Wifi ruter a karta

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Wifi ruter a karta

Príspevok od používateľa STENLY »

chcel by som doma zosieťovať pár PC... môj v podpise, notbúk a ešte jeden PC
internet je taký, že na streche je anténa a z nej mi ide do izby sieťový kábel... čiže tento by išiel do rutra... nechcem nič drahé, ale ani to najlacnejšie čo je na trhu... nech to má aspon akú takú rýchlosť... tento by mohol byť?
http://www.alza.sk/tp-link-tl-wr841nd-d155296.htm

z neho by chytal signál notbúk v ktorom je samozrejme wifi karta
do môjho pc by išiel klasický sieťový kábel a do druhého pc sa mi nechce ťahať vyše 10metrový kábel... nie že by som bol lenivý a nechcelo by sa mi to tak zapájať, ved som to aj tak mal... dva 5m káble a jeden svič, čo je dalšia zásuvka navyše... je to proste také - narpd
preto by som do neho chcel nejakú tú wifinu... neviem či nejakú do pci-e alebo pci, alebo by stačila nejaká do usb
táto by mohla byť? http://www.alza.sk/edimax-ew-7612pin-d186973.htm
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6770
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Wifi ruter a karta

Príspevok od používateľa molnart »

Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
insomniac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1092
Dátum registrácie: Ne 17. Júl, 2011, 22:45
Bydlisko: Košice

Re: Wifi ruter a karta

Príspevok od používateľa insomniac »

tp-link je v súčasnosti pravdepodobne to najhoršie, čo na poli sieťových produktov existuje. urobíš dobre, keď
sa všetkým produktom ako aj tejto značke samotnej veľkou okľukou vyhneš. Netgear, Linksys, ASUS, D-Link a Zyxel ... to
je zhruba smer ktorým by si sa mal uberať. z osobnej skúsenosti odporúčam hlavne Netgear a Zyxel. Netgear má aj nejaké
cenovo prijateľné broadband routre, tam problém nebude. horšie je to s tou wifi kartou do PC. odporúčil by som ti netgear,
no stojí majland. ale na druhú stranu máš tam 802.11n a externú anténu, ktorú si vymeníš za hocijakú silnejšiu.

so Zyxelom som mal dočinenia okrem broadband/aDSL2+ routrov aj s USB Wi-Fi modulmi. fungovalo to spoľahlivo, no od
takého USB prdítka s integrovanou anténou veľa nečakaj. kvalita pripojenia ide o dosť dole, ale na brúzdanie netom, youtube
a podobne to bohato postačí. holt, ale ak to budeš mať v inej izbe, tak si veľmi na tom nezahráš (kvôli pingu).

najideálnejšie by bolo nájsť nejaký USB 802.11 b/g/n 300 Mbps Wi-Fi dongle, ale so vstupom na externú anténku.
šupol by si tam nejakú anténu s rádovo vyšším ziskom a už by si si možno aj zahral. bohužiaľ, tieto USB Wi-Fi dongle veľmi
nesledujem, takže neviem, či sa vôbec niečo také robí. ale keď sa robí USB DVB-T tuner dongle s ext. anténou, tak prečo nie?

// ešte také upozornenie: dobre zváž, či sa pustíš do Linksys. je to CISCO a práve teraz je nad nimi kauza, v ktorej Cisco
bez súhlasu majiteľov a bez akéhokoľvek upozornenia nasilu pchá do svojich linksysov vlastné firmvéry. hlavne kvôli podore
cloudových služieb a podobne. ja na tvojom mieste kúpim router Netgear alebo Zyxel ...
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Wifi ruter a karta

Príspevok od používateľa STENLY »

no, chalani... asi som mal dať cenový strop :laugh: kua to sú ceny :OO=

momentálne mám tento http://www.alza.sk/bezdratovy-wifi-rout ... d71983.htm
len brat tvrdí, že je to slabé a navyše vždy ked zapnem alebo vypnem wifi na nom, tak mi na chvílu vyplne úplne internet, asi kvoli reštartu :wallbash:

nepotrebujem to na nič špeciálne, len na nejaké prenosy súborov medzi pc a sem tam si zahráme s bratmi CS-ko

ruter by mohol teda hádam stačiť tento: http://www.alza.sk/asus-rt-n12e-d331362.htm
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
Používateľov profilový obrázok
Martin_RAZER_SVK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 888
Dátum registrácie: Po 06. Aug, 2012, 20:24
Bydlisko: Lazy pod Makytou

Re: Wifi ruter a karta

Príspevok od používateľa Martin_RAZER_SVK »

