Dopravný podnik Bratislava - správanie a postup revízorov

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
ANONYM_a7

Dopravný podnik Bratislava - správanie a postup revízorov

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Tak páni, pred mesiacom sa mi stala nasledovná vec...

Pastnem sem celý email, čo som písal na DPB. Myslím, že dostatočne popisuje vzniknutú situáciu aj správanie zúčastnených.


Nastúpil som do MHD č.50. Keďže som bol 1. krát na doučovaní, skutočne netuším na akej zastávke som nastupoval. Po nastúpení som si samozrejme označil cestovný lístok presne tak, ako to predpisuje Váš prepravný poriadok. Usadil som sa a viezol sa. Po niekoľkých zastávkach si ku mne prisadol jeden pán. Po chvíli som z jeho akcie usúdil, že je to revízor. Pristúpil a očividne po mne chcel, aby som sa preukázal označeným cestovným lístkom.

Avšak, žiadne "Dobrý deň, kontrola cestovných lístkov" sa nekonalo. Tento fakt je však pomerne nepodstatný. Načiahol som sa do tašky, kde som si pred tým hodil lístok. Žiaľ sa mi podarilo vytiahnuť starý lístok z rána, a tak mi pán revízor povedal, že srandu si mám robiť z niekoho iného, že si prosí občiansky preukaz. Povedal som mu však, že ten lístok na 100% mám, nech chvíľu počká, že ho určite nájdem. Trval však na predložení OP, tak som mu vyhovel. Pán ma na nasledujúcej zastávke vyhodil z MHD. Následne mi počas hľadania lístka vypisoval pokutu.

Medzitým mi pán, ktorý stál po jeho pravici (veľký, pôsobil na mňa ako vyhadzovač a to nielen postavou, ale aj IQ) doslova nadával, že čo som to za prasa že si neviem spraviť poriadok vo veciach. Lístok mi zapadol medzi staré lístky (odkladám si ich) a asi minútu som hľadal ten platný. Nasledovala spŕška poznámok na moje bydlisko (že odkiaľ som, z Topoľčian, a páni sa začali rehotať). Keďže som nesúhlasil s postupom revízora a viacnásobne som ho žiadal, nech sa ku mne správa normálne, čo sa nestalo, rozhodol som sa zavolať políciu. Pán však práve dopísal pokutu, hodil mi OP aj s pokutou na zem a na môj podnet, že trvám na privolaní polície sa otočili, prešli cez cestu a nastúpili do druhej MHD.


Počas celej udalosti sa pán revízor choval veľmi arogantne a kruto, skutočne som sa nikdy tak pred ľuďmi nehanbil, ako v ten deň. Samozrejme som po príchode domov našiel platný označený lístok, ktorého fotokópiu posielam v prílohe. Uvedomujem si, že bola moja chyba, že som sa nemohol v čase kontroly preukázať platným označeným lístkom, no pán revízor ma neustále buzeroval a nechcel počkať (je mi jasné, že nemôže stáť pol hodinu na jednom mieste, no 5 minút mohol počať, poprípade si mohol nechať vysvetliť, v čom je problém, no nie, on ma vždy odbil trápnou poznámkou a neustále ma slovne urážal).

Chcel by som Vás požiadať o odpustenie pokuty, keďže som mal pri sebe v čase kontroly platný cestovný lístok (v prílohe fotokópia). Taktiež by som bol veľmi rád, keby ste pánovi revízorovi č.6 dohovorili, predsa sme všetci ľudia, vieme sa baviť na úrovni a všetko sa dá poňať slušne a bez urážok, či vulgarizmov. Veľmi nerád sa na niekoho sťažujem, no tentoraz jednoducho musím.

V prílohe zasielam fotokópiu udelenej pokuty + fotokópiu platného cestovného lístka.


