Chladenie GPU

Všetko o zdrojoch, skrinkách a ich modifikovaní, o projektoch a modifikáciách všeobecne...
Používateľov profilový obrázok
jurk
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 116
Dátum registrácie: St 10. Dec, 2008, 19:15
Bydlisko: Varín

Chladenie GPU

Príspevok od používateľa jurk »

Zdravym,
davnejšie som začal rozmyšlať, ako by sa znižili teploty graf. karty ak by som ju chladil tym že by som dal nad kartu fan a bud fukal alebo vyfukoval vzduch sponad karty. Pred nedavnom sa mi do ruk dostala stara karta do pci slotu. Karta bola dosť dlha aby som na nej dobre rozmiesnil fany. Vyrezal som do karty diery na fany, zbrusil kontakty do pci slotu na karte. Na kartu som dal 2x9cm fany.Potom som začal stavať windtunel, ktory by odvadzal teply vzduch z fanov preč z bedne.Ten sa mi ešte nepodarilo dokončiť do priatelnej podoby.
Tu su nejake obrazky:

ObrázokObrázok
ObrázokObrázok
ObrázokObrázok

Nechcel som stracať čas a začal som testovať. Graficka karta je ASUS Matrix 4850 (720/2050).Teplota vzduchu bola počas testovania konštantna. V Riva Tunery som zapol Hardware Monitoring a pustil 3DMark Ventage. Po každom teste som nechal jadro vyvhladiť na nejakych 36°C.
testovacia zostava vyzerala takto:

ObrázokObrázok

Vysledky testov su približne taketo:Bez pridavneho chladenia boly max. teploty jadra 53 a 57 °C(prva teplota je na max. 1. testu v 3Dmarku a druha teplota max. 2. testu v 3DMarku).Ked som vzduch fukal v smere od karty max. taploty jadra boly 51 a 52°C a ked som vzduch fukal v smere na kartu tak max. teploty jadra boly 51 a 52°C.Detailnejšie sa to da pozrieť na obr. Hard. Monit.-

ObrázokObrázok
http://img97.imageshack.us/img97/7687/vyfukujeh.png" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img194.imageshack.us/img194/8018/fukaii.png" onclick="window.open(this.href);return false;

Teploty karty s timto chladenim klesli v priemere 5°C,učinnejšie bolo chladenie ked fany fukali v smere na kartu.Použil som dosť stare fany, keby som použil niečo novšie asi bz boli vysledky trochu lepšie....

Ale najlepšie je asi fukať vzduch v smere od karty, lebo ked fukam vzduch v smere na kartu tak mam všade kopu tepleho vzduchu....

Návrat na "Zdroje, skrinky ich modifikácie a projekty"