Core i7 - Vplyv nastavenia na hry

Všetko o procesoroch vrátane ich pretaktovania...
Používateľov profilový obrázok
Monsieur
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Pi 05. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Core i7 - Vplyv nastavenia na hry

Príspevok od používateľa Monsieur »

:!: Ešte predtým ako začnete čítať je treba brať do úvahy nasledovné:

:arrow: Ide skôr o také mini porovnanie, keďže som bral údaje IBA z hier FarCry 2, Crysis Warhead, a zo syntetických - 3DMark Vantage
:arrow: Čo sa týka nastavení chcel som hlavne zistiť aký až negatívny vplyv má zapnutý Hyper-threading na fps v hrách, aký vplyv bude mať v testoch málo spomínaná hodnota UnCore na hranie, a ako bonus som skúsil aký rozdiel bude vznikať keď prepneme DX10 na DX9
:arrow: Hodnotenia sú moje subjektívne názory, založené na výsledkoch, ktoré platia pre moju zostavu - napr. s inou GPU môžu byť rozdiely výraznejšie

Moja zostava: komponenty v podpise

BLCK: @20x180=3600Mhz (VCore: 1,26V)
UnCore: 17xblck=3060MHz (v testoch je aj verzia s UnCore=3600Mhz)
RAM: TripleChannel 3x1GB, 8xblck=1440MHz Cl8 (1,64V, QPI/VTT: 1,340V)
GPU: Core: @675MHz / Shader (linked): 1458MHz / Memory: @1052MHz

Čo sa týka UnCore, s HToff ide stabilne (Prime95) aj na 3600MHz, s HTon ide stabilne na tých 3060MHz (som nemyslel, že tam bude nejaký rozdiel, keďže Uncore, ako názov napovedá nemá mať na core nejaký vplyv). V testoch sú výsledky aj HTon a UnCore 3600MHz - na účel porovnania.

Čo sa týka "Turba" (zvyšuje násobič CPU na 21x) je tiež v testoch iba na porovnanie a stabilné to neni (aj keď je pravda, že som testoval turbo on a UnCore na 3600MHz a s UnCore na 3060MHz som ešte nerobil)

K obrázkom: výsledok podčiarknutý červenou je najlepší výsledok v danej kategórii, modrá=najhorší (prekvapivo :-) )

.......................................................................................................................................................
:arrow: 3D Mark Vantage

1. 3DMarkV, HT-off, Turbo-off, UnCore-3600Mhz
Obrázok

2. 3DMarkV, HT-on, Turbo-off, Uncore-3600Mhz
Obrázok

3. 3DMarkV, HT-on, Turbo-off, Uncore-3060Mhz
Obrázok

V podstate tu nevidno žiadne veľké prekvapenie, HT-on je čo sa týka CPU výsledku na tom o dosť lepšie ako HT-off, je však treba dodať, že to platí iba v prípade, že daná aplikácie vie využívať nie len 4jadrá i7, ale v prípade HT on aj 4+4Jadrá. Čo sa týka herných testov, nejaký rapídny pokles v fps som s HT-on nezaznamenal. Čo sa týka UnCore: z výsledkov sa môže zdať, že s UnCore 3060MHz sú výsledky najhoršie, ide však iba o skutočne minimálne rozdiely oproti UnCore 3600Mhz. Výsledok HT-on, Turbo-on tam nie je, lebo okamžite po štarte CPU testov prišla BSOD.

:arrow: FarCry2 použil som benchmark priamo z hry, nastavenia: ranch.medium, settings: ultra high (okrem: vegetation: high, a shadows: very High) Čo sa týka fps, prosím nekomentujte niečo v zmlysle, že či už máš 100fps alebo 150fps je na hrateľnosti úplne jedno...: áno to je síce pravda, ale to nie je predmetom tohto porovnania, ide tu o rozdiely v nastaveniach


1. FarCry2, DX9, HT-off, Turbo-off, UnCore-3600Mhz
Obrázok

2. FarCry2, DX9, HT-on, Turbo-off, UnCore-3600Mhz
Obrázok

3. FarCry2, DX9, HT-on, Turbo-off, UnCore-3060Mhz
Obrázok

4. FarCry2, DX9, HT-on, Turbo-on, UnCore-3600Mhz
Obrázok

1. FarCry2, DX10, HT-off, Turbo-off, UnCore-3600Mhz
Obrázok

2. FarCry2, DX10, HT-on, Turbo-off, UnCore-3600Mhz
Obrázok

3. FarCry2, DX10, HT-on, Turbo-off, UnCore-3060Mhz
Obrázok

4. FarCry2, DX10, HT-on, Turbo-on, UnCore-3600Mhz
Obrázok

Najprv treba povedať, že prepnutie z DX10 na DX9 mi veľmi nepomohlo a rozdiel v fps bol v zásade do 3-4fps. Keď sa pozerám na DX9 tak je celkom zaujímavý prepad v fps pri zmene UnCore z 3600MHz na 3060MHz celých 6fps, čo je viac ako zmena DirectX. V porovnanich DX10 už skoro žiadne rozdiely nie sú. Je známe, že FC2 je zdrovna hrou, ktorá vie využiť 4jadro a tak si oné "žiadne rozdiely" medzi HT-on a HT-off vysvetlujem tým, že hra vie dobre pracovať aj s pridanými 4+4 jadrami. Uvidíme, aká bude situácia pri Crysis Warhead, ktorá využíva max. 2 jadrá.