Pani či slečna z DPB mi po pár týždňoch odpísala na mail (ktorý som posielal na 10 krát keďže mi ich server nestále vracal chybovú hlášku) nasledovné:

"
Vážená pán Grác,




na základe Vášho mailu uvádzame nasledovné. Dňa 3.4.2012 ste cestovali v dopravnom prostriedku MHD linky číslo 50 bez platného cestovného lístka, porušili ste ustanovenie Zákona NR SR číslo 168/1996 o cestnej doprave v znení neskorších predpisov.



Povinnosť zaplatiť úhradu za cestovanie bez platného cestovného lístka Vám bola udelená oprávnene v zmysle platných zákonných ustanovení. Dodatočné preukázanie cestovného lístku na jednu cestu nie je možné, nakoľko cestovný lístok nie je opatrený identifikačnými údajmi cestujúceho. Cestovný lístok je cestujúci povinný predložiť revízorovi priamo pri kontrole vo vozidle. Revízor uviedol, že sa pri kontrole správal slušne.

Z uvedeného dôvodu Vám oznamujeme, že Vami uvedené skutočnosti nemôžeme zohľadniť.



S pozdravom
"
Čiže v skratke, vôbec nás to netankuje, a pán revízor je tak kruto bez chrbtovej kosti, že sa nehanbí povedať, že sa správal slušne, a samozrejme mu to uveríme....

Navyše sa ženská odvoláva na zákon, ktorý už vôbec nebol platný v danej dobe. Až potom čo som ich na daný fakt upozornil telefonicky mi poslali takmer to isté s úpravou zákona(že sa ospravedlňujú že uviedli neplatný zákon..). No nie je to skvelé.... :facepalm:


Z mojej skúsenosti mi vyplýva následovné:

-DPB zamestnáva ľudí výhradne bez chrbtovej kosti
-revízor musí byť minimálne extrémne arogantný
-každý revízor musí byť vybavený 110 kilovou Gorilou, inak by dostal za svoje správanie cez papulu
-Po telefóne je tam každý super milí, až kým nespomeniete slová ako právnik/právnička...
-samotný vedúci oddelenia prepravnej kontroly nepozná zákony, na základe ktorých vymáha pokutu

Kontaktoval som právničku a spísali sme oficiálnu sťažnosť. Pokutu však aj tak musím zaplatiť, lebo na vyjadrenie si vyhradzujú 60 dní. Dnes to idem poslať, a asi aj žial cvaknúť.

Takto to dopadne, keď je človek slušný a dodržuje zákony SR. Je to pri najmenšom smutné...
Používateľov profilový obrázok
citronik44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1387
Dátum registrácie: Ne 11. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Nitra

Re: Dopravný podnik Bratislava - správanie a postup revízoro

Príspevok od používateľa citronik44 »

V takomto pripade nepomoze nic ine, len si ho zacat nahravat na telefon, hned zmeni ton vystupovania a ked nie da sa to neako riesit dalej...Holt slovenska "slusnost" nema hranic.
MB: | CPU: | Cooler: Noctua NH-D15| RAM: G.Skill Trident Z 2x8 GB | VGA: Gigabate 1660TI OC 6GB| PSU: Cougar A450/R | SSD: Samsung 970 Evo Plus | HDD: WD Green 2TB | Skrinka: Lancool K58
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Dopravný podnik Bratislava - správanie a postup revízoro

Príspevok od používateľa beardie »

i ked s tebou sucitim a je jasne, ze revizor bol kus debila, podmienky si porusil a platit budes musiet
pani spravne poznamenala, ze cestovny listok nema identifikacne udaje a v podstate ti ho mohol dat aj kamarat, napriklad

bohuzial

nahravanie revizora pri vykone sluzby by nemalo byt nicim zakazane, nabuduce si ho teda natoc, minimalne sa bude spravat ako clovek
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7291
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Dopravný podnik Bratislava - správanie a postup revízoro

Príspevok od používateľa Papek »

