Chladenie na celú zostavu

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
Kamikaze
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Pi 30. Nov, 2012, 15:56

Chladenie na celú zostavu

Príspevok od používateľa Kamikaze »

Zdravíčko , potreboval by som chladenie na toto :
Case
Zdroj
CPU
Základná doska
RAM
Grafika
HDD
Mechanika

a taktovať to chcem čo najviac ak sa podarí kľudne aj na 4.8-5.0Ghz čiže som rozmýšľal aj nad chladením vodou. Je chladenie vodou výkonnejšie ako vzduchom ? A čo všetko na to treba ?

PS: Napísal som tam celú zostavu pretože som to iba skopíroval :D
Naposledy upravil/-a Kamikaze v St 05. Dec, 2012, 02:01, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
pipo137
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6414
Dátum registrácie: Ut 08. Feb, 2011, 17:28
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Chladenie na celú zostavu

Príspevok od používateľa pipo137 »

no, ale niekde ti tam nastala chyba, lebo tie linky (aspoň mne) nefungujú... :-)
DESKTOP MB: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC CPU: AMD Ryzen 5 5600 + Nocua NH-D14 Black RAM: Patriot Viper Steel 2x8GB @ 3600MHz 14-16-16-16-36 1T GPU: Sapphire NITRO+ Radeon RX580 8GB @ 1500/8900MHz SSD: Samsung 970 EVO 500GB + Crucial M4 256GB PSU: EVGA SuperNOVA G2 750W Case: Projekt "R4R" - Fractal Design Define R4 Monitor: Dell U2415 OS: Windows 10 Pro 64bit SK Mouse: Cyborg R.A.T. 7 Mouse Pad: A4tech Bloody B-081 Keyboard: Microsoft SideWinder X4
HTPC MB: MSI Z77 MPOWER CPU: Intel Core i7 3770K @ 4,0GHz + IHS mod + Noctua NH-D15 RAM: Crucial Ballistix Tactical LP 2x8GB @ 2000MHz 9-9-9-27 1T GPU: Intel HD4000 SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD: 5x WD Red (20TB) Sound card: Asus Xonar Essence STX TV: LG OLED65CX + Xiaomi Mi TV Box S
Smartphone: Xiaomi Mi Mix 2, Xiaomi MiNote Pro
Kamikaze
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Pi 30. Nov, 2012, 15:56

Re: Chladenie na celú zostavu

Príspevok od používateľa Kamikaze »

Vďaka za upozornenie , upravil som to.
insomniac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1092
Dátum registrácie: Ne 17. Júl, 2011, 22:45
Bydlisko: Košice

Re: Chladenie na celú zostavu

Príspevok od používateľa insomniac »

no, dobrá správa je, že celú zostavu chladiť nemusíš a už vôbec nie vodou. za zmienku stojí chladenie CPU a GPU.
s chladením je to asi tak, že top vzduchové chlaldenie je cca. to isté ako low vodné chladenie. rozdiel je v tej cene,
za vodu si riadne siahneš do vrecka. a keď chceš poriadného vodníka, tak to platí duplovane. vodné bloky sú drahé,
expanzka, pumpa, hadice, kvapalina, radiátor, fany a fittingy ... uff ... priprav si tak ... možno tresnem ... 400 €?

to je cena len za vodné chladenie. niečo budeš musieť dať ešte aj za prácu, lebo vodníka si asi sám neposkladáš.
to je zhruba ďalších 50-100 €. keď máš vážny záujem o vodníka, obráť sa na GABA (www.tichepc.sk). má aj tu priamo
na fóre jednu tému k svojmu obchodu, nič nedáš za to, keď mu tam napíšeš, nech ti niečo dobré poskladá ...

k tomu taktovaniu CPU ... na tak vysoký takt pri Ivy Bridge zabudni. čo do taktovania, už to nie je to dobré Sandy Bridge.
tam si vedel dať i5-2500K aj na 5 GHz na vzduchu a uchladilo sa to. ale tie Ivy Bridge ... tie končia niekde na 4.3 - 4.5 GHz

na grafiku vlastne ani vodníka nepotrebuješ. ďalšia vec, do tej smiešnej bedne vodníka nenarveš. takže ak sa rozhodneš
pre vodníka, zase treba ďalšiu investíciu, teda novú bedňu, ktorá pojme aspoň 240 mm radiátor.

ešte bacha na zdroj. má len 500 W, účinnosť len okolo 80% (tuším). veľa si nepotaktuješ ...

raz nepochopím, prečo ľudia kupujú takéto low-wattage zdroje. nepoviem nejaký 350 W dakam do kancla sekretárke,
ale na hernú mašinu, ktorú ešte chceš aj taktovať ... no nejde mi to do hlavy. predsa len kúpiť 750 W zdroj je menšia
investícia, ako kúpiť 500 W a potom kúpiť nanovo 750 W, nie? navyše vyššia wattáž neznamená, že to bdue viac žrať.
treba to brať ako výkonovú rezervu. aj tá doska nie je veľmi na taktovanie, ktovie, koľko zvládne ...
Používateľov profilový obrázok
pipo137
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6414
Dátum registrácie: Ut 08. Feb, 2011, 17:28
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Chladenie na celú zostavu

