Regulatory

Všetko o zdrojoch, skrinkách a ich modifikovaní, o projektoch a modifikáciách všeobecne...
Používateľov profilový obrázok
jurk
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 116
Dátum registrácie: St 10. Dec, 2008, 19:15
Bydlisko: Varín

Regulatory

Príspevok od používateľa jurk »

Už davnejšie som začal rozmyšlať, o stavbe regulatorov, ktore by som si prispôsobil svojim požiadavkám. Začal som teda zhanať nejake obvody, podla, ktorych by som si ich mal postaviť. Jeden znamy mi poslal celkom zaujimavu schemu.(Za čo mu velmi dakujem) Ktora ma zaujala, maximalna zaťaž takto postaveneho regulatora je 55W,maximalny prud je1,5A a regulovať môžem od 3,5V do 38V.Ale zdroj pc, ma najviac 12V vetvu. Tak maximalna zaťaž je ,len, 18W. Kto chce regulovať od 1,5V do 12V stači aby nezapojil 440ohmovy odpor. inač sa to počitať na tomto linku.

Obrázok

Obvod je zakresleny v takej forme aby jej pochopili aj menej znaly ludia...
Použite sučiastky:
LM317
5000 ohm potenciometer
440 ohm odpor
240 ohm odpor

5 takto postavenych obvodov vide na nejakych 6-7E čiže nič drahe....

A už aby som sa pustil do samotnej stavby, ako zaklad som si zvolil staru nefunkčnu DVD mechaniku, do ktorej som potom dal obvody, a urobyl novy kryt.

ObrázokObrázokObrázok

Rad by som povedal že sučiastku LM317 je dobre nejak chladiť, kludne stači nejaky hlinikovy pliešok.Uplne idealne je z nejakeho stareho zdroja vybrať pasiv a upevniť nan všetky LMčka tu si ale treba dať pozor na to že ich treba odizolovať tak ako je to na zdroji.-tu železnu časť, ktora tvori kontak s pasivom. Ak to nebude odizolovane a bude na pasive viac neodizolovanych LMčiek tak jednym potenciometrom sa budu ovladať všetky napetia na neodizolovanych LMčkach..... Proste ked sa už vybera pasiv zo zdroja, je dobre vybrať aj izolaciu a dať ju na LMčka.Ja som sa s chladenim trochu pohral a z rostopaše som tam narval 500g hlinika...

ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

Tych 500g hlinika, to je absolutna zbytočnosť, ale čo už so mnou....
Potom čo som vyriešil chladenie ostavalo, už len dať obvody dokopy, všetko dobre popajkovať.... DVD mechaniku som použil aj preto, lebo sa nemusim starať o pripojenie vetvy zo zdroja, už ho tam mam, pripojenie na ata, a ostatne ,hovadinky, som odstranil a tam som prilepil samce na fan.

ObrázokObrázokObrázokObrázok

tie samce pod ne som nalepil kusok, dosky, a nie na cely obsah ale iba tam kde nebude priamy kontakt so samicou fanu. Keby som to prilepil len na tu dosku tak ako by som pripajal fan, by som vlastne odtrhol samca z dosky, Tam su take zapadky a tie to spôsobuju.. ale vdaka, ,,kvalitnemu,, sekundovemu lepidlu všekto drži ako ma (Ten chlapik bol bud extremne lahky, alebo vedel lietať :D). Potom moja špecialitka pripojenie na fany som cele podsvietil led diodami, a dozadu, som dal mikrovipinač, ktorym si ho zapnem...

ObrázokObrázok

tie diody som dal potom ešte trochu vyžšie aby nezavadzali..Ostavalo mi len dokončiť obvody. a vrhnuť sa predny panel...Ako material som použil hlinik. Poteciometre som upevnil ešte za predny panel aby tam nezavadzali matky. A vzdialenosť som nastavil tak aby ,nasadky, na potenciometre pekne dolahli na predny panel. Predny panel som uchytil šrobmy a plech z DVD mechaniky, mal som to totiž tak dobre ohnute tak prečo to nevyužiť....

ObrázokObrázokObrázok

A takto nejak to vyzera v plnej krase, chyba mi tam ešte sice jedna nasadka na potenciometer, ale tosa už rieši...