Prvou chybou bolo, ze si im dal obciansky, ten som nikdy nepustil z ruky aj ked som isiel nacierno. Zial, revizori su vacsinou hlupe hovada, ktorym prerastla hrud do hlavy a maju v nej akurat tak nasrane. Tiez som si s nimi uzil svoje, ked som chodil do skoly a nahodou som si zabudol elektricenku, pripadne som nevedel hned najst listok. Najvacsia zabava bola, ked mali vodici v autobuse nastaveny zly cas (napr. o siestej vecer pisalo 2:45 atp.) a prestupoval som na ine linky.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: Dopravný podnik Bratislava - správanie a postup revízoro

Príspevok od používateľa galen »

treba zapamatat, ze neexistuje zakon, ktory by ti prikazoval zverovat svoje identifikacne udaje nejakej nahodnej osobe - napriklad revizorovi
vzdy to robis na zaklade svojej dobrej vole
(preto revizor vystupuje z pozicie sily, inac by ti nedoslo, ze na to nema narok... a clovek pod natlakom spravi veci, ktore nemusi)

a aj keby ta legitimoval prislusnik policajneho zboru, nemoze tieto informacie poskytnut dalej - napriklad revizorovi
zneuzil by tak pravomoci verejneho cinitela

... aaale spat k problemu ... bohuzial ... ked maju tvoje identifikacne udaje, a je vyplnene lejstro, plus este ma svedka (gorilu), tak sa z toho nevyzujes ... ani pravnikom

mozes pripadne ziadat ospravedlnenie, ale to je asi tak vsetko
lava, prava, lava, prava ...
ANONYM_a7

Re: Dopravný podnik Bratislava - správanie a postup revízoro

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

demencia :)

pisem ze si uvedomujem ze som zakon porusil, no mam nezvratny dokaz o tom, ze som listok v danu dobu oznaceny mal. na listku je ID spoja a cas. Odkial by som ho asi tak vzal ked ma ten debil vyrazil z MHD ihned?

Porusil niekolko predpisov (v staznosti citujem konkretne zakony no tu sem nebudem davat do vyriesenia). nema ma co vykazat z MHD do vyriesenia, musi pockat na prichod policie ak o to poziadam. Ma sa spravat slusne nestranne.

Stale nechapem, ako moze mat takyto clovek moc udelovat pokuty...

OP som vydal na zaklade toho, ze som som bol isty ze listok mam. Keby som si neni isty, zaplatim pokutu lebo som debil ze som siel na cierno, nikdy som nesiel na cienro...
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Dopravný podnik Bratislava - správanie a postup revízoro

Príspevok od používateľa faugusztin »

Broslowski napísal:Porusil niekolko predpisov (v staznosti citujem konkretne zakony no tu sem nebudem davat do vyriesenia). nema ma co vykazat z MHD do vyriesenia, musi pockat na prichod policie ak o to poziadam. Ma sa spravat slusne nestranne.

Stale nechapem, ako moze mat takyto clovek moc udelovat pokuty...
Nastupil si do autobusu ? Tak si prijal podmienky sluzby, ktore mas napisane na takmer kazdej zastavke, plus aj priamo v autobuse. A tam im taketo prava davas.

http://www.dpb.sk/_media/file/Prepravny ... zovany.pdf
Dopravca je ďalej oprávnený z prepravy vylúčiť:
a) osobu bez platného cestovného lístka, ktorá nesplnila povinnosť zaplatiť cestovné alebo
cestovné a dovozné, prípadne iné sumy určené týmto prepravným poriadkom alebo
tarifou,
Broslowski napísal:OP som vydal na zaklade toho, ze som som bol isty ze listok mam. Keby som si neni isty, zaplatim pokutu lebo som debil ze som siel na cierno, nikdy som nesiel na cienro...
Chyba, OP davas iba policajtovi.
ANONYM_a7

Re: Dopravný podnik Bratislava - správanie a postup revízoro

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Ono je velmi pekne ze sem napisete co som spravil zle. Uvedomte si vsak moment a situaciu....

ja som mal platny listok.

