Programovanie mikroprocesorov

Sekcia o programovaní, programovacích jazykoch...
Používateľov profilový obrázok
Danix64
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1119
Dátum registrácie: Po 12. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Košice (04011)

Programovanie mikroprocesorov

Príspevok od používateľa Danix64 »

Ahojte, chcel by som začať programovať nejaký mikroprocesor (mikrokontrolér) a hrať sa s tým (nie doslova, ale chcel by som si zostrojiť na začiatok nejaké jednoduchšie veci ako napr. rôzne "blikátka" s LED diódiek, nejaké časové spínače, neskôr pracovať zo senzormi (svetla, zvuku,...), spínanie externých obvodov, ... . K robotike nejak neinkliminujem zatiaľ, takže s motormi a servami sa neplánujem hrať.


:?: Aký typ, alebo konkrétny mikroprocesor by ste mi odporučili? Hlavne aby sa cena nepohybovala vo výškach nad 30€ :-)


PICAXE ?
Spoiler: ukázať
Zatiaľ som na potulkách internetom narazil na celkom zaujímavý mikroprocesor z rodiny PIC, tzv. PICAXE ( web o PICAXE - cz), ale zohnať to na Slovensku je trochu ťažké, ale to by až tak nevadilo, lebo majú to v českom e-shope - napr. PICAXE-28X1
Spoiler: ukázať
Čítal som niečo aj o ATMELoch, ale programátor k tomu je dosť drahý )-: (ale zas aspoň nejaká tá literatúra je k tomu aj v cz-sk jazyku)

Ďakujem za odpoveď.
Spoiler: ukázať
fanless PC: Ryzen 5 5600G, 32GB RAM, 2x2TB SSD (17-19W idle)
fanless i3 server: i3-13100, 64GB RAM, Asus Pro H610T D4-CSM, 1x2TB SSD (<5W idle)
fanless secondary miniPC: Intel N6005, 16GB RAM, 2TB SSD (<6W idle)
fanless small home server: Odroid H3 (Unraid) (<5W idle), Raspberry Pi 4 (Debian/DietPi)
Používateľov profilový obrázok
kami_sama
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 362
Dátum registrácie: Po 05. Sep, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Programovanie mikroprocesorov

Príspevok od používateľa kami_sama »

ked chces zacat s mikrokontrolermi, potom by som ti odporucil vyvojove prostredia. su to trosku drahsie zalezitosti, ale mas tam tu vyhodu, ze uz su odladene veci aj s prikladmi, tutorialmi a roznymi forami pre nich.

napr.:
http://www.gme.sk/sk/vypocetni-technika ... 30165.html
http://www.sos.sk/?str=12&code=C26

Návrat na "Programovanie"