Obrázok ObrázokObrázok

No dufam že tento članok bol prinosny. Regulatory funguju perfektne. A čo je hlavne mam ich take ake som vždy chcel :)
PS:V pripade nutnosti dam dalšie foto.
Používateľov profilový obrázok
Borec
Deaktivovaný
Deaktivovaný
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: Št 04. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice (19)

Re: Regulatory

Príspevok od používateľa Borec »

hm, pekné a účelné :) si šikovný ;)
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Re: Regulatory

Príspevok od používateľa Gudas »

Selfmade! :good:

Perfektný návod, zíde sa...
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -
Používateľov profilový obrázok
Fester182
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: Po 05. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Topoľčany

Re: Regulatory

Príspevok od používateľa Fester182 »

goooooood job :)
PS4 + OPTOMA HD 141X
Ked ta tlaci topanka, tak ju nevyzuvaj, skus ju rozchodit
Používateľov profilový obrázok
jurk
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 116
Dátum registrácie: St 10. Dec, 2008, 19:15
Bydlisko: Varín

Re: Regulatory

Príspevok od používateľa jurk »

diky za komentare.
ešte pridavam fotky ako je riešena ta izolacia na zdrojoch, mi prišlo par nefunkčnych zdrojov tak mam toho toho trochu viac....
Klasicky sa na chladenie LMčka použiva niečo taketo


ObrázokObrázokObrázokObrázok

ObrázokObrázokObrázokObrázok
Používateľov profilový obrázok
Gury
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 129
Dátum registrácie: So 08. Nov, 2008, 17:07
Bydlisko: Trenčín

Re: Regulatory

Príspevok od používateľa Gury »

Dobra práca :good:
Určíte si to skúsim spraviť :)
By ma zaujímalo kde si zohnať tie koncovky na ventilátory ?
Zostava:
Spoiler: ukázať
CPU: AMD FX-8350 +chladic Noctua NH-U12P S2, MB: GIGABYTE 990XA-UD3, RAM: Kingston 4x4GB DDR3, VGA: SAPPHIRE R9 290 VAPOR-X TRI-X BOOST HDD Samsung 850 EVO 250GB + Samsung SSD830 64GB Zvukova karta: ASUS Xonar DX PSV: Enermax Revolution87+ 850W Gold
Používateľov profilový obrázok
jurk
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 116
Dátum registrácie: St 10. Dec, 2008, 19:15
Bydlisko: Varín

Re: Regulatory

Príspevok od používateľa jurk »

ja som ich kupoval v obchode s elektronikou.
Používateľov profilový obrázok
Fullesh
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5202
Dátum registrácie: So 05. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Nitra

Re: Regulatory

Príspevok od používateľa Fullesh »

Na taketo nieco sa chystam uz rok, schemi, nacrty som minule vyhadzoval... Pekne si tu mechaniku vykuchal :good:
Btw... kcomu su tie LMcka ? Predpokladam ze su to tyristory ? :D
|MB| MSI B450I Gaming Plus |CPU| AMD Ryzen 5 5600G |CPU's Cooler| AIO 140mm
|RAM| G-Skill 2x8GB DDR4 3200MHz Trident-Z |GPU| AMD Vega 7
|SSD| Intel 660p 1024GB M.2 NVMe |PSU| NZXT 650W 80Plus Gold |Case| NZXT H1 V1
|LCD| BenQ BL3200PT |Mouse| Logitech G603 |Pad| Razer Goliathus Speed |OS| Microsoft Windows 10 Pro x64 SK
|OC| Celeron D 330 E0 / Pentium E2160 M0 / Pentium E5200 M0 / Pentium E5200 R0 / Phenom II X3 720 C2 / Core i5 2500K / Core i5 6600K
.
Používateľov profilový obrázok
jurk
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 116
Dátum registrácie: St 10. Dec, 2008, 19:15
Bydlisko: Varín

Re: Regulatory

Príspevok od používateľa jurk »

nie niesu to tyristory.tyristor ma dost zlozite riadenie.... :D
franci88

Re: Regulatory

Príspevok od používateľa franci88 »

Tá schéma je mi dosť povedomá :-)
Ja pripájam návrh osadenia súčiastok v bedni. Je nutné dôkladne odizolovať LM 317T od kostri PC, pretože inak je to okamžitý fatalný skrat :!:

Obrázok

Na chladenie LM317T stačí aj oveľa menší chladič a nie pól kilové tehli. Aktívny chladič je malá záťaž. Pri 1 -2 ventilátoroch stačí aj takéto:
Obrázok

Pri vyššom počte ventilátorov použite takéto alebo väčšie:
Obrázok
S pozdravom, spoluautor schémy.
Používateľov profilový obrázok
jurk
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 116
Dátum registrácie: St 10. Dec, 2008, 19:15
Bydlisko: Varín

Re: Regulatory

Príspevok od používateľa jurk »

diky feri za vysvetlenie ;) ale ved som pisal že pol kila hlinika som tam dal preto aby ma to vnutorne uspokojilo :hysterical:
a nie spoluautor ale autor schémy :)

Návrat na "Zdroje, skrinky ich modifikácie a projekty"