STENLY napísal:do druhého pc sa mi nechce ťahať vyše 10metrový kábel... nie že by som bol lenivý a nechcelo by sa mi to tak zapájať, ved som to aj tak mal... dva 5m káble a jeden svič, čo je dalšia zásuvka navyše..
svič vyhoť a daj tam namieto 2x 5m jeden 10m a maš pokoj, s wifinami su len problemi tam kde sa to da kablom tam ho radšej použi, do wifi aby bola stabilna, mala dosah a dobru rýchlosť tak musíš do toho dosť investovať mam dobre skúsenosti s týmito wifi anténami http://www.alza.sk/nanostation-m5-loco-d216929.htm ale ako interne v dome by ti to asi usmažilo mozek :hysterical: a asi niečo podobne máš na streche ked pišeš že ti ide otial UTPC kábel do routra :good: ten router od asusu by mohla byť dobra voľba pre ten notebook desktopi nechaj na kábli aspoň neuteču :D
a tie Linksysi išli pekne dole cenou ved to stalo všetko tak 60 a vaic € (skoro som ho vtedy kupil :laugh: )
CPU i5 4670k 4.2GHz,MB MSI Z87 MPOWER, RAM2x4GB KINGSTON HyperX Performance 2400Mhz Cl11 ,GPU Asus EHD5870+EK FC5870,D5 + Alphacool TOP, EK Supreme HF, 2x480 Alphacool Nexxxos UT60/XT45, case CM HAF X,PSU Seasonic x-650
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Wifi ruter a karta

Príspevok od používateľa faugusztin »

Co sa tyka WiFi karty, tak ja osobne som s TP-Linkom nemal absolutne ziadny problem, aj ked ja ho pouzivam pod Linuxom :
https://www.alza.sk/tp-link-tl-wn881nd-d309074.htm

A co sa tyka externych anten - to ma kazda jedna PCI/PCI-E wifi karta. A co sa tyka tych znaciek co si napisal, tak z tych mozno tak Linksys, zvysok si dufam robis srandu. Co sa tyka CISCO Cloud, tak to je tiez uz kauza niekolko tyzdnov stara a uz aj "davno vyriesena".
insomniac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1092
Dátum registrácie: Ne 17. Júl, 2011, 22:45
Bydlisko: Košice

Re: Wifi ruter a karta

Príspevok od používateľa insomniac »

nie veru som nesrandoval. to asi ty si srandoval s tou tplink "wifinou". ježiši faugusztin :facepalm:

cisco/linksys prespalo dobu, tvária sa, akí sú úžasní, kedysi to bola solídna firma, no dnes je to
banda darmožráčov a ani jeden paket dát by som im už nikdy nezveril do rúk. tá nedávna kauza
len utvrdila moje doterajšie zmýšľanie nad touto firmou a definitívne ju v mojich očiach zhodila

Cisco má možno navrch v rackoch a serveroch, no v routroch pre štandardných spotrebiteľov
fakt prespalo dobu. tvária sa ako priekopníci s 802.11ac ale všetci vieme že nimi nie sú ...
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Wifi ruter a karta

Príspevok od používateľa faugusztin »

Nuz, skus mi vysvetlit rozdiel medzi standardnym plosakom Atheros od TP-Linku a od ineho vyrobcu. Pretoze vacsina kariet pouziva ten isty chip (Atheros), zvysok pouziva Marvell, Ralink a par menej znamych vyrobcov. Intel neratame, oni robia iba mPCIe karty.

Aj ked sa pozries na ovladac tej karty, tak uvidis ze su to uplne standardne Atheros ovladace a na WiFi sa napojis pod Windows cez klasicky Windows sietovy dialog.

Takze, skus mi vysvetlit co je take zle na WiFi karte od TP-Linku namiesto D-Linku ci ASUS-u ? Od oboch som uz mal tak zle sietove produkty, ze takmer skoncili v kosi.
insomniac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1092
Dátum registrácie: Ne 17. Júl, 2011, 22:45
Bydlisko: Košice

Re: Wifi ruter a karta

Príspevok od používateľa insomniac »

kde si vynechal broadcom? to má byť menej známa firma?