Preco si teda odomna ziada OP ked na to nema pravo? Ja som mu OP chcel dat, nech sa to riadne vyriesi, nech aj na zastavke.

a plati:


9. V zmysle Čl. 2 „Povinnosti dopravcu“ prepravného poriadku DPBa, bod 4: Dopravca je povinný zabezpečiť, aby v styku s cestujúcim každá oprávnená osoba dopravcu vystupovala rozhodne a nestranne, pričom zachovala slušnosť a zdvorilosť.

10. V zmysle Čl. 6 „Kontrola tarifného vybavenia cestujúcich“ prepravného poriadku DPBa, bod 1: Kontrolu tarifného vybavenia cestujúcich má právo vykonávať oprávnená osoba dopravcu (ďalej len ”revízor”), ktorá je vybavená identifikačnou kartou (vzor identifikačnej karty je uvedený v tarife). Revízor je povinný mať identifikačnú kartu na viditeľnom mieste počas výkonu kontroly.

11. V zmysle Čl. 6 „Kontrola tarifného vybavenia cestujúcich“ prepravného poriadku DPBa, bod 5: V prípade, že cestujúci nezaplatí požadované cestovné (dovozné) a úhradu revízorovi priamo vo vozidle, cestujúci je povinný revízorovi preukázať sa osobnými údajmi (výlučne občiansky preukaz, cestovný pas, vodičský preukaz, povolenie na pobyt a potvrdenie o strate občianskeho preukazu) potrebnými na vymáhanie cestovného a úhrady. Cestujúci a revízor sú povinní všetky úkony, ktoré sú spojené s tarifným zistením vykonať priamo vo vozidle. Pokiaľ sa cestujúci nemôže alebo nechce preukázať svojimi osobnými údajmi (nemá preukaz totožnosti, odmieta sa preukázať), je povinný strpieť potrebné úkony spojené s privolaním polície a zistením jeho totožnosti.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Dopravný podnik Bratislava - správanie a postup revízoro

Príspevok od používateľa beardie »

mna by zaujimalo ako funguje privolanie policie a za akych okolnosti moze policajt prezradit moje osobne udaje revizorovi
ANONYM_a7

Re: Dopravný podnik Bratislava - správanie a postup revízoro

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Cely problem bol v tom, ze typek mi nedal sancu listok naist. Ano je to moj problem ze som ho zapatrosil, ale bol som extremne ustretovy a chcel som to vyriesit.(kludne som mu mohol povedat ze ja mu nic nedam alebo zdrhnut z mhd, utekat viem rychlo a ten tucny goriliak by ma nikdy nedobehol). som vsak cestný človek tak naco...

Ked som trval na privolani policie a teda chcel som to riesit organom, ktory to riesit ma, otocil sa a zdrhol.... uz len toto vravi o tom, ze si uvedomil, ze konal mimo svojich pravomoci a vedel, ze keby pride privolana hliadka a spiseme zapisnicu, chlapik ma seriozny problem.


beardie: napis na DPB, urcite ti odpisu daku totalnu hovadinu....
Používateľov profilový obrázok
StoOka360
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 206
Dátum registrácie: Ne 01. Apr, 2012, 15:08
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravný podnik Bratislava - správanie a postup revízoro

Príspevok od používateľa StoOka360 »

ahoj,urcite yb som mu nedal obciansky preukaz...v ziadnom pripade...nuz mal si smolu :( ale oni si dovoluju pokial nenatrafia na cloveka ako som ja...by sa hned prebral z toho sna...sice MHD som isiel naposledy asi pred 10 rokmi ale aj tak :-)
Používateľov profilový obrázok
Wizik
VIP
VIP
Príspevky: 4060
Dátum registrácie: Št 06. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava-Nové Mesto (23)

Re: Dopravný podnik Bratislava - správanie a postup revízoro

Príspevok od používateľa Wizik »

Jdu blejt velebnosti ...

Vacsinou som sa stretaval s revizormi, ktori boli v pohode, ale ked sa zadarilo, tak to boli totalny curaci.
Nastastie listok/elektricenku som vzdy mal, takze np. Do buducna si len zapamataj, ze listok si nikdy nedavaj do batoha. Bud si ho drz v ruke alebo si ho daj do vrecka.

