VPN files server

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
munina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 257
Dátum registrácie: So 03. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trnava

VPN files server

Príspevok od používateľa munina »

rozmyslam, ze by som si kupil windows server a cez VPNku sharoval nejake sukromne veci. je to mozne? moja predstava je ako pri beznych FTP Serveroch, nastavit rozne rooty, permission uzivatelom, .. je mozne takto prezerat obsah servra aj bez stiahnutia celeho suboru? alebo by som to musel streamovat? dajte nejake skusenosti, dik
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: VPN files server

Príspevok od používateľa galen »

asi nechapem poziadavke ...

ak spravis winServer, a kazdemu uzivatelovi nastavis nejaky folder/pravomoci, tak sa dostane iba tam, kam ho pustis.
Ak samozrejme tento server bude pristupny vo VPN, tak sa nan kazdy z VPN dostane (ak tam ma pristup)

listing adresara dostane normalne cez explorer (totalcommander ... skraaatka pristupom na FileSystem serveru)
ak si chce nejaky subor stiahnut, tak logicky uz bude robit traffic
ak ho bude streamovat zo servera, robi iba traffic na tu cast suboru, ktoru prave teraz streamuje
... takze sa to bude spravat ako normalny fileServer ...
Bude akurat problem s CAL licenciami, kde kazdy uzivatel co bude existovat na WinServri musi mat vlastnu CAL licenciu ...

Ak im chces nieco ako vzdialenu plochu, ze by sa tam pripojili a tam si pustili film, tak im to bude streamovat obrazovku (refreshrate na<>), ale nie cely file ...

ajtak stale nechapem, naco tam vlastne chces tlacit winServer ... nepostacis si s nejakym linuxBasedOS + Samba ?
pripadne im povytvarat accounty ... aby mali vlastny folder ... a pristup cez WinSCP ? alebo FTP ?
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
munina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 257
Dátum registrácie: So 03. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trnava

Re: VPN files server

Príspevok od používateľa munina »

este neviem co presne chcem, len spekulujem, ako by to bolo najlepsie. tak to trosku skonkretizujem, uz mam viac casu :)
napr v praci vo vnutornej sieti mame viacero serverov a na jednom su nahadzane nejake filmy a fotky.. ak sa k serveru pripojim cez start > spustit > \\srfiles\ tak sa mi otvori klasicke windowsove okno s obsahom a mozem si prezerat fotky aj filmy.. tak isto sa tam da aj pripojit cez TC > Pripojit sietovu jednotku > \\srfiles\
toto by som chcel spravit aj na vonkajsej sieti cez VPN kvoli zabezpeceniu..
co sa tyka rootu, v podstate vsetci uzivatelia maju rovnake prava, ale pridavat a mazat mozu len do foldru _UPLOAD, skrz poriadok.. ja to potom triedim.. tak to mam teraz spravene cez FTP server.. uvazujem o variante uvedenej vyssie.. skusal som rozne WebBased FTP Servre, ale kedze to ide cez protokol HTTP, naskytlo sa mnozstvo nevyhod.. v podstate to je daleko od toho, co by som ja chcel..
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: VPN files server

Príspevok od používateľa galen »

... linux + samba ...
jeden folder nastavit na "Read all"
iny folder (upload) nastavit na Read/Write

k tomu nejake HTPC, a diskove pole ... zrat to bude minimalne, fungovat to bude ... a pristupne to bude vo VPN normalne cez \\server\folder

a ani FTP tam nastavovat/spristupnovat nemusis
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
munina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 257
Dátum registrácie: So 03. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trnava

Re: VPN files server

Príspevok od používateľa munina »

kks to je uplna amerika, uz som to tak mohol mat spravene davno.. hned to idem odtestovat.. dakujem za pomoc
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: VPN files server