:arrow: Crysis Warhead stiahol som si benchmark, mapa: ambush, settings: gamer, Testy sa (nie) vždy opakovali 2x. Vo výsledkoch som hodnotil zvlášť výsledky pre 1. kolo a 2. kolo

1. CrysisW, DX9, HT-off, Turbo-off, UnCore-3600Mhz
Obrázok

2. CrysisW, DX9, HT-on, Turbo-off, UnCore-3060Mhz
Obrázok

3. CrysisW, DX9, HT-on, Turbo-on, UnCore-3600Mhz
Obrázok

1. CrysisW, DX10, HT-off, Turbo-off, UnCore-3600Mhz
Obrázok

2. CrysisW, DX10, HT-on, Turbo-off, UnCore-3600Mhz
Obrázok

3. CrysisW, DX10, HT-on, Turbo-off, UnCore-3060Mhz
Obrázok

4. CrysisW, DX10, HT-on, Turbo-on, UnCore-3600Mhz
Obrázok

V Crysis sa už celkom oplatí prepnúť na DX9 v tomto prípade to môže mať dopad aj na hrateľnosť (niekomu stačí 40fps, ale nedávno som si opäť zahral Half-life 2 kde som mal okolo 250fps a musím povedať, že sa mi hralo oveľa pohodlnejšie ako v Crysis so 60fps - aj keď 60fps sa už zvykne označovať ako úplne plynulé hranie. Skúste si to sami a uvidíte.) rozdiel je už okolo 10fps, čo nie je celkom zanedbateľné. v rámci DX9 dávam do pozornosti výsledok s HT-on, Turbo-off a znížením UnCore, ktorý prekonal HT-on, Turbo-on a UnCore 3600MHz ...skôr to ale pripisujem chybe merania. Čo sa týka HT výsledky sa on a off sa v podstate rovnajú (v niektorých je dokonca HT-on lepšie). v DX10 má prekvapivo nastavenie s HToff najhorší výsledok z 1.kola (2. som nerobil, lebo neviem prečo :-) ) Čo sa týka UnCore a Turba sú výsledky dosť vyrovnané a rozdiely sú asi 2fps.

Záverom:

Na jednej strane možno súhlasiť so všetkými čo povedia, že Hyper-Threading má na hry negatívny dopad (nehovoriac o teplote, ktorá s jeho zapnutím stúpne) ale na strane druhej: ak sa pozrieme na čísla tak tie rozdiely (aspoň v mnou testovaných hrách) sú skutočne minimálne (ak nejaké). Ako protiargument si pozrite napr. http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/di ... html#sect0 porovnanie je aj na tejto stránke a rozdiely, napr. v Left 4 Dead sú väčšie, na druhej strane ten prepad čo majú pri FC2 som ja nezistil). Plus, ak zapnete HT tak aplikáciám iným ako hrám sa otvoria nové možnosti, slovom 4 nové možnosti, (napr. DVD encoding +25% oproti HT-off). Na tretej strane, ak by sme tento prínos vyvážili peniazmi: Core i7 bez HT je viac menej (nehovorím rovná sa) Core i5, na Core i5 dosť ušetríte (a to nie len na CPU, ale aj doske)

Skúsme sa však na tie namerané rozdiely pozrieť aj cez testy iných komponentov, napr RAM (obľúbené to téma). na tom's hardware sa napr. riešilo, aký vplyv má časovanie a frekvencia Triple channel kitov na výkon v hrách, výsledky ukázali, že či už idete na 1066Mhz (default pre i7), alebo 2000Mhz je to v podstate jedno a prínos pre hry je asi 2fps (na tomto mieste spomeniem, že taký rozdiel som nameral aj len samotnou zmenou UnCore). Ak by som sa pre nákup PC rozhodoval teraz, bral by som asi i5 a nejaké štandardné ramky. To čo by som ušetril oproti i7 sa dá vraziť do GPU a zostava by bola oproti i7 vlastne výkonnejšia. Čisto z pohľadu i7: HT si zatiaľ nechám zapnuté, hry dramaticky neovplyvní a prínos pre aplikácie tu predsa len je.

