AC Freezer 64 pro na chladenie chipsetu

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
Používateľov profilový obrázok
1palo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 761
Dátum registrácie: Ne 04. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Beluša (PU)

AC Freezer 64 pro na chladenie chipsetu

Príspevok od používateľa 1palo »

Doma mám jeden AC Freezer 64 pro nevyužitý a rozmýšľam nad možnosťou použiť ho ako pasív na chipset, samozrejme po úprave. Upravoval niekto alebo neviete niekto o návode na úpravu chladiča CPU AC Freezer 64 pro na chladenie chipsetu? Sám o sebe je veľký a ťažký, nevojde sa mi medzi VGA a chladič CPU, mám tam len 6cm priestor, taktiež počet heat pipe je zbytočne veľký pre chipset. Pre ich prípadnú redukciu som pozeral , že trubice sú zaletované medzi dve medenné dosky, ale neviem či to môžem nahriať na takú teplotu aby povolil ten cín (či skôr nevybuchnú tie trubice :laugh: ) Ako sa dajú zmenšiť - urezať tie lamely aby to nevyzeralo hrozne? Dík za námety a postrehy.
PS: viac ma baví si niečo skonštruovať sám ako kúpiť hotovú vec.
jurji
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 114
Dátum registrácie: Pi 04. Júl, 2008, 23:17
Bydlisko: Bohunice city(IL)

Re: AC Freezer 64 pro na chladenie chipsetu

Príspevok od používateľa jurji »

ako som tak pozeral na nete tak by som asi skusil co najjemnejsim platkom na kov urezat postupne rebra(odstranit poslednu trubicu +ten vetsi kus rebier)a zakladnu potom iba jemne zabrusit.....no neviem ako na tesno su tie trubice :-(
potom by sa mozno este dal zvysok niekde pouzit teda ak by sa moc neposkodil :good:
2160@3.24GHz+akasa 965 GB p35-s3g 4gb kingston800MHZcl5 ati3850/512+ac twinturbo forton saga400W
Razer Deathadder+eXactMat Microsoft Reclusa
Používateľov profilový obrázok
skorpy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 417
Dátum registrácie: Ut 15. Máj, 2007, 08:00
Bydlisko: Nitra

Re: AC Freezer 64 pro na chladenie chipsetu

Príspevok od používateľa skorpy »

ak si dobre pametam tak to niekto urobil tak ze priestor medzi trubicami odstranil noznickami tak aby z toho vznikli dva tovery.. a potom do tej medzery vopchal grafiku..
Spoiler: ukázať
CPU: i5 750 Cooler: Scythe Mugen 2 + LGA1156 Mounting kit MB: Asus Saberttoth
RAM: Kingston 8GB KIT (2x4GB) DDR3 1600MHz CL9 HyperX X2 Grey Series
GPU: MSI N560GTX-Ti Twin Frozr HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + F1 1TB
Zdroj: Corsair HX520 520W Mechanika: LG Monitor: 21.5" Acer S220HQLbd LED
PatrikL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7403
Dátum registrácie: Ne 15. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Prievidza

Re: AC Freezer 64 pro na chladenie chipsetu

Príspevok od používateľa PatrikL »

http://www.pc.sk/modules.php?name=artic ... 192869&p=3" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Používateľov profilový obrázok
1palo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 761
Dátum registrácie: Ne 04. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Beluša (PU)

Re: AC Freezer 64 pro na chladenie chipsetu

Príspevok od používateľa 1palo »

Dva tovery su pre môj prípad nevhodné, ja aby som to umiestnil potrebujem nechať lamely v celej dlžke aby spájali oba tovery avšak potrebujem ich zúžiť po dlžke. Vzor ako Noctua NC-U6 s dvoma heatpipe. Proste jedna lamela má rozmery 10,5 x 6 cm a ja potrebujem 10,5 x 3 cm. Základňu s dvoma heatpipe by som si predstavoval ako postol Patrik ale ja mám na Freezeri 3 heatpipe.
Medzi heat pipe sú asi 2mm medzery, ale rezať to po celej výške by bolo asi problem. Hlavne čo sa týka vzhľadu výsledku. Skúsil som postupne bez poškodenia stiahnúť jednu hlinikovú lamelu, podarilo sa. Treba plochý predmet hrúbky ako je hrúbka štrbiny medzi lamelami. Takže jedna je preč ešte 41 zostáva :rofl: . Predpokladám, že ich odstránim a môžem ich upraviť napríklad silnejšími nožnicami na požadovanú šírku a navliecť nas5. Ale neviem ako sa zbaviť aspoň jednej heatpipe trubice , ako to dostať z tej základne, odrezať ju z jednej aj druhej strany medennej základne by šlo ale je to dosť surový spôsob či nie? Myslel som , že by sa prípadne nepoškodila, ta odstránena heatpipe. Ta zakladna cez , ktorú idú tie trubičky je z dvoch dielov priletovaná cínom. Pri oddelení týchto dvoch dielov by sa dali trubičky vybrať a nas5 by sa mohla vložiť iba jedna alebo 2. Tu však vidím možný problém: aby som cín roztavil potrebujem hádam aj 300°C ale obávam sa že heatpipe naplnené nízkovriacou kvapalinou explodujú. Ako ďalšia možnosť by bola po odstránení rebier odrezať časť základne s jednou heatpipe a ostala by základňa o rozmeroch 33x21 mm. Neviem či by to však prekrylo celý chipset?
Používateľov profilový obrázok
1palo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 761
Dátum registrácie: Ne 04. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Beluša (PU)

