Router - zmena firmware: open source linux firmware

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Danix64
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: Po 12. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Košice (04011)

Router - zmena firmware: open source linux firmware

Príspevok od používateľa Danix64 »

Zdravím,
máte niekto skúsenosti so zmenou firmwaru v routroch, konkrétne NETGEAR (WNR3500L)?
Lebo všade sa dočítavam, že tento router - WNR3500L podporuje veľa open-source linuxových firmwareov atd. ... http://www.ehomeupgrade.com/2009/10/05/ ... -with-usb/

a tu píšu toto: :-)
Komunita vývojářů
Router NETGEAR RangeMax Wireless-N je podporován specializovanou komunitou pro routery založené na otevřeném kódu (http://www.myopenrouter.com), která nabízí možnost stažení firmwarů založených na otevřeném kódu, další aplikace, diskusní fórum, blogy, články, zdrojový kód a uživatelské návody. Členové této komunity mají rovněž přístup k podpoře ze strany odborníků na otevřený kód.

Společnost NETGEAR představila také nový partnerský program pro vývojáře. Jehož členy se již stala řada dodavatelů softwarových aplikací, kteří pro router WNR3500L vytvářejí vlastní aplikace, jež si jeho uživatelé mohou stáhnout a využívat.

Na čo mi to je? Pretože chcel by som implementovať do tohto routra BitTorrent klienta, aby to vedelo sťahovať na ext. HDD pripojený cez USB a aby som nemusel mať zapnutý PC (omnoho nižšia spotreba) :-)

Síce pôvodný firmware nie je zlý, páči sa mi a ešte je aj plne lokalizovaný, ale čo ak niektoré iné firmwéry majú lepšiu funkčnosť? Nikde som sa o tom poriadne nedočítal, všetko len samé zahraničné stránky a fóra :rolleyes: ... tak asi zajtra si nájdem čas a pôjdem zberať informácie o tom s pomocníkom Google Translate :-D
Spoiler: ukázať
fanless PC: Ryzen 5 5600G, 32GB RAM, 2x2TB SSD (17-19W idle)
fanless i3 server: i3-13100, 64GB RAM, Asus Pro H610T D4-CSM, 1x2TB SSD (<5W idle)
fanless secondary miniPC: Intel N6005, 16GB RAM, 2TB SSD (<6W idle)
fanless small home server: Odroid H3 (Unraid) (<5W idle), Raspberry Pi 4 (Debian/DietPi)
Používateľov profilový obrázok
Danix64
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: Po 12. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Košice (04011)

Re: Router - zmena firmware: open source linux firmware

Príspevok od používateľa Danix64 »

Takže niečo som sa pokúsil pozisťovať...

Dajú sa tam nahrať rôzne firmwarey, ako napr. OpenWRT, DD-WRT, Tomato ... Myslím, že najlepšie vyzerá asi DD-WRT aOpenWRT
Myslím, že DD-WRT je viac user-friendly a čítal som, že pri OpenWRT je potreba mať nejaké znalosti z Unix/Linuxu a že tam sa to konfiguruje cez príkazy a tým by som sa chcel vyhnúť, pretože ja si s Linuxom s textovym GUI moc nerozumiem :(

Ak som správne pochopil, tak DD-WRT je založený na OpenWRT a podporuje tiež balíčkový systém Optware, takže tam pôjdu "doinštalovať" ďalšie aplikácie typu ipkg. ? :)

Chcel by som, aby tam bežal nejaký sťahovací a torrent klient (napr. CTorrent) a sťahovalo to na pripojený externý disk (netrebalo by mať zapnutý PC, ktorý má mnohonásobne vyššiu spotrebu).
A ešte by som chcel, aby sa pripojený externý HDD dal pripojiť do Windowsu ako síťový disk - tak to mám teraz (s pôvodným firmwareom). Ešte by ma zaujímalo, ako sa tam pridávajú ďalšie aplikácie (.ipk) a ako sa k nim pristupuje - ako sa ovládajú, či z webového rozhrania, alebo nejak pomocou príkazov, ktoré neviem kam treba písať (či nejak cez Telnet, alebo TFTP, alebo ....?)

máte niekto skúsenosti s nejakým z tých firmwareov (OpenWRT, DD-WRT, Tomato)
Spoiler: ukázať
fanless PC: Ryzen 5 5600G, 32GB RAM, 2x2TB SSD (17-19W idle)
fanless i3 server: i3-13100, 64GB RAM, Asus Pro H610T D4-CSM, 1x2TB SSD (<5W idle)
fanless secondary miniPC: Intel N6005, 16GB RAM, 2TB SSD (<6W idle)
fanless small home server: Odroid H3 (Unraid) (<5W idle), Raspberry Pi 4 (Debian/DietPi)
Používateľov profilový obrázok
jcdenton12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2221
Dátum registrácie: Št 22. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice

Re: Router - zmena firmware: open source linux firmware

Príspevok od používateľa jcdenton12 »

ano
mam netgear 3500L a bezi mi tam DD-WRT

mam tam torrent klienta (Transmission)
download manager pre RS/megaupload/... (plowshare)
OpenVPN server pre vzdialeny pristup ku svojej LAN
Samba 3.5 pre spristupnenie HDD cez siet
mam tam stary 120GB 3.5" sata disk cey redukciu pripojenz

jedina vec co mi na tej sambe vadi je rychlost prenosov
PC->router (2-3MB/s)
router->PC (7MB/s)

mozno starsiu sambu keby som nahodil, bolo by to lepsie, ale tie maju svoje muchy



ak mas nejake otazky
kludne sa opytaj, co budem vediet ti odpoviem

//edit:
no z web rozhrania toho moc ovldata nejde
ale SSH do routeru a pekne si pises prikazy
je to skvela vec (som zvyknuty z Cisco CLI a tak mi CLI pride lepsie ako GUI)
...

Návrat na "Siete"