
Preto nie je dobré technológii SMART dôverovať, jej údaje sú založené na takzvaných safe hodnotách aké by mal pevný disk mať počas štandardnej funkčnosti. SMART pracuje na základe threshold hodnôt, čiže medzných hodnôt, kde po ich prekročení sa atribut označí ako FAIL (teda, mal by sa označiť). Ale aj prekročenie týchto medzných hodnôt neznamená, že pevný disk poletí do nebies hneď po vypnutí počítača.
V tejto téme sa oboznámime so SMARTom ako takým, naučíme sa ho čítať, povieme si čo znamenajú hodnoty jednotlivých položiek, a veľa iného

Kde je SMART uložený?
Keby ste sa túto otázku niekoho opýtali, naisto by vám povedal že vo flash pamäti na pevnom disku, prípadne v inom prepisovateľnom čipe. Opak je pravdou, SMART dáta sú uložené priamo na platniach rovnako ako firmware disku, v oblasti ktorú nazývame "systémová oblasť" (SA - System Area). Tá sa v prípade 3,5" pevných diskov nachádza na okraji platní, v 2,5" diskoch ju nájdeme často v strede platní.

SA je tvorená pomocou tzv. UBA blokov (UBA - Utility Block Addressing), výrobca môže určiť koľko blokov pridelí jednotlivým funkciám ako logging, SMART a podobne. Obrázok hore je silno ilustračný. Ilustračný z toho dôvodu, že UBA nie sú také veľké ako na obrázku, nie sú takého tvaru, a nie je ich toľko pokope. Problém SMARTu je ten, že sa po určitej dobe sám vymaže (ako vidíte, bloky nie sú nekonečné, a taktiež nemôžu ísť do user-accessible blokov), samozrejme, nemažú sa kritické položky ale tie, čo si užívateľ najmenej všimne, napríklad Raw Read Error Rate a podobné.
Keď si pamätáte na kauzu s diskami Seagate, tak táto bola zapríčinená takzvanou chybou off-by-one. To znamená že žurnál disku (ktorý user nevidí), sa dostal za povolenú hodnotu, týmto sa disk mohol dostať do dvoch stavov, stav LBA0, alebo stav BSY. Prvý stav indikuje že disk nemá akékoľvek volné uživateľské sektory a tak elektronika odmietne vôbec posunúť hlavu nad užívateľskú oblasť. Druhý stav, BSY (čiže BUSY), indikuje neustále pokusy elektroniky načítať žurnál, SMART a iné dáta ktoré sa nachádzali v systémovej oblasti a boli nechtiac prepísané. Každopádne táto kauza je za nami, a užívatelia neprišli o dáta (ale ozývali sa ľudia so slovami: "Ja si už Seagate nekúpim", je to prirodzená dementná reakcia na niečo, čo sa môže stať každému výrobcovi, keby dáta odišli, boli by tieto slová oprávnené, v takomto prípade ale nie sú).
Problém SMARTu...
...je ten že len pár atribútov je štandardizovaných, výrobcovia neustále tvoria nové atribúty pre diagnostiku svojich diskov bez toho aby popisovali čo daný atribut znamená. Čo znamená napríklad atribut s ID F1 môžeme len zatiaľ hádať.
SMART Atribúty
Z dôvodu uvedeného vyššie, prosím berte na vedomie že táto tabuľka slúži ako základná príručka a nie precízna príručka k SMARTu.
[smartprispevok][/smartprispevok]
Dá sa SMART vymazať?
Áno dá, ale nechcete to spraviť, verte mi

Môžem si sám spraviť vadné bloky bez mechanického poškodenia?
Áno aj to sa dá.
Načo by som to robil?!
Dôvodov je niekoľko, od nekalých, až po prospešné. Do nekalých zapadá napríklad RMA proces. Do prospešných zvýšenie rýchlosti disku.
Doporučená teplota pre pevné disky je aká?
Hocičo v rozmedzí uvádzané v špecifikáciách je v poriadku.
Mám SMARTu dôverovať?
Nie, je to ako manželka ktorú vídate raz mesačne, tj po čase vás zradí

Ako vidíte, svetové dáta ležia na produktoch ktoré majú rakovinu od výroby, a výrobcovia pevných diskov nám život ešte sťažujú tým, že zamlčia niektoré potrebné informácie (keby nezamlčali, vracali by ste pevný disk rovno hodinu po zapnutí). A čo SSD? Tam zistíte že je niečo v neporiadku až keď skape úplne, bez varovania

