Home server (NAS)

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
Johnny5
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 169
Dátum registrácie: Ne 03. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Levoca

Home server (NAS)

Príspevok od používateľa Johnny5 »

Ahojte, chcel by som si postavit domaci server s tym ze neskor by som ho rozsiril a spravil take lepsie NAS-ko. Postavene by malo byt na Win Home Server. Na zaciatku by sluzilo hlavne na zalohy a taky mensi nas a neskor by som ho rozsiril o hw raid controller a urobil z toho ako som uz spominal take lepsie NAS. Takze moj nastrel je asi takyto:

CPU: http://www.alza.sk/intel-celeron-g1610-d380184.htm
myslim ze na obsluhu home servra by mal stacit

MB: http://www.alza.sk/asrock-z77-extreme4-m-d325700.htm
Beriem hlavne kvoli 3x pcie 16 (8x 8x 4x) pre rozsirenie o hw raid radic do buducna... a rozmyslam ze by som tam hodil aj
Radeon 7790 na btc mining :D
Raid controller by bol nieco taketo:
http://www.alza.sk/lsi-megaraid-sas-924 ... 335339.htm
ale to az neskor do buducna ak uz nebude stacit kapacita

RAM: http://www.alza.sk/crucial-4gb-ddr3-160 ... 370342.htm 4GB urcite bude stacit

PSU: Seasonic G-360 (450)
HDD OS: mam doma 2,5 320GB disk a to bude stacit... na beh OS a pripadne download.
HDD Raid: docasne 2x WD Red 3TB na radici na doske (RAID 1)
CASE: na zaciatok sa doma nieco najde takze to by zatial netrebalo...

Vdaka za rady a pripadne nasmerovanie ak treba nieco zmenit...
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Home server (NAS)

Príspevok od používateľa faugusztin »

RAM by som tam uz kludne dal 8GB, kedze aj tak to je maximum pre Windows Home Server 2011.

Co sa tyka RAID karty, nestaci ti IBM M1015, co je tiez 2xmSAS radic, ale bez podpory RAID5 (na to je nutne si dokupit HW kluc) a bez SAS kablov za cca 100 euro ?

Zvysok sa zda byt v pohode.
Používateľov profilový obrázok
Johnny5
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 169
Dátum registrácie: Ne 03. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Levoca

Re: Home server (NAS)

Príspevok od používateľa Johnny5 »

No mozno by aj stacila len premyslal som ze potom co by som tam mal prave ten RAID 5 (+ hot spare) cize by som musel dokupit ten HW kluc...
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Home server (NAS)

Príspevok od používateľa faugusztin »

V tom pripade to nema vyznam, kedze tak sa dostanes tiez na cenu cca 250e.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Home server (NAS)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

sto euro za henten radic je sialene vela, ja som kupil najdrahsi Dell H310 radic v historii ebay za 79,-eur a ma to raid5, sata III teda 6Gbps a hlavne tam pripojis OSEM diskov. RAID5 je tam, samozrejme. Mrzi ma ze tam nie je RAID6, potom by to uz bol SUPEREXTRAradic.

A to ani nehovorim ze bezna cenovka tychto radicov na ebayi sa pohybuje okolo 49 az 69eur :)
Na dokupovanie HW klucov a francuzskych klucov sa mozes uplne vyprdnut.

Dobre hovorim ? HW radic a SW RAID su obrovsky od seba vzdialene, pri prvom padnutom disku pochopis.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Home server (NAS)

Príspevok od používateľa faugusztin »

To je vsetko pekne mp3turbo, lenze nie kazdy ma rad extremne sporty typu nakup hardware bez zaruky.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Home server (NAS)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Heh to je pravda. Teraz pozeram tu linku co Johny hodil - je tam radic za takmer 260eur s danou. Za tu cenu kupim rozhodne tri, so stastim styri radice na Ebayi a rozhodne vsetky styri nebudu pokazene. Dead-on-arrival zaruka funguje minimalne cez Paypal, ked sa ti pokazi za par mesiacov pouzivania tak vytiahnes zo skrine hociktory dalsi.

Prieser je v tom ze ked si kupis za 260eur v slovenskom obchode akykolvek cukrikovy radic so zarukou a ten sa ti pokazi, budes cakat mesiac na to pokial ti ho vyreklamuju. AKA JE DOSTUPNOST TVOJICH DAT POCAS TOHO MESIACA ? NULOVA. Mozes si to dovolit ? Okej ked mozes, God Bless You and America. Tento faktor sme doteraz nespominali, ze ? Ja budem mat tri dalsie radice bez zaruky v skrini a o desat minut po zhasnuti fungujem dalej. Na ebayi som od 2003tieho roku, mam 268 zakupenych poloziek skoro vsetko z Ameriky, jeden jedinykrat sa mi stalo ze nieco nefungovalo a to bola kupa "as-is" takze bolo jasne ako to bude vyzerat a bola tomu aj prisposobena cena - zoom objektiv, nezaostruje automaticky, manualne v pohode, tolko som aj zaplatil).


V alze mi este nikdy nic nevyreklamovali rychlejsie ako za 28 dni a to v priebehu dvoch rokov co tam chodim kupovat. Mal som tam minimalne tucet veci na reklamacii, takze to nie je jeden izolovany pripad ale proste absolutne systematicke.

