kupis kvalitne, "zdarma k nim dostanes izbu s rovnou frekv.krivkou.." :)

Návrat na "Zvuk a PC"