kompletna domaca siet

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
xvalky
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 487
Dátum registrácie: Ne 06. Máj, 2007, 08:00
Bydlisko: Snina

kompletna domaca siet

Príspevok od používateľa xvalky »

momentalne riesim projekt noveho domu. samozrejme by som chcel nejak rozumne poriesit aj siet, no teraz mam obycajny router a zopar zariadeni cez wifi. v dome by som to chcel trosku komplexnejsie, pouzit viac zariadeni a hlavne to nejak vsetko rozumne prepojit. skusim najprv rozpisat miestnosti a co by som tam vsetko chcel...

* spalna
- satelit s moznostou pripojit sietovy NAS disk - nahravat si programy, nie na lokalny disk
- logitech squeezebox duet - samozrejme hudba z NAS (da sa to poriesit s media boxom, ale zapinat telku sa mi zda
zbytocne, tak si na dialkovom vyberiem co chcem)
- nejaky video media box napojeny na telku, koli filmom z NAS

* izba 1
- internet

* izba 2
- internet

* pracovna
- pocitac
- tlaciaren pripojena na LAN koli tlaci zovsadial

* obyvacka
- logitech squeezebox duet
- nejaky video media box napojeny na telku, popripade HTPC, ale skor ten box
- satelit s moznostou pripojit sietovy NAS disk
- playstation 3 s pripojenim na NAS (fotky, video, nejaky iny obsah...)

* garaz
- len LAN zasuvka, ak by som tam nieco v buducnosti riesil. bude tam aj dielna, takze asi nejake stare PC-ko, alebo
notebok

samozrejme wifi aj v dome a hlavne na zahrade. a teraz ako to vsetko pripojit. zatial som to myslel tak, ze v suterene bude nejaky router, ktory bude napojeny na ISP. a ak dobre pocitam, tak po celom dome mi treba 12 LAN zasuviek. samozrejme sa to da riesit aj wifi, ale moja dusa bude pokojnejsia :)
takze do suterenu dam NAS, na ktory sa budu pripajat vsetky zariadenia, tam bude ulozeny vsetok obsah, dokumenty, filmy, hudba, router a aby som to vsetko napojil, staci mi nejaky 16 portovy switch (pochopitelne Gbitovy) ktory napojim na router a dalej sa to bude tahat do zasuviek? ide ide mi o to, aby som bez problemov pouzival NAS a mal moznost tlacit po sieti. asi je to trochu prehnane riesenie, ale ak uz to raz robim, nechcem sa s tym v buducnosti zaoberat. asi by som nemusel tahat napr. do obyvacky 4 kable, ale zase by som tam musel dat nejaky switch a to by pre mna bolo dalsie zbytocne zariadenie a hlavne zasuvka.

inac ten NAS bude mat aj nejaku zalohu na dokumenty a ostatne dolezite veci, to este nejak poriesim.

co ale neviem dalej, aby sa mi na PC kde bude bezat NAS dalo nastavit nejake stahovanie. torrenty ale nepouzivam, mam predplateny rapid. lenze ak bezi NAS na linuxe, ako poriesim toto?

NAS bude nejaky atom, k tomu radic do pci na nejake 4 sata disky aby som mohol neskor dokladat dalsie disky...

je to vsetko rozumne riesenie, alebo sa to poriesit nejak lepsie? dik
Spoiler: ukázať
desktop: MB: Gigabyte 965P-DS3, CPU: Core 2 Duo E6600@3.06GHz, RAM: 4x1GB Kingston HyperX 800 CL4, VGA: Sparkle Calibre 8800GTS 640MB + AC Accelero Xtreme 8800, HDD: Samsung SP 320GB F1, 2x Samsung SP 1TB F1, PSU: Seasonic M12 500W, LCD: Samsung 226BW 22" Wide, SH-S223Q LS, Esi Juli@, Logitech G5, Logitech G11, QcK mini steelpad, Antec P182, 2x Noctua NF-S12-800, Noctua NH-U12F, 3x Silentmaxx HD-Silencer rev.2
netebook: Asus Eee PC 1000H
Používateľov profilový obrázok
SurrendeR
VIP
VIP
Príspevky: 2722
Dátum registrácie: Ut 28. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Stará Turá - BA

Re: kompletna domaca siet

Príspevok od používateľa SurrendeR »

je to v pohode napad. no ale na tvojom mieste to poriesim sposobom ze do kazdej izby 1 kabel a ak bude treba viac, tak switch. Predsalen bude dom cely na WIFI. Co sa tyka NAS. ja to mam u seba poriesene jednoducho cez win 2003 a ked daco potrebujem stiahnut, bud to dam stahovat tam alebo mam namapovany serverovy disk. Torrenty mam poriesene cez web servicu. cize kdekolvek na svete sa pripojim na tento server (IP mam NATed na routri) a mozem vlastne pracovat ako doma. Cize ak potrebujem od niekoho nieco, tak mi to hodi na server atd.. takisto aj FTP a ine sluzby ako DHCP atd.. Vlastne tymto si vies porobit celu domacu siet. Na taketo jednoduche veci bohate staci aj Atom a par MB ram. Cize tym by si si v klude poriesil aj rapidshare.
Spoiler: ukázať
PC:Asus x99A-USB 3.1 || Intel i7 5820k 4.1GHz || Asus ROG Strux GTX 1080 8GB || 4x16 GB RAM 3200MHz CL14 G.SKILL || NVMe - 1000GB Samsung EVO 970 || RAID0 - 2x3TB WD RED || Cooler Master Centurion Silencio 452 || Seasonic Prime Ultra 750W Gold || 24" EIZO EV2436WFS3-BK EcoView ||
FOTO: Canon EOS 5D MKII || Canon 50mm F1.8II || Tamron 24-70/F2.8 VC || Canon 70-200/F4L IS || Canon EX580 MKII
Mobil: Samsung Galaxy S7
Car: BMW E36 328i Tour

Návrat na "Siete"