Este stale trvas na bohovsky velkej vyhode mat predrazeny radic v zaruke ? Tak potom mozeme zdoraznit ze v Alze ho maju "na objednavku, termin upresnime" - co ked ti ho nebudu schopni dodat mesiac alebo dva ? Ja našťukám do Ebayu a o styri az sedem dni mam veci z Nemecka/Anglicka doma na stoliku. Johnny nebude mat absolutne ziadnu redundanciu svojho radica, druhy taky si nekupi lebo je ukrutne drahy.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5188
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Home server (NAS)

Príspevok od používateľa Chris »

mp3sfenom, neviem kde si pozeral, ale na ebay com su vsetky h310 od 220$ a vyssie
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Johnny5
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 169
Dátum registrácie: Ne 03. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Levoca

Re: Home server (NAS)

Príspevok od používateľa Johnny5 »

mp3turbo napísal:Heh to je pravda. Teraz pozeram tu linku co Johny hodil - je tam radic za takmer 260eur s danou. Za tu cenu kupim rozhodne tri, so stastim styri radice na Ebayi a rozhodne vsetky styri nebudu pokazene. ....
Ak mozes tak hod link na ebay kde ho za tu cenu najdem... dik
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Home server (NAS)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

http://www.ebay.com/itm/251251115025
http://www.ebay.com/itm/281068350363

konkretne tri kusy dohromady za 240eur.

Doporucim s maximalnym kludom este aj radice Adaptec 3805, takisto 8diskove (ja proste 4diskove nemozem kupit, to je cele kravina a tieto sikovne pohladane 8diskovky nestoja ani prd navyse), raid5 a dokonca aj raid6 co je megabomba, trosku vas zlakne (ale uplne zbytocne) ze su to "len" SATAII teda 3Gbit/s pripojenia co vsak pre akekolvek mechanicke disky nie je najmensi problem pokial ich nemate zrovna sest a needitujete v jednom kuse linearne subory teda obrovske videa, po update firmware podporuju aj 2TB+ disky (teda 3TB, 4TB) s prakticky neobmedzenou velkostou pola ktore mozete vyrobit. Len sa ma preboha nepytajte kde najdete firmware. Posledna verzia je z augusta 2010 a oznacena ako build 17342.

Cenovka ? Tento fesak mal "sale" za tusim 74$ este vcera, momentalne mu to uz skoncilo naspat na povodnu cenovku :
http://www.ebay.com/itm/251225312968

avsak urcite zakceptuje BestOffer ponuku ked mu date, pretoze aj pri tych 74$ mal stale ze BestOffer. A viete co ? Vobec sa mu tie radice dobre nepredavaju, pozrite si historiu predanych kusov.

Takze tak. Kto chce za 70$ radic, bez postovneho a pozor na colne poplatky pri dovoze ku nam (ratajte ze to cele vyjde okolo 80eur), nech sa paci. Je ich tam 51 co mozete kupit.


šicko na švece co sebe dokažece predstavic na totem ebaji mace - ta ňe ? Idzem het, bo jak me ocec uvidzi na počitaču, ta mam po hľebe.


Bratislava, Wien, Frankfurt : vyser sa na fen, dobre ?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Home server (NAS)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

dalsi konkretny priklad, znovu 2 kusy za 160eur dohromady :
http://www.ebay.com/itm/251252095137

Myslim ze prikladov stacilo za tych par dni. Pekny RAID5 radic s osmymi diskami sa naozaj da kupit za 80eur bez postovneho. Zaruka nezaruka to uz je rozhodnutie kazdeho z nas.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Johnny5
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 169
Dátum registrácie: Ne 03. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Levoca

Re: Home server (NAS)

Príspevok od používateľa Johnny5 »

Vdaka za linky, len vsetko je uz predane, co mi velmi nepomoze. Dalsia vec je to ze vsetko je to len v ramci nemecka co mi tiez velmi nepomoze... :-(
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Home server (NAS)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ano, dal som len predane to je pravda, chcel som ukazat ze "za takuto cenu presne sa predali". Ze je to Nemecko sa netrap, aj tam maju Bundespost a ked namiesto Friedrich Hogentrogel napise nemecky sudruh ze Jan Feriencik, Levoca, tiez to pride.

Ked si to Nemecko vylucil, musim ti len popriat stastie v hladani radica na Slovensku. Totizto u nas su v inzeratoch asi tak dva za mesiac a to moje parametre nesplna ani jeden z nich, cenovka tiez otrasna, takze to sa ti potom naozaj oplati kupit len novy radic taky aky potrebujes.

Akurat ta cena no...
Používateľov profilový obrázok
Johnny5
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 169
Dátum registrácie: Ne 03. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Levoca

Re: Home server (NAS)

Príspevok od používateľa Johnny5 »

Tak nieco sa podarilo najst z UK, s tym ze predajca je ochotny to poslat aj na slovensko tak dufam ze sa podari a kupim si radic a fajn cenu :)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Home server (NAS)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

no vidis to, pochval sa s cenovkou... v anglicku som nasiel jedinu prebiehajucu aukciu konciacu zachvilu, nic na priamy predaj. Pozeral som len Ebay, ziadne inzeraty.

Návrat na "Nákupná poradňa"