čo sa týka tplinku, tak mňa "kvalita" ich výrobkov už neraz sklamala. teba zase sklamali ASUS a D-Link.
s týmito dvoma značkami vlastné skúsenosti nemám, no minimálne na D-Link som počul dosť chvály a majú
vcelku inovatívne nápady čo sa týka domácností, teda streamingu multimédií v domácnostiach a podobne

ale dobre, ty máš s tou značkou len dobré skúsenosti, ja zase len zlé, koniec koncov tplink sú najlacnejšie
sieťové produkty na trhu, čo niekto môže brať ako výhodu, niekto ako prejav ... no to je jedno. radšej to
nechajme tak, ja mu tplink silne neradím, teda routre určite nie, ale ide len o môj subjektívny názor, ktorý
je ale založený na niekoľkých skúsenostiach, ale bohužiaľ, ako som už spomínal, len na negatívnych ...

a netreba ani broadcom či intel dávať bokom. hoci robia hlavne mini PCIe, tak existujú takéto vecičky ;)
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Wifi ruter a karta

Príspevok od používateľa Snake »

insomniac napísal:nie veru som nesrandoval. to asi ty si srandoval s tou tplink "wifinou". ježiši faugusztin :facepalm:

cisco/linksys prespalo dobu, tvária sa, akí sú úžasní, kedysi to bola solídna firma, no dnes je to
banda darmožráčov a ani jeden paket dát by som im už nikdy nezveril do rúk. tá nedávna kauza
len utvrdila moje doterajšie zmýšľanie nad touto firmou a definitívne ju v mojich očiach zhodila

Cisco má možno navrch v rackoch a serveroch, no v routroch pre štandardných spotrebiteľov
fakt prespalo dobu. tvária sa ako priekopníci s 802.11ac ale všetci vieme že nimi nie sú ...
Ty chlapec, ty si totálne mimo, ale totálne, písať že Cisco zaspalo dobu, to chce nie odvahu, ale absolútnu nevedomosť. HP má rovnako svoj lowend v podobe 3COM, rovnako aj Cisco má Linksys, a môžeš hádať prečo Cisco vyjde veľakrát dvakrát toľko ako nejaký ASUS čo už je jak Samsung a sere sa aj tam kde nemá (hlavne že tomu dá peknú krabicu, ale keď príde nejaký Jumbo frame tak ho zahodí, hlavne že rozprávajú ako sú oni "GbE Compatible"), a to je iba pár príkladov, nepôjdem do midrange či enterprise sféry, lebo tam to naozaj zmysel nemá, ale veľakrát ti taký ASUS ľahne ovela skôr, než nejaký Linksys, aj kvôli čipom čo na tých routroch bežia.

Ja mám doma posratého catalysta čo pred pár rokmi stál niekoľko tisícok eur, a stále stojí, tá marha vie určovať triedy pre PoE, či robiť dynamické VLANy, vie už toto aspoň niektorý ASUS? Posratý ProCurve za 80e od HP to už vie, aj TP-LINK to vie, aj ZyXEL (tam uznávam ich ZyWally), ale holt asus ne, blbé čo?

Prestaň tu prosím vypisovať sprostosti, zatože vám ľahol TP-LINK z roku pána na LANke pri sharovaní XXX obsahu ešte neznamená, že všetky produkty sú nahovno, ba čo viac, veľakrát sú lepšie kvôli použitému napr. WLAN SoC než nejaké Premium Class bullshity.

No a ohľadom D-Linku ti poviem toľko, že ide aj v midrange sfére o predražený bullshit, ako, je to funkčné, ide to, a ide to super, a aj to veľa ponúka, ale rozdelenie trhu majú totálne mimo.

Pre STENLYho: Ide ti iba o WiFi? Ak ano, tak si pozri Ubiquiti UniFy produkty, ja osobne mám UniFy Long Range AP, tiež som kupoval <> typu 40cm anténa a podobné sprostosti, bol z toho holý prd, nakoniec som mal repeatre a vznikali ďalšie problémy a hlavne kolízie na "fyzickej" vrstve či ARP tabuľke.





.
insomniac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1092
Dátum registrácie: Ne 17. Júl, 2011, 22:45
Bydlisko: Košice

Re: Wifi ruter a karta

Príspevok od používateľa insomniac »

zas ďalší premúdrelý jedinec, čo kúpil Linksys a iba Linksys a nič iné nikdy nevidel :rolleyes:

nechápem prečo tu do mňa hustíš s asusom ... asus by som si nikdy nekúpil a ani d-link. ale chlapcovi
som tieto značky poradil, lebo majú cenovo dostupné produkty aj pre smrteľníkov, kdežto cisco sa zameriava
hlavne na korpopračné účely a na bežných spotrebiteľov serie. preto tvrdím, že zaspalo dobu
a navyše tie d-link a asus sú orientované na bežných smrteľníkov a tí s nimi na 99% problém nemajú

ja si stojím za značkou Netgear, mal som od nich viacero produktov a všetky splnili moje požiadavky
vysoko nad očakávania. a to som si nemusel natvrdo priplácať za hovadiny ktoré ako bežný smrteľník
nikdy nevyužijem. o to mi ide. a takisto ako cisco každému nutí nasilu ten svoj megasuper cloud.
firma s takýmto prístupom u mňa na celej čiare zlyhala. keby sa aspoň spýtali, ale nie, oni nasilu ...