Re: AC Freezer 64 pro na chladenie chipsetu

Príspevok od používateľa 1palo »

Nedá mi aby som sa nepodelil s výsledkom tej prerábky. Posledné minúty Freezera sú spočítané.
Obrázok
Šikovná pomôcka- plech z drážkami, ktoré sa vsúvajú medzi lamely a po jednej sa odstraňujú.
Obrázok
Potom som už zaujato strihal a rezal a brúsil, odstánil tretiu heatpipe ale bohužiaľ nezostala celá :cry: , na foťák nebol čas. Plechy som strihal medzi 2-3 dierou asi v polovici šírky, z tej tretej diery som robil dištančné podložky medzi lamely čím som dostal lamely od seba na dvojnásobnú vzdialenosť oproti pôvodnému Freezeru. Freezer mal 42 lamiel, ja som použil 24 (začal som vkladať nižšie)
Obrázok
Dorobil som úchyt.
Obrázok
Avšak nebol dostatočný prítlak. Po uchytení do dosky som chladičom dokázal v rotačnom smere pohnúť. Nakoniec som nahradil zatláčacie plastové kolíky so strunkou za klasické skrutky M3 a matičky. A namontoval.
Obrázok
Chladič má obrovské rozmery pokiaľ sa to dá porovnať s inými chladičmi čipsetov: 104x30 rebra pasívu x 126,5 výška, pre porovnanie Thermalright HR-05 IFX http://www.tichepc.sk/produkt/Thermalri ... -2210.html" onclick="window.open(this.href);return false; 85.8 x 20 rebrá pasívu, x 105 (výška pasívu) , Noctua NC-U6 http://www.tichepc.sk/produkt/Noctua-NC-U6-1433.html" onclick="window.open(this.href);return false; 70 x 23,5 rebrá pasívu, x 85 (výška pasívu). Bohužiaľ aj hmotnosť je o dosť vyššia:180 gr. Chladič však presahuje cez pod ním umiestnenou kartou 8800GT a kradne prúdenie vzduchu zo 120mm Fanu AC namontovanom pod grafikou. Celková veľkosť plochy lamiel je dostačujúcich 750 cm2 a to aj pri takmer štvormilimetrových medzerách medzi lamelami. Lamely som osadil na takú šírku kvôli zníženiu hmotnosti chladiča a snáď aj lepšiemu odovzdávaniu tepla - lepšie prúdenie vzduchu medzi vzdialenejšími lamelami. A teploty čipsetu? V mojej skrini 37°C o dva stupne viac ako predtým s týmto aktívnym chladičom: http://www.tichepc.sk/produkt/Pentagram ... -1728.html" onclick="window.open(this.href);return false; na ktorom bol namontovaný malý bzučiak priemeru 35mm s asi 6000otáčkami. Takže díky za rady , návod mi poslúžil ako inšpirácia.
Používateľov profilový obrázok
skorpy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 417
Dátum registrácie: Ut 15. Máj, 2007, 08:00
Bydlisko: Nitra

Re: AC Freezer 64 pro na chladenie chipsetu

Príspevok od používateľa skorpy »

dobra praca.. ticho na nezaplatenie... :cool:
Spoiler: ukázať
CPU: i5 750 Cooler: Scythe Mugen 2 + LGA1156 Mounting kit MB: Asus Saberttoth
RAM: Kingston 8GB KIT (2x4GB) DDR3 1600MHz CL9 HyperX X2 Grey Series
GPU: MSI N560GTX-Ti Twin Frozr HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + F1 1TB
Zdroj: Corsair HX520 520W Mechanika: LG Monitor: 21.5" Acer S220HQLbd LED
Používateľov profilový obrázok
1palo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 761
Dátum registrácie: Ne 04. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Beluša (PU)

