Správna orientácia heatpipe

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
wwwinco

Správna orientácia heatpipe

Príspevok od používateľa wwwinco »

Zdravím,
bol by som rád keby ste mi pomohli rozlúsknuť problém s orientáciou heatpipes.

Ako vieme, je to medená trubka s kvapalinou ktorá sa odparuje-stúpa-kondenzuje-klesá. V PC namiesto stúpania a klesania vzlína po stenách trubky. Ale aj keď kapilárna elevácia naozaj funguje, gravitácia tu je stále.
Takže v ideálnej polohe kvapalina steká od rebrovania až k procesoru, bez toho aby sa hromadila v ohyboch.
Vtedy ju ženie vzlínavosť+gravitácia.
Keď je trubka vodorovne pracuje len vzlínavosť.
A keď je rebrovanie pod procesorom, alebo je v ceste ohyb do ktorého médium stečie, tak kvapalinu vracia späť vzlínavosť-gravitácia.

Problém je to, že všetko čo som doteraz napísal je akademická úvaha, keďže som chladič s heatpipe zatiaľ ani len nedržal v ruke. Ale návody výrobcov hovoria v prospech mojej teórie. Otázkou je teda či je vplyv gravitácie markantný alebo zanedbateľný.
Za vaše názory a pripomienky vám budem povďačný, no aj tak by som bol radšej keby tí z vás, čo takýto chladič majú, obetovali trochu svojho vzácneho času na to aby rozšírili obzory poznania a pomohli mne úbohému tým, že jednoducho na nejakú dobu otočia svoj počítač do uvedených dvoch extrémnych polôh a napíšu sem rozdiel teplôt. Testy na internete smerujúce týmto smerom sa totiž zvyčajne obmedzujú na jeden chladič a majú protichodné výsledky.

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"