Strážny pes do školy

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Dominic
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 108
Dátum registrácie: Ut 09. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Žilina

Strážny pes do školy

Príspevok od používateľa Dominic »

Zdravím, máme v škole taký problém. Detiská si cez prestávky spúšťajú PC v triedach a hrabú sa v tom, púšťajú projektor a celé to poprehadzujú a ja aby som to každý týždeň všetko naspäť nastavoval. Samozrejme som skúšal klasické zaheslovanie, ale učitelia si to nevedia ustrážiť a deti do obeda heslo vedia, čiže tadiaľ cesta nevedie.

Chcelo by to niečo iné. Napríklad nejakého klienta, ktorý by cez sieť na učiteľský PC oznámil, že bol PC spustený. Lebo ak tam nabehne učiteľ tak potom im dôjde, že vieme o tom, že pustili PC a prestanú sa v tom hrabať.

Alebo ešte lepšie by bolo keby sa spustenie PC povoľovalo pre jednotlivé PC na učiteľskom PC. Čiže keď idem do 2.A a budem tam potrebovať PC tak si v zborovni povolím spustenie PC v 2.A a tým sa mi umožní prihlásenie do systému v triede.

No tak dúfam, že som dostatočne ozrejmil moju situáciu.

Vopred ďakujem za všetky rady.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8611
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Strážny pes do školy

Príspevok od používateľa shiro »

ten strazny pes je rovnako nazyvajuci sa program, ktory na kazdom pc instalnes a pekne vsetko nastavis. a deticky budu moct velky prd, ked este zaheslujes bios a vypnes tam bootovanie z cdrom, alebo ju natvrdo vyberes. 100% zabezpecit to nepojde nikdy (co ak ten pc otvoria a bios resetnu), ale dost im to stazis.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Brandoo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5693
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Strážny pes do školy

Príspevok od používateľa Brandoo »

Neotvoria PC, pokial tam bude zamok ... xD uz by mala mat kazda skrinka moznost zabespecit PC aj zamkou na bocnicu ...
Spoiler: ukázať
Liquid cooled PC: MB: MSI Mpower Z77 CPU: Intel Core i7-2600K @ 4,5GHz + EK Supermancy CSQ Plexi+Nickel VGA: Gigabyte GTX780 + EK EK-FC Titan Clear Plexi+Nickel RAM: Kingston 2x 8GB DDR3 1600MHz SSD: Samsung 840 Pro 256GB HDD: WD Caviar Green 2TB EARS PSU: Seasonic X-560 Zvuková karta: Creative SoundBlaster Titanium HD USB CASE: Silverstone TJ07 Keyboard: SteelSeries 6G V2 Mouse: Logitech G5 Mousepad: SeelSeries QcK Diablo III Monitor: Samsung SyncMaster BX2440 OS: Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: Strážny pes do školy

Príspevok od používateľa galen »

Brandoo napísal:Neotvoria PC, pokial tam bude zamok ... xD uz by mala mat kazda skrinka moznost zabespecit PC aj zamkou na bocnicu ...
sprav si business plan, nadesignuj bednu, a mozes distribuovat do skolstva :good:
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
Dominic
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 108
Dátum registrácie: Ut 09. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Žilina

Re: Strážny pes do školy

Príspevok od používateľa Dominic »

shiro napísal: a deticky budu moct velky prd, ...
nastaviť obmedzenia účtu nie je problém, to mám v informatickej miestnosti cez "windows steady state", ale ak by som to obmedzil aj na pc v triedach tak by som obmedzil prístup aj učiteľom, čiže by som si vôbec nepomohol. A nevyriešil by to ani učiteľský profil, lebo potom by si naň zistili heslo a bol by som opäť na začiatku.

Ale našiel som aplikáciu, ktorá povoľuje prácu v OS iba ak je stále pripojený USB s generovaným heslom, na pozadí beži Predátor 2.3 a kontroluje prítomnosť kľúča. Je to dokonca Freeware takže sa to v školstve dá použiť.

Čo vy na to?
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: Strážny pes do školy

Príspevok od používateľa galen »

Dominic napísal:...
Ale našiel som aplikáciu, ktorá povoľuje prácu v OS iba ak je stále pripojený USB s generovaným heslom, na pozadí beži Predátor 2.3 a kontroluje prítomnosť kľúča. Je to dokonca Freeware takže sa to v školstve dá použiť.

