Na co vlastne menit napatie? Kvoli pretaktovaniu?

Všetko o procesoroch vrátane ich pretaktovania...
Používateľov profilový obrázok
MaxiPEP
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Po 13. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Nove Mesto nad Váhom

Na co vlastne menit napatie? Kvoli pretaktovaniu?

Príspevok od používateľa MaxiPEP »

co je to vlastne menenie toho napatie,koli pretaktovaniu????
Naco sa to vlastne niekedy ma menit, ked sa taktuje alebo...???
co sposobobi to zvacsenie teho napatia???????
MBG
VIP
VIP
Príspevky: 1572
Dátum registrácie: Ne 22. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: Topolcany/Bratislava

Príspevok od používateľa MBG »

napatie sa meni (zvysuje) len kvoli tomu, aby procesory dosiahli vyssie takty, pretoze vacsinou plati rovnica: vyssie napatie=vyssia frekvencia...zvysenie napatia o 0.05 moze znamenat zvysenie frekvencie aj o 100mhz (to je iba priklad)....takze asi tak :wink:
Používateľov profilový obrázok
Bikermotyl
VIP
VIP
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Príspevok od používateľa Bikermotyl »

...len doplnim rovnicu vyssie napatie=vyssia frekvencia=vyssie teploty. Tak s tym opatrne, vsetkeho s mierou.
Používateľov profilový obrázok
velijura
Príspevky: 1455
Dátum registrácie: Po 26. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: BA (XXVIII)

Príspevok od používateľa velijura »

MBG to trosku skomolil...

V skutocnosti je to tak, ze kazdy integrovany obvod, ktorym je vlastne aj procesor ma urcite napajacie napatie, ktoreho zvysenim mozes dosiahnut vyssiu stabilitu na vyssich frekvenciach, cize aj zvysenie jeho frekvencie, samozrejme ak je ten obvod na to technologicky stavany a ak ho dokazes udrzat v urcitych teplotnych medziach...
Ma to aj svoje uskalia ako napr. keD jeho napajacie napatie zvysis nad jeho maximalnu povolenu hranicu, vtedy ho mozes znicit, tak isto ho mozes znicit aj keD ho dostatocne nechladis.

Este by som dodal, ze kazdy obvod ma nejaky rozsah pracovnych napati v ktorych rozmedzi by mal bez problemov pracovat.
CPU Intel P4 | MB Abit SD7-533 | RAM 1GB PC400 Apacer | VGA MSI GF FX 5900XT | HDD Hitachi 7k250 160GB | DVD LG GSA-4160B & Toshiba SD-R1312 | SOUND SB Audigy2 ZS | PSU Chill 510W | CONTROL MS Natural Multimedia Keyboard + MS IntelliMouse Explorer 4.0 + Steelpad QcK + MS Sidewinder 3D Pro | CASE Chenbro Gaming Bomb | COOLING Ertyho WB & IceRex S12 & SELTZ L20 | FANS 3x AC Arctic Fan Pro2L & 1x AC Arctic Fan3 & 1x TT SilentWheel + TT Hardcano12 | SCREEN Benq FP783 | PRINTER Canon PIXMA iP4200
PHOTO Panasonic Lumix DMC-FZ20 & PENTAX K100D + DA 18-55/50-200/Tamron 28-75 + Vosonic X-Drive VP3320 + Toshiba MK-8025GAS 80GB + Velbon Sherpa 750R
Používateľov profilový obrázok
crux2005
VIP
VIP
Príspevky: 10030
Dátum registrácie: So 18. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Nové Zámky

Príspevok od používateľa crux2005 »

no, tie rovnice platia len po urcitu frekvenciu, za tou "urcitu" frekvenciou ti nepomoze ani zvysovanie Vcore ( hardcore OC ) :wink:

- znicit sa CPU moze aj keD mu dlhodobo budes davat viac ako 1.6V a teplota nepresiahne napr.: 40°C ( ak sa pouziva vodne chladenie ) ( priklad : na Athlonoch 64 , 90nm )
s pozdravom, crux.
MBG
VIP
VIP
Príspevky: 1572
Dátum registrácie: Ne 22. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: Topolcany/Bratislava

Príspevok od používateľa MBG »

velijura napísal:MBG to trosku skomolil...

V skutocnosti je to tak, ze kazdy integrovany obvod, ktorym je vlastne aj procesor ma urcite napajacie napatie, ktoreho zvysenim mozes dosiahnut vyssiu stabilitu na vyssich frekvenciach, cize aj zvysenie jeho frekvencie, samozrejme ak je ten obvod na to technologicky stavany a ak ho dokazes udrzat v urcitych teplotnych medziach...
Ma to aj svoje uskalia ako napr. keD jeho napajacie napatie zvysis nad jeho maximalnu povolenu hranicu, vtedy ho mozes znicit, tak isto ho mozes znicit aj keD ho dostatocne nechladis.