Príspevok od používateľa pipo137 »

No, pre začiatok upozornenie, vzhľadom na vybraný procesor neočakávaj, že dosiahneš až také vysoké takty, buď ich ten cpu ani nezvládne, alebo ťa zastavia vysoké teploty... lebo tam sa tie cpu už veľmi hrejú, to by si musel mať fakt veľké šťastie na vynikajúci kúsok a zároveň postaviť fakt krutú vodu :-) :-) (veľa veľa €)

Takže rátaj skôr s taktami okolo 4,5 GHz (kúsky čo sú dnes v obchodoch majú dokonca niekedy už problém aj s touto frekvenciou) a na vyššie frekvencie už nepomôžu ani tie najlepšie chladiče, keďže limitom neni výkon chladiča, ale schopnosť preniesť teplo z jadier do základne chladiča... a to je najväčší kameň úrazu pri Ivy Bridge procesoroch, či už kôli veľa krát spomínanej zlej paste medzi samotným čipom a rozvádzačom tepla na čipe, alebo kôli tomu že tie jadrá sú už proste fakt malé to množstvo tepla nestíhajú do rozvádzača vyžiariť. Tipujem že je to kombináciou oboch tých faktorov :D.

K tvojej otázke, samozrejme, dobrá voda vie byť aj výrazne výkonnejšia ako vzduch (ale pozor, nie je voda ako voda, teda v tom prípade rovno zabudni na tie all in one riešenia, tie sú o ničom)

Prvý podstatný bod pre teba, rozhodni sa, či chceš vodu alebo vzduch ???

Obstojná voda vyjde min 200€ a ako som spomínal, neviem či by oproti vzduchovému chladeniu bola o moc účinnejšia na tejto zostave.
Tie najlepšie vzduchové chladiče sa pohybujú okolo 70€ (a aj tie môžu byť zbytočné) + by som k tím dvom fanom, čo už sú v bedni dokúpil ešte nejaké dva fany (jeden dole na nasávanie a jeden hore na odsávanie vzduchu)
Chladenie grafiky riešiť netreba, ten chladič na nej je obstojný a tie jadrá aj tak moc nekúria, takže len chladenie cpu.

Ak vzduch, tak na tú zostavu je jedným z najlepších riešení za obstojnú cenu Coolink Corator DS (http://www.tichepc.sk/Coolink-Corator-DS.html?arg1=001). Poprípade niečo výkonnejšie/drahšie od Noctua, Phanteks, Thrmalright atď., len to môžu byť už tiež zbytočne vyhodené € (ako som vyššie spomínal)

EDIT: Aaha, Insomniac, musel si dať ten príspevok hehe... :D :facepalm: :-) som dal vlastne ten istý príspevok ako ty, len som si nevšimol, že už si tam postol ten svoj :D :D :D :rofl:
DESKTOP MB: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC CPU: AMD Ryzen 5 5600 + Nocua NH-D14 Black RAM: Patriot Viper Steel 2x8GB @ 3600MHz 14-16-16-16-36 1T GPU: Sapphire NITRO+ Radeon RX580 8GB @ 1500/8900MHz SSD: Samsung 970 EVO 500GB + Crucial M4 256GB PSU: EVGA SuperNOVA G2 750W Case: Projekt "R4R" - Fractal Design Define R4 Monitor: Dell U2415 OS: Windows 10 Pro 64bit SK Mouse: Cyborg R.A.T. 7 Mouse Pad: A4tech Bloody B-081 Keyboard: Microsoft SideWinder X4
HTPC MB: MSI Z77 MPOWER CPU: Intel Core i7 3770K @ 4,0GHz + IHS mod + Noctua NH-D15 RAM: Crucial Ballistix Tactical LP 2x8GB @ 2000MHz 9-9-9-27 1T GPU: Intel HD4000 SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD: 5x WD Red (20TB) Sound card: Asus Xonar Essence STX TV: LG OLED65CX + Xiaomi Mi TV Box S
Smartphone: Xiaomi Mi Mix 2, Xiaomi MiNote Pro
Používateľov profilový obrázok
valistar
VIP
VIP
Príspevky: 6853
Dátum registrácie: So 14. Mar, 2009, 19:27
Bydlisko: Ostrava/Košice

Re: Chladenie na celú zostavu

Príspevok od používateľa valistar »

insomniac napísal:ešte bacha na zdroj. má len 500 W, účinnosť len okolo 80% (tuším). veľa si nepotaktuješ ...

