SÚRNE - Výmena pasty na NB ASUS M51 Sn

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
Janicco
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 02. Jún, 2012, 13:19

SÚRNE - Výmena pasty na NB ASUS M51 Sn

Príspevok od používateľa Janicco »

Zdravím mám menší väčší problém, resp. som nie istý. Nedávno mi vetrák na NB začal fičať na príliš veľkých otáčkach, až tak , že práca s NB sa stala neznesiteľnou, podotýkam, že NB pravidelne čistím. Tak som si stiahol program speedfan, vypisoval mi ze moja grafika má hned od štartu NB teplu 47 stupnov a viac(60) ( bez akejkoľvek záťaže ) , CPU má cca 40 a menej. Tak som si povedal, že problém bude asi tam. Notebook som rozobral vybral chladič od GPU, resp. vypadol sam a to čo som tam našiel, resp. nenašiel ma dosť prekvapuje ( pastu na NB som ešte nemenil ). Potrebujem radu či mám zoškrabnúť aj pastu z chladiča (aspoň sa to na pastu hrá, ale je to neskutočne tvrdé) a je na nej prilepený pliešok. Medzi GPU a tým "plieškom" asi možno aj niečo bolo, lebo na oboch je taký mastný fliačok. Takže suma sumárum čo mám zotrieť a kam naniesť pastu ??!

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
pipo137
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6414
Dátum registrácie: Ut 08. Feb, 2011, 17:28
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: SÚRNE - Výmena pasty na NB ASUS M51 Sn

Príspevok od používateľa pipo137 »

nechápem...že by tam ten pliešok slúžil ako nejaké vyplnenie materiálom aby vôbec ten chladič na ten čip dosadol??
...poviem ti tak, ak by som usúdil, že ho tam netreba a že chladič by aj bez neho dobre dosadol na čip, tak by som to celé komplet očistil (teda dal dole aj ten pliešok) a pekne prepastoval nejakou obstojnou pastou (MX-2)...ale tak saz v Asuse nerobia úplný debili :D , takže asi vedia prečo ho tam dali ;)

Radšej ale ešte počkaj, čo ti napíšu aj iný užívatelia ;)
DESKTOP MB: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC CPU: AMD Ryzen 5 5600 + Nocua NH-D14 Black RAM: Patriot Viper Steel 2x8GB @ 3600MHz 14-16-16-16-36 1T GPU: Sapphire NITRO+ Radeon RX580 8GB @ 1500/8900MHz SSD: Samsung 970 EVO 500GB + Crucial M4 256GB PSU: EVGA SuperNOVA G2 750W Case: Projekt "R4R" - Fractal Design Define R4 Monitor: Dell U2415 OS: Windows 10 Pro 64bit SK Mouse: Cyborg R.A.T. 7 Mouse Pad: A4tech Bloody B-081 Keyboard: Microsoft SideWinder X4
HTPC MB: MSI Z77 MPOWER CPU: Intel Core i7 3770K @ 4,0GHz + IHS mod + Noctua NH-D15 RAM: Crucial Ballistix Tactical LP 2x8GB @ 2000MHz 9-9-9-27 1T GPU: Intel HD4000 SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD: 5x WD Red (20TB) Sound card: Asus Xonar Essence STX TV: LG OLED65CX + Xiaomi Mi TV Box S
Smartphone: Xiaomi Mi Mix 2, Xiaomi MiNote Pro
Janicco
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 02. Jún, 2012, 13:19

Re: SÚRNE - Výmena pasty na NB ASUS M51 Sn

Príspevok od používateľa Janicco »

:), no tiež som bol toho názoru, tak som sa rozhodol rozobrať aj CPU, tam bola iba pasta. Tak som sa lepšie pozrel na ten "pliešok", ktorý bol potopený v paste a zistil som, že to bola fólia, možno kvôli dosadnutiu, možno kvôli styku, ak by bol niekto taký dobrý a ved by mi povedat, tak by to bolo fajn, lebo som to už všetko vyčistil a napastoval. NB sa prekvapivo naštartoval v tom najväčšom tichu, radosť, no po pár minútach sa vetrák znova roztočil, ale to by som povedal, že je ešte v norme, tak som spustil ten speedfan a tam sa nič nezmenilo. Teploty PCU pod 40 a teploty GPU najprv to svietilo na zeleno, ale hneď sa to prešuplo nad 50 C ( moemntálne 55 C ), može to byť aj t´m plieškom, čo tam dať, kúsok alobalu .... ma z toho porazí.
Používateľov profilový obrázok
pipo137
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6414
Dátum registrácie: Ut 08. Feb, 2011, 17:28
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: SÚRNE - Výmena pasty na NB ASUS M51 Sn

