Pomala reakcia HDD ?

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
Používateľov profilový obrázok
Pa3kson
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 12. Feb, 2012, 11:55
Bydlisko: Nové Zámky

Pomala reakcia HDD ?

Príspevok od používateľa Pa3kson »

Úvod:
Ahojte, toto fórum sledujem už dlhšie, a registrovať som sa odhodlal len nedávno, moje meno je Paťo, a keďže PC je môj menší koníček budete ma tu vídať častejšie. Tentoraz by som potreboval pomoc ohľadne môjho PC, na pohľad hviezdna zostava, naozaj to však nie je také ružové... Každá pomoc vítaná.

PC Stavba:
procesor: Intel Core i5-2500K, takt nastavený na 3.30 GHz
doska: ASUS P8P67
grafika: NVIDIA GTX460
ramka : 2x4 GB Kingston, 1333 MHz
zdroj: Fortron myslím že 600W
disk: 1TB Western Digital 1002FAEX-00z3a0 ; 7200 rpm, SATA III
Systém: Windows 7 Home premium

Problém:
Pri aj po bootovaní je PC neskutočne pomalý, bootovanie bežne trvá aj 1-2 minúty, ale potom ešte PC zďaleka nie je pripravený, kým sa načítajú všetky služby a widgety na pozadí ( tak veľa ich nie je ) prejdú ďalšie 2-3 minútky, až potom je PC pripravený na "prácu." Bežne sa mi však stáva že jednoducho "firefox.exe neodpovedá", dokonca aj "explorer.exe neodpovedá", stáva sa to dosť často, tak som sa teda rozhodol napísať. Nie je to problém toho konkrétneho procesu ale Hardwaru alebo systému, keď niečo začne neodpovedať celý systém neodpovedá, treba čakať 1-2 minútky a až potom sa zase dá niečo robiť, ale ako hovorím, stáva sa to dosť často, čo by som od takejto zostavy určite nečakal.
Dodávam že tento problém sa začal už po pár dňoch používania PC, takže sa myslím nejedná o žiadne znehodnotenie HW.

Moje vysvetlenie:
Nie som žiadny odborník, PC beriem skôr ako záľubu a koníček, myslím však že problém je v HDD, keď systém neodpovedá PC je "ticho" počuť iba ventilátor, až keď začne PC opäť odpovedať, počuť to typické "vŕzganie" HDD, a potom sa všetko behom sekundy dá do poriadku.

Otázka:
Pýtam sa teda, v čom by mohol byť problém, rozmýšľal som ešte medzi možnosťami HDD/Doska pri komunikácii, alebo komunikácia Systém/Doska. Rozmýšľal som či by nešlo nejako využiť ramku na zrýchlenie, utilitkami na caching, alebo by som sa pohral s RAMdiskom.
Zostavu moc meniť nechcem, ale ak by nebolo možné nič iné, som ochotný dokúpiť SSD a vytvoriť hybrida.

Mohli by ste mi nejako poradiť ? Doporučiť nejaký soft alebo možnosť na zrýchlenie systému Win7 ? Prípadne zistiť v čom je problém. Každá pomoc vítaná, ďakujem vopred.

( Hodnotenie PC vo win7 je 5.9, takúto hodnotu má disk, všetko ostatné je nad 7.0 )
Naposledy upravil/-a Pa3kson v Št 16. Feb, 2012, 15:50, upravené celkom 1 krát.
Žiak strednej odborej školy elektrotechnickej v Nových Zámkoch študujúci IT odbor zameraný na sieťové technológie a programovanie.
Pravidelný čitateľ časopisov, www stránok a fór o IT a IT problematike. Budete o mne ešte počuť :)
Používateľov profilový obrázok
Sebi02
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 426
Dátum registrácie: Ut 03. Máj, 2011, 15:14
Bydlisko: Košice

Re: Pomala reakcia HDD ?

Príspevok od používateľa Sebi02 »

vitaj, pre pokoj na dusi by som skusil defragmentaciu disku a odinstalovat Norton, spusti nejaky monitor vytazenia systemu a ked Ti prestane blbnut, pozri na zaznam
Používateľov profilový obrázok
Pa3kson
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 12. Feb, 2012, 11:55
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Pomala reakcia HDD ?