Minule ked mali kontrolu, tak to bolo asi tak, ze pan nastupil, vytahoval si listok z penazenky. Pred nim stal clovek, ktory si cvakol, nasledne chcel on, ale revizor hned ze poprosim listok. Samozrejme listok mal, len si ho este nestihol oznacit, pretoze nemal kedy. Samozrejme hned chcel OP a neviem co vsetko. Nemohol som sa na to pozerat, tak som pristupil blizsie a vravim revizorovi, ze ved ten pan ma listok, len cakal kedy si ho bude moct oznacit, ze som to osobne videl. Revizor ma slusne poslal do zenskeho pohlavneho organu, ze oni to vyriesia. Skoro ma roztrhlo v tom momente, ale fakt sa nic nedalo robit. :furious:
Notebook : Macbook Pro Retina 15" i7 2Ghz, 8GB RAM, 256GB SSD, Iris Pro, OS X Mavericks
Phone : iPhone 6 64GB space gray + HTC One M8
SONY RX100 - kompaktny bokeh
I MUSIC !
ANONYM_a7

Re: Dopravný podnik Bratislava - správanie a postup revízoro

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

StoOka360 napísal:ahoj,urcite yb som mu nedal obciansky preukaz...v ziadnom pripade...nuz mal si smolu :( ale oni si dovoluju pokial nenatrafia na cloveka ako som ja...by sa hned prebral z toho sna...sice MHD som isiel naposledy asi pred 10 rokmi ale aj tak :-)
Ako pisem som slusny clovek a verim ze vsetko sa da normalne vyriesit. Ale taketo reci ma kazdy pokial nezazil...

Wizo vidis, aj takych berie autobus...
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7976
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Dopravný podnik Bratislava - správanie a postup revízoro

Príspevok od používateľa CageJ »

Ja mam tiez skusenosti na zlych revizorov, sice nie v BA a prave nie ja.
Bratovi raz kvoli minute naviac(t.j. jedna zastavka ani nie) dal pokutu 30€.
Raz som cestoval so znamym, este sme boli vtedy neplnolety, snad 14-15r max.. Cize takych 7-8r dozadu. Listok kamarat mal no napriek tomu, mu revizor listok vzal, nevratil a vypisal pokutu. Mna v tom buse skontrolovali snad 3x(v priebehu ani nie 2min a ta ista trojica). Uz som im povedal, ze ak este raz, tak volam policiu a davam tresne oznamenie za obtazovanie. Boli akurat drzi a do oci nam tvrdili, ze kamarat listok nemal. Mne mohli s prepacenim hovno, kedze som mal predplatenku. Nakoniec to nejako cez staznost vyriesil..

S tym nic nenarobis. Proste oni su svati a nad zakon.. to mas ako u policajtov a politikov.. Listok si v tej chvil nemam a zohnat si si mohol od cestujuceho.

P.S. V Presovskej MHD, pokial je to prvy priestupok, tak odpusaju ale ako v BA to netusim. Treba skusit este s tym argumentom, ze sa ti to stalo prvykrat...
Naposledy upravil/-a CageJ v St 02. Máj, 2012, 18:09, upravené celkom 3 krát.
Používateľov profilový obrázok
zwARO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2602
Dátum registrácie: So 13. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Dopravný podnik Bratislava - správanie a postup revízoro

Príspevok od používateľa zwARO »

bohuzial ako bolo napisane vyssie.

ten listok si mu neukazal a ten co si poslal vo fotokopii, ti mohol dat kamarat, co bol s tebou v tom autobuse(aj ked tam ziaden nebol, to bol len priklad)

co sa tyka spravania revizora, nemas svedka. cize si nemas ako pomoct... bohuzial

do buducna nahravat a mat listok na mieste, kde nemas 100 veci.

skoda no

Návrat na "Debata o všetkom"