Čo vy na to?
ano, to by mohlo zabrat, vidim vsak nevyhody:
1) ziaci ziskaju kopiu obsahu toho USB kluca - security broken ~ treba pregenerovat kluc, rozdistribuovat ucitelom
2) kazdy ucitel musi mat vlastny USB kluc, a nesmie ho zabudat ... v ucebniach

este ma napadlo ... skus pohladat ci take nieco nieje na sposob BlueTooth... kde ak ma ucitel telefon so zapnutym bluetooth adapterom, a priblizi sa k PC na dostatocne blizku vzdialenost, tak sa dostane do zaberu anteny, a nasledne sa objavuje v devices ...
teda na zaklade tohoto indikatoru je mozne pocitac automaticky odomknut...

v pripade ze ucitel odide dostatocne daleko od PC (alebo nepride s mobilom), tak sa bohuzial PC neodomkne.
Klonovat MAC adresu bluetooth zariadenia hadam ti mladi spratci nevedia.
Samozrejme je tu ta nevyhoda spotreby Bluetooth-u v "standby" rezime (mobil)... ale den by to mal ustat urcite

PS: taketo nieco urcite funguje na linuxoch, kedze sa jedna o jednoduche filtrovanie devices v okoli, a uz som sa s tym kdesi bavil
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
Dominic
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 108
Dátum registrácie: Ut 09. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Žilina

Re: Strážny pes do školy

Príspevok od používateľa Dominic »

ten bluetooth by bol určite fajn, ale to by trebalo dokupovať všade bluetooth moduly, lebo ani v jednom PC zatiaľ nie sú a to je investícia, ktorá je zbytočne vysoká (radšej nech mi riaditeľka odloží na inú techniku), a naviac neviem si predstaviť ako by som to vysvetľoval matikárke, ktorá je rada, že vie prečítať SMS. Dnes som ten Predator 2.3 nahodil na PC ku prvákom uvidím čo povedia v piatok, kedy tam znova idem. Ak to break-nu tak potom pôjdem inou cestou.

P.S.: ten kľúč bude spolu s triednou knihou, čiže sa isto nezabudne. Každý učiteľ nemôže mať vlastný kľúč, lebo pri každom pripojení a odpojení sa generuje nové heslo. No a to aby nepotiahli kľúč to je už vec učiteľov, no ak si vedia ustrážiť triednu knihu tak aj USB. Inak ak by kľúč aj skopírovali, program vygeneruje nové heslo pri najbližšom spustení a heslo čo potiahli je im už na dve veci. Samozrejme ak budu rýchlejší ako učiteľ, tak vtedy sa prihlásim ja ako admin a celé to resetujem na nový kľúč. No uvidíme ako to pôjde. Ak má niekto iné návrhy sem s nimi.
Používateľov profilový obrázok
hermarian
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 04. Sep, 2008, 07:46
Bydlisko: Lučenec/Basingstoke, UK

Re: Strážny pes do školy

Príspevok od používateľa hermarian »

A keby si nejak využil funkciu wake-on-lan? Vypol by si klasické zapnutie cez tlačidlo a pc by sa zapínal len cez lan.
Toto všetko je len teoria samozrejme. :)
Spoiler: ukázať
Powered by: AMD Phenom II x955 BE 3,5GHz, Gigabyte HD7850 975/4800 GIgabyte MA790X-DS4, Samsung 2243BW, WD 500GB + Intel 330 180 GB SSD, 4GB DDR2 800Mhz, Seasonic SS-500ET-T3, TSSTcorp. SH-223Q
NTB Asus G750JX
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4581
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Strážny pes do školy

Príspevok od používateľa killswitch »

galen napísal:skus pohladat ci take nieco nieje na sposob BlueTooth... kde ak ma ucitel telefon so zapnutym bluetooth adapterom, a priblizi sa k PC na dostatocne blizku vzdialenost, tak sa dostane do zaberu anteny, a nasledne sa objavuje v devices ...
teda na zaklade tohoto indikatoru je mozne pocitac automaticky odomknut...
http://btprox.sourceforge.net/
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Strážny pes do školy

Príspevok od používateľa Krutibrko »

A tak to skúsiť z druhej strany a teda im to dosť osladiť za to, že robia píčoviny? napr nech im pridávajú úlohy, písomky sťažujú atď... Potom si rozmyslia, či sa tam budú babrať + ostatní z triedy ich zabijú.... :) ( ja len ak by tamto neuspelo )
Používateľov profilový obrázok
Dominic
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 108
Dátum registrácie: Ut 09. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Žilina

Re: Strážny pes do školy

Príspevok od používateľa Dominic »

No tak som to dal už na všetky PC a deti sú z toho "zatiaľ " v prdeli. Mysli sa, že ten PC je pokazený a tak do toho nerýpu.

Čo sa týka sankcií za prístup je to riešenie absolútne neprijateľné z hľadiska pedagogického.

Uvidím čo vymyslia. Človek by neveril čo všetko dokážu.

Návrat na "Siete"