Príspevok od používateľa Pa3kson »

monitor systému skúsim

keďže používam Advanced System Care, disk, register a iné sa pravidelne defragmentujú a čistia...

ďakujem aj tak

EDIT: Teraz som rozmýšlal či by som pri bootovaní nastavil viac jadier... ale ak je chyba v disku tak sa bootne rovnako .
Prípadne presun jadra windowsu na RAMku, niekde som o tom čítal, ale tiež písali po fórach že to nemá žiadny vplyv na výkon... Čo doporučujete ?
Žiak strednej odborej školy elektrotechnickej v Nových Zámkoch študujúci IT odbor zameraný na sieťové technológie a programovanie.
Pravidelný čitateľ časopisov, www stránok a fór o IT a IT problematike. Budete o mne ešte počuť :)
Používateľov profilový obrázok
j4ro
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 973
Dátum registrácie: Pi 19. Mar, 2010, 18:37
Bydlisko: Humenné

Re: Pomala reakcia HDD ?

Príspevok od používateľa j4ro »

Nainstalujhdtune a urob error test s odciarknutym quick scan. Napis ako dopadol a pozri sa este na kartu healt, ci tam nie su warningy.
Som zelený a rozdávam dvojaký meter týždenne. Kto som?
Používateľov profilový obrázok
Sebi02
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 426
Dátum registrácie: Ut 03. Máj, 2011, 15:14
Bydlisko: Košice

Re: Pomala reakcia HDD ?

Príspevok od používateľa Sebi02 »

maria, na to som zabudol a skus aj speed test ci ako sa to vola
Používateľov profilový obrázok
Pa3kson
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 12. Feb, 2012, 11:55
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Pomala reakcia HDD ?

Príspevok od používateľa Pa3kson »

quick scan celý zelený ( ako pozerám tak OK ) za 32 sekund

aktuálne som dal scan bez quick, keď sa dokonči tak sa ozvem

v Healte je 1 warning - 26 interface communication errors, There were communication erros - This may be caused by a damaged cable.

Týka sa to C7 - Ultra DMA CRC Error Count...

Neviem presne o čo ide, ale ako čítam niekde môže poškodený kábel a spôsobuje komunikačné problémy... Viem že DMA je dirrect memory acces a to je tak všetko, nejaká odborná pomoc ? O čo sa vlastne jedná ? ďakujem

EDIT:

Logy z toho error testu:

Normal Scan:
HD Tune Pro: WDC WD1002FAEX-00Z3A0 Error Scan

Scanned data : 999 gB
Damaged Blocks : 0.0 %
Elapsed Time : 3:03:24

Quick Scan:
HD Tune Pro: WDC WD1002FAEX-00Z3A0 Error Scan

Scanned data : 1000 gB
Damaged Blocks : 0.0 %
Elapsed Time : 0:34
Naposledy upravil/-a Pa3kson v Št 16. Feb, 2012, 20:15, upravené celkom 1 krát.
Žiak strednej odborej školy elektrotechnickej v Nových Zámkoch študujúci IT odbor zameraný na sieťové technológie a programovanie.
Pravidelný čitateľ časopisov, www stránok a fór o IT a IT problematike. Budete o mne ešte počuť :)
Používateľov profilový obrázok
Sebi02
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 426
Dátum registrácie: Ut 03. Máj, 2011, 15:14
Bydlisko: Košice

Re: Pomala reakcia HDD ?

Príspevok od používateľa Sebi02 »

imho je problem v datovom kabli (sata)
Používateľov profilový obrázok
Pa3kson
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 12. Feb, 2012, 11:55
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Pomala reakcia HDD ?

Príspevok od používateľa Pa3kson »

takže vymeniť SATA kábel ?
Žiak strednej odborej školy elektrotechnickej v Nových Zámkoch študujúci IT odbor zameraný na sieťové technológie a programovanie.
Pravidelný čitateľ časopisov, www stránok a fór o IT a IT problematike. Budete o mne ešte počuť :)
Používateľov profilový obrázok
valistar
VIP
VIP
Príspevky: 6853
Dátum registrácie: So 14. Mar, 2009, 19:27
Bydlisko: Ostrava/Košice

Re: Pomala reakcia HDD ?