Príspevok od používateľa galen »

munina napísal:kks to je uplna amerika, uz som to tak mohol mat spravene davno.. hned to idem odtestovat.. dakujem za pomoc
niet zac ...
ja som tiez nechapal naco to tu vzniklo, ked je to "relativne jednoduche"
som sa obaval, ze potrebujes nejake sialene riesenie, ale jak hovori jedna fabrika zo zapadu: Simply clever
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
munina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 257
Dátum registrácie: So 03. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trnava

Re: VPN files server

Príspevok od používateľa munina »

tak, pustil som sa do instalacie Ubuntu Server 10.10 a vznikol zadrhel hned na zaciatku.
mam 4 HDD - 2x 320GB a 2x1TB. nieco som sa docital o softwarovom RAIDe a o LVM.. cize softwarovy RAID musim nastavit hned pri instalacii, kde to pri LVM mozem spravit aj neskor? spravne? jedna sa o to, ze nechcem sformatovat disky, pokial nerozbeham tento server. chcel by som to ako do teraz pod windowsom 2x320GB RAID1 (system+www+mail) a 2x1TB RAID1 (fileserver, backup). a teda by som chcel nainstalovat system na jednu 320GB a namountovat 1TB, kam by som skopiroval subory z druheho 1TB disku.. ak by vsetko fungovalo, pridal by som tam aj druhu 320GB, co by isla do RAIDu a tak isto aj druhy 1TB disk.. len neviem ci to bude mozne.. o LVM mi hovori kazdy inak, tak neviem.. ak by som mal kam zalohovat data a webstranky preklopit, nebol by problem, mohol by som sa hrat.. ale z tychto dovodov to musim riesit takto.. dakujem
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: VPN files server

Príspevok od používateľa galen »

munina napísal:...
pravdu povedat absolutne netusim,
ja som sa na jednom OpenSuse snazil spravi SW RAID, no skoncilo to tak, ze bezim na jednom disku, druhy je v masine nenaformatovany, ale zapojeny, a caka na nejakeho borca, co vie nastavit RAID ...

a pomalicky sa nam tema zacina radit na OS -> Linux
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
munina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 257
Dátum registrácie: So 03. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trnava

Re: VPN files server

Príspevok od používateľa munina »

narazil som na viacero problemov.. zacnem od temy

nainstaloval som sambu podla navodu ale PC na Windows 7 sa nevie prihlasit k domene. "Nepodarilo sa spojit s radicom domeny sluzby Active Directory". server aj PC su za routrom. Server ma automaticky pridelenu IP, lebo ak som ju manualne zmenil, tak po reboote mal opät tu istu dynamicku.. to je vlastne druhy problem.. ale kvoli comu sa windowsov nechce prihlasit do domeny, to netusim..

RAID nebol problem rozbehat. funguje vyborne. uz som aj na spinavca odpojil jeden disk a dal ho nas5, aby som do buducna vedel o com to je.

dalsi problem - FTP. trochu nemam jasno ako vytvarat uzivatelov.. defaultny FTP sever na ubuntu bol vsftpd a vyzeralo to tak, ze ked chcem pridat ftp uzivatela, tak ho proste musim vytvorit ako uzivatela systemu. tak som nainstaloval pureftpd a tam je to tusim tak isto.. ja som chcel mat uzivatela systemu len mna a root.. a ftp uzivatelia aby sa nastavovali zvlast na FTP servery a tak isto aj uzivatelia samby, aby sa pridavali zvlast. ci tak to nefunguje?

s tymi uzivatelskymi uctami mam problem vseobecne.. root som pridelil heslo, tym padom ucet root je aktivny.. vytvoril som si aj jedneho uzivatela, ale ked chcem prejst na root a dam "sudo su" vypyta moje heslo a nie rootovske.. cize bezpecnost dvoch hesiel je o com? nerozumiem tomu

a posledny problem :)
apache mi po restarte vypisuje "apache2: Could not reliably determine the servers fully qualified domain name, using 127.0.0.1 for ServerName" nejako som uz z toho vsetkeho jelen :)
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: VPN files server

