Zhrnutie všetkého, čo patrí do tejto sekcie (aj keď napr. ČD môžu byť kľudne aj v astrofyzike alebo v kvantovke).
Týmto sa chcem poďakovať RP a ostatným, vďaka ktorým sme sa mohli rozšíriť, nech žije veda

Neviem kde mám začať, tak napr. počul už každý z nás o Einsteinovi a jeho objavoch asi naznámejší je práve vďaka teórii relativity (špeciálnej 1905 a obecnej 1915) kde opisuje správanie sa vesmíru trošku inak a v mnohom sa to priam "prieči" ľudskému selskému rozumu... tak napr. zopár zaujímavostí:
že, svetlo (konštanta) sa šíri všade rovnakou rýchlosťou bezohľadu na zdroj žiarenia. Z bežného života vieme (však to poznáte), že ak napr. z idúceho auta ktoré ide napr. 50km/h hodíme loptu rýchlosťou 10km/h, tak výsledná rýchlosť bude naozaj 60km/h. Ale teraz si zoberme situáciu podľa zákonov relativity, kde sa hovorí, že svetlo sa pohybuje konštantnou rýchlosťou (len vo vákuu - 299 792 456m/s).
Túto hodnotu (označujeme písmenkom c) si pre lepšie zapametanie a predstavenie zaokrúhlime na 300 000 000m/s. Čo sa stane, ak (hypoteticky) máme auto ktoré sa pohybuje rýchlosťou 0,9c (270'000'000m/s) a hodíme z tohto auta opeť loptičku rýchlosťou 0,2c (600'000'00m/s). Zdravý rozum si to spočíta a výjde mu 0,9c + 0,2c = 1,1c čo je v prepočte 330 000 000m/s. V skutočnosti bude ale rýchlosť loptičky len o málo menšia od c (existujú nato vzorce, relativistická dynamika sa tým zaoberá, voláme to relativistické skladanie rýchlostí).
Preto, že svetlo sa pohybuje všade rovnako, dnes existuje teória relativity, je to základná konštanta, Einstein si spojil 1+1 a prišiel nato, defacto v určitých veciach len nadviazal na prácu iných fyzikov a bádateľov, ktorí už pár rokov predtým mali veľmi revolučné názory. Tak napr. Azda niet slávnejšej rovnici ako je práve E=mc^2. Inak povedané, existuje priamý vzťah medzi hmotnosťou a energiou a že je jedna a druhá len inou podobou tej prvej a naopak. Nespomeniem si presne na tohto francúzského fyzika, ktorý nato prišiel ako prvý, že nikdy sa nič doopravdy nestratí a ani nič "nevyrobí naviac".
On vlastne ako prvý prišiel nato, že príroda je v určitom slova zmysle uzavretý systém. Faraday, ďalší génius - ako prvý prišiel nato, že elektrina a magnetizmus je vlastne to isté, neskôr prišiel ešte na (v tej dobe) bláznivú myšlienku a to, že elektromagnetizmus - to je svetlo, ktorého "nositeľom" sú fotóny, kvantá energie. Nabudúce dopíšem ďalšiu zaujíamvosť o vedcovi, ktorý sa vzoprel (resp. opeť revolučné myslenie) samotným zákonom veľkého sir. Newtona, konkrétne jednému jeho pohybovému zákonu. Tvrdil, že energia telesa sa dá vypočítať E=mv (energia sa rovná hmotnosť krát rýchlosť)....
Už som tu spomínal rýchlosť svetla, tak opeť niečo málo o svetle. Prečo sa vlastne nemôže žiadny hmotný objekt pohybovať rýchlejšie ako svetlo ? Čím rýchlejšie sa bude pohybovať objekt, tým sa zvyšuje jeho hmotnosť - treba pri ďalšom zrýchľovaní ešte viac energie "vydať" na pohyb určitého systému. Okrem toho, že svetlo má nulovú kľudovú hmotnosť, fotón existuje len v pohybe, to sa tu už spomínalo tuším, tak pri ďalšom pridávaní rýchlosti (energie - to je lepší výraz) sa táto energia pretransformuje do priestorovej rýchlosti.
Fotón o nulovej frekvencii.

Fotón o frekvencii 1hz

Fotón s frekvenciou 3hz

Takže tu pekne vidno, kde sa "ukladá" ďalšia pridávaná energia - fotón musí stále prejsť tú istú vzdialenosť za tú istú dobu, nato aby sa mu to podarilo, musí prebytočnú energiu uložiť do priestorovej, to my vnímame ako frekvenciu, čím večšia frekvencia fotónu, tým menšie vlnové dĺžky a večšia energia a zase naopak, ak sa nejaký objekt odnás vzdiaľuje, tak aj jeho priestorová rýchlosť sa vzhľadom k pozorovateľovi zmenšuje - červený posuv (doplerov jav) ak sa niečo približuje smerom k pozorovateľovi, ako som už spomenul, nepríde svetlo skôr k vám len preto, že idete oproti nemu ale pohybuje sa stále konštantnou rýchlosťou preto, lebo svoju energiu pretransformuje do priestorovej - modrý posuv - resp. v tomto prípade sa priestorová rýchlosť zvyšuje pochopiteľne.
Ako funguje (môj výklad) Čierna diera:
Zakrivuje tak silno časopriestor (je nekonečne zakrivený) že ani svetlo zneho nevýjde, to znamená, že nič - ak ani svetlo tak ani nič iné, proste úniková rýchlosť je večšia ako rýchlosť svetla. Ďalšia zaujímavosť je, že čierne diery sa dajú v určitom slovazmysle vnímať aj ako stroj času, samozrejme len do buducnosti. Ak budeš prinej blízko (nie v singularite) tak sa Ti čas tak zakrivuje, spomaľuje (dilatuje).
Vlastne takto: čas sa Tebe ako tak nespomaľuje, ty to nevnímaš, hodinky ti idú normálne - lenže, tebe hodinka ukazuje, že prešla 1 minúta, týpkovi (pozorovateľovi), ktorý je vonku prejde 50 rokov dajme tomu.
Ak by si ho pozoroval ako ide to tej ČD - tak by si ho nikdy nevidel úplne donej padnúť(ale videl by postupne červený posun a naťahovanie, ak by ale bol pozorovateľ nesmrteľný, uvidel by ho nakoniec zmiznúť, ale to by trvalo veľmi dlho), ak to dobre chápem, pretože čas tam ide pomallllšie. Ak by sa druhý pozorovateľ, ten, ktorý padá do čiernej diery, pozeral na Teba, ako pozorovateľa zvonku, tak by videl ako sa čas zrýchľuje - ako sa všetko hýbe rýchlejšie. Existuje aj zaujímava hypotéza a nato sú čierne diery ako stvorené, že ak sa v minulosti napr. dve čierne diery stretli a potom sa oddelili (každá svojou cestou) tak sa to dá použiť aj ako červia diera, akýsi most... pretože z pohľadu jednej aj druhej ČD je čas zmrazený, tudiž im sa "zdá", že sú vlastne stále prisebe aj keď mi ich vnímame jednu vzdialenú od druhe miliony svetelných rokov.
Ešte doplním, ak sa nemýlim je to Schwarzildov polomer, alebo nejak tak sa volá... je to polomer objektu s danou začiatočnou hmotnosťou, ktorý ak sa zhustí (zmenší) práve na ten polomer alebo ešte menej, vznikne ČD. Naša Zem by sa musela zmrštiť na 9mm aby znej mohla vzniknuť ČD.