Ventilátory Noiseblocker eLoop Series - dojmy a skúsenosti

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Ventilátory Noiseblocker eLoop Series - dojmy a skúsenosti

Príspevok od používateľa mino_85 »

Zdravím, snáď som to zaradil správne, aj keď možno by si to našlo aj svoje miesto medzi recenziami, ale naozaj to nepíšem s týmto úmyslom. Ak, tak vopred ďakujem adminom za presnutie témy.
Takže... už od ohlásenia novej modelovej rady Noiseblockerov http://www.noiseblocker.de/eLoop120.php som bol na nich dosť nažhavený. Medzičasom som browsoval rôzne zahraničné fóra a natrafil som na zaujímavé názory ohľadom toho kde použiť a kde nepoužiť tento fan a tiež na skúsenosti ohľadom papierových a reálnych rpm u rôznych kúskov. Verím, že sa tu nájdu ľudia čo majú skúseosti s tými fanmi /podľa toho čo viem od Gaba idú dosť na dračku/.

Ja som doteraz s veľkou spokojnosťou používal hlavne nízkootáčkoveé verzie rady Miltiframe a BlackSilent PRO a nakoniec som si chcel jeden eLoop na skúšku ošahať, aby som mal jasno v tom či mu dať prednosť pred týmito alebo nie. Moje skúsenosti...

Po konštrukčnej a kvalitatívnej stránke je eLoop rozhodne špička, vzal som non-pwm verziu B12-2, čo mi pripadala ako asi najschodnejšia voľba pre nasadenie v širšom spektre zostáv, jednak dostatočný prietok pri max. otáčkach a tiež som bol zvedavý na potenciál pre reguláciu, kde papierové hodnoty sľubujú veľa.

Takže vyváženie vrtule u môjho kusu dokonalé, ložisko budí tiež pocit extrakvality, na ktorú som zvyknutý z hore spomínaných modelových rád, pričom je na eLoop fanoch o dosť subtílnejšie. Teda dojem z prvého kontaktu výborný. Tež oprti Multiframe ma potešila voľba "cablemanagementu", kde na spôsob BlackSilent PRO je samotný fan prakticky "bez kabeláže" a dodávajú sa dva predlžováky.

Naviac som bol zvedavý na toľko propagovaný zvukový prejav, ktorý je subjektívne naozaj ešte o čosi lepší než u aj tak špičkováho Multiframe M12-S2, čo je fan prietokom aj otáčkami veľmi podobný B12-2. Čísla na papiery, hoci sú aj správne sa občas jak vieme nemusia prejaviť rovnako dobre v subjektívnom dojme, ale tu to určite neplatí. eLoop sa u môjho ucha prezentoval charakterovo podobným zvukom ako Multiframe s tým, že u eLoop sa mi zdal zvukový prejav o čosi hlbší než u Multiframe a teda pre ucho príjemnejší. Rozdiel samzrejme nie je extrémny, povedal by som, že už je to postupné pilovanie k dokonalosti. S hlukom u mňa každopádne spokojnosť. Pri cca 900 rpm prestal byť pre mňa prejav ventilátora identifikovateľný vo zvyšku zostavy /testované s K2 v idle na cca 600 rpm, pasívne chladenou GT440 + SF Golden King v pasívnom stave + SSD a nečinný HDD na Vibration Killeri/.

Potiaľ maximálna spokojnosť, zaujímavé to začalo byť pri pokuse o max. reguláciu...
S použitím Kaze Master Flat som to najprv vytočil na maximum, pre overenie max. rpm /natrafil som na skúsenosti userov, že niektoré kusy boli dosť mimo s max. otáčkami/, u mňa každopádne v norme, Kaze Master načítal max. 1260 rpm.
Potom som začal uberať a keď som došiel na cca 750 rpm, začali sa diať divné veci. Nezdalo sa, že by ventilátor menil otáčky, ale regulátor začal vyhadzovať divné cifry, nepravidelné skoky, od 700 až po nereánych 1500 rpm v sekundových intervaloch/

Ešte divnejšie o začalo byť, keď som šiel s napätím nižšie, fan sa pri cca 700 rpm vypol, pričom regulátor nezahlásil klasicky vypnutý fan nápisom OFF, ale blikajúcou hodnotou 0 rpm akoby sa snažil naznačiť, že sa jedná o chybu. nepomohlo následné zvýšenie voltáže, regulátor na to vôbec nereagoval a fan sa neroztočil. Nepomohol ani reštart PC, keď Kaze Master rozbieha pre spoľahlivý štart fany na 12V... eLoop vtedy nabehol a následne sa rovnakým spôsobom vypol a nešlo ho nakopnúť. Bola nutná výmena za Multiframe na rovnakej vetve, kde sa už choval regulátor normálne a mohol som ďalej regulovať.
Neviem si to chovanie vysvetliť inak, než že elektronika ventilátora si príliš nerozumie s regulátorom, ale v čom presne by mohol byť pes zakopaný naozaj neviem. natrafil som na vadný kus, alebo to platí pre tie fany vo všeobecnosti? Budem rád za každý postreh a osobnú skúsenosť. Toto je asi dôvod prečo to tu celé rozoberám.
Ak je čas a chuť, zaznamenal som celý proces svojou amatérskou kameramanskou rukou aj na videu. :-)
http://www.youtube.com/watch?v=CrjH9wNfaDo
http://www.youtube.com/watch?v=pK-qGfB2Q_g

