switch alebo pc (router)?

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
alcest
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ne 29. Okt, 2006, 02:00

switch alebo pc (router)?

Príspevok od používateľa alcest »

Caute vsetci,
vie mi niekto poradit, co by bolo lepsie (hlavne rychlejsie) na prepojenie pocitacov s internetom a medzi sebou?
ide o to ze mam doma pc s linuxom a pc na hry s windowsom, a chcem mat na lokalnej sieti gigabitove rychlosti,
a mam na vyber switch - 2 kompy s gigabit. lankami a router so 100mb,
alebo notebook s linuxom, ktory ma 100mb do routra, a presmeruvava internet na pc cez 1gbit (pcmcia lan karta)
ide mi hlavne o delay, kvoli hram a tak, kde by bol mensi,
diky za radu, dufam ze to je zrozumitelne, ak nie dopisem detaily :)
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: switch alebo pc (router)?

Príspevok od používateľa galen »

alcest napísal:Caute vsetci,
vie mi niekto poradit, co by bolo lepsie (hlavne rychlejsie) na prepojenie pocitacov s internetom a medzi sebou?
ide o to ze mam doma pc s linuxom a pc na hry s windowsom, a chcem mat na lokalnej sieti gigabitove rychlosti,
a mam na vyber switch - 2 kompy s gigabit. lankami a router so 100mb,
alebo notebook s linuxom, ktory ma 100mb do routra, a presmeruvava internet na pc cez 1gbit (pcmcia lan karta)
ide mi hlavne o delay, kvoli hram a tak, kde by bol mensi,
diky za radu, dufam ze to je zrozumitelne, ak nie dopisem detaily :)
gigabit lanka ti je iba na okrasu, pokial nemas RAMdisky ... vyrazne zrychlenie oproti 100mbit nespoznas

takze ti fyzicky staci obycajny 100mbit switch...

co sa tyka pristupu na internet, potrebujes mat 2 sietovky, pokial chces robit routing na PC (alebo sietovka a modem pichnuty do USB), potom samozrejme nevyhodou je, ze ten PC, co robi router musi bezat ked ktokolvek chce ist na internet (prakticky vkuse)
routing vies spravit aj pod win aj pod linuxami
co sa tyka spotreby, volil by som nejake jednoucelove zariadenie, ktore robi routing ... nie PC, alebo prinajhorsom nejake EE-PC

pre delay v hrach je dolezita latencia, teda pingy medzi stanicami, tie budes mat aj pri 1gbit a 100mbit radovo milisekundy (ak pojdes na wifi, radovo 10ky milisekund)

nepredpokladam, ze hras hry, ktore nepotrebuju bandwith na aktivne spojenie radovo 50+mbps (kedze podla mna take ani neexistuju, nastastie funguje cosi ako optimalizacia :dance: )
lava, prava, lava, prava ...

Návrat na "Siete"