a čo sa týka TP-LINK, tak ani jeden router od nich som našťastie nevlastnil. ale hádam 10x ma kadekto
volal k sebe domov, že mu nejde wifina a net. a všetko to boli tplinky. a prečo? lebo sú to lacné sračky.
hádam tri také tplinky skapali len kvôli tomu, že ich vypli nie switchom ale natvrdo z elektriky. ďalšie
sa zase záhadne zresetovali a net nešiel, lebo vlastne nebolo nič nastavené. to sú routre od tplinku

a absolútne nerozumiem, prečo tu splietaš tvoj uber router či čo to ešte za tie tisícky €, hádam aj variť
kávu, vysávať, prať a žehliť, nie? už len z tej ceny vyplýva, že to nie je sieťový produkt určený pre
štandardných spotrebiteľov, lebo by naňho za rok nenaškrabali. neviem, komu si ho ujebal, ale to je fuk.

a aj keď tu uvádzaš d-link, že je predražený ... linksys od cisca akože nie je? za jeden poriadny linksys
mám 3 dlinky a 4 asusy. a ten linksys mi nepovysáva, neupratá, ale od dlinku ani asusu to ani nečakám

a prečo odbáčas od témy? sharovanie XXX? ku*va admin a taký looser? už nemáš nič lepšie na jazyku? :facepalm:
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Wifi ruter a karta

Príspevok od používateľa Snake »

V nákupke si kamoško skončil, vecné argumenty žiadne, a čítanie s porozumením si na ZŠ vynechal.

PS: kradnúť musíš ty, ja sa tými zariadeniami reálne aj zaoberám, kdežto ty robíš malé LAN siete a na základe toho tu "diktuješ", tak ja tie zariadenia prevádzkujem na 110% a sú od nich závislé výsledky a predaj niekoľkých tunajších aj zahr. firiem.





.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2138
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Wifi ruter a karta

Príspevok od používateľa zoom »

Ja len tak pomimo spoza buka: Kamarat, co v CR stavia a prevadzkuje wifi siete (pracuje u ISP) a nasadil stovky zariadeni mi hovoril, ze TP-Link je z lowendu asi to najlepsie co mozes kupit. Je to take zariadenie, ktore proste funguje a na tie stovky zariadeni mali tusim 2-3 reklamacie. Podla jeho rad som uz roznym sporovlivym ludom namontoval TP-Link a nikdy nebol problem. Ja samozrejme nie som statisticka vzorka, ale on je.

Rozdelene to bolo asi takto:
- Lowend pre chudobnych ludi = TP-Link - it just werks and it's cheap
- Rozumny highend = Mikrotik - za 80-100,- € mas masinu, ktora zvladne uplne vsetko, len to treba vediet ovladat
- "Highend" pre sprostych = kdejaky Asus Dark Knight, D-Link XYZ a ine marketingove blaboly - stoji to 2× tolko co ten Mikrotik, zvladne to 1/10 veci a este je to aj riadne zabugovane a utrpenie na ovladanie (nutnost restartovat aj po najjednoduchsej zmene nastaveni atd.)

Tolko k statistike. Topic som cely necital, ani sa mi moc nechce, ale urcite mi je viac sympatickejsi TP-Link coby lowend, ale funkcny, nez nejaky hyperturbo Asus s dvadsiatimi marketingovymi hypertechnologiami (EZ QoS, Ai Radar, Ai Volaco, ASUSWRT - obycajne GUI).
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Wifi ruter a karta

Príspevok od používateľa STENLY »

Martin_RAZER_SVK napísal:svič vyhoť a daj tam namieto 2x 5m jeden 10m a maš pokoj, s wifinami su len problemi tam kde sa to da kablom tam ho radšej použi
nakoľko sú tie dva pc v jednej izbe, tak tam šupnem jeden ten kábel... bude mi ale treba 15m, lebo tie dva 5m boli len tak tak... potiahnutie káblom ma samozrejme vyjde lacnejšie, tak radšej táto možnosť bude vhodnejšia :yes:
ale asi nie je jedno, ktorý kúpim... lebo je tuším viac druhov... nejaké krútené a tak podobne...
http://www.alza.sk/kabel-utp-patch-kat-d69967.htm môže byť?

ten ruter teda ktorý? :laugh:
http://www.alza.sk/tp-link-tl-wr841nd-d155296.htm :?

na čo je dobré usb na rutry?
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Wifi ruter a karta

Príspevok od používateľa faugusztin »

Zdielany disk, resp. u niektorych zdielana tlaciaren/skener (z obmedzeneho zoznamu).

Návrat na "Nákupná poradňa"