Príspevok od používateľa valistar »

j vymen kabel a pozri ten smart znovu ci tam bude hadzat ten warning :)
Používateľov profilový obrázok
Pa3kson
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 12. Feb, 2012, 11:55
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Pomala reakcia HDD ?

Príspevok od používateľa Pa3kson »

takže takto moji milí... prehodil som SATA kábel a nenašlo žiaden disk...

keď som prehodil starý kábel naspäť disk našlo ale windows sa nebootol, v prave hore bliká biela pomlčka... :smutny: čo to kur... je ? :facepalm: nejaka pomoc ? začínam byť zúfalý, dnes na večer som si plánoval trochu pogembliť :(

EDIT:
Po prehodení káblov disk rozpoznalo, to ja som ich pred tým zle prehodil, či však pôvodný alebo nový SAŤÁK biela pomlčka stále bliká...

ako tak rozmýšľam včera večer som inštaloval windows update a túto utilitku čo ste mi doporučili... takže buď som úplne masívne poškodil HDD tak že nerozpozná OS alebo za to môžu tie softwary...
Žiak strednej odborej školy elektrotechnickej v Nových Zámkoch študujúci IT odbor zameraný na sieťové technológie a programovanie.
Pravidelný čitateľ časopisov, www stránok a fór o IT a IT problematike. Budete o mne ešte počuť :)
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22017
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Pomala reakcia HDD ?

Príspevok od používateľa dexterav »

zanes to RMA pokiaľ to ešte vezmú :)
nechápem ako sa s tým môžete serkať ked to má záruku
HDD sú v podstate plug&pr(l)ay takže by všetko malo ísť na prvé,max 2, zapojenie :D
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X32GB6,8GHz CL32 Vengeancel, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s+A50s+T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
Pa3kson
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 12. Feb, 2012, 11:55
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Pomala reakcia HDD ?

Príspevok od používateľa Pa3kson »

Myslím že je to spravené dobre, čo sa HW týka, len sa asi poškodila win inštalácia na úrovni softvéru, hodil som do toho inštalačné CD a zapol system restore, uvidíme čo z toho vymáčknem...
Žiak strednej odborej školy elektrotechnickej v Nových Zámkoch študujúci IT odbor zameraný na sieťové technológie a programovanie.
Pravidelný čitateľ časopisov, www stránok a fór o IT a IT problematike. Budete o mne ešte počuť :)
Používateľov profilový obrázok
Sebi02
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 426
Dátum registrácie: Ut 03. Máj, 2011, 15:14
Bydlisko: Košice

Re: Pomala reakcia HDD ?

Príspevok od používateľa Sebi02 »

dexter napísal:HDD sú v podstate plug&pr(l)ay takže by všetko malo ísť na prvé,max 2, zapojenie :D
ono to islo, len po dobe sa to zacalo kaslat
a co virus nejaky?
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22017
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Pomala reakcia HDD ?

Príspevok od používateľa dexterav »

no na virus je najlepšia liečba nová inštalácia odpojená od netu :)
inak CRC chyby hádže takmer vždy kábel resp zlý konektor na HDD, poprípade doske
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X32GB6,8GHz CL32 Vengeancel, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s+A50s+T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
Pa3kson
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 12. Feb, 2012, 11:55
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Pomala reakcia HDD ?

Príspevok od používateľa Pa3kson »

vírus nemyslím, používam ESET, a ten je medzi antivírusmi špička...

chcem dodať že oprava win z win CD nepomohla, ani posledná známa konfigurácia... existujú nejaké softy na opravu windowsu, resp windows recovery ?

EDIT: Windows 7 memory diagnostic tool neodhalil žiadnu vadu HW.

EDIT 2: Hneď po memory diagnostic windows win nabehol bez problémov, vybral som CD a reštaltol, zase tá blikajúca palička... čo to...
Naposledy upravil/-a Pa3kson v Pi 17. Feb, 2012, 17:37, upravené celkom 3 krát.
Žiak strednej odborej školy elektrotechnickej v Nových Zámkoch študujúci IT odbor zameraný na sieťové technológie a programovanie.
Pravidelný čitateľ časopisov, www stránok a fór o IT a IT problematike. Budete o mne ešte počuť :)

Návrat na "Hardware všeobecne"