Ešte pár postrehov k ostatným aspektom fanu... tak ako sa spomínalo v zahraničných fórach, naozaj nie je vhodný do pull pozície na pasívy alebo radiátory, vtedy vzniká síce nie silný, ale určite postrehnuteľný "hvizd". Predpokladám, že to súvisí práve so špecifickým dizajnom lopatiek. Naopak na airflow do skrine alebo do push pozície na pasívy môžem doporučiť. Hoci podľa nepotvrdených info Noiseblocker pracuje aj na inej verzii zameranej na statický tlak, takže tento fan asi ani nie je primárne určený na pasívy, ale na airflow. Každopádne kým nebudem mať jasno v tej regulácii čo som rozoberal vyššie, asi by som zatiaľ volil istotu v podobe Multiframe alebo BlackSilent PRO. Okrem iného aj kvôli všestrannejšiemu nasadeniu.

Toľko z mojej strany, myslím, že viac než dosť. Ak máte k tomu čo povedať, budem rád za každý postreh.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Ventilátory Noiseblocker eLoop Series - dojmy a skúsenos

Príspevok od používateľa GABO »

Dnes budem tiež napájať na regulátor zopár týchto kúskov tak potom postnem ako sa správali.
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Ventilátory Noiseblocker eLoop Series - dojmy a skúsenos

Príspevok od používateľa mino_85 »

Dík, som zvedavý.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Ventilátory Noiseblocker eLoop Series - dojmy a skúsenos

Príspevok od používateľa GABO »

Tak s panelom Akasa (3x kanal 5-12V) to dopadlo veľmi zle :). Fan (bola to NB3 verzia) proste po určité otáčky na regulátore klepal v oblasti motora (ťažko to popísať) rovnako sa správali všetky tri ventilátory, niečo medzi piskotom a vrnením pričom pri položení ruky na zadnú časť rotora bolo cítiť riadny klepot. Proste nešlo to manuálne zregulovať na nízke otáčky. Noctua 7V odporom (modrý konektor) to však je bezproblémové a takto idú všetky tri fany ako po masle. 2x nasávanie a 1x odsávanie...a som naozaj milo prekvapený čo to prefúkne pri nízkych otáčkach.
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Ventilátory Noiseblocker eLoop Series - dojmy a skúsenos

Príspevok od používateľa mino_85 »

No pekne, aj som to čakal. :-)
U mňa som nepozoroval žiadne vibrácie alebo klepanie, len to divné čítanie otáčok a tie ostatné blbosti okolo. Tiež rozmýšľam nad tým, že to napojím na dosku cez redukciu na skúšku, len som lenivý zo skrine nejakú vyhrabať, 7V mám na isto, ale bodlo by skúsiť aj 5V, čo to spraví /či sa vôbec rozbehne, snáď hej/ a odsledovať SW cestou otáčky. Cez víkend si na to skúsim nájsť čas. Ale je to divné s tými regulátormi, nejak mi to nedáva zmysel... 7V cez redukciu na doske by malo byť to isté čo 7V cez regulátor, nie? V čom môže byť problém mi nejde do hlavy.
Ináč súhlas, výkon vs. ticho na jednotku. Len škoda tej regulácie, lebo tie fany sa tvária byť na to robené /dupľpm keď k nim ani nebalia žiadnu napäťovú redukciu/ a tie problémy sú teda dosť rana pod pás každému kto to chce ťahať nadoraz smerom dole. Bol by som zvedavý akým spôsobom testovali predprodukčné vzorky, že to takto vypustili do sveta. :rolleyes:

Mám schýzu teraz, lebo fan je to bombový, dizajn tiež láka, ale keď si k tomu na váhu položím bezproblémové Multiframe... tak eLoop majú asi u mňa smolu. Budem sledovať čo na to ľudia a či sa niečo dozvieme v tomto smere aj od výrobcu, ale pochybujem.

Dík za info každopádne, mám v tom jasnejšie.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Ventilátory Noiseblocker eLoop Series - dojmy a skúsenos

Príspevok od používateľa GABO »

Ja to ešte vyskúšam ono je to ale jednoduché pretože je naozaj dosť veľa kvalitných ventilátorov, ktoré jednoducho majú problém s reguláciou (pískanie, divné vibrácie a pod). To sa týka aj noiseblockera a jeho starších ventilátorov napr. XL rada. Napr Noctua nemá jediný problém. To čo som testoval bol ten najvýkonnejší, klasický 3pin takže je možné ze 800 RPM sa bude správať inak.
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"