Batéria

Všetko o notebookoch, PDA, tablet PC ich problémoch...
Bestrenderko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 27. Jan, 2012, 21:48

Batéria

Príspevok od používateľa Bestrenderko »

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s jednou v mojom prípade nepríjemnou záležitosťou. Môj notebook Dell vostro 1014 používam už viac ako rok a približne pred mesiacom som zistil, že moja betéria je zvlástne nefunkčná. Keď mám batéria normálne vsunutú v notebooku a zapojím ho do prúdu cez nabíjačku, na približne 2-3 sekundy sa rozsvieti kontrolka nabíjania ale za tie spomínané 2-3 sekundy aj zhasne. Je to zvláštne. Baterka je žiaľ úplne vybitá a ja si myslím, že v tom bude ten problém. Niekde na fóre som sa dočital, že ak skladujeme Li-ion batériu dlhší čas úplne vybitú, tak sa môže podbiť a stratiť svoju znovunabíjacie schopnosti (svôj notebook som používal na prácu doma, tz. že som v ňom batériu nemal a mal som ho len priamo nabíjačkou pripojený v zástrčke). Žiaľ to som nevedel keď som baterku pravdepodobne vybitú vytiahol z notebooku a odložil. Notebook som na kábli používal dosť dlhý čas, neviem to moc odhadnúť ale asi tak 3-4 masiace.

Otázka na Vás znie, či máte niekto skúsenosť s takouto činnosťou notebooku alebo či náhodou neviete ako baterku znova "naštartovať". Na spomínanom fóre som síce čítal danú informáciu ale žiaľ si ani nepamätám kde to bolo, neviem sa k tomu ani znova dopracovať a neviem nikde ani zistiť ako sa dá Li-ion batéria dostať znova do chodu. Bol by som veľmi vďačný lebo práve mi moc nevyhovuje vyhodiť 30-40 eur za novú baterku ktorú práve potrebujem, ale ak to nebude iná možnosť :rolleyes:
Používateľov profilový obrázok
ollo2410
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 14. Jún, 2011, 17:13
Bydlisko: Skalica

Re: Batéria

Príspevok od používateľa ollo2410 »

raz som robil nieco take ako "ozivovanie" takej baterky ako hovorris (dlho vybita a nesla nabit), bola to sice autobaterka :D ale pomohlo to

postup: napatie o trosku vyssie nez napatie baterie (12V) cca 13-14V a uplne nizky prud (odpory+mala ziarovka)...bolo to takto 12 hodin, potom normalne na nabijacku a bola jak nova

neviem ci by to slo s Li-ion
Spoiler: ukázať
HP Pavilion dv6-6110ec @ CoolerMaster Infinite: CPU: A4-3310MX 2.1GHz(2.5GHz Turbo), 1.4125 V @ 2.1GHz(2.5GHz Turbo) 1.100 V, RAM: 4GB DDR3, GPU: AMD Radeon 6480G + AMD Radeon HD6750M 1GB, HDD: Hitachi 500GB 7200ot. OS: Win 7 64-bit Professional MSDNAA MOUSE: Gigabyte M6900 @ Gembird 450x400mm
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Batéria

Príspevok od používateľa AmOK »

Uplne mrtva Li-ionka, alebo aj NiMH bateria sa preberie aj tak, ze k nej na par sekund prilozis kustik vyssie napatie, ako jej standardne. Priklad k mrtvej baterii z mobilu (3,7V) prilozim na 5-10s 4,5V bateriu bez akychkolvek odporov.
Ide o to, ze automatika v nabijacke ju nezacne nabijat, kym nenameria nejake zbytkove napatie. V mrtvej baterii sa nejake napatie chvilu udrzi aj z toho 10 sekundoveho nabijania natvrdo a to na nabijacke vacsinou staci.
Moze to byt aj inac a mat nieco spolocne s chemickymi procesmi v baterii, toto je len moj nazor, ale aspon co sa tyka baterii do mobilov odskusane vela krat a pri zdravych-mrtvych bateriach to funguje. Myslim, ze by to mohlo fungovat aj bateriou s notasa, ak umrela len na samovolne vybitie. Vsetky Li-ionky maju v sebe zabudovanu prakticky rovnaku elektroniku..
Moze v pohode fungovat aj to, co pise ollo. Toto je v podstate skratena verzia. :D
Bestrenderko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 27. Jan, 2012, 21:48

Re: Batéria

Príspevok od používateľa Bestrenderko »

Ďakujem za odpovede, hneď ako budem mať čas sa do toho pustím. Žiaľ som na dovolenke takže teraz nemám kedy. Určite dám vedieť ako do dopadlo :). Len dúfam že sa to podarí :D

Návrat na "Mobilné PC"