Možno by sa ale oplatilo urobiť podobný testík na viacerých GPU, či by to malo nejaký vplyv.
CASE: Jonsbo UMX4 Silver Window CPU: Core i5 4670K @4,2GHz (NOCTUA NH-U12P SE) MB: ASUS Z87-EXPERT GPU: GeForce GTX 1080 Phoenix GS PSU: CORSAIR HX750W RAM: Kingston HyperX DDR3 2x8GB 2400MHz SSD: Samsung SSD840 256GB Pro HDD1: WD RED 2TB HDD2: WD 5TB LCD: Samsung SA850, 27"
Používateľov profilový obrázok
qq6600
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1651
Dátum registrácie: Št 11. Dec, 2008, 21:08
Bydlisko: Bratislava II

Re: Core i7 - Vplyv nastavenia na hry

Príspevok od používateľa qq6600 »

No nato ze to je iba "mini" porovnanie,dal si si s tym dost roboty.Pekna praca
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Core i7 - Vplyv nastavenia na hry

Príspevok od používateľa Bird »

z toho mohol byt normalny clanok ale inac :cool: tato tema by mohla byt oznacena ako dolezita
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Donwey
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2009, 13:27

Re: Core i7 - Vplyv nastavenia na hry

Príspevok od používateľa Donwey »

ty kokos 120 fps average ja mam s core i7 920 default s hd4870x2 80fps average , odkial mas tych 40 plus :smutny:
Používateľov profilový obrázok
Monsieur
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Pi 05. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Core i7 - Vplyv nastavenia na hry

Príspevok od používateľa Monsieur »

No ...ono je podľa mňa škoda mať i7 a nenataktovať, keďže core i7 pekne dávajú :-) ...niekde sa predsa ten rozdiel 2,66GHz vs. 3,60GHz ukázať musí. Rozdiel medzi GTX295 (rovnako nie default) a 4870x2 tiež nejaký je. Inak nedávno som pridal 2GB RAM a presedlal na Win7 64-bit tak možno niekedy v blízkej budúcnosti príde ďalší testík (zatiaľ však neviem rozchodiť 3DMark Vantage ...ani s patchom :-( )

..btw ďakujem za pozitívny feedback na článok :)
CASE: Jonsbo UMX4 Silver Window CPU: Core i5 4670K @4,2GHz (NOCTUA NH-U12P SE) MB: ASUS Z87-EXPERT GPU: GeForce GTX 1080 Phoenix GS PSU: CORSAIR HX750W RAM: Kingston HyperX DDR3 2x8GB 2400MHz SSD: Samsung SSD840 256GB Pro HDD1: WD RED 2TB HDD2: WD 5TB LCD: Samsung SA850, 27"
Používateľov profilový obrázok
Tomco85
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1540
Dátum registrácie: St 28. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Žilina

Re: Core i7 - Vplyv nastavenia na hry

Príspevok od používateľa Tomco85 »

Monsieur fakt vsetky klobuky dole.... velmi pekna praca a opat sa to potvrdilo:) Raz som si robil podobne sukromne testy len pre seba (nechcelo sa mi s tym serkat ako tebe) a prisiel som na velmi podobne zistenia. Len doplnim, ze HT totalne zabija take GTA4. S HT OFF GTA4 beha na 4252Mhz jak na Xbox360. Akonahle HT zapnem, tragedia a su pdstatne nizsie frejmy. Podotknem, ze sa jedna o zazitok z hrania, nie vstavany benchmark, ktory ci uz je HT on alebo OFF vychadza vzdy takmer rovnako a rozdiel by som videl ako chybu merania. Hranie s HT ON je proste viditelne horsie a musel by byt clovek slepy, aby si to nevsimol.

Na druhu stranu jedina hra, kde naopak HT pomaha je ARMA 2. Sam som bol sokovany, ze narast je zhruba 20-30% v prospech hyperthreadingu. Ale to je hra priam zavysla na procesore.

Takze na hry HT jednoznacne OFF :)
Papagaj#2656

CPU: Core i7 3960X @ 4700Mhz + EK-Supreme HF Motherboard: Asus Rampage IV Formula X79 Ram: G.Skill RipjawsZ 4x4096MB DDR3 2133 9-11-10-28 VGA: EVGA GTX 980 Superclocked ACX 2.0 SLI Audio: Asus Xonar Essence STX + Magnat Quantum 557 5.1/Onkyo TX-SR608 HDD: SSD Crucial M4 256GB PSU: Seasonic SS-1000XP Platinum Keyboard: Corsair Vengeance K70 Black Mouse: Razer Imperator + ROCCAT Hiro 3D Screen: ASUS ROG SWIFT PG278Q Case: Corsair Obsidian 800D OS: Win 7 Ultimate 64bit

Návrat na "Procesory"