Este by som dodal, ze kazdy obvod ma nejaky rozsah pracovnych napati v ktorych rozmedzi by mal bez problemov pracovat.
ak som to skomolil tak sa ospravedlnujem, len som sa snazil to laicky vysvetlit ako vidim novacikovi...velijura to vysvetlil presne a dobre...takze asi takto to funguje...
Používateľov profilový obrázok
Jefry
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 145
Dátum registrácie: St 16. Nov, 2005, 20:00
Bydlisko: Slovakia - sweet home. Koš

Príspevok od používateľa Jefry »

vcore a vdimm pridavame na zlepsenie stability pretaktovavaneho cpu a pameti teda cim viac chceme vyzdimat z cpu tym viac mu musime dodat ale je to individualne u kazdeho cpu napr taky opteron 144 niekomu ide na 2800 mhz iba s 1.50V a niektorym ani 1.65 nestaci aby boli uplne stabilne a to iste plati aj o pametiach existuju vysokonapetove BH5 cipy ktore zvladnu 500 2 2 2 5 ale potrebuju az 3.2 - 3.4V no a napr tccd ktorym staci 2.7-2.8V aby zvladli 600 mhz pri peknych 2.5 3 3 7 takze je to individualne aj u pameti
Používateľov profilový obrázok
MaxiPEP
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Po 13. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Nove Mesto nad Váhom

Príspevok od používateľa MaxiPEP »

No pocuvajte,
ja som neni novacik, ale v tychto veciach som amater...
Mam otazku:
Ked zvysim to napatie, napr. ked mam 3.34GHz a DDR 446MHz a zvysim napatie staci len minimalne (radsej aby som to neodpalil)
tak to bude stabilnejsie ako to je teraz??? Teraz je to O.K. ale DDR su zerave a robi to uz aj problemy...CPU je O.K.
Tak ako???
Oplati sa kupit chladice na DDR (2xDDR) ???
Používateľov profilový obrázok
Bikermotyl
VIP
VIP
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Príspevok od používateľa Bikermotyl »

Ak je to teraz stable, tak napatie samozrejme zvysovat nemusis. Zbytocne by ti procak viac kuril. Ale ako vyplyva z tvojho postu, ty nemas problem s vcore CPU, ale s chladenim pamati. Ak su zerave nebude to robit dobrotu. Skus ich najskor ofukovat fanom, ci sa tie "problemy" vytratia. Najlepsie by bolo hodit na ne dajaky snimac teploty.
...Heatspreadery sa pri takteni urcite vzdy oplatia, aj keD niekedy je nevyhnutne aj tie chladit fanom.
Používateľov profilový obrázok
MaxiPEP
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Po 13. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Nove Mesto nad Váhom

Príspevok od používateľa MaxiPEP »

a KDE HO ZOZENIEM???
mam v PC vpredu 12cm vzadu 12cm a naboku 8cm ventilator...
Ale teraz momentalne ich nemozem mat zapojene, lebo mam 350W zdroj a VGA 7800GS a nestiha davat stavu.
A preto mi nejako stale pada Windows tak som ich musel odpojit, ale uz si kupujem novy ....
Používateľov profilový obrázok
MaxiPEP
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Po 13. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Nove Mesto nad Váhom

Príspevok od používateľa MaxiPEP »

Oplatia sa kupit chladice na RAM-ky ?????????? :?
uchladi to nieco???
Používateľov profilový obrázok
Bikermotyl
VIP
VIP
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Príspevok od používateľa Bikermotyl »

No nieco to uchladi, lepsie povedane teplo sa viac rozptyli a tym zlepsi odvod, len zalezi na ake RAMky to chces dat. Na niektore by to bola zbytocnost. Ale keDze ty pises, ze ich mas zerave, urcite by som na ne tie heatspreadery dal.

Ten fan mozes vyskusat zobrat 80tku z bocnice a skusmo ju hodit niekde k pamatiam, to im viac prospeje ako pasivy. Ak by sa ti to pozdavalo, fan dokupis.

...este k tomu zdroju. To vazne tahas stavu len z 350ky :? Povedz este, ze je to dajaky noname... Tak s tym hodne rychlo prec, ak mas rad svoj HW.
Používateľov profilový obrázok
MaxiPEP
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Po 13. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Nove Mesto nad Váhom

Príspevok od používateľa MaxiPEP »

vyrobca je MS industrial, ale zevraj je to SHIT...
Tak to skusim ale kde to pripnem???
Najlepsie by vsak bolo, keby som mal aj pasivy aj "FAN". to mi shvalis???
A ty si mi uz utvrdil, ze potrebujem cisto novy zdroj. chcem tento:

http://pcforce.ekatalog.biz/zbozi/zdroj ... ?p=z:69913 ten mi schvalujes???
Naposledy upravil/-a MaxiPEP v Pi 17. Mar, 2006, 12:14, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Bikermotyl
VIP
VIP
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Príspevok od používateľa Bikermotyl »

Urcite je idealne: pasivy aj fan, ale nie vzdy je to nevyhnutne. Bolo by dobre hodit na RAMky cidlo a merat teploty. Podla toho sa zariadit.

Ten zdroj urcite potrebujes new, lebo ak dobre predpokladam, tou (noname?)350kou kàmis toto:
CPU: Pentium 4 3.0GHz-3.34GHz FSB 800MHz 1MB L2 cache Prescott,MAINBOARD: Epox i848P, DDRAM 2x512MB 446MHz, VGA: Inno 3D 7800GS AGP 256MB DDR3 1261MHz, Maxtor 120GB, DVD-RW NEC 3500, 2x12cm vetraky + 1x 8cm.

HoD si to do nakupnej poradne, ale ten Atrix urcite nie. Parametre nic moc a hlavne na dnesnu dobu jedna 12V vetva :?
...a uprav si link. Omylom si hodil do neho na konci slovko "ten", takze nefunguje.
Používateľov profilový obrázok
MaxiPEP
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Po 13. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Nove Mesto nad Váhom

Príspevok od používateľa MaxiPEP »

Ten 350W je znacka " MS industrial "
a je to v p...i, ten som chcel, ale nevyznam sa v zdrojoch, islo mi o to ze je to 500W a dobre vyzera...
aky by si poradil, nieco lacnejsie ale vykonne... cca do 1200sk
Napr. mozem mat 400w neviem aka znacka za 850sk....

poradte mi!!!!!! :cry:

Návrat na "Procesory"