Príspevok od používateľa pipo137 »

a dosadol ten chladič bez toho "pliešku" správne na čip...že či tam nemohla teraz ostať nejaká medzera, resp. či je tam správny prítlak?
DESKTOP MB: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC CPU: AMD Ryzen 5 5600 + Nocua NH-D14 Black RAM: Patriot Viper Steel 2x8GB @ 3600MHz 14-16-16-16-36 1T GPU: Sapphire NITRO+ Radeon RX580 8GB @ 1500/8900MHz SSD: Samsung 970 EVO 500GB + Crucial M4 256GB PSU: EVGA SuperNOVA G2 750W Case: Projekt "R4R" - Fractal Design Define R4 Monitor: Dell U2415 OS: Windows 10 Pro 64bit SK Mouse: Cyborg R.A.T. 7 Mouse Pad: A4tech Bloody B-081 Keyboard: Microsoft SideWinder X4
HTPC MB: MSI Z77 MPOWER CPU: Intel Core i7 3770K @ 4,0GHz + IHS mod + Noctua NH-D15 RAM: Crucial Ballistix Tactical LP 2x8GB @ 2000MHz 9-9-9-27 1T GPU: Intel HD4000 SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD: 5x WD Red (20TB) Sound card: Asus Xonar Essence STX TV: LG OLED65CX + Xiaomi Mi TV Box S
Smartphone: Xiaomi Mi Mix 2, Xiaomi MiNote Pro
Janicco
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 02. Jún, 2012, 13:19

Re: SÚRNE - Výmena pasty na NB ASUS M51 Sn

Príspevok od používateľa Janicco »

Ďaujem za pripomienku ... znova som rozobral chladič a ... pasta bola aj na čipe aj na chladiči, skôr si myslím, že ten pliešok mal zabezpečiť to aby sa okolie čipu nezapatlalo pastou :), čo sa tak trošku stalo ( ale iba málinko ), pasta je ako jemny film na oboch stranách. Tak ma napadla ďalšia vec, či to nieje nejak spôsobené softom, keďže som "narval" do môjho NB 64 na ktorý nebol v§bec určený, tak som prehodil celý systém nainštaloval nové ovládače a skôr by som povedal, že sa to celé po....
GPU: 59
HDD: 40
Temp1: 50
Core 0: 50
Core 1: 50

tak ja už ozaj neviem ... ,ale ventilátor už ide úplne normálne na to, že sú vyššie teploty, keď zapnem NB tak ho ani nepočuť, samozrejme potom sa naštartuje.
Používateľov profilový obrázok
Tomasjerry
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2273
Dátum registrácie: St 12. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA (work) Velke Levare (home)

Re: SÚRNE - Výmena pasty na NB ASUS M51 Sn

Príspevok od používateľa Tomasjerry »

V skutocnosti podla obrazku, ti ochranny plech zostal prilepeny na chladici a "obnazil" si samotne jadro. Mrk, ci ti doleha potom samotny chladic na jadro, ak ano, tak je dobre, ak nie mas problem nakolko ten mezdikus je pekne nahov.. Jedine odporucanie, upravit vymedzenie, tak by ti dolehal ten chladic na jadro poriadne, ale pozor , ak ustipnes co i len kusok z jadra mas po VGA. Este by ti mohlo pri vymedzeni pomoct toto, ale pozor na chladic nesmie byt z hlinnika, popripade este takato special podlozka, ktora by mohla pomoct. Za pokus to stoji.
AMD Ryzen™ 7 3700X, ASROCK X470 Taichi, 16 GB RAM 3200 MHz, ASUS 2080Ti, Samsung SSD 256GB + Samsung Evo SSD 256GB + 2TB HDD,LG DVD +/-rw, Frakcial 600 W Newton R3
To vsetko v LIAN LI PC-X1000 :)

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"