problém s biosom

Sem patri všetko o ovládačoch a nastaveniach ovládačov pre základné dosky, grafické karty a príslušenstvo plus všetko o nových BIOSoch, flashovaní zakladných dosiek, grafických kariet a iného HW...
marian12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 26. Jan, 2009, 19:26

problém s biosom

Príspevok od používateľa marian12 »

dobrý deň asi pred rokom som si dal antivírus avast free ked som si ho nainštaloval tak si pýtal testovať notebook v núdzovom režime ešte pred spustením windowsu a odvtedy mám problém z biosom. no ked som zapol notebook tak som sa nemohol do biosu nijak dostať a ani na LCD neprebehli post testy len ostalo po zapnutí chvílu čierne LCD a potom sa pustil windows. nedávno som mal v notebooku vírus robil reklamu na nejaký antivírus. na ploche sa mi objavila tá reklama ako pozadie a aj sa mi dala ako šetrič no len z toho windowsu mi nejaké veci vymazalo ( možnosť dať si pozadie aké chcem a ja šetrič). z toho dôvodu som si v acer empowering zvolil opravu windowsu z cd ktoré som si po kúpe notebooku napálil. no vložil som cd do mechaniky reštartoval notebook. chvílu pevný disk niečo robil a potom sa nestalo nič a už nejde ani windows. čiže som bez windowsu a aj biosu ale bios tam asi bude lebo wifina sa mi spustí a aj cd sa otvára ale na monitore nič nevidím čo s tým chcel som že flashnem bios ale nejak ten notebook je zložité otvoriť.a pomôže vlastne flashnutie biosu?? acer aspire 9303 bios phoenix
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8610
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: problém s biosom

Príspevok od používateľa shiro »

bios tam mas, dostanes sa don cez F1, F2, del, F11 alebo nejaku podobnu klavesu. to ze ti nic nepise este nic neznamena, mas tam pravdepod. vypnuty boot z cd, preto ti nejde ani recovery dvd. notebook nerozoberaj ked o tom trt vies, stejne ti to nepomoze. a bios tiez neflashuj, nieje naco.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
marian12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 26. Jan, 2009, 19:26

Re: problém s biosom

Príspevok od používateľa marian12 »

no ver mi skúšal som už všetko všetky možné klávesy a nič nechce íst mám aj knihu bios a setup a nepomohlo mi to. jednoducho nespustím bios. na druhom počítači čo mám sa dostanem do biosu v pohode aj bráchovia čo majú notebooky som sa im do biosu dostal v pohode len stým mojim si neviem rady. je to také ironické bráchom a kamošom na notebookoch adstranujem problémy(windows a tak) a sebe pomôct neviem. asi mi už len ostáva servis len ktovie kolko ma to bude stáť
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: problém s biosom

Príspevok od používateľa faugusztin »

Trvalo mi neuveritelne 2-3 minuty, kym som sa dopracoval k ceskemu! manualu k tvojmu notebooku :
http://csd.acer.com.tw/acer/URMUL1.NSF/ ... enDocument" onclick="window.open(this.href);return false;
Nástroj BIOS
Nástroj BIOS je program pro konfigurování hardwaru, který je zabudován do
systému BIOS počítače.
Váš počítač již byl správně nakonfigurován a optimalizován, takže tento nástroj
nemusíte spouštět. Můžete jej však spustit, jestliže budete mít problémy s
konfigurací.
Chcete-li aktivovat nástroj BIOS, stiskněte klávesu <F2> během testu POST,
zatímco je na displeji zobrazeno logo notebooku.

Pořadí spouštění
Chcete-li v nástroji BIOS nastavit pořadí spouštění, aktivujte nástroj BIOS a potom v
kategoriích uvedených v horní části obrazovky vyberte položku Boot.

Povolení obnovení z disku na disk
Chcete-li povolit obnovení z disku na disk (obnovení pevného disku), aktivujte
nástroj BIOS a potom v kategoriích uvedených v horní části obrazovky vyberte
položku Main. Vyhledejte v dolní části obrazovky položku D2D Recovery a pomocí
kláves <F5> a <F6> nastavte u této funkce hodnotu Enabled.

Heslo
Chcete-li nastavit heslo při spuštění, aktivujte nástroj BIOS a potom v kategoriích
uvedených v horní části obrazovky vyberte položku Security. Vyhledejte položku
Password on boot: a pomocí kláves <F5> a <F6> tuto funkci povolte.
BIOS ti nezmizol, to je 100%, len bohvie co robis.
marian12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 26. Jan, 2009, 19:26

Re: problém s biosom

Príspevok od používateľa marian12 »

manuál som si stiahol aj ja a viem ako sa dostať do biosu to nieje problém len na tom mojom to nejde ale pravdepodobne bude asi problém na základnej doske alebo také niečo. ako píšem na začiatku pred nainštalovaním avastu som sa do biosu v pohode dostal ale po nainštalovaní už nie no aj pre mna to je záhada aj podla mna je tam bios lebo dvd mechaniku mi to otvorí aj vifina sa spustí ale ako vieme tak bios sa skladá z troch častí takže problém je možno tam niekde. alebo v zobrazovaní nezobrazí mi post testy a ak post testy prebehnú bez problémov čo asi aj ano lebo nieje počut žiadny tón tak možno mám problém z grafickou kartou lenže to by mi asi post test hlásil tónom no nie? lcd bude asi v poriadku lebo som to prepojil aj z monitorom a aj tak nič nebolo vidieť. no asi to nevyriešime ale aj tak vám dakujem za pomoc :bye:
marian12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 26. Jan, 2009, 19:26