raz nepochopím, prečo ľudia kupujú takéto low-wattage zdroje. nepoviem nejaký 350 W dakam do kancla sekretárke,
ale na hernú mašinu, ktorú ešte chceš aj taktovať ... no nejde mi to do hlavy. predsa len kúpiť 750 W zdroj je menšia
investícia, ako kúpiť 500 W a potom kúpiť nanovo 750 W, nie? navyše vyššia wattáž neznamená, že to bdue viac žrať.
treba to brať ako výkonovú rezervu. aj tá doska nie je veľmi na taktovanie, ktovie, koľko zvládne ...
:rolleyes:

Neviem ci si si poriadne nepozrel tie komponenty alebo len placas hluposti, ktore platili mozno tak pred 4-5 rokmi...
1. ten zdroj ma 80+bronze ucinnost
2. ta zostava momentalne berie v zatazi okolo 200W, pri maximalnom OC to nebude viac ako 350W (a to prehanam).
3. radsej kvalitnejsi zdroj s mensou wattazou ako overkill zdroj za podobny peniaz

750W zdroj? hovadina

PS: to ze by tu zostavu s prstom v nose utiahol Seasonic G-360 ani nehovorim :)


k teme: pokial nemas 400e na vodu+skrinku tak zober top vzduch na cpu a budes vysmiaty :)
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Chladenie na celú zostavu

Príspevok od používateľa STENLY »

insomniac napísal:ešte bacha na zdroj. má len 500 W, účinnosť len okolo 80% (tuším). veľa si nepotaktuješ ...

raz nepochopím, prečo ľudia kupujú takéto low-wattage zdroje. nepoviem nejaký 350 W dakam do kancla sekretárke,
ale na hernú mašinu, ktorú ešte chceš aj taktovať ... no nejde mi to do hlavy. predsa len kúpiť 750 W zdroj je menšia
investícia, ako kúpiť 500 W a potom kúpiť nanovo 750 W, nie? navyše vyššia wattáž neznamená, že to bdue viac žrať.
treba to brať ako výkonovú rezervu. aj tá doska nie je veľmi na taktovanie, ktovie, koľko zvládne ...
prehliadol som, že je prvý apríl :? :hysterical: dobrá perlička :laugh:

čo sa týka chladenia, tak aj vodu splašíš fajnú v bazári...
treba ti blok na procesor a grafiku, hadice, fitinky, pumpu, expanzku a radiátor
tú grafiku chladiť netreba, procesor by sa potešil
všetko mám a je to na predaj :cool:
akurát asi nemáš prístup do barázu, tak ss ;)
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7256
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Chladenie na celú zostavu

Príspevok od používateľa Kyselinka »

Myslim, vsetko podstatne je tu uz popisane a s tymi tvojimi planovanymi taktami na IB sa mozes s kludom rozlucit. Ako pipo pise, max. do 4,5Ghz, aj to so stastim.
...zdroj vymenit, CX su viacmenej shity. Radsej zober tento Seasonic - v tom shope sa toho teda moc neda vyberat :rolleyes:
Ostatne ako-tak moze byt, no pridal by som k tomu este: Cooler - recka a samozrejme SSD ;)

P.S: toto skor patri do nakupky, ci?
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Chladenie na celú zostavu

Príspevok od používateľa STENLY »

majú tam aj lepšie zdroje ;)
http://www.atecko.sk/produkt/ocz-zdroj- ... ni/196924/

ale on rieši chladnie, nie nákup zostavy
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7256
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Chladenie na celú zostavu

Príspevok od používateľa Kyselinka »

No napriklad... :)
Aha, som myslel, ze to ide iba kupovat :red:
Kamikaze
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Pi 30. Nov, 2012, 15:56

Re: Chladenie na celú zostavu

Príspevok od používateľa Kamikaze »

Používateľov profilový obrázok
valistar
VIP
VIP
Príspevky: 6853
Dátum registrácie: So 14. Mar, 2009, 19:27
Bydlisko: Ostrava/Košice

Re: Chladenie na celú zostavu

Príspevok od používateľa valistar »

tak ty ju este len stavias? :rolleyes:

presuvam do nakupnej poradne
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Chladenie na celú zostavu

Príspevok od používateľa STENLY »

valistar ale on už tému na zostavu má :wallbash:
http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopi ... 29&t=90131
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7256
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Chladenie na celú zostavu

Príspevok od používateľa Kyselinka »

No a sme doma :D
Kamikaze napísal:No čiže je tu trochu pozmenená zostava :
Hm, preco si zmenil RAMky? Radsej ber tie Corsairky...a doska moze ostat ta, co si mal pred tym ;)
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Chladenie na celú zostavu

Príspevok od používateľa STENLY »

s ramkami urobil dobre... corsairky sa reklamuju viac ako crucial... myslím, že Gabo by to potvrdil
riešiť ale zostavu v dvoch témach je... :OO=
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"