Re: AC Freezer 64 pro na chladenie chipsetu

Príspevok od používateľa 1palo »

Díky za pochvalu, nie som síce pedant ale svoj účel to plní vynikajúco. A aby som nezabudol , nakoľko sa objavil záujemca o fan z toho freezera. Fan som použil na samozrejme po domácky zhotovený anti vibračný a chladiaci kit na HDD do 5,25" pozície :good:
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Filip-ito
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 212
Dátum registrácie: Ut 03. Feb, 2009, 22:08
Bydlisko: Humenné

Re: AC Freezer 64 pro na chladenie chipsetu

Príspevok od používateľa Filip-ito »

ty si teda pekny vymyselnik , ten poprerabany chladic na mb vyzera fakt dobre ;) , s accelerom to pekne ladi ... nemas tam nahodou neako vela fanov? na accelere by ti stacil aj jeden , teda ak nemas grafu neako nataktovanu. a ten hdd cooler nema chybu, Good Work
Používateľov profilový obrázok
Broolly
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1666
Dátum registrácie: Pi 26. Sep, 2008, 07:40
Bydlisko: Košice

Re: AC Freezer 64 pro na chladenie chipsetu

Príspevok od používateľa Broolly »

zbytočne vymyslat znova koleso ved tie Scythe Kaze Jyu ventilátory sa predavaju aj z uchitkami na HDD :))
Spoiler: ukázať
CPU: Intel 3570K 4.6 GHz, Watercooling: EK Supreme HF Actal + 4x 120 mm Noisblocker Multiframe S1 on XSPC RX480 + Laing Ultra + EK Top V2 + EK RES 250 Rev2, Silentstar Quad MB: Gigabyte z77x UD5 TH, RAM: Team DDR3 8GB (2x4GB) 2133MHz Xtreem Vulcan CL11, HDD: OCZ Vertex 3 max iops 240gb, 2x Samsung F4 320GB Raid0, Seagate Baracuda Green 2 TB, Seagate Pipeline 2TB DVD RW: Sony AD-7260S, Lite-On iHAS124 GPU: Asus Geforce 8800 GTS 512 DDR3 + EK 8800 GT SLI Ready, PSU: Seasonic Platinum Series Fanless 520 W, Monitor: 27"LCD Samsung P2770HD, CASE: Lian-Li PC-V 2110 Black Regulátor: Scythe Kaze Master, KEYBOARD: Microsoft X6, MOUSE: Logitech G700, GAMEPAD: Microsoft X360, SPEAKERS: Logitech Z906, Headphones: Superlux HD668B + AKG Velur,
Používateľov profilový obrázok
Filip-ito
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 212
Dátum registrácie: Ut 03. Feb, 2009, 22:08
Bydlisko: Humenné

Re: AC Freezer 64 pro na chladenie chipsetu

Príspevok od používateľa Filip-ito »

domaca praca je domaca praca, vies aky to je pocit ked si spravis vlastnu pc case? na nezaplatenie...
Používateľov profilový obrázok
1palo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 761
Dátum registrácie: Ne 04. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Beluša (PU)

Re: AC Freezer 64 pro na chladenie chipsetu

Príspevok od používateľa 1palo »

Broolly napísal:zbytočne vymyslat znova koleso ved tie Scythe Kaze Jyu ventilátory sa predavaju aj z uchitkami na HDD :))
Ventilátor som chcel "minúť" z toho Freezera ale súčasne som riešil aj uchyt prostredníctvom gumových pásov, ktoré zabezpečujú zníženie nepríjemného hluku vibrovania skrine od HDD. To by mi fan Scyte sám osebe neporiešil.
Inak jednalo sa mi aj o ten dobrý pocit ako píše Filip-ito.
Koniec koncov keby so to kupoval tak bilancia by bola nasledovná:ten Freezer by som určite nepredal za viac ako 10 euro. A heatpipe chladič (podotýkam bez ventilátora) na NB by ma vyšiel podstatne drahšie cca 17 euro. a ten fan Scyte stojí tiež 8,5 eura. + poštovné.
Myslím, že nie je o čom...
Grafu som mal voltmodnutú, išla mi cez 800MHz jadro. Ale už som zrušil voltmod, čiže ten menší ventilátor by som teda mohol eventuálne vyhodiť, to je pravda.

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"