Re: problém s biosom

Príspevok od používateľa marian12 »

kolko ma môže stát servis?? :smutny:
Brandoo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5693
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: problém s biosom

Príspevok od používateľa Brandoo »

Fuu tak servis je pekne mastny na fakture. Zakladna diagnostika problemu od 16€/h a za softwerove/programovacie zasahy od 50€/h

edit: mas ho v zaruke? ak si nic nerobil s BIOSom alebo s hardwerom, len ten avast si instaloval tak by ti to mohli reklamovat ale neviem no. Opytaj sa tam kde si ho kupoval ci to vedia zadara spravit
marian12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 26. Jan, 2009, 19:26

Re: problém s biosom

Príspevok od používateľa marian12 »

no a ešte ma napadlo toto: na pevnom disku som mal predtým systém súborov FAT32 ale ako vieme pre windows XP je výhodnejší NTFS tak ja som to predtým tak aj zmenil no a teraz mi to môže spôsobovať tie problémy?? myslím pri tej inštalácii windowsu?
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8610
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: problém s biosom

Príspevok od používateľa shiro »

filesystem s tym nic nema. a pokial sa do biosu nedostanes, nic neporiesis. To, ze nevies zmacknut jednu klavesu v urcitom okamihu je uz vec ina a nik ti s tym nepomoze kedze za svoje ruky si zodpovedny len ty sam. Na servis to neni, keby si mal vadnu dosku, tak ten book nezapnes vobec. A ak je to po zaruke, tak si priprav cca 10 tisic (300 euro) za novu dosku
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
marian12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 26. Jan, 2009, 19:26

Re: problém s biosom

Príspevok od používateľa marian12 »

neviem prečo nechceš pochopit že do toho biosu sa nedá dostať ja som zas neni neandrtálec ako si zrejme myslíš chápem že do biosu sa dá dostať : F2 , CTRL+ALT+ESC , CTRL+ALT+S , DEL , no ono to nejde , nepochopíš že nevidím ani post testy?? je to proste chyba o ktorej počuješ prvý krát to si taký naivný a myslíš že do biosu sa musíš dostať za každú cenu?? myslíš že bios je bezchybný?? už si niečo na svete videl bezchybné?? potom ked ten problém odstránim ja alebo v servise tak vám sem napíšem čo tomu bolo a ako to odstránit a možno potom uveríš že aj takýto problém môže nastať. no len ak budem mať dávat menit základnú dosku za 10 000 ako píšeš tak to radšej kúpim nový notebook :D
Brandoo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5693
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: problém s biosom

Príspevok od používateľa Brandoo »

No to ani na mojom NTB sa neda dostat do BIOSu, ked chcem nastavit boot z CD/DVD a tiez mi nic nefunguje.
marian12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 26. Jan, 2009, 19:26

Re: problém s biosom

Príspevok od používateľa marian12 »

dobre teda to zhrnieme naštartujem pc stláčam vstup do biosu-nič , post testy-nič , lcd zasvieti černa farba , beep kódy žiadne , spustí sa wifina(indikátor svieti) cd dvd ide otvoriť. ja viem že ten bios tam je len proste po stlačení F2 alebo iných kláves sa neukáže čo zobrazuje bios na lcd? grafická karta? ale beep kódy nehlásia že nefunguje no je to divné :D
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: problém s biosom

Príspevok od používateľa Toman »

- skusil by som mozno este pripojit externy monitor a pohrat sa s vystupmy
- sprava sa to divne, dal by som to na reklamaciu
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
marian12
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 26. Jan, 2009, 19:26

Re: problém s biosom

Príspevok od používateľa marian12 »

skúšal som aj externý monitor a nič nepomohlo a v záruke už nieje. nabudúce kúpim asi toshibu alebo HP majú veľkú výhodu je tu na slovensku servis. acer až v Brne
Otto

Re: problém s biosom

Príspevok od používateľa Otto »

marian12 napísal:skúšal som aj externý monitor a nič nepomohlo a v záruke už nieje. nabudúce kúpim asi toshibu alebo HP majú veľkú výhodu je tu na slovensku servis. acer až v Brne
Tri dni sa trápim s nefunkčným biosom na MSI Ultra 745 (MS 6561) ver.: 10, Procesor Duron 950 MHz. Dostal som ho od priateľkynej dcéry a od začiatku mrzne,sám sa reštartuje a podobné nepríťažlivé zaujímavosti.Začal som sa vŕtať v biose a v polovici nastavovania sa sám od seba reštartoval a bolo po ptákách. Záchránnú disketu som samozrejme nemal, na nefunkčnom počítači je okrem disketovej mechaniky len CD mechanika a na druhom počítači Scaleo EVi 2555 mám zase len DVD napalovačku bez disketovej mechaniky, vymyslel som nasledovné. Stiahol som z oficiálnej stránky MSI nový amibios pre túto kartu do druhého počítača, skopíroval na USB klúč, ten zastrčil do vypnutého nefunkčného počítača zapol som ho a súčasne stlačil Ctrl + Home, po štyroch pípnutiach USB kľúč vytiahol a reštartoval počítač. A zázračný deduško rozsvietil predtým čiernu obrazovku, stačilo stlačiť Del a bol som v biose. Bez záchrannej diskety už ani krok do biosu aj keď tá sa obyčajne vytvára len pred jeho prepisovaním novšou verziou.
Niekedy stačí aj povytiahnuť grafickú kartu, čo je však v prípade notebooku dosť nepraktické. Bios však nesmie byť nedokonalo prepísaný, alebo pre inú základnú dosku. Veľa štastia v experimentovaní. (pokiaľ je to ešte reálne, je už predsa máj)

Návrat na "Ovládače a BIOSy"