Príspevok od používateľa galen »

munina napísal:narazil som na viacero problemov.. zacnem od temy

nainstaloval som sambu podla navodu ale PC na Windows 7 sa nevie prihlasit k domene. "Nepodarilo sa spojit s radicom domeny sluzby Active Directory". server aj PC su za routrom. Server ma automaticky pridelenu IP, lebo ak som ju manualne zmenil, tak po reboote mal opät tu istu dynamicku.. to je vlastne druhy problem.. ale kvoli comu sa windowsov nechce prihlasit do domeny, to netusim..
zacnem inac: potrebujes tam domenu?
ja s domenou pod linuxom nemam vobec ziadne skusenosti :(
sice, ak potrebujes riadit zapis/citanie ... tak budto vytvoris domenu a v nej nasekas uzivatelom prava, alebo mozno jednoduchsie, nastavit 2 foldre pre sambu, jeden iba read, druhy iba write...
ale to bude moct kazdy-vsade (vramci tych 2 foldrov)
munina napísal: RAID nebol problem rozbehat. funguje vyborne. uz som aj na spinavca odpojil jeden disk a dal ho nas5, aby som do buducna vedel o com to je.
super,
ja nemam cas a ani naladu to pod tym opensuse rozbehavat v stripe-mode ... hmm ... bohvie ci z tej masiny sa conevidiet nestane winServer... ale nepredbiehajme cas, hlavne kym niesu licencie ....
munina napísal: dalsi problem - FTP. trochu nemam jasno ako vytvarat uzivatelov.. defaultny FTP sever na ubuntu bol vsftpd a vyzeralo to tak, ze ked chcem pridat ftp uzivatela, tak ho proste musim vytvorit ako uzivatela systemu. tak som nainstaloval pureftpd a tam je to tusim tak isto.. ja som chcel mat uzivatela systemu len mna a root.. a ftp uzivatelia aby sa nastavovali zvlast na FTP servery a tak isto aj uzivatelia samby, aby sa pridavali zvlast. ci tak to nefunguje?
to bude asi tym, ze tieto FTPka iba zaktivnia FTP sluzbu existujucim uzivatelom systemu, takze im musis spravit accounty a potom sa budu vediet dostat do systemu cez fTP... aaale ... to asi nieje to co chces ...
vlastne, naco chces FTP, ked mas sambu? a teoreticky pristup na read/write do konkretneho adresara?
ci chces limitovat uzivatelov (konkretnych) kde co kto moze ?
munina napísal: s tymi uzivatelskymi uctami mam problem vseobecne.. root som pridelil heslo, tym padom ucet root je aktivny.. vytvoril som si aj jedneho uzivatela, ale ked chcem prejst na root a dam "sudo su" vypyta moje heslo a nie rootovske.. cize bezpecnost dvoch hesiel je o com? nerozumiem tomu
ak je uzivatel clenom skupiny "sudousers" tak to tak funguje - staci heslo uzivatela. Ak uzivatel nieje clenom takejto skupiny, tak si to pyta heslo roota.
munina napísal: a posledny problem :)
apache mi po restarte vypisuje "apache2: Could not reliably determine the servers fully qualified domain name, using 127.0.0.1 for ServerName" nejako som uz z toho vsetkeho jelen :)
taktiez netusim :( zeby trebalo kdesi nastavit "domenove" meno tomu zdielaniu? kdesi v konfigoch?
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
Scorp
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Krankenhaus

Re: VPN files server

Príspevok od používateľa Scorp »

munina napísal:apache mi po restarte vypisuje "apache2: Could not reliably determine the servers fully qualified domain name, using 127.0.0.1 for ServerName" nejako som uz z toho vsetkeho jelen :)

ale to neni moc problém, bude ti to bežať

na debiane do etc/apache2/httpd.conf pridaj "Servername localhost" a reštartuj apača
Me like Pentium

Návrat na "Siete"